Menu

Sorus

Sorus
Zaraza wirusowa uparcie prowokuje postawienie pytania: „Kim jesteśmy?”. O odpowiedź nie jest jednak łatwo. Nie wiemy. Konflikt symbolicznych znaczeń i związanych z nimi emocji, podobnie jak zaraza, od zawsze zanieczyszczają ludzkie relacje.„Dzienniki z dni zarazy” śledzą meandry międzyludzkich przestrzeni, w których stajemy się jedynie tym, co można o nas opowiedzieć. Nie mamy jednak pewności co do tego, czy faktycznie jesteśmy autorami takiego opowiadania. Autor w formie dziennika nakreśla własne oraz cudze losy, prowadząc czytelnika drogą zbudowaną z metafor przez kolejne dni pandemii. George Bastard – z perspektywy schematów naszej kultury, która identyfikuje człowieka, a przede wszystkim na podstawie jego zawodu, jest socjologiem (doktorat i habilitacja na Uniwersytecie Warszawskim). Jednak wszelką, „zakończoną” tożsamość odczuwa on niemal klaustrofobicznie jako dotkliwe „więzienie”. Chętnie zatem sięga również do innej formy wyrazu niż suchy i zracjonalizowany tekst naukowy po to, by wzbogacić refleksję o współczesnej kondycji człowieka o wymiar estetyczny i emocjonalny. „George Bastard” jest pseudonimem użytym przede wszystkim w celu ochrony dóbr osobistych tych ludzi, których realne losy opisuje.
Leon Orlikowski – doktor nauk ekonomicznych, emerytowany dyrektor oddziału banku. W okresie aktywności zawodowej pracował na kierowniczych stanowiskach w administracji, przemyśle oraz bankowości. Po transformacji ustrojowej i gospodarczej kraju był też wykładowcą w prywatnej uczelni ekonomicznej. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest pieniądz, jego istota oraz rola, jaką pełni w gospodarce. Już w rozprawie doktorskiej pt. Tworzenie, podział i konsumpcja wartości (1972)przedstawił propozycję fazowego modelu produkcji towarów oraz kreacji i obiegu pieniądza przy ich wymianie. Ze względu na założenia modelu, które nie mieściły się i nadal nie mieszczą w przyjętym przez naukę ekonomii paradygmacie dotyczącym istoty i roli pieniądza w gospodarce, nie wzbudził on zainteresowania profesjonalnych ekonomistów, w tym promotora rozprawy doktorskiej.Wnikliwa obserwacja życia gospodarczego zarówno w gospodarce centralnie zarządzanej, jak i rynkowej oraz poznanie bogatej literatury przedmiotu skłoniły go po wycofaniu się z czynnego życia zawodowego do dalszego doskonalenia fazowego modelu produkcji dóbr i ich pieniężnej wymiany. Swoje przemyślenia zawarł w książkach: Pieniądz, procent i równowaga (1999), Pieniądz endogeniczny czy egzogeniczny (2006) oraz Produkcja i sprzedaż towarów oraz obieg pieniężny w gospodarce dynamicznej (2013).Aktualnie prezentowana książka stanowi kolejne dopracowanie fazowego modelu produkcji towarowej. Autor stawia sobie w niej skromny cel: pokazuje, że jest możliwe ukierunkowanie na nowe, może właściwsze tory obecnie trwających intensywnych poszukiwań nad budową innego paradygmatu dotyczącego faktycznej istoty i roli  nietowarowego pieniądza w gospodarce.
