Menu

Francis Scott Fitzgerald

Francis Scott Fitzgerald urodził się 24 września 1896 roku w Saint Paul, Minnesota w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Zmarł 21 grudnia 1940 roku w Hollywood, Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone. Fitzgerald dorastał w islandzkiej rodzinie, która miała wpływ na jego dalszą karierę naukową i zawodową. W 1913 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie w Princeton, jednakże przerwał je, aby odbyć służbę wojskową. Francis Scott Fitzgerald nigdy nie wrócił już na uniwersytet, ponieważ po zakończeniu służby wojskowej, zajął się pracą zawodową.

Francis Scott Fitzgerald – nowelista, powieściopisarz i utalentowany twórca wybitnych opowiadań

Inspirację do tworzenia niezwykłych bohaterek swoich książek, między innymi Nicole Diverse z utworu „Czuła jest noc”, Francis Scott Fitzgerald czerpał ze swojego życia prywatnego. Jego żona Zelda Sayre była pierwowzorem kilku kobiecych postaci, przedstawionych na kartach jego powieści. Fitzgerald w swoim dorobku pisarskim posiada takie utwory, jak: „Piękni i przeklęci”, „Po tej stronie raju”. Fitzergald to autor kultowego opowiadaniaWielki Gatsby. Ostatni z wielkich", jak również zbiorów „Odwiedziny w Babilonie”, „Historia jednego wyjazdu” czy „Piękność popołudnia i inne opowiadania”. Do historii przeszedł jego „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania”, a także „Popołudnie pisarza”.

