Menu

Tomasz Patora

Tomasz Patora urodził się 28 kwietnia 1973 roku w Łodzi. Po ukończeniu liceum redagował podziemne czasopismo dla młodzieży Glizda, a także należał do Federacji Młodzieży Walczącej. W 1991 roku Patora podjął studia na Wydziale Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. W 1992 roku został dziennikarzem w łódzkim oddziale Gazety Wyborczej. Przez wiele lat był kierownikiem działu miejskiego, łódzkiego wydania Gazety Wyborczej. Patora jest dziennikarzem śledczym programu Uwaga TVN.

Tomasz Patora– kontrowersyjna książka o łowcach skór

W dorobku literackim Tomasza Patory znajduje się książka „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu”. Została ona wydana w 2023 roku przez wydawnictwo Otwarte. To reportaż wersji papierowej, który został stworzony, aby ujawnić kulisy nekroafery, jaka miała miejsce w łódzkim pogotowiu. Patora obnaża w swojej książce patologię polskiej służby zdrowia.

Wyróżnienia i nagrody

Patora jest dziennikarzem, który może poszczycić się wieloma nagrodami. Jest laureatem nagrody za reportaż telewizyjny „Misza jedzie na wojnę”, otrzymanej na Festiwalu Mediów Człowiek w zagrożeniu. Ponadto Patora zdobył nagrodę imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaż telewizyjny „Spłaca nie swojej długi”. To także laureat kolejnej nagrody za reportaż telewizyjny „Chore bydło kupię”, przyznanej na Festiwalu Mediów Człowiek w zagrożeniu.
Książka Tomasza Patory "Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu" Raport o zabójczym układzie Pracownicy pogotowia, przedsiębiorcy pogrzebowi i systemowa zbrodnia Zaczęło się od anonimu. Kartka A4. „Zestawienie zakładów pogrzebowych, które za łapówki przejęły prosektoria w łódzkich szpitalach”. Tomasz Patora wraz z dwoma innymi dziennikarzami rozpoczął śledztwo, które wkrótce ujawniło jedną z największych afer w historii III RP. Handel informacjami o zgonach, opóźnianie wyjazdów karetek pogotowia, chaos w dystrybucji niebezpiecznych leków i wreszcie – coraz więcej przypadków zaskakujących śmierci. Kilka miesięcy po tym, jak dostarczono anonim do redakcji, sprawą „łowców skór” żył cały kraj, a organy ścigania wszczęły dochodzenie. Dziś, po ponad dwudziestu latach, Patora wraca do sprawy. Przedstawia nieznane dotychczas dokumenty i relacje świadków. Szczegółowo analizuje materiały i krok po kroku ujawnia sieć wzajemnych powiązań, by odpowiedzieć na pytanie kluczowe: jak doszło do tego, że śmierć stała się cenniejsza od życia? „Jestem przekonany, że na podstawie tej książki powstanie hitowy serial. Czyta się ją z wypiekami na twarzy, jak doskonały thriller sądowo-kryminalno-lekarski. Tylko że to wszystko wydarzyło się naprawdę”. Szymon Jadczak, dziennikarz śledczy Wirtualnej Polski „Łowcy skór to jeden z najważniejszych, najwybitniejszych i najbardziej wstrząsających tekstów prasowych w historii polskiego dziennikarstwa. Teraz możecie poznać kulisy jego powstania. Książka Patory powinna stać się podręcznikiem dziennikarstwa śledczego we wszystkich dziennikarskich szkołach”. Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej Nike "Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu" - książka Patory Tomasz Patora – dziennikarz prasowy i telewizyjny, wykładowca akademicki. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich reporterów. Autor lub współautor najważniejszych reportaży śledczych ostatnich lat: Łowców skór (2002), Nasz Bóg ich zgubi (2007), Koktajlu Gapika (2010), Afery solnej (2012), Przychodzę na grób do kogoś innego (2015) czy Chore bydło kupię (2019). Wielokrotnie wyróżniany w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Normandii, Hamburgu i Wenecji. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press – najbardziej cenionego polskiego wyróżnienia dziennikarskiego, trzykrotny zdobywca nagrody DetonaTOR i dwukrotny Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Publikował na łamach „Gazety Wyborczej”, współtworzy programy Superwizjer i Uwaga! w telewizji TVN, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie SWPS i w Polskiej Szkole Reportażu.