Menu

Dworecki Mark

Rozwój twórczego myślenia jest trzecią książką z cyklu "Szkoła przyszłych mistrzów" i jak każda z tej serii stanowi odrębną całość. Autorzy zajęli się w tej książce grą środkową, która jest najmniej zbadaną i usystematyzowaną, a jednocześnie najciekawszą i najtrudniejszą częścią partii szachowej. Jest to pierwsza książka rozpatrująca między innymi zagadnienia z pogranicza szachów i psychologii. Prezentuje specyfikę podejmowania decyzji, uczy myślenia podczas rozgrywania partii szachowej oraz wyjaśnia sposoby podejmowania decyzji w różnorodnych szachowych sytuacjach. W książce omówiono kluczowe zagadnienia gry środkowej takie jak: liczenie wariantów, szachowa intuicja, racjonalność myślenia w partii szachowej, atak i obrona oraz analiza partii. Każdy z tych tematów został potraktowany z charakterystyczną dla autorów wnikliwością oraz precyzją i uzupełniony o testy umożliwiające lepsze zrozumienie tych zagadnień. Zgodnie z tradycją książkę kończy rozdział "Twórcze osiągnięcia słuchaczy szkoły", w którym przedstawiono partie wspólnie przeanalizowane przez młodych szachistów i arcymistrza Artura Jusupowa. To książka dla każdego szachisty pragnącego poszerzenia wiedzy szachowej i zrozumienia mechanizmów rządzących rozgrywaniem partii szachowej.
Metody treningu szachowego to niezwykły poradnik, dostarczający każdemu szachiście cennych informacji o właściwym kształtowaniu szachowej osobowości, zwłaszcza o indywidualnym przygotowaniu do gry turniejowej. Tematy przedstawione są w taki sposób i w takiej kolejności, aby każdy szachista mógł samodzielnie pracować nad rozwojem szachowych umiejętności i osiągać coraz lepsze rezultaty w praktycznej grze. Wiele miejsca autorzy poświęcili budowaniu formy psychicznej i fizycznej zawodnika. W książce omówione są wszystkie elementy wiedzy szachowej – analiza własnych partii, ocena pozycji i wybór planu gry, praktyczna gra oraz nauka szachowej klasyki. Książka zawiera: informacje o sposobach treningu i praktycznej grze; ćwiczenia sprawdzające umiejętności szachowe; analizy partii uczestników szachowej szkoły mistrzów prowadzonej przez autorów książki: arcymistrza Artura Jusupowa i Marka Dworeckiego.
Metody przygotowania debiutowego mają pomóc w wyrobieniu właściwych metod pracy nad początkowym stadium partii szachowej. Autorzy kładą nacisk nie tylko na pamięciowe opanowywanie wariantów, ale przede wszystkim na ogólne, całościowe podejście do idei debiutowych. Prezentują szereg praktycznych porad, które mogą być przydatne zarówno dla amatorów, jak i szachistów grających na poziomie turniejowym. Omawiają między innymi zasady przygotowywania własnych nowinek oraz radzenia sobie z nowinkami zastosowanymi przez przeciwnika, zasady doboru własnego repertuaru debiutowego, idee całościowego podejścia do partii (wyjaśniają związki między debiutem a grą środkową, a nawet końcówką), podpowiadają, jak wyszukiwać analogiczne idee w różnych debiutach, podają przykłady szczegółowych analiz konkretnych wariantów i partii. Książka zawiera przeanalizowane partie uczniów szkoły M. Dworeckiego i A. Jusupowa oraz liczne testy, dzięki którym Czytelnik sam będzie mógł przećwiczyć omawiane zagadnienia. W książce zamieszczono też artykuły znanych rosyjskich arcymistrzów, którzy współtworzyli „Szkołę przyszłych mistrzów”, m.in. S. Dołmatowa, J. Razuwajewa. O skuteczności porad zawartych w tej książce niech świadczy fakt, że młodzi szachiści ze szkoły Dworeckiego i Jusupowa już w latach 90. odnosili znaczące sukcesy turniejowe.
Rozwój twórczego myślenia jest trzecią książką z cyklu „Szkoła przyszłych mistrzów” i jak każda z tej serii stanowi odrębną całość. Autorzy zajęli się w tej książce grą środkową, która jest najmniej zbadaną i usystematyzowaną, a jednocześnie najciekawszą i najtrudniejszą częścią partii szachowej. Jest to pierwsza książka rozpatrująca między innymi zagadnienia z pogranicza szachów i psychologii. Prezentuje specyfikę podejmowania decyzji i uczy myślenia podczas rozgrywania partii szachowej oraz wyjaśnia sposoby podejmowania decyzji w różnorodnych szachowych sytuacjach. W książce omówiono kluczowe zagadnienia gry środkowej takie jak: liczenie wariantów, szachowa intuicja, racjonalność myślenia w partii szachowej, atak i obrona oraz analiza partii. Każdy z tych tematów został potraktowany z charakterystyczną dla autorów wnikliwością oraz precyzją i uzupełniony o testy umożliwiające lepsze zrozumienie tych zagadnień. Zgodnie z tradycją książkę kończy rozdział „Twórcze osiągnięcia słuchaczy szkoły”, w którym przedstawiono partie wspólnie przeanalizowane przez młodych szachistów i arcymistrza Artura Jusupowa. To książka dla każdego szachisty pragnącego poszerzenia wiedzy szachowej i zrozumienia mechanizmów rządzących rozgrywaniem partii szachowej.
- zasady przygotowania własnych nowinek oraz radzenia sobie z nowinkami zastosowanymi przez przeciwnika, - zasady doboru własnego repertuaru debiutowego, - idee całościowego podejścia do partii (wyjaśniają związki między debiutem a grą środkową, a nawet końcówką), - wyszukiwanie analogicznych idei w różnych debiutach, - przykłady szczególnych analiz konkretnych wariantów i partii.
Książka dostarczy każdemu szachiście wiele cennych informacji, szczególnie na temat indywidualnego przygotowania do gry turniejowej.