W roku 2234 planeta Ziemia stanęła na skraju całkowitego wyczerpania zasobów nieodnawialnych źródeł energii. Ludzkość ogarnęła panika, a cywilizacja zaczęła chylić się ku upadkowi. Największe mocarstwa globu rozpoczęły kolejny wyścig zbrojeń i współzawodnictwo we wprowadzaniu najnowszych technologii, które pomogłyby znaleźć zastępcze źródło energii w odległych zakątkach kosmosu. NASA wysyła lot załogowy w podróż międzygwiezdną na planetę Moros w celu zbadania i przetransportowania obiecującego surowca, który byłby odpowiedzią na problemy świata. Kiedy łączność z załogą zostaje zerwana, NASA organizuje grupę ratowniczą, która ma za zadanie ocalić astronautów i sprowadzić surowiec na Ziemię. Odległa o wiele lat świetlnych planeta skrywa nie tylko cenne paliwo, mogące być dla ludzkości zbawieniem, ale i mroczną przeszłość, której ekipa ratownicza będzie musiała stawić czoła.Miłosz Olszański – urodził się w 1998 roku. Pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego i jest absolwentem Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Od czasu szkoły podstawowej interesowało go kreatywne tworzenie treści. Na początku była to poezja, a od niedawna proza. Jak sam mówi „marzenie napisania powieści krążyło po orbicie już od dłuższego czasu, a jako że czuję się w duszy artystą, to postanowiłem to w końcu zrobić. Dodatkowo czuję swego rodzaju powołanie do naprawiania rzeczy zepsutych, dlatego w swoich tekstach staram się poruszać tematy społeczne”. Chce, żeby jego literatura skłaniała ludzi do przemyśleń i wyraża nadzieję na to, że jeśli choć jedna osoba przeczyta jego książkę i wywoła to w niej refleksje na poruszany temat, to uzna to za ogromny osobisty sukces.
Opowieść o realizowaniu marzeń oraz przedstawienie innych pomysłów na życie niż emerytura w domowym zaciszu. Autorka zdecydowała się na wyprawy do Afryki i Azji. Przekazuje Czytelnikom osobisty dziennik podróży, który przy okazji stał się przewodnikiem zawierającym wskazówki, jak poruszać się wśród innych kultur, zwyczajów i niepisanych zasad. To wspomnienia z cudownych miejsc i opowieść o wspaniałych ludziach, niezwykłych przyjaźniach i o znalezieniu w dalekim świecie drugiego domu. To także przesłanie do wszystkich, którzy pragną zobaczyć w życiu coś więcej. Najlepiej na własne oczy…Aleksandra Smyk – urodziła się w Warszawie w 1955 roku. Podróżniczka i tłumaczka języka angielskiego. Z wykształcenia ekonomistka, zawodowo wieloletnia menedżerka zespołów personalnych zajmujących się rekrutacją, szkoleniami, motywacją pracowników, organizacją imprez pracowniczych. Kocha pracę z ludźmi i dla ludzi. Po przepracowanych czterdziestu latach spełnia się na zasłużonej emeryturze. Jej pasją jest natura z wszystkimi jej dobrodziejstwami. Mając duszę Cyganki, najchętniej ruszyłaby z taborem w nieznane. W ostatnich latach wreszcie realizuje marzenia i ogląda świat w swoim rytmie.
Kiedy ognista włócznia mistrza zakonu paladynów przebiła dumną pierś królowej elfów, wszyscy wstrzymali oddech. Czyżby krwawa wojna między królestwami Andarolnu i Ithrandilu właśnie dobiegła końca? Ci, którym miłościwy bóg Anedothon pozwolił wrócić do domów, nie zaznają jednak spokoju. Tym razem za przeciwnika mają nieprzejednane siły natury i niezaspokojone żądze duchów z przeszłości, które powróciły, by siać zamęt. Czy karkołomna wyprawa do krainy elfów przyniesie spodziewaną pomoc? Po której stronie opowie się młody książę Andor? Czy losy cesarskiej córki są już przesądzone, czy może zdoła dzięki swej magii ognia oszukać własne przeznaczenie? Jak odnaleźć tajemniczy zakon berserkerów? Wszystko to rozstrzygnie się na kartach tej epickiej opowieści, która stanowi początek niezwykłej sagi „Upadek Anioła” – pełnej magii, intryg i bohaterów walczących o przyszłość swojego świata.Alicja Burek – urodzona w 1999 r. w Zielonej Górze polska powieściopisarka. Tworzy epicką literaturę fantasy w nowoczesnej, odświeżonej formie. Z zawodu ekonomistka i certyfikowana główna księgowa.
