Menu

C&T

C&T
NIESAMOWITE PRZYPADKI Z DZIEJÓW SŁYNNEGO OKULTYSTY. Algernon Blackwood (1869-1951) w historii literatury niesamowitej zapisał się mistrzowskimi opowieściami „Wierzby” i „Wendigo”, ale z jego bogatej twórczości wysoko jest także oceniany cykl o okultystycznych sprawach, które rozwiązuje John Silence. Opis sześciu przypadków, jakie przyszło mu rozwikłać w oparciu o wiedzę o zjawiskach nadprzyrodzonych, do dziś urzeka czytelników mimo ich edycji ponad wiek temu. A to, co wydaje się w nich najbardziej fascynujące, to przerażenie narastające powoli, czasem nieznośnie powoli... Jak na mistrza przystało.
BLACKWOOD DLA... „POCZĄTKUJĄCYCH”. NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH. „Wierzby” i „Wendigo” w ocenie krytyków i badaczy gatunku to dwa najsłynniejsze opowiadania Algernona Blackwooda, a ich mistrzowskiego oddania atmosfery niesamowitości jak dotąd nikomu nie udało się przewyższyć. A pozostałe: „Tajemniczy lokator”, „Urok śniegu”, „Przejęcie”, „Współwinny ante factum” i „Drugie Skrzydło” tylko potwierdzają, że to jeden z wielkich twórców fantastyki niesamowitej.
DZIESIĘĆ UPIORNYCH OPOWIEŚCI GROZY JEDNEGO Z ULUBIONYCH AUTORÓW H.P. LOVECRAFTA Matthew Phipps Shiel (1865-1947) na poczesne miejsce w literaturze niesamowitej zasłużył opowieścią tytułową niniejszego zbioru. Zachwyciła ona samego H.P. Lovecrafta, czemu dał wyraz w legendarnym eseju „Nadprzyrodzona groza w literaturze” - określając to opowiadanie wręcz arcydziełem gatunku. Inne historie tego brytyjskiego pisarza hinduskiego pochodzenia także zadziwiają kunsztownym poziomem narracji, choć równie intrygujące są tutaj miejsca i czas zaskakujących wydarzeń - od współczesnych autorowi, aż po starożytność.
Ile razem dróg przebytych? / Ile ścieżek przedeptanych? / Ile deszczów, ile śniegów / wiszących nad latarniami? / Twe oczy jak piękne świece, / a w sercu źródło promienia. / Więc ja chciałbym twoje serce / ocalić od zapomnienia. Wybór wierszy jednego z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku.
Czy pamiętasz, jak z tobą tańczyłem walca, / Panno, madonno, legendo tych lat? / Czy pamiętasz, jak ruszył świat do tańca, / Świat, co w ramiona mi wpadł? Wybór wierszy jednego z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku.
Juliusz SŁOWACKI (4 IX 1809 – 3 IV 1849) "Smutno mi, Boże! - Dla mnie na zachodzie /Rozlałeś tęczę blasków promienistą; / Przede mną gasisz w lazurowej wodzie / Gwiazdę ognistą... / Choć mi tak niebo Ty złocisz i morze, / Smutno mi, Boże!" Wybór wierszy jednego z największych poetów polskiego romantyzmu.
"Lakoniczność, żelazna logika i świetnie sportretowane środowiska to główne walory kryminałów Simenona". Jacek Szczerba, „KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA” Kiedy Armand de Saint-Hilaire zostaje znaleziony martwy w swoim gabinecie, sprawa trafia do Maigreta. Bo zastrzelony hrabia to były ambasador i do śledztwa należy podejść delikatnie. Szybko się okaże, że to historia jak z taniego romansu, nawet jeśli wplątane są w nią osoby z wyższych sfer. A komisarz Maigret tego świata kompletnie nie zna, co od pierwszych chwil bardzo go irytuje. Georges Simenon (1903-1989) to pisarz wielbiony za swój styl od pokoleń. Jako autor ponad 200 powieści zasłużył sobie na miano mistrza fabuły, a jako twórca postaci komisarza Maigreta na miejsce w każdej encyklopedii literatury kryminalnej. „Maigret i wyższe sfery” to kolejny z kilkudziesięciu nowych tomów z cyklu o Maigrecie, jakie w ciągu najbliższych lat ukażą się nakładem naszego wydawnictwa.
