Menu

Adam Pluszka

Charyzmatyczni przywódcy używają rozmaitych technik, żeby odpowiedzieć na fundamentalne ludzkie potrzeby. Sekty od zawsze kuszą obietnicami zbawienia, bogactwa, wspólnotowego doświadczenia i poprawy życia. Czy przypadkiem nie tym samym przyciągają nas siłownie, internetowe biznesy i ruchy polityczne? Wyjaśnienia tego fenomenu Amanda Montell szuka w samym języku: od zręcznej redefinicji znanych pojęć do potężnych eufemizmów, tajnych kodów, zmian sensu, modnych powiedzonek, śpiewów i mantr, „mówienia językami”, wymuszonej ciszy, a nawet hasztagów. Doskonale pokazuje, w jaki sposób używają językowych sztuczek duchowi wyzyskiwacze, ale też ludzie od piramid finansowych, politycy, dyrektorzy start-upów, internetowi spiskowcy, instruktorzy fitness, a nawet influencerzy. „To jest nasz Tydzień Triumfu”, „Wzlećmy ponad i poza”, „Jesteście najwspanialszym pokoleniem wojowników i bohaterów” – to tylko kilka haseł, które równie dobrze sprawdzą się wśród scjentologów, jak i na siłowni czy w instagramowej rolce. Wszak chęć wiary w coś większego od nas i pragnienie wspólnoty są wpisane w nasze DNA. „Celnie opisując zjawiska ze świata duchowej szarlatanerii i marketingu, Montell przygląda się popkulturowej dekonstrukcji takich pojęć jak „sekta” czy „kult”, a także dostarcza obrazowych przykładów mocy języka – kolejnej broni w arsenale manipulatorów. To swoisty podręcznik językowej samoobrony w świecie pełnym zagrożeń – w ich rozpoznaniu kluczową rolę odgrywa wrażliwość na to, co i jak się do nas mówi.” Jagoda Ratajczak „Wnikliwa i fascynująca analiza siły języka, który potrafi omamić nas wszystkich. Opanowanie niuansów sekciarskiej mowy sprawia, że Montell jest równie hipnotyzująca i charyzmatyczna jak guru, których działalność opisuje.” Molly Ringwald „Niepokojąca, poruszająca opowieść o manipulacyjnym języku sekt.” „Kirkus Reviews” „Zabawna, a zarazem arcyciekawa analiza sposobów, na jakie język może nas zwieść i uwieść – czasami poza punkt, z którego nie ma odwrotu.” Elisabeth Thomas „Nigdy więcej nie pomyślisz o sektach w ten sam sposób […]. Amanda Montell łączy prawdziwe dziennikarskie czarnoksięstwo z humorem i nieustraszoną ciekawością, dzięki czemu tworzy opowieść pyszną i przenikliwie mądrą […].” Chelsea Bieker „Błyskotliwa, wciągająca i niezwykle intrygująca. Książka Montell […] wnikliwie analizuje mechanizmy władzy, wspólnoty, języka i połączeń między nimi.” Alexis Henderson „Ta dowcipna, przenikliwa i zaskakująco aktualna książka, której nie sposób odłożyć, jest równie intrygująca, jak fascynujące są grupy, które bada.” Andrea Bartz „Wszyscy jesteśmy podatni na zniewolenie, a fenomenalna książka Montell przedstawia tę mrożącą krew w żyłach sytuację tak dobitnie, jak to tylko możliwe.” „Bitch”
Wszyscy potrzebujemy różnych rzeczy! Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzą twoje rzeczy? Co się z nimi dzieje, gdy przestaną być ci potrzebne? Czy wiesz, że jeśli wyrzucisz stary T-shirt, jego rozkład może zająć 200 lat? Albo że z odchodów słonia można zrobić papier? A plastikowe opakowania z wodorostów? Wyrusz w podróż dookoła świata i poznaj zadziwiające fakty na temat rzeczy codziennego użytku. Od magicznego tuszu po bezmięsne burgery. Ta książka pełna jest przyprawiających o zawrót głowy faktów i niezwykłych opowieści o niewiarygodnych sposobach, jak ludzie na całym świecie i na przestrzeni historii tworzyli, używali i ponownie wykorzystywali otaczające ich rzeczy. Madeleine Moate – brytyjska prezenterka telewizyjna, podcasterka, youtuberka i autorka książek dla dzieci. Najbardziej znana jest z programu CBeebies Maddie's Do You Know?, za który otrzymała nagrodę BAFTA w 2017 roku dla najlepszej prezenterki programów dziecięcych.
