Menu

Buchmann

Buchmann
Fascynująca książka, która odkrywa przed czytelnikiem tajemnice 60 różnych kamieni. Autorka przytacza historie i ciekawostki o minerałach z różnych zakątków świata, pokazując ich niezwykłe właściwości i wpływ na kulturę oraz historię ludzkości. Ałunit, bursztyn, jadeit, ametyst, lapis-lazuli. Wybierz się w podróż przez wieki, odkrywając tajemnice i niezwykłe opowieści związane nie tylko z drogocennymi klejnotami, ale i pozornie zwykłymi skałami. W jaki sposób diamenty stały się symbolem luksusu? Jakie znaczenie miały ametysty dla starożytnych Greków? Dlaczego niektóre kamienie są uważane za talizmany przynoszące szczęście? Każdy rozdział to inna opowieść, o tym, jak kamienie wpływały na życie ludzi, ich kulturę, wierzenia oraz codzienność. Od starożytnych cywilizacji, które przypisywały minerałom magiczne właściwości, przez średniowieczne alchemiczne eksperymenty, aż po współczesne zastosowania w technologii i medycynie. Od hematytu używanego w malowidłach jaskiniowych po mołdawit, który stał się sensacją TikToka; od skradzionego piaskowca Scone po nieoczekiwaną akustykę Stonehenge; od kryształowych kul po kompasy – skały i minerały zawsze były w centrum naszej historii. 3000 lat temu Babilończycy stworzyli lapidaria – księgi próbujące poznać magiczne tajemnice skał. W „Sekretach kamieni” znana krytyczka sztuki Hettie Judah prezentuje niesamowite historie kryjące się za sześćdziesięcioma kamieniami, które ukształtowały i zainspirowały historię ludzkości, od poszukiwaczy skamieniałości z Dorset po chińskich filozofów, od Katarzyny Wielkiej po Michała Anioła. Dowiedz się, dlaczego alchemicy poszukiwali cynobru i siarki. Odkryj tajemnicę zaginionej bursztynowej komnaty Fryderyka Pruskiego. Dowiedz się, jak grecki potwór stworzył koral, a obsydian stał się inspiracją do stworzenia popularnej gry komputerowej.
Nowe, rozszerzone wydanie bestsellerowej książki Bartka Kieżuna, znanego w blogosferze jako Krakowski Makaroniarz. „Italia do zjedzenia” została nagrodzona Nagrodą Magellana 2018, za najlepszy przewodnik kulinarny roku."Italia do zjedzenia" jest to wyjątkowym połączeniem książki kulinarnej i subiektywnego przewodnika po Włoszech. W środku znajdziemy historię kuchni i sztuki opatrzoną zdjęciami z licznych podróży autora do Italii.„Moja książka jest efektem wielu lat podróży do Włoch i zdobywania wiedzy o kulinariach i włoskiej sztuce, którą uwielbiam tak samo jak włoskie jedzenie. Może być po prostu książką kucharską, ale może też być przewodnikiem po różnych zakątkach Italii. Można w niej znaleźć nieco anegdot o włoskiej historii, o tym jakie dzieje mają za sobą słynne dania kuchni włoskiej. Wszystko po to, by zrozumieć jak z wielkim, nie tylko kulinarnym dziedzictwem, mamy do czynienia na półwyspie Apenińskim.” Bartek KieżunBartek Kieżun - dziennikarz kulinarny i bloger związany z magazynem Kukbuk. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Miłośnik książek, nie tylko kulinarnych. Publikuje w magazynie Kukbuk. Stale współpracuje z Radiem Kraków i portalem Wirtualna Polska. W przerwach w pisaniu i gotowaniu prowadzi Miejsce Sklep – galerię z polskim dizajnem lat sześćdziesiątych. Absolwent krakowskiej Szkoły Sommelierów. Pierwszy polski zdobywca Barilla Cup. Jako kucharz gotuje i karmi, prowadzi warsztaty, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje na konkursach kulinarnych. Jego pierwsza książka „Italia do zjedzenia” została nagrodzona Nagrodą Magellana 2018, za najlepszy przewodnik kulinarny roku.
