Menu

Andrzej Sławiński

Tematem książki jest ewolucja i przyszłość bankowości centralnej. Napisana została w konwencji rozmowy z czytelnikami - w treści kolejnych rozdziałów autor odpowiada na pytania stawiane w ich tytułach. W pierwszej części książki omówiony jest proces kreacji pieniądza oraz udział, jaki mają w niej banki komercyjne i bank centralny. Uwypuklone są także warunki, w jakich przyczyną wzrostu podaży pieniądza i presji inflacyjnej staje się deficyt budżetowy. Druga część książki przedstawia ewolucję stosowanych przez banki centralne strategii i instrumentów, przy użyciu których stabilizowały one inflację. Przedstawione są również okoliczności, w jakich pojawił się nowy instrument polityki pieniężnej w postaci luzowania ilościowego. Trzecia część książki koncentruje się na przyczynach niedawnego pojawienia się polityki makroostrożnościowej jako drugiego, obok polityki pieniężnej, instrumentu prowadzonej przez banki centralne polityki stabilizacyjnej. Uwypuklone są również zmiany, jakie są potrzebne, by polityka makroostrożnościowa mogła spełnić pokładane w niej nadzieje. Czwarta część książki zawiera rozważania dotyczące tego, jak i na ile na dalszą ewolucję bankowości centralnej wpłyną nowe zjawiska, takie jak proces szybkiego starzenia się społeczeństw, automatyzacja produkcji, pojawienie się kryptowalut oraz konieczność zapobiegania globalnym zagrożeniom, takim jak zbliżający się kryzys klimatyczny.
Obecnie nie da się nie mieć żadnej styczności z rynkami finansowymi, a przypadku jakichkolwiek działań na nich łatwo o kosztowne błędy. Niestety, błędów nie da się unikać, jeśli sami nie będziemy rozumieli sposobu funkcjonowania tych rynków. Konieczna jest więc świadomość nie tylko ewentualnych korzyści, ale zagrożeń wiążących się z ich wykorzystywaniem. Przeczytanie tej książki może być szybkim, niekosztownym, a nawet przyjemnym sposobem dowiedzenia się, czym są rynki finansowe, jak działają i jak się na nich odnaleźć.
Książka oferuje spojrzenie na politykę pieniężną widzianą oczami wykładowców akademickich, ekonomistów związanych z bankiem centralnym oraz analityków bankowych. W treści poszczególnych rozdziałów widać wyraźne dążenie autorów do wzbudzenia zainteresowania czytelnika polityką pieniężną. Taki sposób wykładu czyni książkę przyjazną dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak banki centralne wpływają na gospodarkę i inflację.