Menu

Medpharm

Medpharm
Poradnik zawiera podstawowe zasady żywienia w trakcie chemioterapii. Stworzony jest przez doświadczonego onkologa i dietetyka, w celu propagowania poprawnego żywienia w onkologii. Jeśli chorujesz na nowotwór złośliwy i zastanawiasz się, jak możesz wspomóc proces swojego leczenia, to niniejszy poradnik jest właśnie dla Ciebie! Składa się on z krótkich porad żywieniowych. Cierpisz na zaparcia? Masz biegunki? Doskwiera Ci suchość jamy ustnej? Może występują u Ciebie zaburzenia węchu i smaku? Odpowiednio dobranym żywieniem możesz złagodzić objawy niepożądane związane z leczeniem przeciwnowotworowym i poczuć się lepiej.
Przedstawiamy Państwu Fraszkoterapię bez recepty autorstwa Marcina Urbana. Wierząc w pozytywną siłę słów i zdrową moc śmiechu, mamy nadzieję, że lektura fraszek będzie doskonałym antidotum na codzienne troski i sprawi Państwu wiele radości. Z życzeniami (u)śmiechu, Wydawca
Kobieca moc to właśnie wewnętrzna integracja tych podstawowych żywiołów: połączenie delikatności z siłą, wolności duszy z ukorzenieniem w ziemi. Można ją poczuć, choć jest trudna do opisania. To coś, czego nie da się kupić ani stworzyć - każda z nas dysponuje tą mocą, ma ją w sobie i wystarczy, że po nią sięgnie. Podstawą w tym procesie odnajdywania własnej mocy i bramą prowadzącą do niej jest zaufanie do siebie oraz życia, czyli wewnętrzne przekonanie o swoich umiejętnościach, talentach i sile, przy jednoczesnej niezależności od opinii otoczenia. Inaczej mówiąc, zaufanie do siebie oznacza kontakt z samym sobą, wiarę we własne możliwości, a także przekonanie co do słuszności własnych wyborów, bo poszukiwanie odpowiedzi na zewnątrz lub strach przed krytyką za każdym razem sprawiają, że oddalasz się od źródła swojej siły i twoja moc słabnie.
W książce między innymi: - podstawy fizjologii żywienia i diety dostosowane do dyscyplin sportowych, - ocena znaczenia suplementacji w procesie przyrostu masy ciała, - rola wody mineralnej w sporcie amatorskim i zawodowym, - witaminy i składniki mineralne istotne dla sportowców, - żywienie sportowców, którzy są wegetarianami, weganami lub stosują dietę bezglutenową, - jadłospisy dla trenujących jeden lub dwa razy dziennie.
Podstawy żywienia człowieka z zadaniami stanowi kompendium wiedzy na temat żywienia człowieka dla studentów dietetyki, żywienia człowieka oraz pokrewnych nauk medycznych lub przyrodniczych. Książka została podzielona na pięć głównych części: energia i składniki pokarmowe, żywność- wartość energetyczna i odżywcza, ocena żywienia, problemy żywieniowe , planowanie żywienia. Podręcznik jest oparty na kompletnej i aktualnej wiedzy z zakresu żywienia człowieka. Unikatową wartością książki są zadania, dzięki którym czytelnik może sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę.
Pierwsza pomoc w komunikacji z angielskojęzycznym pacjentem! Przygotowany z myślą o studentach farmacji oraz wszystkich farmaceutach chcących powtórzyć i utrwalić fachowy język angielski.
W poradniku zamieszczono zalecenia dotyczące kosmetyki pielęgnacyjnej i ozdobnej dla skóry o specjalnych potrzebach. Krótkie i rzeczowe opisy ponad 2300 substancji czynnych i pomocniczych umożliwiają szybkie porównanie produktów. Zadbana skóra to piękno i zdrowie! Dzięki poradom zamieszczonym w książce Kosmetyka, Twoja skóra odzyska równowagę, zdrowy wygląd, a wcześniejsze dolegliwości nie powrócą.
