Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wojna koreańska. Wielki konflikt 1950-1953

Wojna koreańska. Wielki konflikt 1950-1953

56,68

 

Jedna z najlepszych książek o wojnie w Korei, jakie kiedykolwiek napisano

„Wyśmienita opowieść pióra mistrza tego gatunku” – „Daily Mail”

„Wnikliwa i godna podziwu” – „The New York Times”

Inwazja komunistycznej Korei Północnej na Koreę Południową w czerwcu 1950 roku rozpoczęła jedną z najkrwawszych odsłon powojennej historii świata. Konflikt skutkował poważnymi zmianami geopolitycznymi: podziałem na dwa państwa koreańskie, zwiększeniem roli Stanów Zjednoczonych jako lidera krajów zachodnich, ale równocześnie wzrostem napięć zimnowojennych relacji, grożącym starciem nuklearnym. Trzy lata działań na lądzie, na ziemi i w powietrzu okazały się preludium do wyniszczającej wojny w Wietnamie, w której Amerykanie popełnili zaskakująco podobne błędy…

Max Hastings, jako jeden z nielicznych zachodnich historyków, miał okazję przeprowadzenia wywiadów nie tylko z weteranami wojennymi z Zachodu, ale przede wszystkim z Chin i Korei Północnej – dzięki czemu ukazał dynamiczny, wierny, ale i wszechstronny obraz wojennej rzeczywistości. Równocześnie, pomimo krytycznej oceny wielu aspektów zaangażowania Stanów Zjednoczonych w Korei, autor broni tezy, że interwencja ta była potrzebna i uratowała Południe przed podzieleniem losu komunistycznej Północy.

Wojna koreańska Hastingsa zaliczana jest do dziś do klasyki gatunku, a nawet za najlepszą książkę o wydarzeniach z lat 1950–1953

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-08-08386-4

Liczba stron: 576

Cena detaliczna: 89,90 zł

Tłumaczenie: Cendrowska Barbara

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...