Menu

Atla 2

Atla 2
Przezwyciężanie "zimnej wojny" i nowa sytuacja Europy Zachodniej. Budowa euroatlantyckich struktur bezpieczeństwa. Współczesny kształt bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Struktury bezpieczeństwa w Europie Środkowej i Wschodniej. Nowe wymiary bezpieczeństwa europejskiego w XXI wieku.
Przedmiotem pracy jest pozycja kobiet w Parlamencie Europejskim oraz społeczne uwarunkowania ich uczestnictwa w polityce. Dysertacja zawiera szersze studia na temat kulturowych i społecznych mechanizmów partycypacji kobiet w polityce państw europejskich, przedstawia genezę kategorii równości płci, opisuje prawne i instytucjonalne mechanizmy promocji kobiet w krajach Unii Europejskiej, aby ostatecznie skupić się na działalności kobiet deputowanych do PE. Rozprawa powstała w wyniku przyjęcia się dwóch obszarów tematycznych: analizy Parlamentu Europejskiego i jego roli w systemie instytucjonlanym Unii Europejskiej oraz kwestii uczestnictwa kobiet w procesie podejmowania decyzji. Za cel badawczy postawiono sobie zweryfikowanie hipotezy, iż kobiety mimo wspólnej płci biologicznej, nie reprezentują na arenie publicznej wspólnej kobiecej tożsamości i odrębności i dlatego nigdy nie staną się zbiorowym podmiotem politycznym, czego przykładem jest ich działalność w Parlamencie Europejskim. Kobiety mogą stać się podmiotem politycznym opartym na swego rodzaju solidarności po to, aby zająć wiekszą przestrzeń w sferze publicznej, w ramach której - już zgodnie ze swoimi odmiennymi interesami, zainteresowaniami i poglądami politycznymi - mogłyby je artykułować i realizować. Dysertacja składa się ze wstepu, w którym opisano metody i techniki badawcze zastosowane w pracy, czterech rozdziałów oraz zakończenia, gdzie przedstawiono możliwe prognozy dotyczące dalszego uczestnictwa kobiet w Parlamanecie Europejskim i ich wpływu na politykę zjednoczonej Europy. Pierwszy rozdział zawiera krótki opis historii studiów nad rolą kobiety w życiu publicznym dokonany z punktu widzenia filozofii, socjologii, psychologii i politologii oraz różnych perspektyw badawczych (aksjologicznej, instytucjonalnej, funkcjonalnej, feministycznej). W rozdziale drugim koncentrowano się na instytucjonalnej płaszczyźnie zasady równości kobiet i mężczyzn w życiu politycznym, omówiono rozwiązania konstytucyjne i ustawowe przyjęte w tej dziedzinie w państwach UE i mechanizmy stosowane przez partie polityczne. Rozdział trzeci określa miejsce Parlamentu Europejskiego w systemie politycznym Unii Europejskiej oraz zawiera szczegółowe analizy danych dotyczących udziału kobiet w reprezentacjach krajowych do PE, w poszczególnych frakcjach, komisjach oraz władzach tego gremium. W rozdziale czwartym dokonano analizy rzeczywistego wpływu polityczngo kobiet na decyzje podejmowanie przez PE i przedstawiono motywacje działań politycznych podejmowanych przez kobiety (światopogląd polityczny, aprobata lub dezaprobata postmaterialnych wartości, kwalifikacje zawodowe, pochodzenie). W zakończeniu formułowano prognozy dotyczące pozycji kobiet w PE wynikające z rozszerzenia UE, zmian na europejskiej arenie politycznej oraz konsekwencji, jakie mogłoby przynieść rewolucja konserwatywno-republikańska.
Leksykon może być pomocny każdemu czytelnikowi zainteresowanemu współczesnym życiem międzynarodowym. Autorzy położyli akcent na "współczesność", ale w kilku przypadkach sięgnięto do niezbyt odległej przeszłości, gdyż to, co dzieje się współcześnie, ma swe źródła w przeszłości, zasadniczo okresu ostatnich pięćdziesięciu lat.
