Menu

Elay-SCG

Elay-SCG
Widoki z mojego okna wzięły się z prób krótkopisania Małgorzaty Kalicińskiej. Pisarka twierdziła, że nie radzi sobie z małymi formami, ale uparta Joanna Laprus-Mikulska, pierwsza redaktor naczelna wydawanego w latach 2008-2012 miesięcznika „Bluszcz”, namówiła Kalicińską do współpracy w roli felietonistki. Autorka tak mówi o wynikach: „Znanym felietonistom nie dorastałam i nie dorastam do pięt, ale to dobrze! Jest się do czego wspinać. Nie są to klasyczne felietony, a wyroby felietonopodobne, więc nazwałyśmy je z Joasią felkami”. W rok po zamknięciu „Bluszcza” pozbieraliśmy jeszcze nieco tych felków z bloga Małgorzaty Kalicińskiej i oddajemy Wam do rąk stare i nowe Widoki z mojego okna. Jak mówią kelnerzy – Proszszsz!
Szybowcowa autobiografia Andrzeja Mitschy – zdobywcy Złotej Odznaki Szybowcowej z Trzema Diamentami o numerze 231, obejmująca okres lotniczej aktywności Autora – lata 1948-1978. Wspomnienia przywołują historię lotów warunkowych do kolejnych stopni szybowcowego wtajemniczenia. Od podstawówki po trzeci diament podążamy za autorem przez świat szybowcowy minionego czasu. Możemy posmakować realistycznie przywołaną atmosferę lat, które definiowały złoty okres polskiego szybownictwa. Codzienne sprawy, życie lotnisk tamtych czasów i chwile, gdy pozostawały one w dole a liczył się tylko ten kolejny etap szlaku do potrójnie diamentowego marzenia każdego szybownika. Kres swego szlaku autor osiągnął, dodatkowo zapoznając się z terytorium „bratniego” - ZSRR... Dla wszystkich niezależnie od tego, który Punkt Zwrotny swojej własnej trasy mają przed lub za sobą.
Autobiografia George’a Lee – trzykrotnego szybowcowego mistrza świata w klasie otwartej (1976, 1978, 1981). Jego kariera lotnicza obejmowała, poza lataniem sportowym, także służbę wojskową, pracę w liniach lotniczych i na koniec prowadzenie własnego ośrodka szybowcowego. W każdej ze swoich działalności Autor wspinał się od najniższych szczebli wtajemniczenia bądź hierarchii by wieńczyć je wysokimi stanowiskami, czy najwyższymi trofeami. Na kartach książki poznamy systemy szkolenia mechaników i pilotów brytyjskiego lotnictwa wojskowego, charakter codziennej służby w RAF, kulisy brytyjskiego szybownictwa i rozgrywek na najwyższym możliwym poziomie, pracę pilota linii lotniczych na dalekim wschodzie. Na końcu blaski i cienie wieńczącej dzieło życia szybowcowej działalności szkoleniowej w Australii. Książka została wzbogacona o liczne zdjęcia, oraz załączniki w postaci pełnych wyników Szybowcowych Mistrzostw Świata z lat 1976-1981.
Niezależnie, czy wyszło nam „macierzyństwo czarne”, czy „różowe”, to pojawienie się dzieci w domu jest jak wyprawa w inny kosmos. Dzieci mają swoje niezwykłe pomysły, inny niż dorośli sposób porozumiewania się, a nawet odmienne systemy wartości. Warto nie tylko zagłębiać się w te nadzwyczajne światy, ale też spisywać pojedyncze słowa, zdarzenia, obserwacje... Tak jak zrobiła to Małgorzata Kalicińska z pomocą Marka Knapa-Zagóry. Ta książka jest zaproszeniem do intymnej części życia pisarki, więc jeśli zaprosiła, to może warto zajrzeć?