"Niepoprawne bajki słowiańskie" to pozycja dla miłośników fantastyki w postaci wariacji na temat klasycznych bajek, legend, podań czy mitów. Co je wyróżnia? Zamiast kolejnych historii o aniołach i diabłach czytelnik pozna przedstawicieli demonologii słowiańskiej. Stwory te nie są zwykle jednoznacznie dobre lub złe, zatem historie nabierają głębi, zaś motywy działania bohaterów – więcej sensu. Po drugie zaś, postacie zaczynają myśleć, mają własną wolę, a co za tym idzie – buntują się. Protagonista przestaje być popychadłem, wyręczanym we wszystkim przez zaczarowanych pomocników. W ten sposób klasyczne bajki zyskują nowe życie, więcej humoru i łamią utarty schemat, kończąc się nieoczywistą puentą.Semko zamknął oczy i zamarł. Ale nie skamieniał! Czyżby znów dopisało mu szczęście? Po chwili odważył się odemknąć powiekę. Spojrzał na potworka i na koguta, ale tym razem to tamci odwracali się ze wstrętem.– No, pięknie – mruknął Semko. – Jestem taki brzydki, że nawet bazyliszek nie chce na mnie spojrzeć.Wojciech Leszczyński – z wykształcenia ekonomista, na co dzień zajmuje się urządzeniami kontrolno-pomiarowymi. W ramach odskoczni przeczytał setki bajek, baśni, legend oraz mitów i tak się tym światem zachwycił, że postanowił stworzyć też własny. Gra w kręgle, ogląda snookera, jeździ na muzyczne festiwale i uczy się gotować.
Chcesz wiedzieć, ile kot ma zębów? Kto lub co dostarcza nam najwięcej witaminy D? A może zastanawiasz się, czy konie jedzą mięso?Na te i inne pytania pomoże znaleźć odpowiedź rudy kotek Klaus, który na stronach książki wchodzi w interakcję z małym Czytelnikiem, wnosząc w jego życie wiele ciekawostek i pobudzając jego dociekliwość.„Klaus i Ronja” to druga część z serii książek o przygodach figlarnego kotka Klausa. Jego zabawne obserwacje i uroczy charakterek rozśmieszają, fascynują i wzruszają. W drugiej odsłonie książki Klaus już nie jest sam. Do swojej opowieści zaprosił małą kotkę Ronję i innych przyjaciół ze świata zwierząt. Poznasz historię miłosną Jeżyków – Jurka i Justynki, zwinną i buszującą w karmniku dla ptaków Barbarę Rudą Kitę herbu Orzeszek i wiele innych przeuroczych zwierzątek!
Przed Wami druga część międzyplanetarnej sagi. Elfkę, czarownicę, hirona i Posępnego Rycerza los zmusił do połączenia sił w niesprawiedliwej grze, rzucając ich w sam środek spisków i politycznych intryg. Niemniej z każdym dniem narasta między nimi nieufność, a każde z następnych zadań w pościgu za magicznymi artefaktami wymaga poświęceń, na które nie są gotowi. Nieograniczona władza Imperatora, któremu ośmielili się przeciwstawić, kładzie się cieniem na ich życiu, czyniąc grę coraz bardziej niebezpieczną.  „Mam wrażenie, że ktoś nas obserwuje i porusza nami, niby pionkami na szachownicy. Dotąd żyliśmy w swoich odrębnych światach, otoczeni kopułą fałszywego bezpieczeństwa. Teraz czas zmierzyć się z brutalną rzeczywistością. W trwającej nieprzerwanie rozgrywce o władzę jesteśmy nikim, a jednak musimy żyć dalej i kontynuować szaleństwo, w które nas wplątano, próbując jednocześnie zatrzymać przed oczami kolorowy obraz naszych naiwnych marzeń. Wciągnięci w krąg brudnych intryg, nieuczciwych gier, podstępów i spiralę przemocy zaczynamy się łamać. Ukazujemy swoje prawdziwe oblicza, a nasze tajone dotychczas intencje wychodzą na jaw.”Marcysia Koćwin urodziła się w 2005 roku we Włoszczowie. Obecnie uczennica liceum ogólnokształcącego, od najmłodszych lat wyróżniała się wrażliwością artystyczną oraz talentem pisarskim. Pierwszą próbę napisania powieści podjęła już w wieku dziewięciu lat. Czterotomowa saga „Czarna Orchidea” jest jej debiutem. Poza literaturą ważną rolę w jej życiu odgrywa także muzyka, zwłaszcza metal symfoniczny.