"Skutki zaostrzania się religijnego fundamentalizmu mogą być bardzo groźne. Nawet jeśli nie doprowadzą do huntingtonowskiego zderzenia cywilizacji, to co najmniej podważą aksjologiczne fundamenty naszej, zachodniej kultury, spowolnią i utrudnią integrację mniejszości religijnych i nasilą postawy ksenofobiczne "obywateli Europy"; słowem utworzą silną tendencję przeciwstawną przebiegom integracyjnym i otwieraniem się społeczeństw na przybyszów z innych kultur i religii"... Fragment recenzji dr. hab. Kazimierza Szewczyka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
... Jeśli chodzi o przedstawioną w niniejszej książce historię instytucji naukowej czyli Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego mamy do czynienia ze wszystkimi trzema wymienionymi wyżej trybami narracji. Przedmiotem rozmów stają się przeżycia związane z wspólną pracą osadzoną w realiach funkcjonowania peerelowskiego systemu władzy i kontroli oraz ówczesnych metod zarządzania placówkami naukowo-dydaktycznymi. Tym jednak, co w głównej mierze buduje prezentowaną opowieść, pozostają postaci tworzące ową jednostkę... Ze Wstępu
Obdarzona wyjątkową pamięcią i silną wolą, z mozołem pokonywała ograniczenia. Studiując diagnozowanie postępów w nauce dzieci młodszych, zainspirowana między innymi pracami A. R. Łurii, stworzyła szereg ćwiczeń kognitywnych, mających na celu poprawę funkcjonowania zaburzonych obszarów mózgu. Osobiste, pionierskie doświadczenia w zakresie neuroplastyczności mózgu zakończyły się sukcesem ? stopniowo poprawiało się funkcjonowanie osłabionych obszarów jej mózgu, aby wreszcie osiągnąć poziom normy, a nawet w niektórych dziedzinach przekroczyć go. Konsekwentnie udoskonalała swoje ćwiczenia, aby dzielić się doświadczeniem i pomagać dzieciom oraz dorosłym w pokonywaniu trudności edukacyjnych. W 1980 roku założyła w Toronto własną szkołę. Obecnie metodą Arrowsmith pracują ośrodki w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. W roku 2005 opublikowany został raport prof. Williama J. Lancee, podsumowujący trzyletnie obserwacje uczniów Programu Arrowsmith. Raport potwierdza skuteczność stosowanych ćwiczeń kognitywnych. W książce Barbara Arrowsmith uzupełnia swą osobistą opowieść o mozolnej pracy nad kształtowaniem własnego mózgu interesującymi historiami przypadków zaburzeń w uczeniu się, z którymi spotkała się w swojej ponad trzydziestoletniej pracy z dziećmi i dorosłymi.
Niniejszy wybór, opatrzony specjalną przedmową Richarda Shustermana, obejmuje jego prace z ostatnich lat, dotyczące m.in. Kultury popularnej, somatoestetyki, doświadczenia estetycznego oraz sztuki życia.
Założeniem badawczym jest ukazanie, czy groźba terroru nuklearnego stosowana była w polityce zagranicznej Iranu i Korei Północnej, jeżeli tak, w jaki sposób i jakie były jej konsekwencje. Co wpłynęło na taką formę prowadzenia polityki przez Iran i Koreę Północną i czy przyczyn tych należy szukać wewnątrz kraju, czy może w innym niż dotychczas rozłożeniu akcentów w amerykańskiej polityce zagranicznej?
