Menu

Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
W szkicach Kopcińskiego uważna interpretacja łączy się z osobistym stosunkiem autora do prezentowanych spektakli. Myśl Kierkegaarda, który uważał, że subiektywne życie jest najlepszym sprawdzianem dla prawd ogólnych, znajduje tu swoje odzwierciedlenie.
Rozważania różnych autorów na temat dróg wiodących do pokoju z perspektywy katolickiej nauki społecznej, socjologii, teologii i politologii.
Praca o współczesnej apologii dziennikarskiej. Zawiera również zbiór encyklopedycznej wiedzy na temat panujących dziś ideologii, szkic dziejów apologii połączony z refleksją nad nowożytnością jako jej źródłem oraz prezentację najważniejszych obszarów tematycznych apologii „dziennikarskiej”.
Monografia naukowa poświęcona zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem wywiadu antykomunistycznego NSZ w latach 1942-1945.
Zbiór tekstów dotyczących związków pomiędzy kazaniem a literaturą, prezentujący rozmaitość form kaznodziejskich w Kościele rzymskokatolickim, a także utrakwistycznym i prezbiteriańskim.
Biografia historyczna ks. prałata Jana Gnatowskiego (1855-1925) - kapłana, pisarza, publicysty, dyplomaty papieskiego.
Tom okolicznościowy poświęcony prof. Anieli Dylus w siedemdziesiątą rocznicę urodzin. Zbiór prac wielu autorów z zakresu różnych nauk społeczno-politycznych i ekonomicznych.
Wieloautorska monografia zawierająca zróżnicowane metodologicznie i tematycznie artykuły opisujące twórczość literacką Piotra Müldnera-Nieckowskiego.
Dwutomowe, pełne wydanie poświęconych Niemcom tekstów Jerzego Stempowskiego - pisarza, tłumacza, jednego z najbardziej cenionych polskich eseistów i epistolografów XX wieku.
Dwutomowe, pełne wydanie poświęconych Niemcom tekstów Jerzego Stempowskiego - pisarza, tłumacza, jednego z najbardziej cenionych polskich eseistów i epistolografów XX wieku.
Relacja z rozpoczętej we Lwowie w 1815 roku podróży do Włoch i Szwajcarii małżeństwa Dunin-Borkowskich.
Przekład dwóch najważniejszych greckich komentarzy do zawierających definicję i ogólny opis duszy jednostkowej rozdziałów Arystotelesowego traktatu O duszy (II, 1-5).
Studium socjologiczne twórczości księdza Franciszka Mirka, jednego z pionierów socjologii parafii, opisujące mechanizmy generatywne funkcjonowania parafii rzymskokatolickiej.
Czy może powstać coś z niczego? Czy u podstaw istnienia świata i wszelkiego bytu musi leżeć materia, a jeśli tak, to czy jest ona wieczna? Czy to Bóg stworzył wszystko/ Spór wczesnochrześcijańskiego apologety Tertuliana z gnostykiem Hermogenesem nie był zwykłą kłótnią kupców na rynku w Kartaginie, sięgał rzeczywiście akademickiego poziomu. Który z adwersarzy był heretykiem? Prawda jest jednak ponadczasowa, a czytelnik niech ją odkrywa z pasją.
Raport z projektu badawczego Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność przeprowadzonego w siedmiu państwach Europy Środkowej: Polsce, Czechach, Rumunii, Niemczech, Austrii oraz na Słowacji i na Węgrzech.
Połączenie książki historycznej z niemal albumowym wydawnictwem wypełnionym po brzegi ilustracjami z epoki, w którym młodzi autorzy, potomkowie warszawskich dorożkarzy, przedstawiają dzieje tego niezwykłego zawodu. Książka napisana w nowoczesny i przystępny sposób.
Stosunek Stefana Wyszyńskiego do opozycji oraz oporu społecznego w powojennej rzeczywistości Polski jest stosunkowo mało poznany. W kilkudziesięcioletnim prymasostwie istnieją okresy, tematy i środowiska dobrze udokumentowane i zbadane, inne zaś, choćby stanowisko wobec powojennego podziemia czy opozycji demokratycznej wymagają jeszcze uszczegóławiających badań. I o tym traktuje niniejszy tom.
Praca wprowadzająca nowe narzędzia analityczne i otwierająca nowe konteksty interpretacyjne dla dzieł Norwida. Autorka wprowadza nowe pojęcia określające poetykę Norwida i nowe kategorie znaczeniowe (estetyka teologiczna).
Duża liczba dzieci wychowywanych poza rodziną stanowi aktualne wyzwanie dla polityki państwa w kierunku stałej i konstruktywnej troski o dobrą organizację systemu opieki zastępczej. Autorka w oparciu o wnikliwą analizę literatury naukowej w zakresie sytuacji życiowej dzieci pozbawionych rodziny (przebywających w pieczy zastępczej), dostrzega konieczność kształtowania praktyki społecznej adekwatnie do indywidualnych potrzeb. Czytelnik pracy z całą pewnością z zainteresowaniem poznaje kierunek dyskursu w ramach kwestii podejmowania decyzji o treści aktów prawnych tworzących podstawy instytucjonalno-finansowe dla wspierania rodziny i organizacji systemu pieczy zastępczej. Z recenzji prof. UwB dr hab. Wioletty Danilewicz
Niewielkich rozmiarów traktat filozoficzno-polityczny, po raz pierwszy udostępniany polskiemu czytelnikowi po sześćdziesięciu latach od publikacji oryginału. Wybitny francuski filozof oddaje hołd potencjałowi cywilizacji amerykańskiej, zapraszając do refleksji nad podstawami urządzania spraw publicznych po obu stronach Atlantyku.
Autorzy zebranych w tomie blisko trzydziestu rozpraw badają najróżniejsze konteksty występowania wody i innych motywów akwatycznych w dawnych i współczesnych tekstach kultury, śledząc m.in. ich złożone implikacje filozoficzne czy światopoglądowe w dziełach literackich, malarskich, fotograficznych, na obszarze filmu i sztuki teatru.
Miejsca nieoczywiste: dalekie kresy, prowincjonalne miasteczka, albo peryferie i rzadko odwiedzane kwartały dużych miast. Miejsca nieoczywiste: zagubione w historii i na nowo odzyskiwane dla naszej pamięci. Miejsca nieoczywiste: w których gromadzą się ulotne, choć przecież materialne świadectwa inicjatyw i prac. O tych miejscach, wyrażanych w literaturze, gwarze, malarstwie i teatrze, o muzeum i o bibliotece jest ta książka.
Tłumaczenia w XXI wieku to temat otwarty, zapraszający do rozpoznawania, wyznaczania, a także przekraczania granic kultur i języków w jednostkowych spotkaniach trwających przez stulecia, we wzajemnej obecności, a także w przestrzeniach tak subtelnych, że wymykających się wszelkiemu językowi. Tom zawiera przykłady poszukiwań tego, co dystynktywne, i tego, co powszechne w praktykach tłumaczeniowych. Przede wszystkim jednak, zebrane artykuły ukazują odkrywanie potencjału dzieła literackiego, który manifestuje się w jego tłumaczeniach i w wielojęzycznej recepcji.
Propozycja ukazania aktualności myśli Jana Pawła II, szczególnie jego rozważań nad sensem ludzkiej cielesności.
1 2 3 4 5
z 11
skocz do z 11