Menu

Małgorzata Lebda

Małgorzata Lebda urodziła się w 1985 roku w Nowym Sączu i mieszka w Krakowie. Jest polską poetką, doktorem nauk humanistycznych i fotograficzką. Uczyła się na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie obroniła pracę doktorską w 2014 roku. Następnie podjęła pracę na tej samej uczelni jako adiunkt w Katedrze Wiedzy o Mediach.

Małgorzata Lebda – wspaniała poezja

Małgorzata Lebda zadebiutowała dość wcześnie, bo w 2005 roku, publikując jeden ze swoich wierszy na łamach uczelnianego czasopisma „Nowy Legion”. Rok później ukazał się zbiór liryków autorki- „Otwarta na 77 stronie”, a w 2009 roku tomik „Tropy”. Miłośnicy poezji mogą także znać Lebdę z takich wydań, jak „Matecznik”, „Sprawy ziemi” czy „Mer de Glace”.

Małgorzata Lebda – laury i zasłużone nagrody

Choć pierwsze laury pojawiły się niedługo po debiucie poetki, to dopiero 2016 rok przyniósł naprawdę imponujące tytuły. Małgorzata Lebda została laureatką Orfeusza w 2016, a także Nagrody Krakowska Książka Miesiąca w tym samym roku. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, a w 2022 roku została wyróżniona Nagrodą Poetycką im. Wisławy Szymborskiej.
„Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach” to książka, która jest podróżą w głąb rzeki, opowieścią o jej nurcie, osobowości i intensywnym życiu. Małgorzata Lebda – poetka, naukowczyni oraz ultramaratonka – w 2021 roku pokonała biegiem w ciągu 28 dni 1113 kilometrów wzdłuż brzegów Wisły, od źródła do ujścia rzeki. Towarzyszył jej fotograf Rafał Siderski.Efektem tego działania jest publikacja będąca zapisem spotkania z naturą, podczas którego rzeka jest podmiotką, towarzyszką, osobą. Małgorzata Lebda i Rafał Siderski w swoim projekcie stają się mieszkańcami tej samej planety, która jest domem dla wody, roślin, zwierząt. „Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach” są artystycznym pomnikiem współodczuwania. Na zdjęciach Rafała Siderskiego – uznanego fotografa – widzimy żywy organizm, jakim jest Wisła, obserwujemy jej codzienne doświadczenia, zaglądamy pod taflę, spotykamy zwierzęta i rośliny. Fotografie Siderskiego są jednak czymś więcej, to malarskie próby uchwycenia intymności natury. Jej niebezpieczeństw, problemów, piękna. Zdjęciom towarzyszy poemat Małgorzaty Lebdy, dynamiczny, mający charakter dziennika, poetycki zapis egzystowania obok, wewnątrz natury, bycia jej częścią, opis ciała zmagającego się ze słabościami i rzeki, która nieustannie przekracza samą siebie. „Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach” Rafała Siderskiego i Małgorzaty Lebdy to panorama wielkiej koegzystencji, własnego ciała, przyrody, fotografii, natury, bólu i piękna.  
Książka Małgorzaty Lebdy "Łakome" Sensualna, magnetyczna, dzika Wyczekiwana powieść Małgorzaty Lebdy Maj. Koniec świata. Stąd wszędzie jest daleko. Dwie kobiety przyjeżdżają tu, zostawiając za sobą dotychczasowe życie. Ale nie wita ich sielska rzeczywistość. Róża choruje, a jej mąż, by ją ratować, powoli rozmontowuje porządek, który konstruował całe życie. Maja dotyka zmiana, którą trudno oswoić. Przyjezdne nie mogą, a może nie chcą, zapobiec nieuchronnej katastrofie, powoli rozprzestrzeniającej się na całą wieś. Wspomnienia mieszają się z tym, co tu i teraz, ludzkie ze zwierzęcym, troska z furią. Żywe rozpaczliwie sprzeciwia się śmierci. Oszczędna, oddziałująca na zmysły czytających powieść Małgorzaty Lebdy łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z maestrią językową. Autorka tworzy wielowarstwową opowieść o sile żywiołów, zachłanności na życie i prywatnym kosmosie w momencie próby. "Łakome" - książka Lebdy Małgorzata Lebda – poetka, ultramaratonka, miłośniczka rzek. Laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Świetna w uprawie ziemniaków.