Autor opisuje swoje życie na tle ważnych wydarzeń w historii Polski. Jego dzieciństwo przypadło na lata okupacji hitlerowskiej, której tragicznych skutków doświadczyła cała jego rodzina (przymusowe roboty, czynna walka z okupantem). Wywołało to u niego nieufność i obawy wobec wciąż groźnego nacjonalizmu niemieckiego. Następnie przedstawia czasy PRL-u, kraju będącego pod wpływem drugiego wielkiego totalitaryzmu XX wieku – sowieckiego. Podejmuje temat kolektywizacji, walki części społeczeństwa z nowym ustrojem po wojnie, znaczenia stanu wojennego. Zastanawia się, czym jest konformizm, patriotyzm.Dużo uwagi poświęca również kształtowi współczesnej sceny politycznej, krytycznie odnosząc się do motywacji polityków, tworzących wciąż nowe ugrupowania, ale nie dostrzegających często potrzeb i krzywd zwykłego człowieka.Marian Majczak przedstawia też swoje relacje rodzinne z synem i byłą żoną, opisuje karierę zawodową, chorobę. Snuje rozważania nad rodziną, rolą ojca i matki. Porusza również kwestie duszy, Boga, naszego postrzegania świata i innych ludzi, sensu życia.
Moja podróż do Kanady nie była zwykłą wycieczką. To było coś więcej niż przelotny romans na dzikiej plaży u podnóża Gór Skalistych. To prawdziwa miłość – szczera, bezkształtna, bezinteresowna i czysta. Moja Kanada to podróż przez życie w stronę marzeń na wietrze przeciwności losu, którym to warto stawiać czoła. To opowieść o wierze w swoje możliwości, o upadkach i o lewitacji ducha marzyciela w krainie realnych wrażeń. To refleksje z podróży oczyma artysty, muzyka i poety z głęboką analizą człowieka jako wartości bezcennej.Moja Kanada – to Moje Marzenie.Piotr Jan Surma – ur. w 1982 r. w Nowym Targu marzyciel, fantasta, gitarzysta, meloman, miłośnik lasu i amator gór oraz poszukiwacz siebie na łąkach czasu. Z  pochodzenia Góral, ale mieszkający nad morzem w obcym, ale jakże swojskim kraju – Anglii. Autor kilku niedościgniętych przez sukces utworów muzycznych pod szyldem PJ Surma – do odsłuchu na YouTube. Były gitarzysta Roadhouse Bound oraz Orpheus’ Fury. Obecnie grający muzykę gitarowo-relaksacyjną.
Bohaterem książki jest chłopiec o imieniu Beniamin, który istnieje pod dwiema postaciami – zwyczajnego chłopca, żyjącego w czasach współczesnych, oraz ośmioletniego rycerza, który żyjąc w baśniowym świecie, wyrusza na poszukiwanie przygód. Wraz z lojalnym kompanem, pegazem Lufusem, próbuje odnaleźć w zaczarowanym lesie przedmioty dla Królowej Zielonych Równin. Jeżeli chłopcu uda się dostarczyć je wszystkie, będzie mógł w przyszłości ożenić się z uroczą Królewną Kalinką. Nie będzie tovjednak łatwe zadanie, ponieważ na swojej drodze przyjaciele napotkają wiele trudności i niebezpieczeństw…Magdalena Borowska – muzyk, kulturoznawca, mama trójki chłopców. Autorka tomiku wierszy oraz licznych felietonów kulturoznawczych i filozoficznych. Na co dzień miłośniczka literatury, sztuki i… biegania!
