Menu

Convivo

Convivo
Las
Las to wybór wierszy dwóch najnowszych tomów czeskiej poetki Jitki Bret Srbovej w tłumaczeniu Zofii Bałdygi.
Nowy tom wierszy poetki urodzonej w Lublinie w roku Orwella, autorki trzech książek poetyckich, z których dwie – Reorientacja (2017) i Niedoskonałości (2019) zostały wydane w ramach nagród zdobytych w ogólnopolskich konkursach poetyckich.Poetka Jedyną taką rzeczywistość uważa za podsumowanie kilku dziwnych lat, które zmieniły świat (pozostawiając go w efekcie dokładnie takim samym, jakim był zawsze)
0°dll to debiutancki tom wierszy krakowskiego poety Patricka LeftwichaPoemat Patricka Lefticha.Tak pisze o książce Dawid Kujawa: „W czasach, gdy kulturę na wskroś przenika lęk przed katastrofą, Patrick Leftwich zakłada, że katastrofy są jedynym pewnikiem ontologicznym. W poemacie 0°dll patos metalicznego języka splata się w wiecznym uścisku z etosem postludzkim, a w tle majaczy coś, co niektórzy uznaliby za twardy determinizm – ja wolę nazywać to rekurencyjnymi pętlami kodu źródłowego. Tom Leftwicha jest jak algorytmiczny palimpsest, z którego rekonstruujemy wymarłe formy podmiotowości, ich niedoskonałe wersje beta. Nikt do Ciebie nie mówi, czytelniku, to „załamane impulsy dryfują w syntetycznej pianie”.
Mały Gatsby to nowy tom poetycki Jarosława Dudycza, który za swój debiut nominowany był do nagrody Silesius.
Książka to dwujęzyczny chapbook zawierający wiersze i prozy angielskiego poety Roda Menghama w oryginale oraz w tłumaczeniu Renaty Senktas i Adama Zdrodowskiego.Rod Mengham jest autorem licznych publikacji poetyckich, ostatnio Unsung (2006), Chance of a Storm (2015), Grimspound & Inhabiting Art (2018), 2019 the vase in pieces (2019), oraz przekładów, w tym wyboru wierszy Andrzeja Sosnowskiego pt. Speedometry (2014). W 2020 za swoją poezję otrzymał nagrodę Cholmondely Award. Jest współredaktorem antologii Altered State: The New Polish Poetry (2003) i współautorem części pomieszczonych w niej tłumaczeń. Współredagował, razem z Johnem Kinsellą, antologię Vanishing Points: New Modernist Poems (2004). Jego najnowsza książka to Midnight in the Kant Hotel: Art in Present Times (Carcanet, 2021), zbiór esejów o twórczości wybranych artystów współczesnych. Był kuratorem wielu wystaw sztuki współczesnej, m.in. In The Realm Of The Senseless (Rondo Sztuki, Katowice, 2011), prezentującej dorobek braci Chapman. Zrealizował kilka filmów z artystą Markiem Atkinsem (soundingpolefilms); wspólnie stworzyli także album Still Moving (Veer Publications, 2014). Od 1992 jest redaktorem serii arkuszy poetyckich wydawanych przez Equipage, ostatnio Flatsharing (2022) francuskiej poetki Anne Portugal.
Książka poetycka Anny Matysiak, składająca się z trzech części: Gwadalkiwir kolibrów, Zbrojna i Ruchy Browna.
Książka Henryka Wańka to nowa pozycja w serii “Jeden esej”. Fragment: “W świecie tak wypełnionym nowoczesnością jak druga połowa XX wieku magnetyzm alchemii, na której ciążył racjonalistyczny zarzut szalbierstwa, miał w sobie urok sprzeciwu. Z magazynu archaizmów została wydobyta ta alchemia jako kulturowy underground przeciwko dominacji scjentyzmu. Kulturowy – powtarzam – bo nic mi nie wiadomo o współcześnie istniejących laboratoriach, gdzie w retortach i alembikach poszukuje się Merkuriusza. Może tylko w przybliżeniu i w pobliżu Genewy coś takiego w CERN mogą wyprawiać z hadronami. Powrót alchemii (bo przecież nie renesans) w minionym stuleciu odbywał się na różnych piętrach kultury, od surrealistów zaczynając, aż po pop-art”.
Legendarny poetycki zestaw kolaży Krzysztofa Jaworskiego już jest! Wykonany pierwotnie w jednym egzemplarzu, 35 lat temu, dziś ukazuje się w wersji książkowej z posłowiem Rafała Wawrzyńczyka, we współedycji Convivo i Wydawnictwa Iskry. Reprodukcje kolaży mają wymiary oryginalnych plansz.
Erodotyki to wiersze o miłości, opowiadające o różnych jej etapach. Na początku spotykamy bohatera lirycznego jako młodego zakochanego chłopca, aby w miarę czytania śledzić, jak uczucie rozwija się przez dziesięciolecia wspólnego życia, jak się zmienia. Co się zdobywa w tym procesie, a co się traci? Czytelnik może w tych wierszach znaleźć odpowiedź na odwieczne pytania dotyczące emocji, cielesności, przemijania, spełnienia. To wiersze pełne – bardzo osobiste i jednocześnie uniwersalne.
Książka Cezarego Żechowskiego jest ósmą pozycją wydaną w serii TANGERE. Tytuł serii może kojarzyć się z "noli me tangere" i rzeczywiście ma wchodzić z tymi słowami w rezonans. Ale dotyczyć ma rzeczy ludzkich. Tangere, bezokolicznik od tango - dotykać. Chodzi o to właśnie, by dotykać, by zatrzymać. Z otwartością, odwagą i miłością. A także by dać się dotknąć, by dać się przytrzymać. By się spotkać. Cezary Żechowski - urodził się w 1965 roku na Mazurach. Debiutował w 1997 roku tomikiem poezji "Podróż Bartolomeo". Publikował w "Więzi" i "Albo-albo". Był kuratorem cyklu otwartych wykładów i dyskusji "Zapomniane w baśni", realizowanych w Teatrze Dramatycznym i Laboratorium Dramatu. Wykładowca akademicki. Pracuje jako psychoterapeuta i psychiatra dziecięcy. Mieszka w Warszawie.