Menu

Mariusz Moroz

15 lipca 1410 roku na polach w okolicach wsi Stębork, Grunwald i Łodwigowo naprzeciw siebie stanęły dwie potężne armie. Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie wystawił kilkadziesiąt chorągwi, tak wojsk własnych jak i ogromną liczbę sojuszników, gości i wojsk zaciężnych. Po przeciwnej stronie stanęło 50 chorągwi uformowanych z rycerstwa polskiego i licznych zaciągów zagranicznych oraz 40 chorągwi przywiedzionych przez księcia Witolda z Litwy i Rusi, których wspomagali Tatarzy. Tego dnia, jak wspominają kroniki, rozegrała się największa bitwa owych czasów. Jest to drugie wydanie komiksu tym razem w powiększonym formacie (240mm x 320mm).
Najnowszy komiks Mariusza Moroza przenosi nas do początków dwudziestego wieku w czasy najazdu bolszewickiego 1920 roku. Gdy w sierpniu na polach bitew pod Warszawą ważyły się losy wojny, na południowo-wschodnich kresach Rzeczypospolitej rozgrywała się nie mniej ważna batalia. 1 Armia Konna Siemiona Budionnego zagrażała młodemu państwu polskiemu, atakowała Lwów i Zamość. Oprócz wielu walk i potyczek, tam właśnie młodzi polscy ochotnicy stoczyli dramatyczny bój pod Zadwórzem , zwanymi Polskimi Termopilami i tam niemal dwa tygodnie później polscy ułani pod Komarowem, bohaterskimi szarżami powstrzymali czerwoną Konarmię w największej bitwie kawaleryjskiej XX wieku.
Z okazji przypadającej w tym roku 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, Wydawnictwo Kameleon szykuje dwie wyjątkowe pozycje: „ Na polach Grunwaldu” i „Chorągwie pod Grunwaldem” W tomie znajdują się wykonane przez Mariusza Moroza rekonstrukcje wszystkich chorągwi biorących udział w bitwie, zarówno tych walczących po stronie Królestwa Polskiego, jak i Państwa Zakonu Krzyżackiego.