Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dziennik irlandzki

Heinrich Böll

Dziennik irlandzki

7.4

(90 ocen) wspólnie z

17,50

 

Istnieje taka Irlandia: ale kto tam pojedzie i nie znajdzie jej, nie może rościć pretensji do autora.

Dziennik irlandzki to osiemnaście miniaturowych opowiadań o ludziach i miejscach. Ważniejsze niż faktografia i historia są w nich klimat, nastrój, sarkastyczny dowcip czy łagodna melancholia - przeżycia wrażliwego człowieka z wolna poznającego Wyspę Świętych i jej mieszkańców. W niewielkiej i całkowicie bezpretensjonalnej formie obcujemy z wielką literaturą. Twórczość Heinricha Bölla była bardzo popularna i ceniona w Polsce w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego stulecia. Moralista, zaangażowany w rozrachunki z faszyzmem, orędownik rozbrojenia, obrońca prześladowanych za poglądy polityczne - uważano, że przyczynił się do zmiany wizerunku niemieckiego intelektualisty. Został nagrodzony literackim Noblem za „twórczość, w której szeroki ogląd rzeczywistości łączy się z wielką sztuką tworzenia charakterów, twórczość, która stała się ważnym wkładem w odrodzenie niemieckiej literatury”.
Niemieckie wydawnictwo DTV sprzedało przeszło milion egzemplarzy tego „najmniejszego arcydzieła świata”. W Polsce, w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, Dziennik irlandzki był lekturą „dla wtajemniczonych” - ludzie obdarowywali się nim, tak jak dekadę wcześniej Grą w klasy Cortázara czy Pod wulkanem Lowry'ego. Taka porcja wiary w człowieka, pogody ducha w obliczu nieszczęść, ciepłej akceptacji cudzych słabości działa jak balsam na każdą czytelniczą duszę.

Z Posłowia Joanny Gromek-Illg

Znak
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2007-06-08

ISBN: 978-83-240-0842-1

Opracowanie graficzne
Witold Siemaszkiewicz

Znak

Format: 124 x 195 mm

Cena detaliczna: 25,00 zł

Tłumaczenie: Teresa Jętkiewicz

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...