„Wrogowie”, „Poleńka”, „Wiera”, „Wołodia”, „Trzy lata”, Pojedynek”, „Pani z pieskiem” to siedem opowiadań mistrza nowelistyki rosyjskiej w legendarnym przekładzie Natalii Gałczyńskiej. I gdyby szukać wspólnego tematu tych historii, to wszystkie są „o trudnej miłości”. "I zdawało się, że jeszcze chwila, a wyjście się znajdzie i wtedy zacznie się inne, piękne życie; i oboje doskonale wiedzieli, że do końca jest bardzo daleko, bo to, co najcięższe, najtrudniejsze, dopiero się zaczyna". Nabokov o „Pani z pieskiem”: To jedno z największych opowiadań, jakie kiedykolwiek powstały. Nabokov o Antonie Czechowie: Żaden autor nie tworzył równie poruszających postaci w sposób tak bezpretensjonalny jak Czechow. (Vladimir Nabokov „Wykłady o literaturze rosyjskiej”, tłum. Zbigniew Batko)
Wszystko, wszystko na tym świecie kona, // Cicho z klonów spływa liści złoto... // Niechaj będzie więc błogosławione //To, co kwitnie, aby umrzeć potem. Siergiej Jesienin (1895-1925) - wybór wierszy jednego z największych, obok Aleksandra Błoka czy Mariny Cwietajewej, poetów rosyjskich.
Pseudonim Vernon Lee przybrała dla swej twórczości brytyjska pisarka Violet Paget (1856-1935). Pisała sporo - cenione są jej studia z zakresu historii sztuki, estetyki i psychologii. Jest także postacią znaczącą w historii feminizmu. Jednak to jej późnowiktoriańskie opowieści grozy najbardziej przetrwały próbę czasu i są dzisiaj wznawiane w różnych antologiach i osobnych wyborach. Tom czterech nowel „Nawiedzenia” był wydany w Londynie w 1890 roku. I gdyby szukać wspólnego punktu tych opowieści, to - jak zauważają krytycy -duchy w tych historiach są przedmiotem pożądania, zwykle śmiertelnym.
Lakoniczność, żelazna logika i świetnie sportretowane środowiska to główne walory kryminałów Simenona. Jacek Szczerba, „KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA” Ktoś strzela do Oscara Chabuta, gdy ten opuszcza dom schadzek na ulicy Fortuny. Spotykał się tam z różnymi kobietami od lat. I dobrze o tym wiedziała jego żona, Jeanne. „Każdy mógł to zrobić. Czyjś mąż lub kochanek. Są jeszcze zazdrośnicy na tym świecie” – odpowiada lakonicznie pani Chabut komisarzowi, gdy ten szuka podpowiedzi, kto chciałby zabić majętnego hurtownika win. Georges Simenon (1903-1989) to pisarz wielbiony za swój styl od pokoleń. Jako autor ponad 200 powieści zasłużył sobie na miano mistrza fabuły, a jako twórca postaci komisarza Maigreta na miejsce w każdej encyklopedii literatury kryminalnej. „Maigret i hurtownik win” to kolejny z kilkudziesięciu nowych tomów z cyklu o Maigrecie, jakie w ciągu najbliższych lat ukażą się nakładem naszego wydawnictwa.
SIEDEM OPOWIEŚCI GROZY Z NAJWYŻSZYM ZNAKIEM JAKOŚCI Arthur Conan Doyle (1859-1930) to twórca postaci Sherlocka Holmesa, choć ma w swoim dorobku literackim także kilkanaście opowiadań i dłuższych nowel spod znaku grozy. Niniejsza edycja zawiera siedem z nich. Sześć pierwszych znalazło się w zbiorze „Kapitan Gwiazdy Polarnej” wydanym w roku 1890 nakładem londyńskiego Longmansa. A tytułowy utwór okazał się tak wyśmienity jako opowieść grozy, że jest często zamieszczany w antologiach najlepszych przykładów tego gatunku. Legendarna, dłuższa nowela grozy „Pasożyt” - zamykająca nasz wybór tekstów Conan Doyle’a - jedynie potwierdza, że autor „Psa Baskerville’ów” nie tylko w literaturze kryminalnej ujawnił swój talent…
Dostał się pod koła, pokatulkało go i kapsut. - To rano było. Na ten ekspres do stolicy. - Ale podobno do ostatniego wagonu skakał. - Do ostatniego wagonu, ale do przednich drzwi. - Aha, do przednich drzwi. No tak. - Tu zrobił błąd. Żeby skoczył nie do przednich, ale do tylknych drzwi ostatniego wagonu, toby się tylko potłukł, ale pod koła by się nie dostał...
Na niniejszy zbiór opowiadań Edwarda Stachury składa się z 22 utworów. m.in.: Jeden dzień, List do Olgi, Jak mi było na Mazurach, Jasny pobyt nadrzeczny, Nocna jazda pociągiem, Koniec miesiąca marzec, Miecz Demoklesa, Poranek, Nie zlęknę się, Płynięcie czasu, Pękły brzozy, Śpiewał roztopy i inne.
Cała jaskrawość jest pierwszą powieścią Stachury, osadzoną w realiach peerelowskiej prowincji, ale mówiącą o przeżywaniu każdej najzwyklejszej chwili tak, aby zobaczyć i poczuć jej niepowtarzalność, doznać iluminacji porównywalnej z buddyjskim satori.