Mimo dokonującego się współcześnie rozwoju procesów globalizacyjnych i kosmopolitycznych, kategorie patriotyzmu, nacjonalizmu, tożsamości narodowej oraz obywatelskości nadal są ważnymi kategoriami nowoczesnego myślenia politologicznego, socjologicznego i filozoficznego o społeczeństwie. Stanowią one element współczesnego, zarówno potocznego, politycznego, jak i naukowego dyskursu. Z tej racji są zarówno kategoriami praktyki życia publicznego, jego potocznego rozumienia, jak również narzędziami analizy społeczeństwa politycznego. Fakt ten nadaje szczególny sens naukowemu badaniu zjawisk opisywanych przez te kategorie, gdyż pozwala rozważaniom teoretycznym na pewien stopień empirycznej weryfikacji i społecznej użyteczności. Autorzy tomu zdają sobie sprawę, że różnice stanowisk teoretycznych w badaniach nad historycznym i współczesnym znaczeniem narodu i nacjonalizmu na obecnym etapie rozwoju teorii są trudne do pogodzenia. Nowe trendy badawcze wskazują raczej na dalszy rozwój pluralizmu teoretycznego, niż powstanie jednego paradygmatu w tym przedmiocie badań. Także przedstawiony Czytelnikowi wysiłek badawczy autorów sytuuje się na styku refleksji politologicznej, filozoficznej, współczesnej myśli politycznej i kulturowej. Oprócz analizy czysto teoretycznej, zawierającej rozważania kategorialne i definicyjne czy próby rekonstrukcji i oceny ewolucji dyskursu naukowego dotyczącego nacjonalizmu i patriotyzmu, motywem przewodnim przewijającym się w pracy jest kontestacja paradygmatu modernistycznego oraz sytuowanie argumentacji w perspektywie teorii postnarodowych i kosmopolitycznych. Klasyczne ujęcia badawcze zostają zderzone z tendencjami współczesnych systemów społeczno-politycznych i pojęciami-kluczami, takimi jak globalizacja, postnarodowość, deterytorializacja, indywidualizacja i kosmopolityzacja. Dlatego wiele uwagi poświęcono w pracy ujęciom postmodernistycznym i etnosymbolicznym. Jako jeden z głównych punktów wyjścia przyjęto tezę o głębokiej przebudowie natury więzów pomiędzy ludźmi, zasobami i terytoriami, co przekształca podstawy interakcji globalnych i tym samym kwestionuje tradycyjne rozumienie państwa. Mamy do czynienia z procesem łamania granic tożsamości narodowej, powstawania nowych form tożsamości i afiliacji: transnarodowych, lokalnych, regionalnych czy kosmopolitycznych. Myśl kosmopolityczną i postnacjonalistyczną należy interpretować nie tylko jako program polityczny, zmierzający do pomniejszenia znaczenia państwa narodowych i podważenia ich suwerenności, lecz jako całościowy projekt życia społecznego, politycznego i indywidualnego. Autorzy tomu wskazują jednak przy tym, że współczesny kształt teoretyzowania, ale i praktyki nacjonalizmu, kosmopolityzmu czy postnacjonalizmu nie są w stanie udzielić w pełni adekwatnych i skutecznych odpowiedzi na dylematy współczesnego świata. [...]
Dzięki uporządkowanemu, przejrzystemu wykładowi na temat licznych zagadnień stosunków międzynarodowych książka stanowi kompendium wiedzy z tego przedmiotu, vademecum studentów kierunków politologicznych.
Inicjatywa opracowania i wydania podręcznika jest ze wszelkich miar uzasadniona i cenna, w pierwszym rzędzie ze względu na potrzeby dydaktyki akademickiej, ale także ze względu na inspirujący do badań nad wybranymi problemami coraz silniej integrującej się przestrzeni europejskiej charakter takiego kompendium wiedzy.
Proces formowania koalicji gabinetowych - główne kwestie pojęciowe Perspektywa sieciowa w badaniach nad procesem formowania koalicji gabinetowych Kontekstualne i systemowe uwarunkowania procesu formowania koalicji PO-PSL Sieciowa charakterystyka partnerów koalicyjnych Proces formowania koalicji PO-PSL w perspektywie sieciowej
[...]Celem niniejszego opracowania jest diagnoza kondycji współczesnej nauki o polityce z perspektywy filozofii politycznych Leo Straussa i Erica Voegelina. Przedmiotem analizy są zarówno koncepcje filozoficzno-polityczne Straussa i Voegelina, dokonana przez nich interpretacja stanu nowożytnej nauki oraz przedstawienie potencjału tych koncepcji na tle problemów współczesnej politologii. Obecny kryzys nauki o polityce wymaga odpowiedzi na zasadnicze pytania o jej poznawcze, analityczne i metodologiczne podstawy oraz cele. [...]Filozofie polityczne Straussa i Voegelina mogą być użytecznym narzę-dziem w krytycznej analizie współczesnych dylematów nauki o polityce. Kryzys jest nie tylko wyzwaniem dla politologii, ale może również stanowić szansę odbudowy jej fundamentów teoretycznych. Początkiem odnalezienia właściwej perspektywy epistemologicznej powinien być namysł nad kwestiami ontologicznymi, czyli sensem i istotą „tego, co polityczne”. Strauss i Voegelin w swoich przedsięwzięciach filozoficzno-politycznych postulowali powrót do namysłu nad naturalną perspektywą poznawczą człowieka, jako indywidual-nego podmiotu uczestniczącego w życiu politycznym, funkcjonującego w ramach określonego, politycznego ładu. Tym samym sprzeciwiali się nowożytnemu podejściu, które charakteryzuje prymat metodologii i epistemo-logii nad istotą poznawanego przedmiotu. Występowali jednak przeciwko anarchizmowi poznawczemu, odrzucającemu możliwość jakiejkolwiek uniwersalnej i intersubiektywnej wiedzy o sprawach politycznych. Możliwość przekroczenia nowożytnych ograniczeń dostrzegali w odwołaniu do funda-mentów nauki o polityce, zawartych w klasycznej filozofii politycznej. Refleksja nad źródłami myślenia o „tym, co polityczne” miała przybliżyć ich do istoty spraw politycznych, widzianych z perspektywy przekraczającej tymczasowy, temporalny i faktualny porządek.