Ponad 60 przepisów na pasty, smarowidła i kremy idealne na każdą okazję!Trudno o coś lepszego niż pajda świe­żego chleba posmarowana czymś smakowitym. Ziołowym masełkiem, pastą jajeczną albo pikantnym dynio­wym chutneyem. Bez względu na to, czy lubicie klasyczne, czy też nieco bar­dziej wymyślne smaki, dobra pasta do chleba to coś, co pozwoli wam w mgnie­niu oka przygotować pyszną przekąskę idealną zarówno na szybkie śniadanie, jak i wykwintną kolację z przyjaciółmi.Książka jednej z ulubionych niemieckich autorek kulinarnych to niewy­czerpane źródło pysznych inspiracji i zachęta do eksperymentowania z nowymi połączeniami i smakami.Czegóż tu nie ma! Słodko-pikantna pasta z curry, ziemniaczano-serowa ze szczypiorkiem, wiosenny dip z rzodkiewką, dymką i świeżymi ziołami, krem z prażonych pestek dyni! Pasty warzywne, serowe, rybne, wege­tariańskie i wegańskie; słodkie i słone.Ich receptury zostały opracowane tak, aby zapewnić harmonijne połą­czenie smaków, które najlepiej komponują się z rozmaitymi rodzajami pieczywa, pasują jednak znakomicie także jako dodatek do naleśników, makaronów czy sałatek.
Poradnik, który ma pomóc w lepszym poznaniu i zrozumieniu psów. Zofia Zaniewska i Piotr Wojtków, zawodowi trenerzy i behawioryści psów, pokazują, jak łączyć naukę, trening i jednocześnie zwracać uwagę na emocje i nastroje psa. Dzięki dobrej więzi między opiekunami a psem staje się on mniej podatny na różne bodźce zewnętrzne, rzadziej ma problemy z lękliwością, nadpobudliwością czy agresją. Cenne porady na temat tego, jak wychować i wyszkolić psa, znajdą tutaj zarówno doświadczeni opiekunowie, jak i wszyscy, którzy dopiero zamierzają adoptować czworonogiego przyjaciela. Książka zawiera również instruktażowe zdjęcia, które pokazują, w jaki sposób nauczyć psa wykonywania komend i sztuczek.
Odkryj świat autentycznych japońskich grafik i drzeworytów! Któż nie kojarzy ikonicznych obrazów z Kraju Kwitnącej Wiśni – wielkiej morskiej fali czy gałązki kwitnącej śliwy na tle księżyca. Tego typu ilustracje, popularne w Japonii w okresie Edo (1603-1868 r.), znane były jako ukiyo-e, co tłumaczy się jako „obrazy przemijającego, ulotnego świata”. To najczęściej sceny z życia codziennego, portrety uwodzicielskich kurtyzany, czy aktorów kabuki oraz wspomniane słynne romantyczne pejzaże. Kolekcja, którą trzymasz w dłoniach, to wybór kilkudziesięciu autentycznych japońskich grafik, które możesz pokolorować samodzielnie odkrywając niezwykły kunszt tradycyjnej japońskiej ilustracji.
Odkryj terapeutyczne właściwości pracy z kolorami dzięki wyjątkowej kolekcji ilustracji. Znajdziesz tu bogactwo pięknych wzorów i złożonych motywów, które zostały starannie dobrane, aby przynieść ci ukojenie i radość z tworzenia. Każda strona to nowa przygoda – dzięki różnorodności wzorów możesz wybrać te, które najlepiej odpowiadają twojemu nastrojowi i poziomowi zaawansowania.
Odkryj piękno świata natury dzięki kolekcji ponad 60 ilustracji przedstawiających urocze zwierzęta z niemal każdego zakątka świata. Znajdziesz tutaj borsuka i gazelę, pancernika i kameleona, tygrysy, żółwie i morskie stworzenia. Niektóre obrazy wymagają mniej, inne więcej precyzji i skupienia. Wszystkie jednak zostały zaprojektowane tak, aby sprawić przyjemność podczas kolorowania.
Wyrusz na przygodę do niezwykłego świata natury! Oto ogromnie zróżnicowany wybór ilustracji, wśród których znaleźć można zarówno starannie odwzorowane bujne kwiaty czy liście, bardziej abstrakcyjne wzory inspirowane światem roślin, realistyczne obrazy zwierząt czy stylizowane intrygujące kompozycje. Daj upust swojej kreatywności i zrelaksuj się wypełniając piękne wzory kolorami.
„Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania”. Książka z kartami motywacyjnymi Czym jest mądra i uważna turystyka? Jak zwiedzać i podróżować doceniając piękno, które nas otacza i ciesząc się każdą chwilą? Co zrobić, by każdy wyjazd był wspaniałą przygodą? Książce towarzyszy talia 25 kart, które są zaproszeniem do praktykowania uważności w podróży. Wyciągając losowo kartę, dostajesz zadanie do zrealizowania w terenie. Możesz realizować jedno albo kilka dziennie. Nie musisz też wyjeżdżać, by z nich skorzystać – niech inspirują cię na co dzień! Codzienna praktyka uważności sprawi, że będziesz tworzyć piękniejsze wspomnienia, świat poczujesz wszystkimi zmysłami, staniesz się szczęśliwszym podróżnikiem, a co za tym idzie – szczęśliwszym człowiekiem!
Koniec diety! to książka dla każdego, kto czuje się zagubiony w świecie różnych sposobów odżywiania, myślenia o swoim zdrowiu i ciele oraz często opresyjnych wzorców wyglądu. Paulina Małek, specjalistka od żywienia, rozprawia się z kulturą diety i wyrzutami sumienia, kończy też wojnę, jaką wypowiedzieliśmy jedzeniu. Uczy, jak jeść intuicyjnie, odbudować relację z ciałem, którą mieliśmy w dzieciństwie i porzucić wstyd związany z naszą fizycznością. Zwraca uwagę na fundamentalną potrzebę zaspokojenia głodu, obalając popularne, a przede wszystkim szkodliwe mity żywieniowe i zdrowotne, np. nieomylność BMI. Zaznacza, że nasza masa ciała to nie do końca nasz wybór i tłumaczy od czego jest ona zależna. Przypomina, że jedzenie powinno być przyjemnością, a nie powodem do niepokoju lub stresu. Ma kształtować prozdrowotne nawyki, bez negatywnej idei wykluczania czy ograniczania produktów. Podpowiada, jak mówić i myśleć o jedzeniu – bez stereotypów, frustracji, krytykanctwa i autoagresji. Żywność jest neutralna etycznie, nie określa ciebie ani twojej moralności. Powtarza, że o tym, czy jesteśmy zdrowi, nie decyduje liczba pokazująca się na wadze, a utrata kilogramów nie jest miarą sukcesu. Liczy się nasze dobre samopoczucie i kondycja. Twoje życie zacznie się na nowo, kiedy przestaniesz myśleć o tym, jak odchudzić i zdyscyplinować swoje ciało.
Najlepszy istniejący przewodnik po kanapkach, dzięki któremu szybko stworzysz tę idealną! Przepyszną, domową, ale równocześnie niebanalną. Max Halley jest właścicielem niezwykłego bistro z kanapkami w Wielkiej Brytanii. Po latach pracy w najlepszych restauracjach w kraju zdał sobie sprawę, że to właśnie kanapka – największy wynalazek ludzkości – potrzebuje renesansu. Postanowił więc otworzyć własny lokal i… wymyślić kanapkę na nowo. Wielka księga to: wariacje na temat klasycznych kanapek; pyszne sposoby na wykorzystanie resztek; kanapki na śniadanie; kanapki na obiad; kanapki na deser. Ogółem: ponad 100 przepisów pozwalających na wykonanie genialnych kanapek w domu. Autor stworzył też ekstra przepisy na pieczywo, mięsa, ryby, nadzienia, przyprawy, marynaty i kiszonki oraz inne wspaniałe chrupiące elementy kanapek.