Wybór najlepszych z najlepszych opowieści grozy H.P. Lovecrafta z legendarnym wstępem "Cień z Providence" Marka Wydmucha i ilustracjami Antoniego Sobeckiego.
Kiedy Penelopa Keeling zaczyna swą opowieść, ma sześćdziesiąt cztery lata. Ma za sobą pochopnie zawarte małżeństwo w burzliwym czasie wojny. To za jego sprawą opuściła kiedyś rodzinny dom w Porthkerris. Teraz, kiedy wychowała już troje dzieci, pragnie powrócić do miejsca, gdzie dorastała. Wspomina wszystkie złe i dobre strony młodych lat. I nagle też dowiaduje się, że olejne obrazy jej ojca stały się modne. I cenne. Tak jak ten jej ulubiony, przedstawiający dzieci na plaży: „Poszukiwacze muszelek". Szybko także starsza córka Nancy i syn Noel uznają, że obraz należy sprzedać - ku rozpaczy matki. Jedynie Oliwia, młodsza córka, wie, że należy zrobić wszystko, by Penelopie nie zabierać tej największej w jej życiu radości. Ale czy zdoła przekonać zaślepione rodzeństwo...
Prawdopodobnie pierwsza na świecie edycja wszystkich opowiadań grozy najsłynniejszej obok Edith Wharton pisarki tego gatunku! Wydanie ze specjalnie do niego napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost stories i fantasy Marka S. Nowowiejskiego. 13 niesamowitych opowiadań urokliwie zilustrowanych przez Antoniego Sobeckiego.
Prywatny detektyw Philip Marlowe otrzymuje zlecenie od wpływowego w Los Angeles adwokata Clyde'a Umneya. Ma dla niego śledzić niejaką Eleanor King. Poczynając od dworca kolejowego, gdzie się wkrótce pojawi, aż do miejsca, gdzie się uda. Tyle że rudowłosa trafia stamtąd do miasteczka Esmeralda, blisko San Diego, i tam sprawy już się nieco komplikują. Zwłaszcza kiedy Marlowe spotyka w tamtejszym hotelu innego prywatnego detektywa zainteresowanego losami Eleanor, a raczej Betty...
Kiedy żona Derace'a Kingsleya ucieka od niego, ten wynajmuje Philipa Marlowe'a. l pokazuje mu pożegnalny telegram Crystal nadany z El Paso. Jednak szybko okazuje się, że ostatni kochanek Crystal, Chris Lavery, wcale nie wie, gdzie i z kim wybrała ona wolność. A gdy inna kobieta zostaje zamordowana w letniskowej posiadłości Kingsleyów nad Jeziorem Małego Jelonka, sprawa przybiera już dużo mroczniejszy obrót. Dla Marlowe'a także, gdy trafi na kolejne trupy i nerwowych policjantów.
Z prywatnej kolekcji ginie rzadka moneta, tzw. Dublon Brashera. Właścicielka kolekcji oskarża o kradzież swoją synową, której nie cierpi, a która zniknęła mniej więcej w tym samym czasie co dublon. Zatrudnia Marlowe'a, ponieważ nie chce, by sprawa nabrała rozgłosu. Okazuje się, że wokół tej sprawy jest wiele wątków pobocznych...
Kiedy zamordowano Leontine Faverges i oddano jej pod opiekę czteroletnią Cecile, opinia publiczna była wstrząśnięta. Dlaczego komisarz Maigret musiał szybko wykryć mordercę. I udało mu się to. A pomógł mu anonim wskazujący na Gatona Meurant...Ale kilka miesięcy później, juz podczas rozprawy sądowej, Maigret nie jest przekonany o winie Meuranta. Zwłaszcza po nowych zeznaniach świadka Nicolasa Cajou – właściciela pewnego hoteliku, wynajmującego pokoje na godziny...
Francois jest aktorem, który świeżo po rozwodzie wylądował w Nowym Jorku. I czuje się tutaj samotny. Podobnie jak Kay - chyba nawet bardziej zdesperowana niż on. Trafiają na siebie w jednym z nocnych barów. I oboje od razu szukają rozpaczliwie swojej szansy na ten drugi raz. Bo w Nowym Jorku podobno jest to możliwe...
Dave'a Gallowaya zostawiła żona i teraz samotnie wychowuje syna, Bena. Ich spokojne, monotonne życie w miasteczku Everton, gdzie Dave jest zegarmistrzem, zostaje nagle wywrócone do góry nogami. Ben wydaje się ułożonym nastolatkiem, stąd też wieść, że uciekł z domu, zbija z nóg Dave'a. Niedługo potem usłyszy jeszcze, że razem z nim wyprawiła się w tę podróż samochodem gdzieś w nieznane córka sąsiadów, Lillian Hawkins. A to dopiero początek szokujących wieści, które będą z każdą kolejną godziną docierać do Gallowaya...
1 2 3 4 5
z 6
skocz do z 6