Menu

Jakobstaf

Jakobstaf
Wyjątkowy tomik – zebrane przez Autorkę wiersze Jana Romockiego „Bonawentury”, jednego z bardziej znanych żołnierzy Batalionu „Zośka”, brata Andrzeja Romockiego „Morro”, uzupełnione o żmudnie opracowaną opowieść o losach tego poety i żołnierza. Książkę wzbogacają unikatowe zdjęcia i materiały odnalezione przez Autorkę w wielu rozproszonych źródłach.Jana Romocki „Bonawentura” (ur. 17 kwietnia 1925 w Warszawie – zm. 18 sierpnia 1944) – harcerz 21. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Ignacego Prądzyńskiego i Szarych Szeregów oraz żołnierz batalionu „Zośka”. Podharcmistrz i podporucznik AK, a także młody, dobrze zapowiadający się poeta. Zginął w Powstaniu Warszawskim w wyniku ran odniesionych po wybuchu bomby zrzuconej na szpital na ul. Miodowej.W niniejszym tomiku prezentujemy całą znaną twórczość poetycką Jana Romockiego. Pochodzi ona z lat 1940–1943, a więc z okresu przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Wiersze uzupełnia starannie opracowana opowieść o życiu ich Autora i środowiska, w jakim wzrastał, a także unikatowy zestaw fotografii i materiałów zebranych przez Autorkę opracowania.Książka w twardej oprawie z tłoczonymi elementami okładki.
Książka dla dzieci (do 12 lat). Historia autentycznej podróży harcerza Jerzyka Jelińskiego - pierwszego Polaka, który autem objechał świat w latach 1926-28. Przepiękne ilustracje Dariusza Grochala nie tylko uzupełniają tekst i pozwalają śledzić podróż ale przede wszystkim fenomenalnie pokazują dzieciom jak wyglądał świat sto lat temu, tłumaczą co oznaczało podróżować samochodem w miejscach gdzie często nie było dróg a auto jechało maksymalnie 40 km/h, podają mnóstwo ciekawostek o miejscach, ludziach i zwyczajach jakie panowały w odwiedzanych przez podróżników miejscach.Fragment: Chmury odbijały się w kałuży, gdy pewnego ranka 1926 roku Jerzy Jeliński szedł do pracy i ...bujał w obłokach.Marzy mi się przygoda! Ruszyłbym w nieznane...– rozmyślał i omal nie wszedł na słup, na którym widniało ogłoszenie:„Wybieram się w podróż naokoło świata. Poszukuję jako towarzyszy dzielnych sportowców”.”Tak zaczyna się historia (prawdziwa!), która potoczy się na kółkach dwóch samochodów z dumnie powiewającą biało-czerwoną flagą. Spotkasz w niej, Czytelniku, czterech dzielnych harcerzy, uroczego pieska oraz całą galerię niezwykłych postaci: naukowców, aktorów, królów, a nawet szpiegów! Przepłyniesz też przez oceany i odwiedzisz mnóstwo egzotycznych miejsc, by na koniec z radością wrócić do domu – niepodległej Polski.Wskakuj za kółko naszej opowieści i ruszaj w wielką podróż!
Nowe wydanie wspaniałej opowieści Aleksandra Kamińskiego o twórcy polskiego harcerstwa - Andrzeju Małkowskim. Tekst został poddany starannej redakcji i uzupełnieniom, a w posłowiu przygotowanym przez najlepszych specjalistów od biografii Małkowskiego – Lesława Dalla i Marka Popiela – Czytelnicy znajdą dodatkowe wyjaśnienia i opis losów edycji tej niezwykłej książki. Zespół redakcyjny włożył także wiele wysiłku w bogate zilustrowanie publikacji i opatrzenie precyzyjnymi podpisami fotografii, w niektórych wypadkach udostępnianych po raz pierwszy. Książka została opatrzona wstępem hm. Grzegorza Nowika. Ze wstępu autora: Był Małkowski „pierwszym skautem polskim”, przodującym współtwórcą naszego harcerstwa. Dziś wciąż jeszcze wydaje się nam idealistą, który wpatruje się w dalekie horyzonty światów idealnych, lecz stopami trzyma się gruntu zmieniających się realiów, wyczulony na odróżnianie tego, co trwałe, od tego, co zmienne. Aleksander Kamiński (1903–1978), jeden z najwybitniejszych instruktorów i wychowawców w historii ruchu harcerskiego. Twórca metodyki zuchowej, autor niezliczonych książek i tekstów o tematyce harcerskiej, w tym legendarnych Kamieni na szaniec. Pedagog, jeden z przywódców Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.