Olejek eukaliptusowy udrażnia drogi oddechowe, zapach róży rozluźnia, kminek pobudza apetyt. Działanie olejków eterycznych jest zaskakująco wszechstronne, a badania naukowe wielokrotnie potwierdziły ich skuteczność w przypadku rozmaitych codziennych dolegliwości. Farmaceutka i specjalistka w dziedzinie aromaterapii - Marion Romer - udziela praktycznych rad w zakresie: rozpoznawania olejków wysokiej jakości właściwego ich stosowania doboru olejków do dolegliwości: olejek na ból brzuszka dla dziecka, środek na migrenę dla zestresowanej mamy, aromatyczna mieszanka na zdrowy sen. Możemy wybrać spośród ponad 100 sprawdzonych receptur i wykorzystywać naturalne zapachy dla zdrowia całej rodziny!
Zagrożenia wynikające z zakażenia krętkami Borrelia są ogrome. Nie należy jej mylić z chorobą wywoływaną przez wirusy - odkleszczowym zapaleniem mózgu (WZM), przeciwko któremu można się zaszczepić. U wielu osób pierwsze stadium borelizoy nie zostaje wykryte. Może to skutkować rozwojem choroby i jej przejściem w stadium przewlekłe. Różnorodność objawów oraz brak standaryzowanych testów laboratoryjnych utrudniają postawienie właściwej diagnozy. Z tego powodu wielu nieświadomych choroby pacjentów podejmuje leczenie zbyt późno. Odpowiednio przeprowadzona terapia antybiotykowa daje szansę na łatwe wyleczenie już we wczesnym stadium - może zaoszczędzić choremu wielu cierpień i długotrwałego leczenia!
Wiele dolegliwości fizycznych i psychicznych ma swoje źródło w niedoborze substancji nieorganicznych. Przewodnik pozwala na szybkie zorientowanie się we właściwym wyborze j zastosowaniu soli mineralnych dr. Schusslera i podaje zarazem wiele praktycznych wskazówek zaczerpniętych z bogatego doświadczenia autorów.
Roślinne surowce kosmetyczne to pierwsza część 2-tomowego kompendium wiedzy z zakresu składników chemicznych i surowców, głównie bakterii, glonów, grzybów, porostów i roślin naczyniowych, w których one występują i które mają znaczenie kosmetyczne, terapeutyczne lub dietetyczne. W części drugiej zatytułowanej Surowce kosmetyczne i ich składniki znajduje się charakterystyka aktywności kosmetycznej, farmakologicznej, profilaktycznej i terapeutycznej głównych grup związków chemicznych z wyszczególnieniem surowców, w których one występują, tj. bakterii, glonów, grzybów, porostów, roślin naczyniowych i surowców pochodzenia zwierzęcego lub geologicznego. Podręcznik adresowany jest przede wszystkim do studentów kosmetologii, a także do specjalistów z zakresu chemii kosmetycznej, dermatologii estetycznej, fitoterapii i odnowy biologicznej.