Rób kompost, wzbogacaj glebę i twórz regeneratywny ogród – bez względu na to, gdzie mieszkasz! Ta książka pomoże ci wybrać sposób kompostowania, pasujący do twojego stylu życia. Może się wydawać, że kompostowanie to trudna sztuka, że zabiera mnóstwo czasu, że kompost śmierdzi i że trzeba dysponować mnóstwem miejsca. A to nieprawda! Kate Flood, ogrodniczka i aktywistka na rzecz zrównoważonego rozwoju przekonuje, że robienie kompostu może być świetną zabawą, która – jeśli będziemy trzymać się odpowiednich zasad – wymaga minimum miejsca, czasu i wysiłku. I wcale nie śmierdzi! Dołącz do Kate i wyrusz w szaloną podróż do świata kompostu – podążając za jej szczegółowymi wskazówkami dowiesz się, co kompostować, w czym, jak i gdzie. Poznasz rozmaite sposoby kompostowania i wzbogacania gleby, dowiesz się, jak zacząć przygodę z kompostem, jaki sprzęt jest do tego najlepszy, do czego wykorzystywać „czarne złoto”, jak radzić sobie z najbardziej typowymi problemami, oraz jak udoskonalić swoje umiejętności, jeśli jesteś bardziej doświadczonym ogrodnikiem! Książka zawiera kody QR- po zeskanowaniu zobaczysz krótki filmik z Instagrama Autorki, eksplorujący temat, o którym w danym momencie czytasz. „A gdyby tak odpadki kuchenne nie lądowały w śmietniku, tylko zamieniały się w pełne życia pożywienie dla naszej gleby i roślin? Kate Flood w swojej książce przekonuje, że to możliwe i podpowiada, jak zrobić to dobrze. Po przeczytaniu od razu zaczęłam szukać miejsca w ogrodzie na nową pryzmę kompostową.” JOANNA ŻYTKOWSKA, autorka poradników ogrodniczych, @poprostuposadz „Produkuję złoto! Mogę tak mówić dzięki kompostowaniu. Podjęłam to wyzwanie na niewielkim balkonie. Resztkami z mojej kuchni zajadało się jakieś 200 dżdżownic kalifornijskich, pryzma zaczęła przyjemnie pachnieć deszczowym aromatem, sąsiedzi nie narzekali więc na zapachy, pojawił się pierwszy humus. Teraz kompostownik stoi w ogródku, dzieci radośnie obserwują, jak dżdżownice rozkosznie tyją dzięki naszym odpadkom, a ja mam „czarne złoto”, czyli luksusowy nawóz dla moich roślin. Jeśli się wciąż wahacie, to książka Kate Flood fantastycznie motywuje do rozpoczęcia przygody z kompostowaniem. Pomaga odkryć i zrozumieć, jak ważny to proces w naszej relacji z naturą. Warto sięgnąć po ten przewodnik!” SYLWIA MAJCHER dziennikarka i edukatorka ekologiczna, @sylwia_majcher_eko
Bartek Kieżun, autor bestsellerowej serii książek podróżniczo-kulinarnych, powraca z nowym projektem. W pierwszej odsłonie nowej serii łakomym okiem spogląda na jedno z najbardziej nieoczywistych miast słonecznej Italii – Neapol. Zaprasza na spacery po placach i uliczkach snując opowieści o ciekawych ludziach, dziwacznych zwyczajach, czy niezwykłych dziełach sztuki i architektury. Ale ponieważ nie samą kulturą człowiek żyje czytelnik odnajdzie w przewodniku sprawdzone tropy kulinarne – adresy restauracji, pizzerii i kawiarni, sklepów, które autor odwiedził i szczerze poleca. A do tego wszystkiego to, za co czytelnicy kochają Bartka Kieżuna – niebanalne przepisy kulinarne, które pozwalają odtworzyć zapachy i smaki gorącego Neapolu we własnej kuchni.
W swojej najnowszej książce Joanna Żytkowska, zapalona ogrodniczka, autorka bloga i profilu instagramowego @poprostuposadz przekonuje, że nie ma przestrzeni zbyt małej do uprawy roślin. Parapet to świetne miejsce do hodowania ziół, szczypiorku, mikrolistków, czy kiełków. Balkon, nawet mały, umożliwia uprawę wielu warzyw, ziół i kwiatów. Taras pozwala na rozstawienie większych skrzynek, w których warzywom i ziołom będzie rosło się lepiej, a także donic z kwiatami i drzewkami, które uzupełnią nasz mały ogródek. Autorka dzieli się swoimi doświadczeniami podpowiadając, jak optymalnie wykorzystać każde dostępne miejsce i dobrać takie rośliny, którym w danej przestrzeni będzie najlepiej, zdradza kreatywne metody uprawy i sposoby na radzenie sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami, jakie stawia przed nami uprawa roślin na małej powierzchni.
