Menu

Dariusz Wilczak

Prawie 100 000 Żydów przerzuconych na trasie Moskwa – Warszawa – Izrael w latach 1990 – 1992. Dyplomatyczne negocjacje pomiędzy USA, ZSRR, Izraelem i Polską. Tajna akcja komandosów przyszłego GROM-u. Operacja współfinansowana przez firmę Art-B: Bogusława Bagsika i Andrzeja Gąsiorowskiego. Losy sowieckich Żydów w „ziemi obiecanej”. Po raz pierwszy w Polsce ujawniamy genezę, kulisy i przebieg tej fascynującej historii.
Wojciech Jaruzelski to jedna z niewielu postaci polskiej rzeczywistości ostatnich dekad, która wzbudza skrajne emocje. Z jednej strony racjonalną, czasem ideologicznie motywowaną krytykę i potępienie, z drugiej – bezrefleksyjną akceptację. Rozmawiając z wieloma bliskimi Jaruzelskiemu ludźmi i z samym generałem Dariusz Wilczak stara się odpowiedzieć na pytanie kim właściwie jest ten człowiek, którego indywidualny życiorys i doświadczenia polityczne są wypadkową procesów historycznych, jakich doświadcza Polska od czasów przedwojennych do dziś. Dariusz Wilczak pyta nie tylko o zdarzenia, w których generał uczestniczył i których był sprawcą, ale także o uczucia, takie jak miłość, przyjaźń, obawa, strach, odwaga, niechęć, nienawiść czy honor. W książce znajdą się też opisy sytuacji, zdarzeń, które nigdy nie wydostały się z gabinetów rządzących Polską w czasach PRL. Opisy zdarzeń dramatycznych, ale także zabawnych, pokazujących specyfikę tamtych czasów i zaskakującą naiwność ocen rządzących.
O swoich miłościach, zdradach i przyjaźniach z największymi tego świata opowiada Marek Keller w rozmowie z Dariuszem Wilczakiem Wywiad rzeka z polskim marszandem sztuki Markiem Kellerem mieszkającym w Paryżu, Mexico City i Warszawie. Keller, kiedyś aktor Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego i członek zespołu ,,Mazowsza" wyjechał z kraju w 1973 roku. Keller jest gejem, opowiada o swoim długoletnim związku z pisarzem Jerzym Andrzejewskim, o jeszcze dłuższym związku z Juanem Soriano, jednym z najwybitniejszych malarzy i rzeźbiarzy XX wieku. Ale ta książka to również zbiór anegdot o przyjaciołach Kellera, żyjących i nieżyjących już. M.in. Cortazarze, Marquezie, Octavio Pazie, Fuentesie, Carlosie Slimie, najbogatszym człowieku świata, a z polskich artystów: Krystynie Mazurównie, Gerardzie Wilku, Krystynie Jandzie, Jerzym Połomskim, Wioletcie Villas… Marek Keller to też największy darczyńca pamiątek po Szopenie dla Muzeum Szopena w Warszawie (przeznaczył na to ponad 1 mln euro). Książkę uzupełniają niezwykłe, archiwalne zdjęcia i nigdy niepublikowane listy Andrzejewskiego do Kellera i Kellera do Andrzejewskiego.