Menu

Małgorzata Rutkowska

Kobiety w nauce. Próba wyjścia poza stereotyp jest pierwszą z cyklu książek poświęconych kobietom odważnie przeciwstawiającym się przyjętym stereotypom dotyczącym płci. W monografii autorzy dokumentują praktyki i osiągnięcia kobiet naukowczyń, które z uporem i determinacją pozyskiwały dla siebie przestrzeń w zamkniętym męskim świecie nauki. Kobiety w biznesie to druga część trylogii. Autorki analizują w niej kariery biznesowe kobiet przełamujących bariery i wspinających się na szczyt drabiny korporacyjnej, kierując dużymi przedsięwzięciami biznesowymi. Ich poziom empatii, współpracy i umiejętności komunikacyjnych czyni je skutecznymi liderkami. W niniejszej książce – Przedsiębiorcze kobiety srebrnej gospodarki – siła i inspiracji do nowych wyzwań, trzeciej i zamykającej cykl, poruszono problemy aktywizacji zawodowej kobiet 50+. Na tle rozważań poświęconych koncepcji srebrnej gospodarki przedstawiono postawy i motywacje przedsiębiorcze dojrzałych kobiet. Motywy zakładania biznesu po pięćdziesiątce wiążą się z indywidualnymi predyspozycjami, a także sytuacją rodzinno-społeczną, zawodową i finansową. Potrzeba zachowania niezależności i chęć utrzymania aktywności zawodowej na rynku pracy to kluczowe motywy, które skłaniają kobiety powyżej 50 + do zakładania własnej działalności gospodarczej. Dobre zdrowie, wiedza, doświadczenie i zdobyte umiejętności to zasoby, które opisane w książce kobiety wykorzystują do tego, by założyć i prowadzić własny biznes.
Koncepcja zielonego zarządzania samorządem jest kontynuacją koncepcji zrównoważonego rozwoju. Zakłada konieczność podejmowania każdej decyzji (nie tylko na poziomie centralnym, ale również lokalnym) w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, a także z szacunkiem do każdego istnienia. W publikacji omówiono m.in. następujące zagadnienia: • istota i znaczenie zielonej gospodarki, • charakterystyka zielonego zarządzania, • znaczenie samorządu we współczesnym świecie, • relacje między zrównoważonym rozwojem a zielonym zarządzaniem, • innowacje w zielonym zarządzaniu samorządem. Autorzy w monografii przedstawili także autorski model zielonego zarządzania w samorządzie, uwzględniający warunkujące rozwój biznesu zmiany zarówno w środowisku, jak i w społeczeństwie.
W ciągu ostatnich trzydziestu lat w Stanach Zjednoczonych nastąpił wyraźny wzrost liczby zwierząt domowych, co znacząco wpłynęło na postrzeganie ich roli w rodzinie i społeczeństwie. Celem niniejszej monografii jest analiza przedstawień zwierząt domowych i relacji człowiek – zwierzę we współczesnej amerykańskiej memuarystyce (pet memoirs) i wybranych powieściach przełomu XX i XXI wieku. Omawiane teksty odzwierciedlają i jednocześnie współtworzą zmieniającą się obecnie koncepcję zwierzęcia domowego w Stanach Zjednoczonych. Współcześni powieściopisarze i autorzy pamiętników próbują spojrzeć z nowej perspektywy na wspólne życie zwierząt i ludzi. Odnosząc się do dawnych i aktualnych sporów etycznych, debat filozoficznych, stereotypów oraz konwencji literackich, kwestionują oni dominujący paradygmat antropocentryczny i zabierają głos m.in. w kwestii praw zwierząt, zwierzęcej świadomości i podmiotowości. Na gruncie polskich badań amerykanistycznych niniejsza rozprawa jest pierwszą monografią poświęconą literackim przedstawieniom relacji ludzie - zwierzęta domowe. od Autorki