Latanie jest fascynujące, a dzieci mają mnóstwo pytań dotyczących samolotów, latania i pracy pilota. Dlaczego samoloty na siebie nie wpadają? Czy burze są niebezpieczne? Dlaczego mam uszach dziwne uczucie? Oto książka w której autor – pilot i ojciec – odpowiada na dwadzieścia cztery najbardziej palące pytania. Proste wytłumaczenia, przystępny język oraz kolorowe ilustracje sprawiają, że jest to idealny podręcznik dla miłośników podróży lotniczych, tych, którzy boją się latać oraz tych, którzy marzą, by zostać pilotami. Justin Kelley przez całe życie był zakochany w lotnictwie. Obecnie jest kapitanem w Horizon Air, gdzie lata na samolocie DHC-8-400. Jako pilot przewoził ludzi i ładunki, odkrywał ekscytujące miejsca, takie jak terytoria Alaski, i szkolił innych, jak robić to samo. Studiował lotnictwo na Uniwersytecie Stanowym w Kansas. Justin poślubił swoją niesamowitą żonę trzynaście lat temu, mają czwórkę dzieci i mieszkają w Nampa w stanie Idaho.
Zabawy, które sprawią, że twoje dziecko oszaleje na punkcie przyrody! Jak zbudować karmnik dla ptaków? Jak tropić dzikie zwierzęta? Jak skonstruować zegar słoneczny? Odpowiedzi znajdziesz w tej praktycznej książce przyrodniczej wypełnionej zajęciami edukacyjnymi na świeżym powietrzu. Oto 50 projektów przyrodniczych, które pobudzą ciekawość i kreatywność pozwalając dziecku obserwować zwierzęta, rośliny, a nawet nocne niebo. Zajęcia dostosowane są do okazji, bez względu na to, czy jesteście na spacerze czy patrzycie przez okno w domu. Ćwiczenia zostały zaprojektowane z myślą o różnych porach roku, miejscach i przedziałach wiekowych. Zachęć dziecko do odkrywania wspaniałego świata na świeżym powietrzu i pokaz, jak doświadczać wszystkiego, co ma do zaoferowania natura! Kim Andrews jest pisarką i blogerką z Karoliny Północnej. Lubi przeżywać przygody nad rzeką z mężem i trójką dzieci, ma lekką obsesję na punkcie pełni księżyca i uważa, że kur pod opieką nigdy za wiele. Kim studiuje edukację ekologiczną, prowadzi zajęcia z przyrody na małej rodzinnej farmie i bloguje o swojej pasji do odkrywania, rękodzieła i uczenia się na świeżym powietrzu.
Antarktyda – rozległa, zimna, tajemnicza i pełna sekretów. Wyrusz wraz z autorką w podróż po Antarktydzie. Poznaj fascynującą dziką przyrodę. Spędź czas z najfajniejszymi stworzeniami na ziemi nad i pod lodem: pingwiny cesarskie, orki i słonie morskie. Przygotuj się na zimno i odkryj jedne z najsurowszych krajobrazów na Ziemi, podążając śladami odważnych odkrywców. Sprawdź także, jak naukowcy radzą sobie tu dzisiaj i czym zajmują się przez cały dzień – od badania zmian klimatycznych po badania rdzeni lodowych mających prawie milion lat. Dowiedz się, jak zmienia się to wyjątkowe miejsce i co to oznacza dla naszej planety. Ten zamarznięty kontynent pełen jest niesamowitych historii. Odkryj tajemnice zmrożone w pradawnych lodach Antarktydy!
"Duchy Nowego Jorku" - książka Jima Lewisa W migotliwym Nowym Jorku Jima Lewisa pełno jest duchów. Upiory niespełnionych miłości, zjawy osamotnienia, widma minionych zdarzeń. Pulsująca metropolia przytłacza, a przeplatające się historie napełniają niepokojem. Bohaterowie są zarazem wyczerpani kłótliwym miastem i zakochani w nim bez pamięci. Postaci u Lewisa jest wiele: ich początkowo niezwiązane losy zaczynają się coraz mocniej splatać, a nad ich historiami gęstnieje apokaliptyczny duch - kolejny z nowojorskich upiorów. Pojedyncze opowieści mają jeszcze jeden wspólny mianownik: jesteśmy połączeni w naszej samotności, zawiedzionych uczuciach, tęsknocie. A gdy już zdaje się, że miasto opanowała wieczna ciemność, za jednym z bohaterów powtarzamy z ulgą i uśmiechem: to tylko awaria prądu. "Mocny literacki głos." Jeffrey Eugenides "Jim Lewis widzi jak fotograf i pisze jak anioł zemsty." Sally Mann "Cudowna opowieść, której fraza błyszczy jak chodnik po deszczu. [...] Właśnie tak - pomyślałem - dokładnie tak wygląda życie w Nowym Jorku." "New York Times Book Review" "Sieć połączonych historii tak przesiąkniętych miastem, w którym rozgrywa się akcja, że nie mogłyby