Menu

Tomasz Jałowiec

Ładunkoznawstwo jako wyspecjalizowana dziedzina towaroznawstwa stanowi jeden z priorytetowych obszarów w procesie właściwego przygotowania kadr logistycznych do wymogów współczesnego rynku pracy. Różnorodność ładunków przepływających każdego dnia przez kolejne ogniwa łańcuchów lub sieci logistycznych, determinuje konieczność posiadania przez menedżerów logistyki kompleksowej wiedzy o właściwościach i wrażliwościach ładunków, metodach i technikach ich właściwego zabezpieczenia. Prezentowana publikacja przygotowana przez zespół autorów reprezentujących zarówno świat nauki, jak i praktyki umożliwia Czytelnikowi przegląd najważniejszych informacji z zakresu niezbędnej wiedzy ładunkoznawczej w procesie nieustannego doskonalenia łańcuchów i sieci logistycznych. Rozwijająca się niezwykle dynamicznie w ostatnim czasie logistyka wykorzystuje dorobek innych nauk, wśród których wiedza o ładunkach zajmuje jedno z czołowych miejsc. Rozważania zawarte w książce są wynikiem interdyscyplinarnych prac zespołu autorskiego, w skład którego weszli pracownicy i współpracownicy Katedry Zarządzania Transportem Instytutu Logistyki Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej. Autorzy poszczególnych rozdziałów na podstawie wieloletniego doświadczenia w funkcjonowaniu współczesnych łańcuchów i sieci dostaw dokonali selektywnego wyboru najaktualniejszych zagadnień. Przyjęta metodyka opracowania podręcznika dostarcza Czytelnikowi niezbędnych informacji z zakresu wykorzystania wiedzy ładunkoznawczej w działalności logistycznej. Podręcznik przeznaczony jest dla studentów studiów I i II stopnia kierunków logistyka i transport. Może stanowić także materiał inspirujący w procesie rozwijania wiedzy dla najlepszych uczniów szkół średnich, prowadzących kształcenie profilowe w obszarze logistyki i transportu. Ponadto książka powinna również zainteresować personel średniego i wyższego szczebla firm prowadzących działalności na polskim, europejskim i światowym rynku usług logistycznych.
Książka kompleksowo ujmuje rozproszone badania logistyki wojskowej. Odnosi się do najnowszej literatury przedmiotu badań. Jest pierwszą od lat na polskim rynku wydawniczym publikacją porządkującą dorobek logistyki wojskowej. Autor systemowo podchodzi do prezentowanych treści i wskazuje przyszłe kierunki badań. Opisane w monografii paradygmaty logistyki wojskowej należy traktować jako zbiór podstawowych pojęć, przekonań i teorii tworzących podstawy dalszego jej rozwoju. Zaproponowany schemat pojęciowy, wynikający z dotychczasowego dorobku poświęconego wojskowym systemom i procesom logistycznym, ma na celu zintensyfikowanie prowadzonych badań naukowych w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Upowszechnianie ich wyników jest niezbędne do obiektywnego opisu oraz wiarygodnego interpretowania obserwowanych i prognozowanych zjawisk zachodzących w ramach zabezpieczenia i wsparcia logistycznego wojsk. Takie działania pozwalają tworzyć sprawdzalną, otwartą na weryfikację wiedzę naukową, która nie istnieje sama dla siebie, ale jest niezbędna dla dalszego rozwoju sił zbrojnych w dynamicznie zmieniających się uwarunkowaniach zapewnienia bezpieczeństwa państwa.
Monografia jest oryginalnym i bardzo ciekawym opracowaniem teoretycznym. Powinna znaleźć duże zainteresowanie wśród logistyków wojskowych i nie tylko. Prezentowane problemy oceny efektywności procesów zachodzących w wojskowych systemach logistycznych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom środowiska wojskowego. Materiał jest opracowaniem autorskim, w którym w sposób wyraźny widać teoretyczny wkład autora w prezentowane treści. Z recenzji prof. dr hab. inż. Eugeniusza Nowaka
Monografia dotyczy niezwykle złożonego problemu, jakim jest pomiar efektywności procesów logistycznych w sektorze militarnym. W treści prowadzonych rozważań wskazane zostały kierunki i możliwości doskonalenia logistyki wojskowej, wykorzystując dostosowane do strefy militarnej założenia pomiaru efektywności procesów logistycznych. Monografia jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym publikacja odnoszącą się w sposób kompleksowy do oceny efektywności logistycznej w siłach zbrojnych.