Założeniem autorów było, by niniejszy podręcznik mógł stać się przewodnikiem, do którego będzie się wracało w miarę potrzeby znalezienia lub przypomnienia sobie informacji o substancjach , które zamierza się wykorzystać w celach kosmetycznych. Chcielibyśmy, by jednocześnie mógł on stanowić zarówno zachętę jak i ostrzeżenie w sytuacji braku sprecyzowanego poglądu na zalecony kosmetyk oraz sposób jego zastosowania. W tym miejscu należy jednak zdecydowanie przypomnieć, że reakcja organizmu człowieka na każdą substancję dostarczaną z zewnątrz zawsze będzie miała charakter indywidualny. Dlatego w każdym przypadku ostateczną decyzję o zastosowaniu danego kosmetyku, w konkretnej sytuacji, powinna podejmować osoba z odpowiednimi do tego kwalifikacjami. Przygotowując ten podręcznik autorzy musieli zadecydować, które spośród otaczających nas substancji naturalnych są tymi najważniejszymi i najczęściej spotykanymi w kosmetykach. Decyzja ta była niezwykle trudna i podjęta została w sposób subiektywny, odzwierciedlający zainteresowania i poglądy autorów. Również układ treści w poszczególnych rozdziałach jest efektem realizacji autorskich koncepcji co do zawartości tego podręcznika. Zwykle rozpoczynają się one od krótkiego wstępu prezentującego historię stosowania danego produktu. Następnie wskazywane są jego najważniejsze właściwości kosmetyczne oraz prezentowane inne obszary i możliwości wykorzystania. Z założenia największa uwaga zwracana jest na przystępnie pokazany skład i chemizm poszczególnych produktów, po czym w oparciu o te wiadomości, przedstawiane są najważniejsze możliwości i sposoby ich kosmetycznego wykorzystania. Autorzy wyrażają nadzieję, że niniejsze opracowanie spotka się z życzliwym przyjęciem, zarówno ze strony studentów, jak i szerokiego grona osób stosujących kosmetyki w życiu codziennym. Ufamy, że podręcznik ten będzie spełnieniem ich oczekiwań związanych z jasnym i zrozumiałym przedstawieniem istotnych zagadnień z obszaru kosmetologii z ukierunkowaniem na chemię kosmetyczną i będzie stanowił istotne ułatwienie w przyswajaniu niekiedy trudnych i złożonych zagadnień zawodowych. Intencją autorów jest by podręcznik ten z jednej strony stanowił pomoc w poruszaniu się w świecie najprzeróżniejszych kosmetyków, natomiast z drugiej pokazywał szerokie możliwości wykorzystania produktów naturalnych do celów kosmetycznych. Chcielibyśmy, aby wzbudził on zainteresowanie szerokiego grona Czytelników produktami często używanymi w codziennym życiu do celów zupełnie niekosmetycznych, a także ułatwił dostrzeżenie istoty problemów związanych ze stosowaniem takich substancji jako kosmetyków. Wyrażamy przekonanie, że treści zawarte w podręczniku umożliwią skuteczniejsze wykorzystywanie produktów z naszego otoczenia i przyczynią się do zrozumienia ich znaczenia w codziennej dbałości o zdrowie i urodę. /Wstęp: W imieniu zespołu autorów: Lucjusz Zaprutko/
Klasyczna i współczesna koncepcja stresu Zjawisko antystresu: rola oksytocyny Anatomia i neurofizjologia stresu u człowieka Stresozależne powikłania chorobowe Szczególne zagadnienia związane ze stresem - procesy intelektualne i emocjonalne
"Z wielu badań, w tym przeprowadzonych przez nasz zespół, wynika, że problem w coraz większej skali dotyczy naszych dzieci. Dlatego grono wybitnych specjalistów z zakresu dietetyki, prewencji i leczenia otyłości napisało tę książkę. Nie jest ona skierowana do naukowców, badaczy tematu, ale do każdego z nas, żeby pomóc nam chronić nasze dzieci przed jedną z najcięższych plag XXI wieku." Fragment Słowa wstępnego prof. Andrzeja M. Fala
Niniejsza książka ma na celu przekazanie wiedzy z zakresu wszystkich obszarów pielęgnacji ciała. Zawiera ona oprócz anatomii skóry i jej przydatków oraz galeniki kosmetyków, przede wszystkim działania, ale także ryzyko związane z substancjami czynnymi i pomocniczymi. Książkę uzupełnia omówienie niektórych wybranych chorób skóry, włosów i paznokci oraz sposobów ich leczenia. Ze względu na możliwość leczenia tych dolegliwości zarówno lekami, jak i kosmetykami, wiedza ta ma duże znaczenie dla osób, które leczą się same.