Kotka Pola, wiewiórka Tosia i myszka Zuzia są najlepszymi przyjaciółkami. Chodzą do grupy starszaków w przedszkolu „Złote Ziarno”. Dobrze się rozumieją i bawią razem każdego dnia, choć mają różne marzenia i zainteresowania. Jednak nawet najlepsi przyjaciele czasami nie są zgodni – kłócą się i myślą, że ich przyjaźń się skończyła.Na szczęście istnieją sposoby rozwiązywania konfliktów. Dobrze mieć wtedy obok siebie kogoś dorosłego, kto nam pomoże, wytłumaczy, co się stało, wesprze nas i ureguluje nasze emocje.Książka Warto mówić „przepraszam” jest częścią serii obejmującej pięć krótkich historyjek, w których dzieci ukazywane są w różnych sytuacjach – zarówno negatywnych, jak i pozytywnych. Historyjki są skierowane do przedszkolaków, ale mają inspirować również dorosłych do budowania dobrych relacji między dziećmi oraz motywowania ich do samodzielnego regulowania emocji poprzez uświadamianie sobie własnych uczuć i myśli.
Cześć! Jestem Franio – koci detektyw.Chcesz przeżyć superprzygodę? Zapraszam Cię do Krainy Puszystych Łapek, fantastycznego świata, w którym każdy dzień to nowe wyzwania i zagadki do rozwiązania! Moja siostra Ruda i ja tworzymy zgrany duet. Razem odkrywamy wszystkie tajemnice.Kim jestem?Jestem odważnym kotem o dużych, zielonych oczach, a moje zdolności akrobatyczne sprawiają, że mieszkańcy nazywają mnie Spider-Kotem. Moim najcenniejszym narzędziem detektywistycznym jest lupa, dzięki której widzę więcej. Kim jest Ruda? To moja siostra, prawdziwa księżniczka ze Stokrotkowego Wzgórza. Jest mądra i troskliwa.Gdzie mieszkam? W Mruczkowie, gdzie domki są kolorowe jak tęcza. Wyrusz z nami w podróż pełną przygód! Będziemy razem szukać skarbów, bawić się w zagadkowym lesie i odkrywać sekrety jaskiń. Nauczę Cię, że każda przeciwność losu to istotna lekcja, a prawdziwa przyjaźń jest najcenniejszym towarzyszem w każdej przygodzie. Dołącz do naszej drużyny! Czytając o przygodach Frania – kociego detektywa, będziesz rozwiązywać zagadki wspólnie z bohaterami opowiadań. Drodzy Rodzice, wybierzcie książkę, która rozwija i inspiruje. Macie niepowtarzalną okazję, aby dać dzieciom coś więcej niż tylko historię – dać im narzędzia do rozwijania wyobraźni. Monika Franczyk (ur. 1984 r.) – pasjonatka gór, literatury i rozwoju osobistego. Łączy miłość do kotów i czytania, tworząc magiczne opowieści dla dzieci. Zawodowo zajmuje się HR-em, mentoringiem i coachingiem. Zebrane doświadczenie pozwoliło jej zrozumieć, jak ważne jest budowanie relacji i znajomość potrzeb ludzi. To właśnie te umiejętności cechują bohaterów jej opowiadań, nadając historiom głębi i autentyczności. Na Instagramie @kocieplotki autorka dzieli się z obserwatorami kolejnymi przygodami Frania i Rudej. To one stały się inspiracją do napisania tej książki.
Młoda, wojownicza księżniczka Żaneta z rodu Gryfów zostaje zaproszona do Imperialnej Rady Wojny, gdzie ma doradzać władcy Świętego Imperium. Jako jedyna zauważa, że w państwie dzieje się coś złego, co Imperator i Rada zdają się ignorować. Fala morderstw wysoko postawionych członków dworu, napady bandytów i wybuchająca wojna domowa potwierdzają jej obawy. Żaneta postanawia działać i decyduje się na własną rękę odkryć prawdę… Pełna tajemnic i wartkiej akcji powieść Aleksa Sadowskiego zadowoli zarówno miłośników fantasy, jak i zagadek detektywistycznych.Aleks Sadowski, ur. 2003 – zamieszkały w Pruszkowie pasjonat sztuki i rękodzieła, jubiler i projektant biżuterii, a przede wszystkim pisarz z zamiłowaniem do tematyki fantastyczno-przygodowej. Postanowił stworzyć i opisać własny, pełen magii, cudów i tajemnic, owiany nutą grozy świat i opowiedzieć ciekawą historię zamieszkujących go bohaterów.
Kto uratuje mieszkańców mokradła, gdy pewnego dnia woda zacznie znikać? Dlaczego w społeczności każdy z nas odgrywa istotną rolę? I jak ważna jest współpraca?„Tajemnica mokradła” to napisane w formie wiersza opowiadanie osadzone w sielskim, pozamiejskim krajobrazie. Pomimo prostej fabuły treść dotyka ważnych spraw – zachowania równowagi w przyrodzie i zdolności odnalezienia się w grupie. Szybko okazuje się, że przy rozwiązywaniu problemów przydadzą się zarówno skrzydła, jak i życiowe doświadczenie, a także umiejętność stawiania pytań oraz przygotowania w porę sałatki z listków wierzby, olchy i tataraku. Każdy może dołożyć coś od siebie. Oczywiście – jeśli tylko zechce.Małgorzata Jabłońska (ur. 1959 r.) mieszka we Wrocławiu. Pomimo że na co dzień zajmuje się praktyką prawniczą, jest autorką licznych wierszyków oraz opowiadania dla dzieci – podczas ich lektury mali czytelnicy ćwiczą pamięć oraz mowę. Tworzy z myślą o najmłodszych członkach rodziny. To wnuczka oraz wnuczek są jej pierwszymi, surowymi recenzentami.
Przewodnik Pakistan powstał po liczącym trzy miesiące pobycie w tym egzotycznym i pozornie nieprzyjaznym turystom kraju. Książka ma zachęcać do podróży, a jednocześnie w miarę obiektywnie objaśniać historię, kulturę i obyczaje tego kraju. Adresowana jest do coraz liczniejszej grupy turystów odwiedzających Pakistan za pośrednictwem biur podróży. Także osoby podróżujące indywidualnie znajdą tu wiele praktycznych informacji i porad, poczynając od opisów najważniejszych miast, po kuchnię i szczegóły dotyczące zwiedzanych obiektów. Ten wartościowy przewodnik nie tylko przedstawia główne atrakcje, ale także ukazuje mniej znane aspekty kulturowe i lokalizacje często pomijane przez turystów. Znajdzie się w nim także ogrom praktycznych informacji – zdezorientowany podróżny znajdzie tutaj wskazówki dotyczące transportu, cen w hotelach oraz listy restauracji, w których można spróbować autentycznych pakistańskich dań. Istotny jest również słowniczek z podstawowymi terminami i zwrotami. Mielczarek śmiało podważa powszechne opinie na temat Pakistanu, obala stereotypy, przybliża to, co odległe. Pakistan jest dziełem stworzonym na czasy, gdy odwiedzający zdają sobie sprawę z własnej odpowiedzialności, a podróż staje się bezpośrednim spotkaniem z Innym.
Ta książka to jednocześnie pamiętnik i poradnik dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, pracowników socjalnych, pracowników ochrony zdrowia oraz wszystkich zainteresowanych tematem zaburzeń neurorozwojowych. Powstała na podstawie własnych doświadczeń autorki. Jest ona matką autystycznego dziecka i postanowiła  podzielić się wskazówkami, jak rozumieć osoby w spektrum autyzmu, oraz metodami wspierania ich w każdej dziedzinie życia, zarówno przez najbliższych, jak i społeczeństwo. Jako matka zwraca także uwagę środowiska medycznego na pewne aspekty pracy z dziećmi autystycznymi, które bywają pomijane. Książka ma upowszechniać praktyczną wiedzę o autyzmie. O ile łatwiej żyłoby się wówczas nie tylko osobom autystycznym, ale i nam wszystkim.Agnieszka Wysokowska – ur. w 1972 r., wraz z rodziną mieszka w Belfaście, w Irlandii Północnej. Nie ma tytułu naukowego, ale ma praktyczną wiedzę na temat autyzmu, popartą latami pracy z własnym synem. Mimo diagnozy Bartek studiuje dziś w college’u, pracuje w sklepie charytatywnym, samodzielnie porusza się po mieście i komunikuje się w dwóch językach. Jego mama w wolnych chwilach (których ma niewiele) uwielbia czytać książki. To literacki debiut autorki.