Autor, wykorzystując w analizie tego fenomenu ekonomiczny model demokracji Josepha Schumpetera, ujawnia wielką moc pieniądza, mediów i marketingu politycznego. Dzięki temu wreszcie wiemy, jak można manipulować demokracją i wyborcami.
Listy do Ity to książka o życiu, miłości i śmierci. O czterdziestu latach szczęśliwości w okresie 1968-2008 ze wszystkimi konsekwencjami tego czasu. O ludziach mieszkających we Wrocławiu od 1945 r. i tych, którzy przyjechali tu później, pokochali to miasto i oddali swój talent i siły Wrocławskiemu Teatrowi Telewizji. O ludziach, którzy w ciężkich czasach PRL walczyli o poszerzenie strefy wolnego słowa, o ich starciach z cenzurą i SB, o budowie domu na wsi pod lasem, o przyjaźni z dobrymi ludźmi i życiu z ukochanymi psami, kotami i ptakami. O życiu pełnym miłości i walce o prawo do godnej śmierci. Pisana w formie listów do zmarłej żony, bez myśli o druku. Wiesław Wodecki - dziennikarz, reżyser, pisarz. Wieloletni szef artystyczny Wrocławskiego Ośrodka Telewizji. Zdobywca trzech Złotych Ekranów za spektakle telewizyjne oraz Złotej Statuetki Fredry. W 2005 r. ukazał się tom jego felietonów W Pińczowie dnieje, a w 2008 r. Herbata na żyletkach.
Zjawisko polityczne łatwiej jest postrzegać, kierując się przekonaniem, iż "koń jaki jest, każdy widzi", niż wnikać w nie poprzez szukanie uargumentowanej odpowiedzi na pytanie: to znaczy jakie? Rzeczy, które wydają się oczywiste, okazują się wówczas trudne do zdefiniowania i uporządkowania, a co za tym idzie, niełatwo jest określić miechanizmy nimi rządzące. Autor Decydowania w polityce wnikliwie rozważa, jaki - w gruncie rzeczy - jest "koń"? Profesor Andrzej Czajkowski jest pracownikiem Zakładu Teorii Polityki w Instytyucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dr Katarzyna Świerszcz - jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym wielu prywatnych uczelni, w tym Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie. Jest autorką licznych artykułów i współautorką książek o tematyce filozoficznej, społecznej, gospodarczej a także marketingowej, m. in.: Integracja a konkurencyjność przedsiębiorstw w UE, Zarządzanie organizacjami w teorii i praktyce, Zmiany jakościowe a konkurencyjność przedsiębiorstw - ujęcie społeczne, Marketing i logistyka w teorii i praktyce, Kształtowanie lojalności klientów, a także autorką książki Biznesplan kluczem pozyskiwania funduszy unijnych. Główne zainteresowania to człowiek i otaczająca go rzeczywistość w świecie, zagadnienia społeczno-ekonomiczno-gospodarcze w kontekście cywilizacyjnym, w oparciu o filozofię personalistyczną. Wstęp Członkostwo Polski w Unii Europejskiej i wejście naszego kraju w struktury Jednolitego Rynku Europejskiego umożliwia polskim przedsiębiorcom zdobywanie coraz to nowych rynków zbytu, jak również usposabia do bardziej innowacyjnego i skutecznego rozwoju. Niesie to jednak za sobą większą presję ze strony wzrastającej konkurencji, która wyraża się coraz bardziej w ostrej i bezwzględnej "dzikiej" walce.