Menu

Mala Kacenberg

Mala Kacenberg urodziła się w Tarnogrodzie, w Polsce w 1927 roku, a zmarła w 2017 roku w Londynie. W trakcie II wojny światowej, w wieku 12 lat, Kacenberg została sierotą i musiała samodzielnie zdobywać pożywienie, a także egzystować w pożodze wojennej. Jest ona jedyną Żydówką z rodziny, ocalałą z Holokaustu. Przeżyła dzięki sprytowi, odwadze, a także wsparciu jej zwierzęcego Anioła Stróża – kota Malacha. Po latach Mala Kacenberg wyemigrowała do Londynu, wraz z innymi żydowskimi uchodźcami, gdzie założyła rodzinę.

Mala Kacenberg – tragiczne wspomnienia żydowskiego dziecka, skazanego na Holokaust

W twórczości literackiej Mali Kacenberg znaleźć można powieść pod tytułem „Kot Mali. Wspomnienia dziewczynki, która przetrwała Zagładę”. To powieść, która wstrząsnęła nie tylko krytykami literackimi, ale również wieloma czytelnikami, interesującymi się losami Żydów w trakcie II wojny światowej. Wydawnictwo Znak Koncept zaliczyło powieść Mali Kacenberg do literatury pięknej. To wspomnienia spisane po 50 latach od zakończenia II wojny światowej. Główną bohaterką jest Szorer i jej dążenie do przetrwania w obliczu zagłady.

Pamiętnik ceniony przez znawców literatury wojny i faktu

Kacenberg tworząc swój pamiętnik skupiła się na przedstawieniu tragicznych kolei swojego losu w czasie żydowskiej zagłady. Ta autobiograficzna powieść została doceniona przez wielu krytyków literatury wojny i faktu. Dzieło Mali Kacenberg uznawane jest za wyjątkowe ze względu na swój przekaz etyczny, moralny, w którym pojawia się nadzieja, rozpacz, osamotnienie i chęć przetrwania za wszelką cenę.
Książka Mali Kacenberg "Kot Mali. Wspomnienia dziewczynki, która przetrwała Zagładę" PAMIĘTNIK MAŁEJ ŻYDÓWKI, KTÓRĄ OCALIŁ KOT Mała Mala przygląda się armii nazistowskich żołnierzy depczących jej świat. Zostaje zamknięta w getcie. Wymyka się z niego, by zdobywać jedzenie dla rodziny. Jest dzieckiem postawionym przed dylematami, które złamałyby dorosłego. Jak ma powiedzieć rodzicom, że jej brat został zastrzelony? Czy powinna uciekać z Tarnogrodu, wiedząc, że zostawia swojego dziadka na pewną śmierć? W swoim pamiętniku opowiada o samotności w czasie wojny, kiedy jedyną przyjaciółką jest kotka. Przybłęda okazuje się Aniołem Stróżem ostrzegającym ją przed nazistami. Jej towarzystwo pozwala Mali przezwyciężyć strach, kiedy musi się ukrywać w ciemnym lesie. Kot Mali, pamiętnik pochodzącej z Lubelszczyzny dziewczynki, pokazuje czytelnikowi prawdziwe oblicze wojny. Kacenberg nie uchyla się przed opowiedzeniem wprost tego, co ją spotkało. To Zagłada widziana oczami dziecka. „Może zabrzmi to dziwnie, ale jestem przekonana, że [kotka] była prawdziwym (…) Aniołem Stróżem zesłanym z niebios, aby wyprowadził mnie z piekła, które pochłonęło moich bliskich, rodzinne miasto i sześć milionów Żydów. Czym zasłużyłam sobie na anioła i dlaczego właśnie ja?” KSIĄŻKA NA MIARĘ DZIENNIKA ANNE FRANK Mala Kacenberg (Szorer) – urodzona w 1927 roku w Tarnogrodzie Żydówka ocalała z Zagłady. W swoim pamiętniku opisuje realia drugiej wojny światowej i tragiczną sytuację narodu żydowskiego na Lubelszczyźnie. "Kot Mali. Wspomnienia dziewczynki, która przetrwała Zagładę" - książka Kacenberg „Niezwykła opowieść o przetrwaniu, w której życie Żydów w przedwojennej Polsce i okrucieństwa Holokaustu oglądamy przez soczewkę dziecięcej pamięci”. Jeremy Dronfield, autor bestsellera O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz