Menu

Key Text

Key Text
Autorzy, tworząc fikcję skutecznego wykorzystania nanorobotów w medycynie, napisali intrygującą historię ze znakomitą fabułą i umiejętnie wykreowanymi, realistycznymi bohaterami. Akcja, osadzona w świecie pracowników nauki, korporacji farmaceutycznych i medycyny, prezentuje problem wpływów politycznych na te środowiska. Biolog Niv Sokol, wierzący, że dobry pomysł poparty ciężką pracą gwarantuje sukces, wynajduje wykorzystującą nanoboty technologię, która ma szansę przedłużyć ludzkie życie. Kiedy orientuje się, że firmy farmaceutyczne nie cofną się przed niczym, żeby przejąć wyniki jego rewolucyjnych badań, decyduje się na niespodziewany ruch, który ma zapewnić wszystkim równy dostęp do końcowego produktu. Pięć lat później okazuje się, że ten szlachetny gest doprowadził do dramatycznych wydarzeń, które ponownie krzyżują losy naukowca i jego korporacyjnych adwersarzy. Bohaterowie zostają wciągnięci w sieć intryg, w której przeplatają się i ścierają interesy przedstawicieli farmaceutycznego światka i finansjery, dziennikarzy i blogerów, terrorystów i agentów tajnych służb, a także waszyngtońskich gangsterów i polityków najwyższej rangi. Czy zdołają zakopać wojenny topór i wspólnie zmierzyć się z siłami, które mogą wywrócić do góry nogami globalny ład? Czy taka współpraca jest w ogóle możliwa, jeśli na drodze do zgody stoją dawne urazy, zawodowe ambicje, a także... kobieta? Pharmacon to pełen rozmachu, ale wciąż będący przede wszystkim opowieścią o człowieku, thriller socjologiczny. Wiele z opisanych w nim zjawisk może wydać się Czytelnikowi aż nazbyt znajomych: utrata zaufania do autorytetów, rozkwit teorii spiskowych i fake newsów, postępujące nierówności, korupcja, populizm, rozkład demokracji, czyli wszystko to, co składa się na współczesny pejzaż.
Autorzy, tworząc fikcję skutecznego wykorzystania nanorobotów w medycynie, napisali intrygującą historię ze znakomitą fabułą i umiejętnie wykreowanymi, realistycznymi bohaterami. Akcja, osadzona w świecie pracowników nauki, korporacji farmaceutycznych i medycyny, prezentuje częsty problem ich konfliktu interesów oraz wpływ polityki na te środowiska. Tom 2 to kontynuacja fabuły tomu 1.
Podstawowe informacje o instrumentach finansowych, ich praktycznych zastosowaniach i zróżnicowaniu. Na podstawie tej książki możliwe będzie wyrobienie sobie poglądu na temat ich przydatności do realizacji takich celów, jak: lokowanie oszczędności, inwestowanie, zarządzanie płynnością i ryzykiem. Sporo miejsca poświęcono również instrumentom pochodnym, stosunkowo rzadko opisywanym w literaturze krajowej, takim jak: pochodne kredytowe czy katastroficzne oraz instrumenty strukturyzowane. Główną wagę przywiązano do ukazania praktycznych zastosowań instrumentów, ze starannym przedstawieniem korzyści, ale także wad stosowania określonych konstrukcji finansowych. Świadomie ograniczono prezentację danych ilościowych o obecnym stanie rozwoju rynku, na rzecz przykładów konkretnych zastosowań i schematów opisujących przebieg poszczególnych transakcji. Praca zawiera także podstawowe zasady wyceny instrumentów finansowych oraz odniesienia do konstrukcji instrumentów stosowanych za granicą.
Autor na tle ekonomii współczesnej przeprowadza analizę poglądów Karola Marksa na sprawy gospodarcze i społeczne. Bada teorię Marksa pod względem jej zgodności z rzeczywistością: punktuje jej błędy, znajduje nieścisłości – ale i wskazuje prawdy. Rozpatruje ważny fragment dziejów ekonomii, między innymi prezentując sposoby wykorzystywania postulatów Marksa oraz efekty zmian gospodarczych dokonanych z pozycji marksistowskich. Obserwujemy niezadowolenie, radykalizm, zagubienie, chciałoby się powiedzieć: lęki sytego człowieka. Istniejące rozwiązania gospodarcze i społeczne sprawiają wrażenie nietrwałych. Jako alternatywę dla nich, wielu ludzi postrzega stanowisko zawarte w pracach Marksa.
Liberalizacja sektorów sieciowych należy do ważniejszych zmian z punktu widzenia teorii ekonomii oraz praktyki funkcjonowania gospodarki rynkowej. Obejmuje ona reformy mające na celu uruchomienie rynkowych lub quasi-rynkowych mechanizmów funkcjonowania przedsiębiorstw oraz tworzenie warunków do ich efektywnego działania. Przełomowym charakterem tych procesów jest to, że sektory sieciowe traktowano jako obszar występowania na tyle istotnych ułomności rynku, aby wykluczyć poddanie ich w znacznym stopniu regulującej roli rynku. Do końca lat 70. XX wieku sektory te stanowiły ogniwa najdalej posuniętego interwencjonizmu państwowego.
Publikacja w sposób zwięzły i przejrzysty przedstawia studentom najważniejsze problemy makroekonomii oraz pozwala na szybkie powtórzenie zagadnień omawianych na wykładach i zajęciach. Jest materiałem, który może zastąpić notatki własne i kolegów. Oszczędza czas, który student poświęca szukając potrzebnych informacji w wielu książkach ekonomicznych.
Autorzy omawiają w książce m.in.: - formy międzynarodowych stosunków gospodarczych, - naturę, rozwój i skutki procesów globalizacji gospodarki światowej, - tendencje polityki handlowej, - uwarunkowania polityki gospodarczej i handlu zagranicznego, - system walutowy i kształtowanie cen na rynkach międzynarodowych, - rolę integracyjną organizacji międzynarodowych. Książka jest przeznaczona dla studentów zdobywających wiedzę z międzynarodowych stosunków gospodarczych i ekonomicznych oraz studiujących pokrewne dziedziny. Może być także źródłem wiedzy dla osób interesujących się tą problematyką lub chcących odnowić zdobytą wcześniej wiedzę z omawianych zagadnień międzynarodowych.
Podręcznik przeznaczony dla studentów wyższych szkół zarządzania, marketingu i biznesu oraz praktyków zainteresowanych pełniejszą wiedzą o zarządzaniu. Jego tematyka została ujęta w trzech częściach. 1. Menedżeryzm - historia i syntetyczna charakterystyka zarządzania w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. 2. Strategie - powstanie, rozwój, modele. 2. Zarządzania - struktury organizacji przyszłości, kontrola strategiczna, konkurujące koncepcje.
Praca koncentruje się na czynnikach wpływających na zmiany o charakterze instytucjonalnym w międzynarodowym środowisku finansowym i w inwestycjach tworzących to środowisko. Stanowi próbę odpowiedzi na pytania: Co decyduje o przeobrażeniach instytucjonalnych? Jakie są ich następstwa dla uczestników rynku? Jakie kierunki przeobrażeń instytucjonalnych będą wpływać na funkcjonowanie rynków finansowych w przyszłości? Książka jest adresowana do studentów oraz osób zainteresowanych finansami międzynarodowymi w dobie globalizacji gospodarki.
Książka adresowana do teoretyków i praktyków rynku walutowego czy szerzej – rynków finansowych. Powinna też wzbudzić zainteresowanie studentów wyższych poziomów studiów magisterskich i doktoranckich o profilu ekonomicznym lub finansowym. Prezentuje autorskie podejście do definiowania obszaru niepewności na rynku walutowym.
Książka o procesie kształtowania się i o stanie gospodarki światowej. Autorka wykazuje, że nie może istnieć globalna gospodarka światowa, która nie ma ram instytucjonalnych. Nadzór nad przestrzeganiem ustalonych norm muszą mieć organizacje, do których przynależność przynosi państwom narodowym pożytki. W przeciwnym wypadku gospodarka globalna będzie targana światowymi kryzysami finansowymi, których kilka już wystąpiło w tej erze; bądź powróci do strategii protekcjonistycznych, które – jak pokazuje historia – kończą się konfliktami zbrojnymi. Zwiększona regulacja gospodarki światowej powinna w szczególności dotyczyć: - SFERY POLITYKI FINANSOWEJ. Przekonanie, że globalizacja wyręcza banki centralne w prowadzeniu polityki antyinflacyjnej okazało się fałszywe wobec skali kryzysu finansowego w 2008 r. - DZIAŁALNOŚCI KORPORACJI MIĘDZYNARODOWYCH. Na świecie działa obecnie prawie 100 tys. korporacji międzynarodowych, mających ponad milion zagranicznych filii, a wartość sprzedaży wytworzonych przez nie wyrobów i usług (czyli produkcji międzynarodowej) jest ponad 2,5 razy wyższa od światowego eksportu. Działania nadzorcze, podejmowane przez państwa narodowe, przy wielkości współczesnych korporacji nie są wystarczająco skuteczne.
Książka w jej warstwie propozycji poznawczych, cytatów i wtrętów poetyckich, jest wyrazem subiektywnych poglądów autora. W oswajaniu z poezją nie obiecując rzeczy niemożliwych, autor wybiera dwie wyraziste dziedziny twórczości, a mianowicie „poezję o poezji” – i poezję ilustrującą chodzenie poetów po ziemi, ich przywiązanie do „mniejszej ojczyzny”, do regionu, z którego się wywodzą. Wybór nie jest oceną. Wartościowaniem poezji współczesnej, a więc współobecnej dzisiaj, zajmie się – jak mawiał Norwid –„przyszłość, korektorka wieczna”. Aneks, na który składa się osiemnaście wierszy poetów polskich z lat 1933-1999 o jednobrzmiącym tytule „Ars poetica” (sztuka poetycka), stwarza czytelnikowi okazję wypróbowania własnych umiejętności interpretacyjnych. Interpretacja poezji pozostaje nadal słabą stroną dydaktyki szkolnej, a nawet bywa obiektem żartów („co poeta miał na myśli?” albo „co poeta chciał przez to powiedzieć?”). Konkluzją książki jest więc przekonanie o potrzebie oczyszczenia odbioru poezji i o konieczności powrotu do jej trwałych, niezmiennych źródeł. Aby odczuć i zrozumieć poezję współczesną, trzeba spełnić dwa bliskie sobie warunki: osiągnąć wrażliwość na słowo poetyckie i swego rodzaju naiwność zbliżoną do naiwności poety. Uczeni okażą zapewne swoje niezadowolenie z takiego obrotu sprawy, gdyż ich monopol na szablony i testy (które w książce, na prośbę prof. Podgórskiego, poddaje ostrej krytyce Noblistka Wisława Szymborska!) zostanie zakwestionowany. Trzeba podkreślić z całą mocą, że nadmierna „uczoność” w odczytywaniu zapisu poetyckiego współczesności, a zwłaszcza zbyt daleko posunięte sformalizowanie interpretacji poezji, powoduje opłakane skutki w sferze poetyckości: zabija sarnę ze sławnej metafory horacjańskiej.
Autor przedstawił ewolucję poglądów na temat racjonalności w polskiej teorii ekonomii od drugiej połowy XVIII w. do ostatniej dekady wieku XX. Ponieważ tradycyjne ujęcie racjonalności, wg autora, nie odpowiada wyzwaniom współczesnej gospodarki, zaproponował nową koncepcję, w której uwzględnił kwestie zaspokojenia potrzeb podstawowych, pełnego zatrudnienia, równowagi ekologicznej, liberalizacji handlu światowego, redukcji wydatków zbrojeniowych, zmiany struktury konsumpcji oraz zmiany hierarchii wartości z mieć na być. Rozważania autora mają charakter interdyscyplinarny, przemyślenia ekonomiczne przeplatają się z dociekaniami podejmowanymi przez filozofów, prakseologów, ekologów i psychologów. Takie ujęcie pozwala lepiej zrozumieć złożoność koncepcji racjonalności, a jej wdrożenie mogłoby poprawić stan gospodarowania człowieka.
Książka przybliżająca, głównie praktycznie, problematykę z zakresu funkcjonowania organizacji. Treść została skoncentrowana wokół ośmiu zagadnień wyszczególnionych w rozdziałach poświęconych: - Organizacji jako dyscyplinie naukowej, - Strategii w organizacji i zarządzaniu strategicznym, - Źródłom innowacji i procesom innowacyjnym w przedsiębiorstwie, - Podejmowaniu decyzji w organizacji, - Interpersonalnemu charakterowi organizacji, - Kulturze w kontekście organizacji, - Etyce w kontekście organizacyjnym, - Koncepcji teoretycznej organizacji i zarządzania. Opracowanie oparto na bogatej literaturze przedmiotu zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Teoretyczny dorobek klasyków organizacji i zarządzania został zamieszczony w ostatniej części publikacji. W książce każdy rozdział kończy się pytaniami kontrolnymi. Książka została napisana z myślą o studentach tych kierunków studiów, w których jest omawiana problematyka organizacji. Może być ona również istotnym źródłem wiedzy i pomocą przy pisaniu wszelkiego rodzaju prac, m.in. referatów, prac licencjackich i magisterskich. Pracownikom wszystkich szczebli przedsiębiorstw i organizacji będzie przydatna jako poradnik organizacyjny.
Książka naukowa stanowiąca analizę przeprowadzonych przez autorów badań na temat wykorzystania zdolności produkcyjnych w Polsce. - Tematyka książki obejmuje następujące problemy: rezerwy kapitału trwałego a rentowność produkcji; - wykorzystanie zdolności produkcyjnych; wpływ na ceny i koszty oraz metody badania; - ocena rezerw kapitału trwałego w Polsce; - gospodarka majątkiem trwałym przedsiębiorstw w okresie transformacji (wyniki badań empirycznych); - ocena środków trwałych za pomocą metod stosowanych w krajach OECD.
Książka jest poświęcona istocie, źródłom i sposobom ograniczania ryzyka w działalności eksportowej. Składa się z pięciu rozdziałów: 1. Istota ryzyka w działalności międzynarodowej 2. Zabezpieczenie przed ryzykiem w eksporcie 3. Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie eksportującym 4. Działalność eksportowa w obszarach o podwyższonym stopniu ryzyka 5. Skuteczność zabezpieczenia eksportu na rynkach o podwyższonym stopniu ryzyka.
Sektor wiedzy (informatyka, telekomunikacja, usługi profesjonalne, sfera B+R, a niekiedy finanse i reklama) dostarcza zaawansowaną informację podmiotom gospodarczym. Publikacja analizuje jego rolę w gospodarce. Przedstawia argumenty wskazujące na wpływ tego sektora na wzrost gospodarczy. Oddziaływanie to nie przekłada się bezpośrednio na rozwój w gospodarce i najczęściej nie uzewnętrznia się w formach łatwych do obserwacji i analizy statystycznej. Na treść pracy składa się: - sprecyzowanie używanych pojęć, które w literaturze nie zawsze są rozumiane w ten sam sposób; - omówienie podstawowych teorii wzrostu wskazujących sektor wiedzy jako siłę sprawczą zmian głównych agregatów makroekonomicznych - modele wzrostu Roberta Solowa, Paula Romera, Harroda-Domara; - przedstawienie zmian strukturalnych w gospodarce światowej i niektórych zjawisk zachodzących wewnątrz sektora wiedzy; - analiza materiału statystycznego.
Kryzys zapoczątkowany w 2007 na międzynarodowych rynkach finansowych unaocznił, jak wielkie jest znaczenie zjawiska ryzyka systemowego w generowaniu i rozprzestrzenianiu się niestabilności finansowej, i jak poważne mogą być skutki materializacji tego ryzyka dla sfery realnej gospodarki. Jedną z lekcji, jakie wynieśliśmy jest lepsze poznanie i zrozumienie znaczenia ryzyka systemowego w funkcjonowaniu współczesnych systemów finansowych, które mają bardzo złożony charakter i wymagają całościowego, systemowego spojrzenia oraz nadzoru. Powołanie m.in. Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego, nadanie odpowiedniego znaczenia polityce makroostrożnościowej są praktycznymi działaniami mającymi ograniczyć prawdopodobieństwo powtórzenia się kryzysu o podobnym charakterze i skali.
Zbiór przeszło 1000 rymowanek potocznego języka polskiego z komentarzem autorki. Maria Nagajowa - doktor nauk humanistycznych, autorka podręczników do nauczania języka polskiego, zbieraniem rymowanek potocznych zdań zajmowała się od początku swojej pracy naukowej. Z czasem stało się to jej językowym hobby. Tematem rymowanek są najzwyklejsze, codzienne kontakty między ludźmi, ich wygląd i zamiłowania, osobowość, niekiedy żartobliwie sposób bycia, a także ujemne cechy charakteru, jak ironia, złośliwość i wulgarność. Rymowanki zostały podzielone na cztery podstawowe grupy: - Ocena człowieka (cechy osobowości, wygląd, sprawność fizyczna, uznawane wartości): "Każdy stary ma przywary"; "Ma rozum wielki, ale do butelki". - Porozumiewanie się (kontakty twarzą w twarz, powitania, pożegnania, zaczepki, zerwanie kontaktów towarzyskich): "O rety! Jakie bzdety"; "Gadasz za wiele, mój drogi aniele"; "Mówić do słupa, a słup jak dupa". - Oddziaływanie na wolę (rozkazy, groźby, wyzwiska): "Na moją komendę, zabijcie tę mendę"; "Spadaj, laska, jeśli łaska". - Ocena i komentarz realiów codzienności (jedzenie, picie, czynności fizjologiczne): "Im mniej kalorii, tym więcej glorii"; "Motylem byłem, ale utyłem".
Powieść o realiach życia Polaków pochodzenia żydowskiego, którzy w latach 60. wyemigrowali do Izraela. Wzgórze Wiosny to po hebrajsku Tel Awiw, nazwa izraelskiego miasta położonego nad Morzem Śródziemnym, w którym Autorka, jako pracownik ataszatu handlowego znalazła się po kilkunastu latach od proklamowania państwa Izrael. W Tel Awiwie zamieszkała u polskiej rodziny żydowskiej, poznając ich przeżycia okupacyjne i codzienne trudności, z jakimi się zmierzyli w kraju przodków. Do Izraela napłynęła ludność żydowska z różnych stron świata. Duży jej odłam stanowili Polacy pochodzenia żydowskiego, którzy nierzadko mieli kłopoty z adaptacją do nowej rzeczywistości. Tkwili nadal korzeniami w dawnej ojczyźnie, związani z jej kulturą, nauką i sztuką.
Podręcznik w sposób przystępny i syntetyczny przedstawia podstawowe informacje o dorobku głównych szkół i nurtów w ekonomii od jej narodzin aż po czasy najnowsze. Pewne uproszczenie w prezentacji szczegółów różnych, często przestarzałych już koncepcji, pozwala na jasne przedstawienie głównej drogi dojrzewania teorii ekonomii. Małe objętościowo opracowanie jest adresowane do tych studentów, którzy ze względu na czasochłonność w opanowaniu obszernych podręczników z zakresu myśli ekonomicznej zechcą sięgnąć do tematu wyłożonego w sposób bardziej selektywny. Zwięzłość prezentacji trudnych problemów i koncepcji z historii ekonomii pozwala polecić tę pozycję wszystkim ekonomistom, którzy na podstawie znajomości różnych teorii ekonomicznych muszą spekulować na temat przyszłych zdarzeń.
Autor na podstawie prezentacji Rad Ekonomicznych przy Prezesie Rady Ministrów, dzięki świetnie dobranym wypowiedziom zarówno członków tych Rad, jak i obserwatorów zewnętrznych, stworzył kronikarski rys ówczesnego środowiska polskich ekonomistów. Podstawowym źródłem licznych cytatów są artykuły i wywiady z czasopism i prasy społeczno-politycznej. Książka o roli ekonomicznego doradztwa instytucjonalnego. Przedstawia dorobek i ocenę pracy czterech ciał doradczych powoływanych przez Prezesa Rady Ministrów: - Rady Ekonomicznej przy Prezesie Rady Ministrów powołanej na początku 1957 r. - Konsultacyjnej Rady Gospodarczej powołanej 1 kwietnia 1982 r. - Rady Ekonomicznej przy Radzie Ministrów powołanej w grudniu 1989 r. - Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej powołanej 28 czerwca 1994 r. Rady te prowadziły działalność doradczą, w ramach której formułowano propozycje dotyczące kierunków polityki społeczno-gospodarczej i opiniowano projekty związane z realizacją tej polityki. Największą aktywność rządów w przekazywaniu wiedzy o sytuacji społeczno-gospodarczej zaobserwowano w tzw. okresach przełomowych, jak Październik 1956 roku, 13 grudnia 1981 roku, czy 4 czerwca 1989 roku. Następstwa tych wydarzeń historycznych to m.in. powoływanie przez władze licznych organów opiniodawczych, których działalność wpisana była w procesy komunikacji rządzących z rządzonymi, oparte na zasadzie „otwartej kurtyny”. Warto zaznaczyć, że członkostwo w radach doradczych było przez niektórych ekonomistów – pozostających w opozycji do opcji politycznej sprawującej w danym czasie władzę – uważane za swoistą kolaborację, o czym świadczy stosunek niektórych działaczy opozycyjnych do Konsultacyjnej Rady Gospodarczej z lat 1982–1989. Książka pod patronatem naukowym Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Podręcznik z dziedziny mikro- i makroekonomii napisany dla uczniów szkoł średnich. Przy pisaniu podręcznika autor uwzględnił sugestie nauczycieli wykładających od lat przedmioty ekonomiczne w szkołach średnich. W efekcie powstał przystępnie napisany podręcznik z ekonomii nawiązujący do doświadczeń budowy gospodarki rynkowej w Polsce. Autor nie ograniczył się w nim do wyjaśnienia podstawowych pojęć, terminów i definicji z mikro- i makroekonomii, lecz przedstawił je w kontekście analizy funkcjonowania poszczególnych mechanizmów ekonomicznych. Główny nacisk położony został na komunikatywne wyjaśnienie funkcjonowania zjawisk ekonomicznych w ich wzajemnym związku. W podręczniku analizuje się także pozytywne i negatywne skutki działania różnych składników mechanizmu rynkowego oraz możliwości ich usprawnienia w celu zminimalizowania ubocznych skutków społecznych.
Analiza przebiegu przekształceń gospodarki Chińskiej Republiki Ludo­wej od roku 1978 do kryzysu globalnego przeprowadzona na podstawie szczegółowych danych statystycznych. Temat książki został ujęty w trzech rozdziałach: 1. Charakterystyka zmian systemowo-instytucjonalnych i polityka rozwojowa ChRL w latach 1978–2008. Analiza koncentruje się na przekształceniach własnościowych oraz reformach instytucjonalnych na obszarach wiejskich i miejskich, reformie administracji państwowej, reformie podatkowej i decentralizacji budżetowej, zmianach w sposobie prowadzenia polityki monetarnej oraz polityce „otwarcia na świat”. 2. Przebieg procesów rozwoju podstawowych sektorów chińskiej gospodarki po 1978. Zaprezentowano procesy rozwojowe rolnictwa, przemysłu i usług, zmiany w kierunkach handlu zagranicznego oraz przepływach kapitałowych między Chinami a światem. W rozdziale tym zbadano również relacje między handlem zagranicznym a PKB kraju. 3. Rozwiązania chińskie a systemy ekonomiczne rozwiniętych krajów azjatyckich. Wyróżniono cechy wspólne oraz różnice między systemem ekonomicznym budowanym przez Chiny po 1978 r. a systemami rozwiniętych krajów azjatyckich, w szczególności Japonii.
1
z 1
skocz do z 1