Menu

Mosionek-Schweda Magdalena

Płynność finansowa stanowi najczulszy barometr sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Prawidłowe funkcjonowanie i rozwój każdego podmiotu gospodarczego wymaga bowiem zachowania odpowiednich relacji w obrębie aktywów i pasywów, a także między nimi. Właściwe przestrzeganie tych relacji sprzyja utrzymaniu równowagi ekonomiczno-finansowej podmiotu, natomiast najmniejsze zakłócenie płynności finansowej jest dostrzegane przez jego otoczenie i wywołuje negatywne konsekwencje dla przedsiębiorstwa. Treści zawarte w książce nie wyczerpują wszystkich kwestii i związanych z płynnością finansową. Temat ten jest bowiem niezwykle szeroki, przez co doczekał się wielu publikacji, w których autorzy skupiają się na wybranych aspektach płynności finansowej. Niniejsze opracowanie dotyczy przede wszystkim zagadnień dotyczących pomiaru i ocen płynności finansowej. W publikacji omówiono między innymi: • sprawozdania finansowe jako źródła informacji o płynności finansowej oraz ich użyteczność w analizie płynności finansowej przedsiębiorstwa, • pojęcie i rodzaje płynności finansowej, • czynniki kształtujące płynność finansową, • skutki utraty płynności finansowej, • sposoby poprawy płynności finansowej, • monitoring płynności finansowej, • wybrane instrumenty zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstwa, • statyczne i dynamiczne wskaźniki oceny płynności finansowej, • skorygowane i dodatkowe wskaźniki oceny płynności finansowej, • charakterystykę strategii płynności finansowej w ujęciu dochód-ryzyko. Książka adresowana jest do studentów kierunków ekonomicznych oraz menedżerskich, a także do praktyków życia gospodarczego, w szczególności do pracowników służb finansowych i analityków finansowych, którzy chcą pogłębić wiedzę dotyczącą zagadnień płynności finansowej.
Płynność finansowa stanowi najczulszy barometr sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Prawidłowe fukncjonowanie i rozwój każdego podmiotu gospodarczego wymagają bowiem zachowania odpowiednich relacji w obrębie aktywów i pasywów, a także między nimi. Właściwe przestrzeganie tych relacji sprzyja utrzymaniu równowagi ekonomiczno-finansowej podmiotu, natomiast najmniejsze zakłócenie płynności finansowej jest dostrzegane przez jego otoczenie i wywołuje negatywne konsekwencje dla przedsiębiorstwa. Książka adresowana jest do studentów kierunków ekonomicznych oraz menedżerskich, a także do praktyków życia gospodarczego, w szczególności do pracowników służb finansowych i analityków finansowych, którzy chcą pogłębić wiedzę dotyczącą zagadnień płynności finansowej.
Płynność finansowa stanowi najczulszy barometr sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Prawidłowe funkcjonowanie i rozwój każdego podmiotu gospo­darczego wymagają, bowiem zachowania odpowiednich relacji w obrębie aktywów i pasywów, a także między nimi. Właściwe przestrzeganie tych re­lacji sprzyja utrzymaniu równowagi ekonomiczno-finansowej podmiotu, natomiast najmniejsze zakłócenie płynności finansowej jest dostrzegane przez je­go otoczenie i wywołuje negatywne konsekwencje dla przedsiębiorstwa. Treści zawarte w niniejszej książce nie wyczerpują wszystkich kwestii związanych z płynnością finansową. Temat ten jest bowiem niezwykle szeroki, przez co doczekał się wielu publikacji, w których autorzy skupiają się na wybranych aspektach płynności finansowej. Niniejsze opracowanie dedykowa­ne jest przede wszystkim zagadnieniom dotyczącym pomiarowi i ocenie płynności finansowej.