Menu

Łakome Małgorzata Lebda Książka

38,99 zł
16,50 zł - najniższa cena z 30 dni przed obniżką
54,99 zł (-29%) - cena detaliczna
Zamów teraz, wyślemy w poniedziałek.
Zobacz więcej
Wydawnictwo: Znak
Rodzaj oprawy: twarda
Wydanie: Pierwsze
Liczba stron: ok. 304
Format: 140x205
38,99 zł

Książka Małgorzaty Lebdy "Łakome"


Sensualna, magnetyczna, dzika Wyczekiwana powieść Małgorzaty Lebdy Maj. Koniec świata. Stąd wszędzie jest daleko. Dwie kobiety przyjeżdżają tu, zostawiając za sobą dotychczasowe życie. Ale nie wita ich sielska rzeczywistość. Róża choruje, a jej mąż, by ją ratować, powoli rozmontowuje porządek, który konstruował całe życie. Maja dotyka zmiana, którą trudno oswoić. Przyjezdne nie mogą, a może nie chcą, zapobiec nieuchronnej katastrofie, powoli rozprzestrzeniającej się na całą wieś. Wspomnienia mieszają się z tym, co tu i teraz, ludzkie ze zwierzęcym, troska z furią. Żywe rozpaczliwie sprzeciwia się śmierci. Oszczędna, oddziałująca na zmysły czytających powieść Małgorzaty Lebdy łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z maestrią językową. Autorka tworzy wielowarstwową opowieść o sile żywiołów, zachłanności na życie i prywatnym kosmosie w momencie próby.

"Łakome" - książka Lebdy

Małgorzata Lebda – poetka, ultramaratonka, miłośniczka rzek. Laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Świetna w uprawie ziemniaków.

Szczegółowe informacje na temat książki Łakome

Wydawnictwo: Znak
EAN: 9788324067299
Autor: Małgorzata Lebda
Rodzaj oprawy: twarda
Wydanie: Pierwsze
Liczba stron: ok. 304
Format: 140x205
Data premiery: 23/08/2023

Oceny i recenzje książki Łakome

Średnia ocen:
~ /10
Liczba ocen:
0
lubimyczytac.pl
Powiedz nam, co myślisz!

Pomóż innym i zostaw ocenę!

Zaloguj się, aby dodać opinię
25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

,,Łakome" to moje wielkie odkrycie. Samo to, że ją odkryłam, kupiłam i przeczytałam pokazuje, że po prostu musiałyśmy się na tej życiowej ścieżce odnaleźć. Później nastąpiły wielkie odkrycia sensów, odniesień i elementów pamięci, które ta opowieść we mnie wywołała, tylko potwierdzając intuicyjne przeświadczenie, że muszę, bo się uduszę. Zaintrygowana okładką, wiedziona dziką ochotą na powieść inną od innych, ożywczą, genialną przeczytałam Łakome i się nasyciłam. Przed państwem najlepsza wydana proza poetycka dekady. Dziękuję

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Rzadko zdarza się, by książka tak głęboko poruszyła moje serce. Autorka z niezwykłą wrażliwością pokazuje, że prawdziwe życie nie kręci się wokół miasta, nie tkwi w betonowych murach, nie jest obojętne na drugiego człowieka. Prawdziwe życie, choroba i śmierć toczą się w wiejskich chatkach gdzieś w Beskidach. Miejscach zapomnianych przez ludzi, lecz masowo odwiedzanych przez zwierzęta, owady i to co dzikie, to co przynosi ze sobą natura. Babka, dziadek, dwie młode kobiety i sąsiad, który czuje się winny wobec jakiegoś zdarzenia z przeszłości - nie potrafi sobie wybaczyć, więc przynosi babce mięso - to cały repertuar postaci tak ludzkich, że naprawdę jakby rzeczywistych. W ogóle cały ten świat opisany przez poetkę zaprasza nas do siebie i każe się rozgościć. Najlepiej, by nikt nam w tym doświadczeniu nie przeszkadzał.Nie skłamię jeśli powiem, że chciałabym umieć pisać tak, jak Małgorzata Lebda - prosto z serca, z rażącą siłą, która uderza prosto w świadomość i podświadomość czytelnika.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Jestem pod dużym wrażeniem talentu autorki. W jej debiutanckiej powieści tak wiele jest życia. Wszystko aż nim tętni. Kolory, dźwięki, szum wiatru, każdy krok chorej na nowotwór babki odczuwamy jakbyśmy to sami stąpali po starej drewnianej podłodze w wiejskiej chacie. Tak samo odczuwałam przedśmiertny żal po stracie babki, którą ewidentnie odczuwa dziadek, choć wcale nie daje tego po sobie poznać, bo najchętniej uznałby, że choroba babki wcale nie istnieje. Towarzystwa dotrzymują im wnuczka, również pogrążona w chorobie, lecz chorobie innego wymiaru, depresji (choć jest to wątek bardzo umowny i subtelnie przekazany). No i chodząca światłość - Anna, anioł we własnej osobie. Otacza tym ciepłem wszystkich domowników i tylko jej choroba jakby nie tyka, choć na samym końcu dzieła stworzonego z krótkich, acz niezwykle treściwych, pełnych przekazu rozdziałów dowiemy się, że ich wszystkich trawi ból.Język ,,Łakomych" oszałamia, odżywia i każe czytać jedno zdanie nawet po 15 razy tak, by w pełni wybrzmiało i dotarło pod samiutką skórę. Piękna, piękna, absolutnie piękna i ważna jest to książka. Książka o życiu, trwaniu i odchodzeniu.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Poetka Małgorzata Lebda to absolutny fenomen na polskim rynku wydawniczym. Do niedawna wydawała tylko znakomite tomiki poezji, a dziś jest już pełnoprawną pisarką i poetką, bo stworzyła powieść unikalną, świeżą i zaskakującą na każdej stronie. Łakome pełne są przesłania i znaczeń, interpretacji, ale też życia u podstaw. Na polu, przy ziemi, w zimnej chacie opalanej piecami kaflowymi i plastrów morfiny naklejanych co kilka godzin chorej na nowotwór babce. Jak jej się udało to wszystko połączyć w imponującą całość? Nie wiem... Wiem jednak, że książka ta wywołała we mnie ogromny zachwyt i radość, że trafiła w moje ręce. Proszę wszystkich o przeczytanie i doświadczenie tego dzieła.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