Lepiej zapobiegać niż leczyć” – to powszechnie znana prawda.Celem niniejszej książki jest przedstawienie czynników ryzyka wystąpienia powikłań miażdżycy oraz zaprezentowanie zachowań łagodzących ich oddziaływanie. Proste zmiany w diecie, trybie życia, podejściu do codziennych problemów mogą znacząco poprawić zdrowie oraz długość i komfort życia. Książka stanowi doskonałe uzupełnienie zaleceń lekarskich. Jest godna polecenia pacjentom jako przystępnie napisany elementarz dotyczący miażdżycy i jej powikłań oraz rzetelne kompendium zaleceń dietetycznych, psychoterapeutycznych i fizykoterapeutycznych. Wysoki poziom merytoryczny opracowania może dostarczyć niezbędnej wiedzy również personelowi medycznemu zajmującemu się tym zagadnieniem. Dr Witold Piotrowski, kardiolog [z przedmowy do wydania polskiego] Przyzwyczajenie to druga natura człowieka. Pokutuje więc tkwiące w umysłach wojennego pokolenia przeświadczenie o konieczności jedzenia na zapas – bo może zabraknąć. Kolejny stereotyp jest taki, że jedzenie tłuste jest dobre i podobnie jak wydatny brzuch świadczy o dobrobycie. Słodycze z kolei stanowią nagrodę należącą się nam za sam fakt istnienia. Jeśli na taki model żywieniowy nałoży się wykonywanie pracy bez konieczności wysiłku fizycznego powstaje wymarzona sytuacja do rozwoju miażdżycy w ścianach tętnic. Sprzyjają temu pewne okoliczności towarzyszące, nazywane czynnikami ryzyka. Powszechnie znany jest fakt, że stopień zaawansowania zmian miażdżycowych wzrasta z wiekiem i, że przyspiesza go m.in. cukrzyca, otyłość, podwyższony poziom lipidów, paskudny nałóg palenia tytoniu, brak aktywności fizycznej i nadciśnienie. Ważne jest uświadomienie sobie, że szkodliwość niektórych czynników jest zależna od naszego postępowania i stosowania zaleceń profilaktyki. Celem tej książki jest przedstawienie tych czynników oraz zaprezentowanie zachowań łagodzących ich oddziaływanie. Proste zmiany w diecie, trybie życia, podejściu do codziennych problemów mogą znacząco poprawić zdrowie oraz długość i komfort życia. Autorzy w przystępny sposób przedstawiają skomplikowane zagadnienia powstawania zmian miażdżycowych oraz możliwe powikłania. Starają się przekonać Czytelnika, że to jego własna aktywność poparta silną wolą może uchronić go przed przedwczesną chorobą lub śmiercią; Twoje zdrowie, a nawet życie w dużej mierze zależy tylko od Ciebie. Pomimo wielkiego postępu medycyny, zwłaszcza kardiologii i kardiochirurgii, choroby układu krążenia stale są najczęstszą przyczyną zachorowań i zgonów. Zjawisko to jest o tyle przykre, że dotyczy ludzi młodych, aktywnych zawodowo, dla których powrót do pracy po urazie, jakim jest zawał serca lub udar mózgu, wcale nie jest łatwy.
Fitokosmetologia polega na zastosowaniu naturalnych wyciągów roślinnych zwiększających skuteczność formuły w produktach pielęgnacyjnych. Każdy naturalny ekstrakt roślinny zawiera kluczowe czynniki aktywne o specyficznych właściwościach i ukierunkowanym działaniu. Książka, którą mamy przyjemność Państwu przedstawić zawiera szczegółowe opisy z zakresu: fitoterapii i kosmetyki naturalnej, etnobotaniki, fitokosmetologii, charakterystyki form, właściwości i metod badawczych wybranych fitokosmetyków. Wyjątkowy charakter publikacji zapewniony został poprzez połączenie wiedzy o produktach z opisem ich prawidłowego zastosowania. Tytuł kierowany jest do dermatologów, kosmetologów oraz osób, których praca powiązana jest z branżą kosmetyczną.