„Zablokuj, skasuj, idź dalej” to zabawny i bezkompromisowy, napisany dosadnym językiem przewodnik po randkowaniu w czasach Tindera. Autorka popularnego instagramowego profilu LalalaLetMeExplain, jak sama przyznaje, przez lata umawiała się z niewłaściwymi facetami. Angażowała się, starała, a koniec końców i tak zostawała sama – zraniona i z coraz gorszym mniemaniem o sobie. Swoimi doświadczeniami zaczęła dzielić się w mediach społecznościowych i z zaskoczeniem odkryła, że tysiące kobiet przechodziły to samo. To dało jej siłę do zmiany myślenia i podejścia do randek. Postanowiła zebrać wszystkie swoje doświadczenia i opisać je w formie przewodnika, który pozwoli innym kobietom uniknąć jej błędów i zauważyć ostrzegawczą czerwoną lampkę zanim będzie zbyt późno; jak nie dać się wykorzystać, jak uniknąć szkodliwych relacji i rozpoznać toksycznych mężczyzn i zbudować w sobie siłę, by walczyć o swoje potrzeby i umieć zerwać relację, gdy jest dla nas szkodliwa. "Ekspresowy kurs psychologicznej samoobrony dla każdego, kto szuka miłości. Szczerze, bez owijania w bawełnę i z humorem. Jeżeli po tej lekturze wylądujesz na kolejnej randce z toksycznym facetem, to już tylko na własne życzenie"- Natalia Kusiak, autorka podcastu „Pierwsza randka” i książki „The Bowl Book”
Przyjazny i praktyczny poradnik napisany przez światowej sławy sommeliera Jeśli stojąc przed półką z winami, czujesz się onieśmielony, a pytania kelnera o to, jakie wino podać, przyprawiają cię o gęsią skórkę – ta książka jest dla ciebie! Poznaj najpopularniejsze odmiany win i regiony, w których są produkowane. Dowiedz się, jak smakować wino, jak poszerzać swoją wiedzę i rozwijać podniebienie, budując „bibliotekę smaków”, w jakich sytuacjach nie ma sensu wydawać na wino majątku, a kiedy warto zaszaleć. Po prostu wino to także doskonała ściągawka z dobrymi (i doskonałymi) rocznikami, praktyczny poradnik, który podpowie, jak przechowywać wino, jak i z czym je serwować, w jaki sposób radzić sobie z problemami (smak korka?, mysi aromat?), a śmiałkowie znajdą tu nawet instrukcję otwierania butelki szampana szablą! Dzięki klarownym wskazówkom każdy będzie mógł wyruszyć na wyprawę do świata win bez obaw, z ciekawością i entuzjazmem.
„Nowe rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują” - Michał Korkosz Nowa książka jednej z najbardziej popularnych i lubianych postaci polskiej sceny kulinarnej. Michał Korkosz, lepiej znany jako Rozkoszny, autor bloga rozkoszny.pl powraca z nową porcją ekscytujących przepisów. Tym razem pokazuje jak wygląda jego współczesne polskie gotowanie. Z jednej strony mamy więc uwspółcześnione wersje klasyków, jak pierogi z pieczonym selerem i wędzonym twarogiem, z drugiej zaś propozycje są hołdem dla smaków i składników, które pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno, wraz z globalizacją i masową migracją. W książce znajdą się przepisy m.in. na kopytka ze szpinakiem w umamicznym sosie na bazie grzybów, miso i sosu sojowego, doprawione makowym furikake, pampuchy – bułeczki gotowane na parze, które Rozkoszny nadziewa smażonymi boczniakami i bobem, a następnie polewa sosem na bazie bliskowschodniej tahini, młodą kapustę z glazurą z harissy, podaną na kwaśnej śmietanie z kurkumową oliwą i koprem. To gotowanie odzwierciedlające ducha naszych czasów. Jest lżej, zdrowej i szybciej, a przy tym z pełnią polskiego smaku rozumianego na nowo – globalnie. Tak ekscytującego, że nie można mu się oprzeć.