Oszuści-miłość-online – historie tu opisane różnią się nieznacznie, a sposób działania oszustów jest właściwie taki sam. Niewykluczone więc, że przestępstw dokonały, czy nadal dokonują, te same osoby. Oszuści kradną tożsamości lub też je zmyślają, a swoje historie opierają na sprawdzonych scenariuszach. Mężczyźni pochodzący z różnych krajów świata najczęściej pragną spotkać się z ukochaną, ale tylko jeśli ta dowiedzie swych uczuć, wpłacając odpowiednią sumę na podane konto. Co dzieje się wtedy z wewnętrznym „Ja”? Dlaczego kobiety – bo to one najczęściej padają ofiarą oszustów – dają się tak naiwnie nabierać? Bo każde życzliwie wypowiedziane słowo, kojarzone z miłością, wiążą także z nadzieją na uśmiech losu. Opowiadane przeze mnie historie kończą się bolesnymi rozczarowaniami. Przytaczam je ku przestrodze, ale też nie uciekam od wiary w lepsze jutro. Zapraszam do kontaktu: [email protected] - Ewa BieleckaEwa Bielecka urodziła się w Polsce, w Jarosławiu. Jest pedagożką, reżyserką i pomysłodawczynią wielu koncertów oraz wydarzeń artystycznych w Kanadzie i USA. Wieloletnia dyrektorka artystyczna zespołów tanecznych Iskry i Białe Orły w Winnipeg oraz Polanie w Calgary. Współpracuje z Zespołem Pieśni i Tańca w Chicago. Jej pasją jest spisywanie przeżyć, a także doświadczeń ludzi którzy stanęli na jej życiowej drodze, zaś taniec, muzyka i praca z młodzieżą polonijną - receptą na długie oraz satysfakcjonujące życie.
Książka poświęcona jest zagadnieniu systematycznych przeglądów literatury (SPL), będących podstawowym narzędziem analitycznym w zakresie medycyny opartej na dowodach naukowych (evidence-based medicine/practice). Autor zachowuje równowagę między szerokim zakresem problematyki SPL a wysokim poziomem dyskusji. Podręcznik ten będzie użytecznym źródłem wiedzy dla badaczy z różnych dyscyplin, takich jak np. pielęgniarstwo, fizjoterapia, wychowanie fizyczne, dietetyka czy medycyna, pragnących opublikować swój pierwszy lub kolejny SPL w najwyższej klasy światowych czasopismach naukowych. Dr Paweł Posadzki jest autorem ponad 140 opracowań naukowych. W 2022 r. znalazł się wśród 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie. Jego prace były cytowane w renomowanych czasopismach medycznych przez badaczy z uniwersytetów Harvard, Oxford czy Cambridge i wykorzystywane przez National Institute of Health, Komisję Europejską, National Cancer Institute czy firmę Pfizer. Przetłumaczono je na ponad 20 języków i są wykorzystywane przy tworzeniu wytycznych klinicznych i leczeniu milionów pacjentów. W 2011 r. otrzymał prestiżową nagrodę Royal College of Physicians (Londyn). Współpracował z WHO oraz ministerstwami zdrowia wielu krajów. Przygodę z medycyną opartą na dowodach naukowych rozpoczynał w 2010 r. i kontynuuje po dziś dzień.
