Menu

Książka i Wiedza

Książka i Wiedza
Rozwój przemysłu niemieckiego wymagał nowych rynków. Niemcy chciały z pomocą Austro-Węgier utorować sobie przez Bałkany drogę handlową do Morza śródziemnego, a jednocześnie w głąb Azji rozciągnąć swoje wpływy wzdłuż kolei bagdadzkiej. By tego dokonać, stworzyły armię najpotężniejszą w świecie i powzięły zamiar zbudowania najpotężniejszej w świecie floty. Armia miała pobić Rosję i obezwładnić Francję, flota miała pobić Anglię.
Znakomita powieść z wartką akcją poruszająca najważniejsze problemy społeczeństwa Galicji w czasach współczesnych Zachariasiewiczowi. Mamy tu zarysowany konflikt wsi z dworem, umiejętnie podsycany przez władze austriackie dla spacyfikowania niepodległościowych dążeń Polaków. Autor przedstawia budzenie się narodowych dążeń Rusinów, znajdujących poparcie w Wiedniu zgodnie z maksymą divide et impera, aby wzbudzać wzajemną niechęć do siebie poszczególnych narodów zamieszkujących galicję i w ten sposób łatwiej utrzymywać je w posłuszeństwie. Zwraca także uwagę na to, jak kwestia rusińska może się wyrodzić i do jakich tragicznych konsekwencji doprowadzić. Zachariasiewicz niejako proroczo przewiduje tu pogromy i bratobójcze walki na tle narodowościowym, do jakich doszło w Galicji w latach 1918-1919 i w latach czterdziestych dwudziestego wieku. Wątki romansowe i gryząca ironia oraz sprawnie poprowadzona akcja sprawiają, że powieść tę czyta się jednym tchem.
Książkę Autor poświęca najlepszemu polskiemu rajdowcowi Sobiesławowi Zasadzie. Opisuje nie jego sukcesy sportowe, lecz drogę do wielkich pieniędzy, zmagania z ciasnym gorsetem przepisów PRL-u i rozkwit talentu sportowca-biznesmena w III RP.
Autor odkrywa owiany legendami i mitami tajemniczy świat kobiet pozostających na usługach wywiadów bądź pracujących na ich rzecz. Przedstawia portrety kilkunastu agentek i funkcjonariuszek z tajnych służb. Opowiada o operacjach wywiadowczych, w których brały udział, o triumfach i porażkach zawodowych, o zaprawionej goryczą miłości i zdradzie.
Poradnik zawiera m.in.: - skuteczne metody zdobywania pracy, opisane krok po kroku - wzory CV i listów motywacyjnych - wzory umów o prace - zbiór praw pracowniczych - obrone przed oszustwem i mobbingiem - nowe pomysły na zarobkowanie - wsparcie na czas bez pracy - dawkę humoru i porcję wiary, abyś zdobył wymarzoną pracę.
Warszawa to trudna miłość, bo połączona z poczuciem zdrady. Kocham tę dzisiejszą, ale wolałbym być z tamtą, która odeszła, tym bardziej że odeszła niechciana, nieodwracalnie odepchnięta rękami najbliższych, skazana przez nich nawet na zapomnienie. Miała już nigdy nie istnieć. Gdyby jej tak brutalnie nie unicestwiono, byłaby z nami do dzisiaj, nawet jeśli tylko z cieniem dawnej urody. Fatalna dla miasta decyzja o wywołaniu powstania i wyburzenie w trakcie powojennej odbudowy tego, co zostało z naszej stolicy po kataklizmie wojny, sprawiło, że coraz głębiej tęsknimy za tym, czego nie będziemy mogli już nigdy zobaczyć, dotknąć, poczuć, usłyszeć.
Śladem delfina jest zajmującym opisem niezwykłej podróży Harry’ego Bucknalla z Wenecji do Istambułu. Podróży przez Morza Jońskie i Egejskie, o dystansie 5500 mil, przez 35 wysp i cały grecki Archipelag, a także wspaniały półwysep Atos. W jej trakcie Autor odbył 56 morskich przepraw na 35 promach, czterech barkach desantowych, trzech wodolotach, jednej łodzi rybackiej, jednym hydroplanie, a także jedenaście przejazdów autobusowych, dwa pociągami, jeden Land Roverem i jeden błękitnym Morrisem Oxfordemm z 1961 roku.
W najnowszej książce Autor wspomina swoje dzieciństwo na okupowanej warszawskiej Pradze, życie w dzielnicy w cieniu toczącego się po drugiej stronie Wisły Powstania oraz opisuje przebieg Powstania i okoliczności, które doprowadziły do jego wybuchu poprzez analizę dokumentów i wspomnień. Tytułowa wieża spadochronowa, stojąca w Parku Praskim, była miejscem, z którego autor wraz z innymi praskimi dziećmi obserwował płonącą Warszawę.
W tej książce autor wyraża swój krytyczny stosunek do przebiegu transformacji ustrojowej i do elity politycznej, która jego zdaniem zaprzepaściła okazję dogonienia Europy. Dane oficjalne podpiera niemałym doświadczeniem w tematyce społeczno-gospodarczej nabytym nie tylko w czasie dwudziestopięcioletniej działalności reporterskiej. Wcześniej pracował w fabryce E.WEDEL, gdzie poznał problemy produkcji, a w III TP uczestniczył w tworzeniu Generalnego Przedstawicielstwa Marcedes-Benz. Był pierwszym pracownikiem Sobiesława Zasady.
Polacy coraz częściej dokonują zakupów przez Internet, ze względu na wygodę, a także na oszczędność czasu i pieniędzy, wynikającą z tej formy zakupów. Z tą książką każdy się dowie: Jak założyć i prowadzić opłacalny sklep internetowy. Jaki rodzaj działalności wybrać. Jak zapewnić bezpieczeństwo swojemu e-sklepowi i klientom. Jak spotkać i pozyskać klientów w sieci. Jak e-biznes obwarowuje prawo Polski i Unii Europejskiej. Jakie są uwarunkowania i pułapki e-handlu. Depresja gospodarcza lawinowo zwiększa bezrobocie. W takiej sytuacji właśnie e-sklepy dają wszystkim szansę na samodzielne stwarzanie sobie miejsc pracy.
W książce "Papież Polak" autor odsłania kulisy pracy reportera TVP podczas trzech pierwszych pielgrzymek papieskich do Polski. Zdradza sekrety realizacji swoich filmów dokumentujących życie i pontyfikat Jana Pawła II. Wspomina także rozmowy, które przeprowadził z papieżem, w tym tę najważniejszą na pokładzie samolotu PLL Lot na wysokości 10 tysięcy metrów. Ujawnia też, o czym generał Jaruzelski rozmawiał w cztery oczy z Ojcem Świętym podczas wizyty w Watykanie.
W najnowszej książce "papież Polak" Autor odsłania kulisy racy reportera TVP podczas trzech pierwszych pielgrzymek papieskich do Polski. Zdradza sekrety realizacji swoich filmów dokumentujących życie i pontyfikat Jana Pawła II. Wspomina także rozmowy, które przeprowadził z papieżem, w tym tę najważniejszą na pokładzie samolotu PLL Lot na wysokości 10 tysięcy metrów. Ujawnia też, o czym generał Jaruzelski rozmawiał w cztery oczy z Ojcem Świętym podczas wizyty w Watykanie.
Książka "Pan Andrzej. Portret z pamięci" Macieja Karpińskiego Andrzej Wajda jakiego nie znamy. Wyjątkowa opowieść o wyjątkowym artyście i człowieku. Pół żartem, pół serio. Wzrusza i bawi. Maciej Karpiński – prozaik, dramaturg, scenarzysta, krytyk literacki i teatralny, pedagog. Przez ponad czterdzieści lat był jednym z najbliższych współpracowników Andrzeja Wajdy jako asystent, współscenarzysta jego filmów i autor książek o jego twórczości i dokonaniach. W najnowszej książce opowiada o swojej współpracy i przyjaźni z panem Andrzejem, kreśląc – czasem sentymentalnie, a niekiedy z humorem – wyjątkowy portret wybitnego artysty widzianego z bliska, podczas pracy, w podróżach czy po prostu w życiu codziennym. To zarazem swoista relacja zza teatralnych kulis i z planów filmowych, opisująca od podszewki proces powstawania pamiętnych dzieł Mistrza, bogato ilustrowana jego rysunkami, szkicami i projektami oraz prywatnymi listami. Uzupełniają ją liczne fotografie, w większości publikowane po raz pierwszy.
…Wiersze z tomu Ostatni tętnią życiem i są pełne egzystencjalnych zawirowań, jak i osobistych odniesień. Paryski błękit i bukaresztański rozgwar. Modlitwy do pustego nieba i słowa jakich lepiej nie wypowiadać. Marzenia i rozczarowania albo zwykła nasiadówka i niekończące się rozmowy o tym, co wiemy i czego nie wiemy z Biblii lub Historii. Dysputy o teoriach Kanta czy Einsteina, jak też o świecie, który zniknął z powierzchni ziemi. Nie tylko ludzka świadomość i podświadomość mają coś do powiedzenia. Rzeczywistość jest zawsze wielowymiarowa, zdaje się przypominać autor poetyckich przesłań… Fragment wstępu Marek Wittbrot