Menu

George Gilder

George Gilder, pisarz, którego najczęściej cytował prezydent Ronald Reagan, powraca z nową, przełomową teorią kapitalizmu. W Wiedzy i władzy Gilder przedstawia nową teorię tłumaczącą wytwarzanie bogactwa w kapitalizmie i opisuje, jak amerykańska gospodarka może odzyskać żywotność i ponownie zacząć się rozwijać. Jego zdaniem nastał czas, aby gospodarka kierowała się zasadami wolnorynkowego kapitalizmu, inaczej zostanie pogrzebana pod kopcem długów. Autor przekonuje, że kryzysy finansowe są nieodłączną cechą kapitalizmu i podstawą jego sukcesu, stymulując rozwój. Niezmiernie ważne jest to, aby im zaradzać, nie osłabiając samego kapitalizmu. Gilder wywodzi, że wizja dynamicznego i kreatywnego przedsiębiorstwa ma również wymiar moralny. Socjalizm jest reakcyjny, gdyż zakłada stałe systemy i wyznaczanie wielkości produkcji z góry: wiadomo już wszystko, popyt poprzedza podaż. Socjalizm jest zatem deterministyczny, kapitalizm – altruistyczny, z natury jest dawaniem, gdyż zakłada pewne ryzyko wynikające z niepewności. Gilder podkreśla dobrodziejstwa kreatywności, która zawsze nas zaskakuje. Zaskoczenie zaś jest w jego opinii istotą kapitalizmu, a także istotą informacji i przedsiębiorczości. A ponieważ wiedza jest rozproszona, rozproszona musi być również władza. „George Gilder […] intelektualny tytan, autentyczny współczesny Prometeusz, heroicznie przynosi ludzkości ogień wiedzy i… władzy”. Ralph Benko, „Forbes”
Jest to niewielka, ale absolutnie rewelacyjna praca wybitnego myśliciela amerykańskiego. Standard złota to praca formatu Noblowskiego. Takiej rewolucji w rozumieniu roli pieniądza nie wydano od co najmniej dwóch pokoleń.
Legendarna, wybitna książka, legendarnego autora, George’a Gildera w nowym wydaniu. Socjolog z wykształcenia, ekonomista z przekonania, Gilder obala mity związane z tzw. bogactwem, ukazując źródła nędzy i sposoby jej pokonania. Oto przedsmak tej literatury: (…) Kluczowym zagadnieniem ekonomii nie jest koordynacja bodźców z jakimś przypuszczalnym „interesem publicznym”, lecz zharmonizowanie wiedzy i władzy. Inwestycje przedsiębiorstw przynoszą zarówno owoce finansowe, jak i epistemologiczne. Kapitalizm łączy oba te wymiary. Jeśli gospodarki kapitalistyczne rosną, to dlatego, że przydzielają bogactwo jego twórcom, którzy w procesie tworzenia bogactwa właśnie udowodnili, że mogą je zwiększyć. Test przedsiębiorczości przynosi wiedzę, gdyż biznesplany są falsyfikowane, mogą się okazać mylne, bo firmy mogą zbankrutować. Wyniki inwestycji tworzą zarówno pozytywne, jak i negatywne sprzężenia zwrotne. Błędy enronują, a sukcesy googlują. Testy przedsiębiorczości dają władzę w postaci zysków po opodatkowaniu, które można reinwestować bez odwoływania się do biurokratycznych komisji, komitetów Kongresu, zespołów ekspertów i stada politycznych administratorów.