Menu

Góry Books

Góry Books
Krzysztof Wielicki – mój wybór to pierwsza książka, która tak szczegółowo przedstawia górski dorobek wybitnego polskiego himalaisty. W tomie drugim Wielicki ze swadą opowiada o swoich największych solowych wspinaczkach – na Dhaulagiri i Shisha Pangme – oraz opus magnum: samotnym wejściu na mityczną Nanga Parbat. Barwnie opisuje kolejne potyczki z „górą gór” – K2, zakończone wejściem na ten szczyt w 1996 roku. Relacjonuje wyprawy quasi-komercyjne, jak i ambitne ekspedycje zimowe, którymi kierował. Po raz pierwszy odsłania nieznane szczegóły zdobywczej, ale zakończonej wielką tragedią zimowej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. Nie zabrakło też wątków prywatnych, dotyczących działalności biznesowej oraz prezentujących filozofie życia i światopogląd bohatera. Drugi tom wywiadu-rzeki z jednym z najwybitniejszych światowych himalaistów Pierwsza autobiograficzna i tak wielowątkowa opowieść Śmiałe samotne wspinaczki i kulisy kierowania wielkimi wyprawami Solowe wejścia na ośmiotysięczniki, nowe drogi, rekordy czasowe Partnerstwo, braterstwo liny, tragedie i konflikty Nanga Parbat, K2, Broad Peak, Annapurna i inne himalajskie olbrzymy Krzysztof Wielicki (ur. 1950) – piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Autor trzech pierwszych wejść zimowych na szczyty ośmiotysięczne i znakomitych przejść solowych. Pierwszy himalaista, który z bazy wszedł na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby. Laureat wielu nagród i prestiżowych wyróżnień za wybitne osiągnięcia dla polskiego i światowego alpinizmu.
YETI40 to autobiograficzna opowieść Marcina Tomaszewskiego, podsumowująca jego dotychczasową przygodę ze wspinaczką. Złożyły się na nią retrospektywne spojrzenia na górskie zwycięstwa i porażki, wspomnienia o partnerach, barwne anegdoty, historie o śmiertelnym zmęczeniu i niekończącym się oczekiwaniu na poprawę pogody, rozmowy z kolegami i niewypowiadane na głos refleksje, spisywane w prywatnym dzienniku. Big wall, wspinaczka w stylu alpejskim i na drogach sportowych, zawody, industrial climbing, tatrzańskie zerwy, w zespole i solo... Wielotorowość wspinaczkowej aktywności Yetiego wynika z ogromnej eksploracyjnej ambicji i niepohamowanej woli mierzenia się z nowymi wyzwaniami. Równocześnie wiele z jego wertykalnych przygód staje się bezkompromisowymi wyprawami w głąb siebie. YETI, czyli Marcin Tomaszewski - (ur. 1975) – jeden z najlepszych alpinistów młodego pokolenia, wielokrotnie nagradzany za wybitne wertykalne osiągnięcia, instruktor wspinania, autor tekstów o tematyce górskiej i bajkopisarz, fotograf, twórca kolekcji biżuterii alpinistycznej oraz projektant odzieży. Z wykształcenia geodeta.
Na książkę, którą masz przed sobą, Drogi Czytelniku, składa się 30 kartek wyrwanych z pamiętnika mojego całkiem długiego już życia. Opisane są dni, o których chętnie opowiadam mojemu synkowi przy kominku. Są również chwile, które powracają w sennych koszmarach. Znalazło się tu też kilka z pozoru błahych i nieistotnych epizodów, które zapadły mi w pamięć z nie do końca zrozumiałych powodów. Choć te historie nie są dokładnym odzwierciedleniem moich prawdziwych, archiwalnych notatek, zachowują to, co najważniejsze: prawdę i szczerość. Mam nadzieję, że zarówno kompozycyjny zamysł tego tomu, jak i jego forma plastyczna – nawiązujące do pamiętnika – przypadną Ci do gustu. Zapraszam w podróż drogą mojego życia, którą naznaczyły i spektakularne wzloty, i bolesne lekcje lub porażki. Miłej lektury. Krzysztof Wielicki
Ścieżka” Nejca Zaplotnika, która doczekała w kraju autora 15 wydań, uznawana jest za jedną z najważniejszych książek górskich w historii, która zmieniła nie tylko samo postrzeganie wspinaczkowego świata, ale także spojrzenie na literaturę górską. Doceniło to jury najważniejszej nagrody w dziedzinie literatury górskiej w Polsce. Podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju „Ścieżka" otrzymała tytuł Książki Górskiej Roku 2019 w kategorii Wspinaczka. „Jestem skazany na wolność, tak wolny, że wśród ludzi, którzy mnie kochają, i między tymi, którzy mnie nie lubią, pozostaję samotny. Samotny wśród swoich pragnień, marzeń, chęci, samotny na swojej wiecznej ścieżce” - pisze Zaplotnik w „Ścieżce”. Legenda słoweńskiego wspinania porusza bowiem w swojej książce nie tylko temat przygody, niezwykłych wyczynów i dokonań (a na przełomie lat 70. i 80. XX wieku osiągnął on mistrzostwo we wszystkich dyscyplinach, które uprawiał). Zaplotnik zmusza nas także do refleksji, dzieląc się z czytelnikiem swoistą filozofią życiową, mieszając romantyzm ze sportowym duchem. Po blisko 40 latach od pierwszego wydania, „Ścieżka” w końcu ukazała się w Polsce! To doskonała okazja dla każdego miłośnika gór, by poznać bliżej historię jednego z najwybitniejszych wspinaczy i książkę, która według Bernadette McDonald „wyniosła literaturę górską na nowy poziom”.