Na choroby są sposoby to zbiór aforyzmów, przysłów i cytatów o medycynie, w którym każdy Czytelnik znajdzie inspirującą myśl. Z zebranych sentencji wyłania się fascynujący, podlegający przemianom obraz postrzegania człowieka i zdrowia. Zapoznanie się z nim to prawdziwa przygoda i humanistyczna przyjemność.
Człowiek ma do dyspozycji miliony komórek nerwowych, zwanych receptorami, które umiejsumiejscowione są na powierzchni nabłonka, wykonujące miliardy operacji na sekundę, by informacja przekazana z zewnątrz dotarła do właściwego organu. W książce szczególny nacisk położono na substancje zapachowe – ważne w kosmetyce – pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i syntetycznego, uwzględniając ich strukturę chemiczną oraz grupy funkcyjne, sprawiające, że dana substancja jest nośnikiem zapachu.
Książka język angielski w aptece zawiera liczne przykłady leksykalne i frazeologiczne obejmujące terminy i zwroty wykorzystywane codziennie w praktyce aptecznej, na poziomie B2+. Nagrania znajdujących się w podręczniku dialogów umożliwiają osłuchanie się z różnymi akcentami, brytyjskim bądź amerykańskim, a także ułatwiają komunikacje z pacjentem. Podręcznik jest idealny zarówno do nauki samodzielnej, jak i kursowej. Przeznaczony nie tylko dla farmacuetów pracujących w środowisku anglojęzycznym, lecz także dla osób pragnących udoskonalić i pogłębić znajomość języka branżowego.
W każdej polskiej rodzinie jest przynajmniej jedna osoba, u której wykryto cukrzycę, a u następnych osób zostanie ona wykryta w najbliższych kilku latach. Jest to schorzenie przewlekłe, które nie daje wczesnych sygnałów ani objawów. Diagnozuje się je wtedy, gdy stężenie cukru we krwi w pomiarach na czczo i po posiłku odbiega od fizjologicznych wartości. metod zapobiegania i leczenia tej choroby jest kilka. Na początku może to być tylko mniejsze spożycie cukrów łatwo przyswajalnych, w zaawansowanym stadium – dieta i leki obniżające stężenie cukru we krwi lub dieta i iniekcje insuliny. W tej chorobie cukier, niestety, nie krzepi. Autorzy w przystępny sposób starali się przekazać najważniejsze informacje nie tylko o istocie cukrzycy, jej przyczynach, powikłaniach oraz metodach leczenia farmakologicznego, lecz także o tym, jak należy się prawidłowo odżywiać już po ujawnieniu się choroby. Wiedza na ten temat ułatwi każdemu choremu przyzwyczajenie się do koniecznych ograniczeń i zaakceptowanie ich. Pacjenci z dobrze uregulowaną cukrzycą to osoby w pełni sprawne, wykonujące swoje codzienne obowiązki zawodowe i społeczne, realizujący swoje pasje. Warto więc o swojej chorobie wiedzieć jak najwięcej!