Pierwszy przewodnik po niewidzialnym świecie zapachów i zapachowych destynacjach w Europie. Inspiracje i wskazówki, jak odkryć potencjał węchu i cieszyć się nim na co dzień. Jak powstają zapachy i jak oddziałują na nasz mózg? Dlaczego warto wąchać świadomie? Od czego zacząć naukę dostrzegania zapachów wokół nas? Kim są ludzie, którzy poświęcają im całe życie? Od aromatu kawy po niezwykły zapach irysowego olejku z Toskanii, od śmierdzącego francuskiego sera po wykwintnie pachnące róże z bułgarskich plantacji i woń dzikiej, pierwotnej puszczy. Poznaj niezwykły wymiar codzienności opisanej zapachami dzięki książce „Ach, zapach!”. "Ta książka to zachwycająca, zmysłowa podróż, pozwalająca poznać nie tylko pasjonatów, którzy swoje życie oddali zapachom, nie tylko rajskie miejsca pełne kwiatów i ziół, nie tylko procesy zamykania zapachów w słoiczkach i butelkach. To podróż, w której poznajemy lepiej siebie. To droga do pełniejszego przeżywania świata." Paulina Reiter, dziennikarka i redaktorka „Wysokich Obcasów” "Będąc podróżnikiem, nauczyłem się używać nosa jako narzędzia i szybko okazało się, że miasta pachną zupełnie różnie. Jestem zachwycony, że ktoś opowiada o zapachu tak wspaniale jak autorki tej książki. To znakomita lektura! Uwierzcie, zwłaszcza że do książek, podobnie jak do miast, mam niezłego nosa!" Bartek Kieżun, podróżnik i autor książek nie tylko kulinarnych "Życie jest zbyt krótkie, by się nim nie zaciągać. Zwłaszcza że najpiękniejsze zapachy są zupełnie za darmo, a potrafią cieszyć jak najdroższe perfumy świata. Dlaczego? Jest na to wiele odpowiedzi, a wszystkie znajdziecie w tej fascynującej, niemal przygodowej książce." Basia Starecka, dziennikarka kulinarna znana jako Nakarmiona Starecka, autorka podcastu „Z pełnymi ustami”
Brytyjski bestseller (#1 Sunday Times’a) nagrodzony tytułem Książki Roku podczas The British Book Awards 2023. Ten przewodnik, napisany w zabawny, bezpośredni i bezpruderyjny sposób to absolutny „must read” dla wszystkich kobiet, które chcą dowiedzieć się i zrozumieć, co je czeka je w okresie okołomenopauzalnym. Brytyjska dziennikarka Davina Mc Call razem z dr Naomi Potter na bazie najnowszych badań naukowych tłumaczą, czym jest menopauza, obalają szkodliwe mity, oddają też głos kobietom i przyglądają się ich doświadczeniom, dzięki czemu możemy zrozumieć, że chociaż każda z nas przeżywa ten czas inaczej razem tworzymy silną społeczność. Menopauzing uzbraja kobiety w narzędzia niezbędne do pełniejszego zrozumienia tej części ich życia. Bo menopauza to nie koniec. To drugi początek.
Zapuść długie, zdrowe i piękne włosy! Czy każdy może zapuścić długie włosy? Jak i na ile jesteśmy w stanie przyspieszyć porost i zagęścić czuprynę? Co wybrać – gotowe kosmetyki czy viralowe trendy, takie jak woda ryżowa albo olejek rozmarynowy? Agnieszka Niedziałek, która od lat uczy Polki i Polaków świadomej pielęgnacji włosów, bazuje na najnowszej naukowej wiedzy, obala porostowe mity, dostarcza skutecznych sposobów na porost zarówno dla początkujących, jak i zaprawionych w bojach Włosomaniaczek i Włosomaniaków. Jej nowa książka rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące zapuszczania włosów i dostarcza niezbędnych informacji na temat ich zdrowia i kondycji.