się dziać nigdzie indziej." "San Francisco Chronicle" "Mistrzowski gobelin utkany z losów niedoskonałych i wrażliwych nowojorskich dusz, osadzony na tle miasta, które jest kalejdoskopowe, sprzeczne, halucynacyjne, żarliwie pożąda, ale też żarliwie się broni." Richard Price ""Duchy Nowego Jorku" to skomplikowany gąszcz trajektorii życia i dogłębnie przejmująca opowieść." Jardine Libaire "Lewis jest mistrzem w tworzeniu rozbudowanych postaci uchwyconych w różnych momentach czasu. [] Liryczna narracja nieustannie wciąga, zwłaszcza gdy epizodyczne wątki zaczynają się splatać." "Booklist" "Czyta się jak literacką wersję filmu Kolacja z Andrzejem. [] Styl jest piękny i wyrazisty, autor zaś ma wspaniałe oko do szczegółów." "Kirkus Reviews"
„Szokujące liczby” - Clive Gifford Zabawna i fascynująca książka dla dzieci, które kochają fakty i statystyki. Nauka, technologia, zwierzęta, sport, ludzkie ciało, środowisko – wszystko można opisać za pomocą liczb. Autor pozwala dzieciom spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy. Liczby duże i małe uświadomią młodym czytelnikom, jak wygląda otaczająca ich rzeczywistość. Zobacz świat jak nigdy dotąd i zaskocz siebie, swoją rodzinę i przyjaciół zdumiewającymi faktami na wiele gorących i ulubionych tematów. Czy wiesz, że… W ustach jest więcej bakterii niż na desce sedesowej. Pojedyncza błyskawica zawiera wystarczająco dużo energii, żeby upiec 83 000 tostów. W USA dziennie produkuje się więcej ton mleka krowiego niż całe wydobyte złoto. Dzięki odważnym ilustracjom każda kolejna strona to eksplozja wiedzy i koloru. To idealna książka dla dzieci spragnionych wiedzy o świecie. Nie daj się zaskoczyć liczbom w codziennym życiu! Książka dla dzieci w wieku 6+
Marc Bekoff.Manifest zwierząt. Sześć powodów, aby mieć w sobie więcej współczuciaPrzeł. Adam PluszkaDajcie się zainspirować. Nic tak nie poprawia humoru jak satysfakcja i radość, że zrobiło się coś dobrego. Że się komuś pomogło. Że dzięki nam wzrosła suma szczęścia. Nie trzeba wiele, żeby świat stał się bardziej przyjazny dla ludzi i zwierząt. I nie znaczy wcale, że należy rewolucjonizować swojego życie. Wystarczy odrobinę więcej współczucia. Ta książka daje siłę i pomoże stworzyć lepszy świat dla przyszłych pokoleń. A pierwszy krok bywa banalnie prosty.Marc Bekoff, światowej sławy etolog, mówi, że lepsze traktowanie zwierząt nie tylko dobrze wpływa na naszą planetę, ale i na nas samych. Pokazuje, że zwierzęta kochają, tęsknią i się złoszczą, że są zdolne do reakcji motywowanych współczuciem, okazują sobie życzliwość i empatię, że – zupełnie jak my – wyraźnie odróżniają dobro od zła. Manifest zwierząt powstał dla wszystkich – zwierząt i ludzi. Przedstawia sześć zasad, na których skorzysta każdy, bo humanitarne traktowanie zwierząt może przynieść obopólne korzyści.Siła tej książki polega na zachęcaniu do życzliwości zarówno człowieka wobec zwierząt, jak i wobec tych ludzi, którzy patrzą na świat nieco inaczej. Jedno jest pewne: im lepiej nauczymy się rozumieć zwierzęta, tym lepiej zrozumiemy samych siebie. A to sytuacja, w której nie ma przegranych.Bekoff, „niezłomny optymista i marzyciel”, zachęca czytelników, aby zaczęli po prostu przyglądać się uważnie swoim interakcjom ze zwierzętami. Łagodnie, choć przekonująco, manifest ten popchnie sceptyków w kierunku oświecenia.„Publisher’s Weekly”Marc Bekoff - to jeden z czołowych na świecie specjalistów w dziedzinie emocji zwierząt, emerytowany profesor ekologii i biologii ewolucyjnej Uniwersytetu Kolorado w Boulder. Współtwórca i aktywny działacz wielu organizacji ekologicznych. W 2000 roku otrzymał Exemplar Award za znaczący wieloletni wkład w rozwój badań nad zachowaniem zwierząt, a w 2005 The Bank One Faculty Community Service Award za swą pracę z dziećmi, osobami starszymi i więźniami w lokalnej społeczności. Bekoff jest autorem ponad dwustu artykułów i wielu książek. W Polsce ukazały się: "Dzika sprawiedliwość.", " Moralne życie zwierząt", (z Jessicą Pierce) i "O zakochanych psach i zazdrosnych.", "Emocjonalne życie zwierząt."