Bunt młodego pokolenia Amerykanów wyrażony w utworach Fitzgeralda

Twórczość Fitzgeralda jest niezwykle ceniona przez krytyków literackich, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. To nowelista, pisarz i twórca wybitnych opowiadań, który zaliczany jest do nurtu straconego pokolenia amerykańskich pisarzy. Dorobek literacki Fitzgeralda, stanowi przegląd nastrojów i uczuć, jakie panowały na początku XX wieku w południowych stanach USA. Fitzgerald ukazuje w swoich książkach archaiczny bunt młodego pokolenia Amerykanów, którzy pragną zmienić otaczającą ich rzeczywistość, a także wyraźnie sprzeciwiają się realiom życia po zakończeniu I wojny światowej.
Ostrożnie, proszę! (The Crack-Up, 1945) to pośmiertnie wydany zbiór tekstów wybitnego amerykańskiego prozaika i scenarzysty Francisa Scotta Fitzgeralda (1896–1940), autora m.in. powieści Wielki Gatsby, Czuła jest noc, Ostatni z wielkich oraz wielu opowiadań. Tom zawiera trzy eseje, które Fitzgerald pierwotnie napisał dla „Esquire”, opublikowane po raz pierwszy w 1936 roku (w tym esej tytułowy), a także niepublikowane wcześniej listy i notatki. Teksty ukazują się po raz pierwszy w przekładzie na język polski.
Ameryka, początek dwudziestego stulecia. Tytułowi „piękni i przeklęci”, Anthony i Gloria, to beztroscy, młodzi kochankowie z wyższych sfer, których wspólne życie utkane jest naprzemiennie z dni zabaw oraz dni melancholii. Ten niezmienny rytm wyznaczają także ich dwie obsesje: pieniądze i alkohol, które z czasem przemienią ich życie w koszmar miłości oraz nienawiści, nałogu i choroby umysłowej. W głównych postaciach odbijają się niczym w lustrze osoby Francisa i Zeldy Fitzgeraldów; powieść, przesycona wątkami autobiograficznymi, stała się zapowiedzią ich późniejszych dramatycznych losów. „Piękni i przeklęci” to klasyka literatury amerykańskiej, jedno z największych osiągnięć literackich Fitzgeralda.
Z tej strony raju Francis Scott Fitzgerald Klasyczna powieść sławnego amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda (autora m.in. „Wielkiego Gatsby`ego“) z 1920 roku. Jej bohater, Amory Blaine, dopiero wchodzi w dorosłe życie. Studiuje na Uniwersytecie Princeton, przeżywa pierwszą miłość, idzie do wojska i trafia do Europy na front pierwszej wojny światowej. Jest to jedna z najlepszych amerykańskich książek o dorastaniu - młodzieńczych pragnieniach i rozczarowaniach, odkrywaniu świata, konflikcie pokoleń i poszukiwaniu idei, w które warto wierzyć.
Powieść społeczno-obyczajowa amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda Wielki Gatsby należy do kanonu literatury światowej. Akcja powieści rozgrywa się w bogatej nowojorskiej dzielnicy Long Island w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Kanwą, wokół której splatają się inne wątki powieści, jest skomplikowana i pełna intryg i dramatów miłość self-made mana, tytułowego Gatsby’ego, do należącej do tradycyjnych elit amerykańskich zamężnej Daisy Buchanan. Powieść Fitzgeralda uważana jest za najdoskonalszy obraz literacki tak zwanych szalonych lat dwudziestych w Ameryce, czyli epoki jazzu, art déco, prosperity gospodarczej i... upadku obyczajów, który rozpoczyna się w cywilizacji zachodniej w następstwie pierwszej wojny światowej. Wielki Gatsby jest obowiązkową lekturą szkolną w Stanach Zjednoczonych, został wpisany przez Modern Library na drugim miejscu na listę stu najważniejszych powieści anglojęzycznych XX wieku, znajduje się na prestiżowej liście 100 książek XX wieku pisma „Le Monde”. Powieść była przedmiotem kilku inscenizacji filmowych, ostatniej z 2013 roku z Leonardem DiCaprio w roli Jay’a Gatsby’ego.
Powieść uznana za jedną z najważniejszych w XX wieku. Autor, Francis Scott Fitzgerald, czołowy twórca tzw. straconego pokolenia pisarzy amerykańskich, ukazał desperację i zagubienie młodych Amerykanów w okresie prosperity po I wojnie światowej. Właśnie barwny obraz obyczajów, romanse, miłości i tragedie oraz szybkie fortuny z prohibicją w tle stanowią o nieprzemijającym uroku książki.
Klasyka literatury w nowej edycji to znakomity pretekst, by powrócić do dzieł wybitnych i ważnych – przypomnieć je sobie, przeżyć i zinterpretować na nowo lub odkryć, czytając po raz pierwszy. Seria obejmuje arcydzieła polskiej i światowej literatury pięknej – utwory, które mimo upływu lat wciąż zachwycają, intrygują, wzruszają i skłaniają do refleksji.
Nowy Jork, szampan i jazz. Klasyka w znakomitym przekładzie Jacka Dehnela. Nowy Jork, lata 20. Jazz, prohibicja, gangsterskie porachunki. Czas wielkich wyzwań i równie wielkich profitów. Czas, kiedy droga od pucybuta do milionera była najkrótsza. Jay Gatsby dostaje się w tryby przestępczego półświatka i wielkiej finansjery. Marzy o pieniądzach, władzy i tej jedynej kobiecie. Traci miłość, przyjaciół i szacunek do siebie samego. Światła wielkiego miasta i kropla szampana to jedyne szczęście, do jakiego zdolne jest „stracone pokolenie”. Porywający styl i doskonały warsztat tłumacza – Jacka Dehnela – sprawiają, że Wielki Gatsby zyskuje nowe życie, stając się powieścią niepokojąco aktualną i boleśnie bliską. Obowiązkowa pozycja na półce każdego kolekcjonera klasyki. Francis Scott Fitzgerald (1896–1940). Kronikarz epoki jazzu. Przyjaciel Ernesta Hemingwaya. Bohater skandali towarzyskich od Hollywood po Lazurowe Wybrzeże. Dorabiał, poprawiając scenariusze filmowe, m.in. Przeminęło z wiatrem. 50 książek na 50-lecie Znaku. Przedstawiamy najlepszy przewodnik po świecie literatury. Wybitni autorzy, ważne dzieła. Te dobrze znane i te niesłusznie zapomniane. Kultowe, prowokacyjne i refleksyjne. Seria 50 na 50 to książki, które po prostu trzeba znać.