Nieautoryzowana biografia jednej z najbardziej znanych postaci kulinarnego świata „Napisana bez zbędnego upiększania historia burzliwego życia. Bardziej bezwzględna niż wszystko, co o Bourdainie czytaliśmy wcześniej. Leerhsen nie pisze jej jednak po to, by zdyskredytować lub krytykować swojego bohatera. Jego podziw dla Bourdaina jest wyraźnie widoczny. Trudno jednak powiedzieć, czy Bourdainowi spodobałaby się ta książka. Tak czy inaczej, podejrzewam, że podziwiałby odwagę autora”. The New York Times Samobójcza śmierć Anthony’ego Bourdaina w czerwcu 2018 roku wstrząsnęła jego fanami na całym świecie. Kucharz, podróżnik i gwiazdor programów telewizyjnych wydawał się mieć wszystko: wymarzoną pracę, pieniądze i międzynarodową sławę. Rzeczywistość była jednak bardziej skomplikowana. Ta książka to wyjątkowy portret nieoczywistej postaci, jaką był Bourdain. Dziennikarz Charles Leerhsen zagłębia się w najciemniejsze zakamarki jego życia. Opisuje dzieciństwo i młodość kucharza, jego błyskotliwą karierę oraz burzliwy związek z włoską aktorką Asią Argento. Nie unika kontrowersyjnych tematów, takich jak romanse, kontakty z prostytutkami, skłonność do alkoholu i narkotyków. Cytuje pamiętniki, notatki oraz prywatne wiadomości gwiazdora, które rzucają nowe światło na ostatnie chwile jego życia i mogą kłaść się cieniem na obraz, jaki fani Bourdaina mają wyrobiony na podstawie jego medialnej obecności.
Kolejna z serii bestsellerowych książek podróżniczo-kulinarnych łącząca osobiste opowieści autora z niesamowitymi przepisami kulinarnymi. Tym razem Bartek Kieżun zaprasza nas do Jerozolimy, mitycznego miasta Bliskiego Wschodu, starając się odkryć jej nowoczesne i nieoczywiste oblicze. Prowadzi czytelników wąskimi uliczkami, zaprasza na targowiska i do parków, do kościołów, meczetów i synagog, galerii i muzeów. Zabiera do żydowskich piekarni i arabskich kawiarenek, a jego opowieść oczarowuje bogactwem doznań i smaków. Kwaśne śledzie, słodkie daktylowe ciasteczka, aromatyczna szakszuka, chrupiący burek – smaku Jerozolimy nie da się łatwo zdefiniować. Bo tak jak miasto jest od wieków wielkokulturowym tyglem, tak jego kuchnia odzwierciedla tysiące lat burzliwej historii. W książce znajdziecie przygotowaną przez autora playlistę – hebrajskie i arabskie hity z różnych epok – świetnie nadającą się do słuchania przy gotowaniu.
Poznaj naturalną moc leczniczych roślin, które wspierają odporność, redukują stres i poprawiają zdolności intelektualne. Adaptogeny to budzące coraz więcej zainteresowania nietoksyczne rośliny, charakteryzujące się wyjątkowym wpływem na ludzkie ciało i umysł – niwelują skutki stresu oraz wspomagają adaptację organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych. Nie są one magicznym lekiem na wszelkie dolegliwości, lecz fundamentem zdrowia i holistycznym wsparciem tak dla ciała, jak i umysłu. Adaptogeny były z nami od zawsze, lecz dopiero od niedawna zaczynamy dostrzegać ich potencjał. Adaptogeny Melisy Petito to przewodnik przedstawiający ponad 50 najpopularniejszych adaptogenów oraz podający pyszne, bogate w składniki odżywcze przepisy pomagające funkcjonować „z wyższą częstotliwością”.
„Polowanie na grzyby” - Zośka Leszczyńska-Niziołek „Czy wiecie, którego dnia Bóg stworzył grzyby? Ja wiem: w piątek, gdy kończyły się moje wakacje i za kilka dni musiałam wracać do Warszawy. Pojawiły się wczesnym rankiem w konopackich lasach i jakimś cudem wszyscy od razu się o tym dowiedzieli”. Tak zaczyna się opowieść Zośki, która od tego pamiętnego piątku nie rozstaje się z koszem i kozikiem. O grzybach wie wszystko i ma to nawet udokumentowane na papierze, więc lepiej nie wdawać się z nią w dyskusje. „Polowanie na grzyby” to opowiedziany atlas grzybów, w którym konkretne informacje przeplatają się z anegdotami i prywatnymi historiami autorki. Dzięki niemu poznacie m.in. grzyby, które zbierają tylko świry i grzybowi guru, okazy, które w życiu można zjeść tylko raz, czy magiczne odmiany. Historie przeplatają się z niesamowitymi zdjęciami i praktycznymi poradami dotyczącymi zbierania, przygotowywania, a nawet hodowania grzybów.
1 2 3 4
z 4
skocz do z 4