Menu

Jacek Nowak

Zgłębienie tajników pszczelarstwa i życia niezwykłych owadów, jakimi bez wątpienia są pszczoły, to bardzo ciekawe doświadczenie, nie tylko dla przyszłych hodowców.
Fenomen, jakim jest społeczność pszczół, od dawna fascynuje człowieka. Pracowitość tych owadów i ich zorganizowanie stawiane są za wzór, a tym, za co je kochamy, jest zdolność do wytwarzania odżywczego miodu, który jest lekarstwem na wiele różnych dolegliwości. Książka zawiera nie tylko informacje o zachowaniach pszczół, sposobach ich komunikacji czy rasach, ale przyda się również przy zakładaniu własnej pasieki, pomoże w wyborze odpowiednich sprzętów i podpowie, jak chronić te cenne stworzenia.
Książka-poradnik autorstwa Jacka Nowaka – pszczelarza Pasieki „Barć” w Kamiannej – zachwyca wspaniałymi zdjęciami i pięknem kolorów, a pasjonujące zgłębianie tajników życia pszczół jest niezwykłym doświadczeniem, nie tylko dla przyszłych hodowców. To znakomite kompendium wiedzy dotyczącej hodowli pszczół miodnych, prowadzenia pasieki, chorób pszczół, gatunków miodów i roślin miododajnych. Ważną częścią publikacji jest kalendarium życia pasieki. Jacek Nowak wspólnie z żoną Emilią prowadzą Pasiekę „Barć”, w której pozyskują dobra od pszczół. Stworzyli ścieżkę edukacyjną odwiedzaną przez wycieczki oraz skansen pszczelarski z zapleczem handlowym i turystycznym. Edukują z zakresu pszczelarstwa dzieci, młodzież i studentów. W pasiece noszącej imię jej założyciela – księdza dr. Henryka Ostacha – pracują tylko mieszkańcy Kamiannej. Zawodowi pszczelarze Emilia i Jacek Nowakowie, nawiązując do czasów łemkowskich, odtwarzają regionalną pszczołę Kamiankę mogącą zimować na spadzi, której zbiory w tych okolicach potrafią być obfite.
W opracowaniu przedstawiono teoretyczne i praktyczne aspekty ?nansowego planowania operacyjnego działalności przedsiębiorstwa. Planowanie, przy założeniu przestrzegania jego zasad oraz procedur, jest skutecznym narzędziem komunikacji, kontroli i motywacji w przedsiębiorstwie. Obszerna prezentacja rozwiązań praktycznych jest skierowana do osób specjalizujących się w zagadnieniu ?nansowego planowania operacyjnego, controllingu i rachunkowości zarządczej. Przejrzysta struktura oraz szczegółowe spisy treści, tabel i rysunków pozwalają na szybkie wyszukiwanie poszczególnych zagadnień, a przystępny język i klarowność tekstu ułatwiają zrozumienie często bardzo skomplikowanych zagadnień. Pracę uzupełnia bogata bibliogra?a. Opracowanie przeznaczone jest dla studentów kierunków ekonomicznych wyższych szkół, słuchaczy studiów podyplomowych oraz kursów związanych z controllingiem, planowaniem i budżetowaniem, dyrektorów ?nansowych i pracowników działów ?nansowych, kontrolerów i służb controllingowych oraz osób chcących pogłębić wiedzę z zakresu planowania i budżetowania.
Spuścizna epistolograficzna Bolesława Prusa jest uboga. Pisarz ani nie prowadził obfitej korespondencji, ani nie gromadził otrzymywanych listów. Prawdopodobnie czyniła to jedynie Oktawia Głowacka, która zatroszczyła się o schedę po mężu. Bardzo niewiele zachowało się „śladów” epistolograficznych kontaktów z czasów młodości pisarza. Co ciekawe, najwięcej tego typu dokumentów pochodzi z 1897 r., kiedy to Prus obchodził 25-lecie działalności literackiej. Napływające okolicznościowe pisma, depesze, słowa uznania Głowacka traktowała jako miłą pamiątkę od instytucji, literatów czy zwykłych czytelników. Prześledzenie wszystkich adresów daje wyobrażenie nie tylko o szacunku, a nawet czci dla Prusa, ale i o tym, kim byli odbiorcy jego książek, kto systematycznie śledził wychodzące "Kroniki" czy publicystyczne prace, i wreszcie jaką wartość społeczną oraz obywatelską miał głos pisarza. Publikacja zawiera 195 jednostek epistolarnych: listy, dyplomy, bilety wizytowe, depesze. Jest to pierwsze w historii prusologii pełne udostępnienie zachowanej korespondencji do Aleksandra Głowackiego. Tom stanowi uzupełnienie opublikowanego jesienią 2017 r. zbioru listów Prusa słanych do rozmaitych adresatów.