Przedmowa Inspiracją do powstania tej książki był z jednej strony wzrost liczby publikacji naukowych dowodzących skomplikowanego związku żywienia ze zdrowiem i z rozwojem chorób, a z drugiej – pojawianie się mnóstwa nieudokumentowanych naukowo doniesień na ten temat, opartych głównie na publikacjach reklamowo-marketingowych. Te ostatnie rozpowszechniane są na łamach kolorowej prasy i w Internecie, a także – co uważam za najgorsze – w gabinetach lekarzy i dietetyków. Kiedyś uważałam, że osoba zdrowa może eksperymentować ze swoim żywieniem, dziś wiem, że eksperymenty takie to również eksperymenty ze zdrowiem. A przecież wiele niekonwencjonalnych i nieudokumentowanych naukowo sposobów żywienia jest zalecanych także osobom chorym. Książka ta – o nieco prowokacyjnym tytule – nie jest podręcznikiem dietetyki, nie traktuje też o diecie, lecz ma przedstawić problemy żywienia człowieka w aspekcie naukowym, dokumentując aktualną wiedzę leżącą u podstaw żywienia człowieka w zdrowiu i w chorobie. Do jej przestudiowania zachęcam osoby zawodowo interesujące się tą tematyką: lekarzy, dietetyków, pielęgniarki, przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz studentów kierunków medycznych, a także osoby niezwiązane z medycyną – każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Elżbieta Poniewierka
1. Zespół deficytu natury 1.1 Stan zdrowia społeczeństwa na początku XXI wieku 1.2 Czynniki wyzwalające zespół deficytu natury 1.3 Konsekwencje zespołu deficytu natury 2. Jak samodzielnie wyleczyć chorobę wynikającą z nadmiaru węglowodanów i niedostatku ruchu? 2.1 Diabetes mellitus – nowa epidemia 2.2 Nowa teza: cukrzyca to nie zrządzenie losu – cukrzycę można wyleczyć! 2.3 Winowajcą jest stłuszczona wątroba 2.4 Nowoczesne rekomendacje dietetyczne zamiast dogmatów rodem z ubiegłego stulecia 2.5 Prawdziwa historia 2.6 Cukrzyca nie jest zrządzeniem losu! 2.7 Jeszcze jedna prawdziwa historia 2.8 Mała dygresja 2.9 Co porabia Elisabeth? 2.10 Wciąż jesteśmy ludźmi z epoki kamienia 2.11 A Elisabeth? 2.12 Lekarz i pacjent jako partnerzy 2.13 Zbilansowana urozmaicona dieta – nowa definicja 2.14 Wątroba została odtłuszczona – i co teraz? 2.15 Życie to nie koncert życzeń 2.16 Lepiej wstać, zamiast leżeć 2.17 Owoce są zdrowe – ale fruktoza już nie 2.18 Żyj świadomie – przyjemność bez wyrzutów sumienia 2.19 Mikroelementy – wielcy mali pomocnicy 2.20 Żarty się skończyły, zaczynają się schody! 2.21 Sport budzi w mięśniach apetyt – apetyt na białko 2.22 Od razu lepiej 2.23 Dzieci to nasza przyszłość 2.24 Co wspólnego mają jelita z nadwagą? 2.25 I na koniec powrót do korzeni 2.26 Suplement – aktualny stan badań naukowych nad rekomendacjami żywieniowymi cukrzycy 3 Koncepcja żywieniowa LOGI – doświadczenia i badania naukowe 3.1 Lekarski autoeksperyment 3.2 Zastosowania diety niskowęglowodanowej – Überruh (2001–2003) 3.3 LOGI w cukrzycy 3.4 Badania nad spalaniem tłuszczu 3.5 Badania kardiologiczne w cukrzycy typu 2 3.6 Niepublikowane wyniki i perspektywy na przyszłość 4 Mikroelementy w cukrzycy 4.1 Witaminy i mikroelementy 4.2 Mikroelementy decydują o aktywności metabolicznej 4.3 Niedobór mikroelementów i jego konsekwencje 4.4 Grupy ryzyka niedoboru mikroelementów 4.5 Witaminy i minerały – diabetyk potrzebuje ich więcej! 4.6 Uwaga na wtórne następstwa cukrzycy 4.7 Antyoksydanty i stres oksydacyjny 4.8 Witamina D 4.9 Witamina D i cukrzyca typu 1 4.10 Witamina D i cukrzyca typu 2 4.11 Witamina B jako sternik metabolizmu w układzie nerwowym 4.12 Witamina K2 jako MK-7 4.13 Magnez 4.14 Cynk, chrom i miedź 4.15 Kwasy tłuszczowe omega-3 4.16 Oligomeryczne proantocyjanidyny 4.17 L-arginina 4.18 Tauryna 4.19 Gdy nerwy wysyłają sygnały ostrzegawcze 5. Opis przypadku: 61-letnia kobieta z cukrzycą typu 2 6. Wywiad z prof. dr. Nicolai Wormem 7. Aspekty ekonomiczne 8. Profilaktyka Spitza – nie tylko przeciwcukrzycowa
1 2
z 2
skocz do z 2