POTĘGA GÓR - książka dla wszystkich, którzy kochają góry. To pierwszy tomik z serii CYTATY GÓR. Pięknie ilustrowana, pełna inspirujących górskich cytatów, do których warto wracać wielokrotnie. Idealna na prezent. Autor i wydawca dołożyli wszelkich starań, aby stworzyć prawdziwą gratkę dla wszystkich miłośników literatury górskiej, bywalców festiwali i imprez górskich. Seria będzie stanowiła niepowtarzalny pretekst do zbierania autografów sportretowanych gwiazd alpinizmu i stworzenia unikalnej kolekcji podpisów oraz dedykacji. - Blisko 500 złotych myśli największych tuzów wspinaczki z Polski (m. in. Kinga Baranowska, Jerzy Kukuczka, Wojtek Kurtyka, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki) i ze świata (Kurt Diemberger, Lynn Hill, Alex Huber, Reinhold Messner, Simone Moro, Edurne Pasaban). - Cytaty wybrane z prawie 200 książek i artykułów. - 40 unikalnych, całostronicowych portretów największych gwiazd alpinizmu oraz wybitnych górskich publicystów. - Pierwsza tego typu seria w Polsce! Praktykowany przeze mnie alpinizm jest owocem zakochania, prawdziwej pasji miłosnej i sentymentu względem tego, co mnie wzrusza, pozwala szybować myślom i akceptować ryzyko, jakie pociąga za sobą moją miłość. Simone Moro Piękno gór, które jak sprawne pociągnięcie pędzla po palecie nerwów zacheca do twórczości. Sztuka jest ideą, za którą ani życia, ani losu nie szkoda. Trzeba tylko zdecydować się na tej jeden krok na granicy ryzyka, na granicy własnych możliwości... Na ten stopień wolności osiągalny dla każdego, na który jednak nie każdy się decyduje. Denis Urubko Żaden szczyt, na który się wspinam, nie jest celem sam w sobie, lecz etapem w mojej wędrówce przez życie. Anna Lichota Góry nie są i nie mogą być czymś banalnym i zwyczajnym. Wymagają szczególnej motywacji. Chcą być kochane i pożądane. Nie zaś konsumowane jak jakiś produkt. Anna Sauvy Wychodząc w góry, uruchamiamy nie tylko rozwagę, ale i odwagę. Przewaga „rozwagi” prowadzi do przesadnej lękliwości, do swoistego kunktatorstwa w ocenie własnych możliwości. Przewaga „odwagi”prowadzi do brawury, do niepotrzebnego przekraczania granicy ryzyka. Całą sztuką jest połączenie tych dwóch elementów. Michał Jagiełło Prawdziwi alpiniści muszą być przede wszystkim twardzi, nie rezygnować w obliczu trudności, nie wyłamywać się łatwo. Muszą mieć naturalną potrzebę walki. Krzysztof Wielicki
Ponad dwie dekady pasjonującej historii życia człowieka owładniętego obsesją zdobywania górskich ścian. Motywem przewodnim tej zaskakującej autobiografii jest kariera wspinaczkowa, ale Marek Raganowicz równie barwnie opisuje relacje osobiste i trudne życiowe wybory na tle zmieniającej się rzeczywistości społeczno-politycznej.
„Tam, gdzie doświadczamy jedności, dotyka nas Miłość”. - “ Lubię tę myśl, która często przewija się w książce. Chociaż pojawia się w kontekście wspinania, tak naprawdę dotyczy całego naszego życia” Kinga Baranowska, himalaistka. “W Chińskim maharadży Wojtka Kurtyki znalazłem wszystko, o czym marzyłem, choć bałem się nawet o tym szepnąć, jakiś rodzaj absolutnego spełnienia, które nigdy nie da wytchnienia” - Marcin Koszałka, reżyser i operator filmowy.?
Krzysztof Wielicki – mój wybór to pierwsza książka, która tak szczegółowo przedstawia górski dorobek wybitnego polskiego himalaisty. Wielicki mówi o dzieciństwie, czasie studiów i początkach górskiej pasji. Dalej prowadzi nas klasyczną i fascynującą drogą swojej kariery od lat siedemdziesiątych XX wieku. Zaczyna od wspinania latem i zimą w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu, aby wreszcie udać się w góry najwyższe. Niezwykle barwnie opowiada o zimowym zdobyciu Mount Everestu, Kangchenjungi i Lhotse oraz o bezprecedensowym „wbiegnięciu” na Broad Peak. Wspomina dramatyczne zmagania z legendarną południową ścianą Lhotse oraz potyczki z mityczną K2. Pierwszy tom autobiografii kończy się na przełomowym – zarówno w historii Polski, jak i naszego alpinizmu – roku 1989. Tom drugi – opowiadający o następnych dekadach górskiej pasji – w przygotowaniu. •Wywiad-rzeka z jednym z najwybitniejszych światowych himalaistów •Pierwsza autobiograficzna i tak wielowątkowa opowieść •Od skałek do ośmiotysięczników •Zimowe wejścia, samotne wspinaczki, rekordy czasowe •Braterstwo liny, tragedie, konflikty i kulisy wypraw •Ból, radość i odwaga, by odkrywać •Broad Peak, Lhotse, K2, pierwsze zimowe wejście na Mount Everest •Kilkaset – w większości niepublikowanych – zdjęć i archiwaliów Krzysztof Wielicki (ur. 1950) – piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Autor trzech pierwszych wejść zimowych na szczyty ośmiotysięczne i znakomitych przejść solowych. Pierwszy himalaista, który z bazy wszedł na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby. Laureat wielu nagród i prestiżowych wyróżnień za wybitne osiągnięcia dla polskiego i światowego alpinizmu.