To książka z tych, które można czytać w kółko, bez przerwy i zawsze znajdzie się w nich coś nowego. To opowieść pełna życiowej mądrości uniwersalnej podanej w chmurze pięknej poezji. Jako wielki fan twórczości poetyckiej Lebdy nie mogłem sobie odmówić sięgnięcia po jej debiut prozatorski i z wielką przyjemnością, wszem i wobec ogłaszam, że jest to jeszcze lepsze od jej wierszy, a to zakrawa na cud Proszę Państwa!Nie chciałbym opowiadać tutaj o czym właściwie jest ta książka, bo to książka o wszystkim, choć nie ma zgrabnej ramowej fabuły. Fabułą są przeżycia tamtejszych bohaterów i nas - czytelników, którzy z zachwytem pochłaniamy kolejne i kolejne strony.Przeniosłem się gdzieś nad Dunaj, na łąki, pola, do ciemnych lasów i sadów trześniowych. I najchętniej wcale bym z nich nie wychodził, choć wcale nie jest tam słodko. Dziękuję za to doświadczenie.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Wszystkich nas trawią choroby. W mniejszym lub większym stopniu dajemy się im porwać. Rozkładają nas na czynniki pierwsze, a nasze istnienie koncentruje się na kilku najważniejszych fizjologicznych czynnościach. Zjeść, wziąć tabletki, usiąść, zjeść, przejść parę kroków, przetrwać kolejny dzień. To właśnie chorobę i przetrwanie traktuję jako główne motywy tej wielowymiarowej, trudnej do uchwycenia w kilku słowach opowieści o człowieku i jego miejscu w naturze. Wspaniała jest to powieść, o której można pisać doktoraty.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Pochodzę z Bieszczad, więc nie mogłem przejść obojętnie obok debiutu powieściowego naszej lokalnej wybitnej poetki Małgosi Lebdy. Cóż tu dużo mówić tudzież pisać. Skala jej poetyckiego przedsięwzięcia w formie powieści jest przeogromna. I mówię tu bardziej o nasyceniu ładunkiem emocji niż gabarytu. Tak pięknie oddać bieszczadzką naturę, kulturę i jej klimat potrafiła tylko Lebda z wrażliwością motyla. Załakomiłem się na więcej. Czekam

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Piękna i smutna zarazem. Zdecydowanie przemawia do człowieka, uwrażliwia. Taki test z wrażliwości na słowo, dźwięk, dotyk, chorobę, miłość, depresję, złość, bezradność. Cała gama emocji i małych zdarzeń na jakie składa się ludzkie życie. Nie spodziewałem się, że aż tak na mnie wpłynie i poruszy rejony w głowie, do których dawno nie zaglądałem. Jednak chyba po to czytamy książki prawda? By odkrywać nieodkryte, by poznawać to, co niby znane z zupełnie nowych perspektyw. Tym właśnie są dla mnie ,,Łakome". Wielkim odkryciem.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

We wsi Maj zamiast rzeki płynie krew z ubojni,babkę toczy choroba, dziadek chodzi z kąta w kąt szukając sobie zajęcia, a wnuczka babki i Anna - przybyszka celem wsparcia otaczają Babkę czułością i opieką. Codzienność ich życia opiera się na lekarstwach i wspominaniu. Wspominają ciepłe lata i deszczowe wiosny. Zimy skute lodem, sąsiadów, martwe zwierzęta i owady zahibernowane przez babkę w zamrażarce. Wspominają życie, żyją jakby śmierć. Śmierć jest tu wszędzie. Panoszy się, rozstawia po kątach, trawi i miele. Nie można o niej ani na chwilę zapomnieć. Śmierć to największy wróg, ale w końcu trzeba się z nią zaprzyjaźnić, bo choć babka choruje milion lat, to wiecznie żyć nie będzie. Uwierzcie mi, mogłabym tak w nieskończoność - tak cudowna jest to opowieść.Literaturę cenie sobie najbardziej za element zaskoczenia, którego nie oferuje mi żadne inne medium. Zaskoczenia takiego jak w przypadku ,,Łakome" nigdy się nie spodziewałam, a tymczasem to książka, która przemówiła prosto do mojego serca, przywołała wspomnienia, kazała zastanowić się nad własnym jestestwem i pochylić nad słabszymi: zwierzętami, osobami starszymi, chorymi i samotnymi.Po jej przeczytaniu, a na pewno wrócę do niej nie raz i dwa mam ochotę utulić wszystkich wokół i siebie - tak samo wrażliwą i kruchą istotę jak te mrówki prowadzone przez babkę po kresce miodu i ona sama. Arcydzieło.