Opowiadania anatomiczne to książka, która łączy opis struktur anatomicznych z pobudzającą dziecięcą wyobraźnię narracją. 12 opowiadań koncentruje się wokół różnych układów narządów, wprowadzając nie tylko w ich opis, ale również utrwaloną w kulturze symbolikę. Napisana w formie listu do dziewczynki, w radosny i uczący wdzięczności do życia sposób wprowadzi młodych pasjonatów, a zwłaszcza pasjonatki, interesujących się budową ciała człowieka w świat anatomii oraz próbę zrozumienia znaczenia poszczególnych części organizmu dla jego funkcjonowania. Książka zawiera unikatowe rysunki przeznaczone do kolorowania. Dedykowana jest dzieciom w wieku od 8 lat. Krzysztof Olaf Żochowski – ur. w 1993 r., lekarz. Szczęśliwy ojciec chrzestny Miecia i Gabrysi oraz wujek Tadzia, Piotrka i Sylwka. Przyszłość zawodową wiąże ze specjalizacją z psychiatrii dzieci i młodzieży. Uformowany w ramach Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego i nadal tam działający. Człowiek wielu pasji i zainteresowań, wśród których ważne miejsce zajmuje poznawanie i wspieranie zdrowego rozwoju dzieci i młodzieży na polu edukacji, harcerskim i rodzinnym.
Diamenty mojego życia to opowieść o trudach rodzinnej codzienności, w której wzruszające chwile przeplatają się z nieporozumieniami i obawami o bycie naprawdę zauważonym. Wrażliwość oraz walka o siebie nawzajem pomagają bohaterom wsłuchać się w wewnętrzny głos, który w sercu podpowiada, co ostatecznie jest dla każdego najważniejsze. Anna pod nieobecność męża samotnie wychowuje nastoletnią córkę, z którą łączy ją wyjątkowa przyjaźń. Jednak pozornie poukładane życie – własny biznes, poczucie satysfakcji, stabilność finansowa oraz powszechna sympatia sąsiadów nie wystarczają, aby wypełnić pustkę po słabnącej więzi z oddalonym o setki kilometrów ukochanym. Właścicielka lokalnej gastronomii staje przed trudnym wyborem, czy mimo wszystko walczyć o miłość, czy korzystać z tego, co przynosi los tu i teraz. Małgorzata Widacha – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Miłośniczka muzyki ambientowej. Utalentowana malarka, od lat zafascynowana literaturą piękną oraz poezją.
Szmaragd to opowieść kryminalna, w której nutka fantastyki przenika historię miłości. Jane Harison mieszka na południu Norwegii i od lat stara się pomagać innym. Dzięki wieloletniej praktyce duchowej nabyła umiejętności, które teraz może skutecznie wykorzystać do uzdrawiania i oczyszczania ludzkich dusz. Nie jest to jednak cel, który sobie postawiła. W miarę jak rośnie potrzeba przywrócenia spokoju na Ziemi, zaczyna mieć koszmary, z których ratuje ją nieznany mężczyzna. Wkrótce okazuje się, że każdy jej ruch był monitorowany przez wiele miesięcy. Czy tajemnicza osoba stojąca za tym czynem jest jej jedyną szansą na przywrócenie ładu na świecie? Niezwykła atmosfera norweskiego miasteczka, pełnego różnorodnych charakterów i sąsiedzkiej bliskości, łączy się z metafizyczną przestrzenią, która przenika do życia codziennego zwykłych ludzi, zyskujących wiarę w znaczenie swoich przeczuć i snów. Na ich drodze staje wiele przeszkód, a najpoważniejszymi okażą się walka z własnymi lękami oraz obawy, by całkowicie zaufać przeznaczeniu.
KarboLand to zbiór dziewięciu opowiadań, w których zawarte są losy mieszkańców związanych z Wałbrzychem – miastem, które po wyznaczeniu nowych granic stało się ziemią obiecaną dla kilkunastu narodowości ocalałych po drugiej wojnie światowej. Ich potomkowie szukają odpowiedzi na pytanie: kim są? Znajdują ją często w cudzych przedmiotach, pod ziemią, w bliższym i dalszym otoczeniu, także za granicą. W swojej codzienności mierzą się z piętnem braku przynależności do regionu, w który głęboko wrośli. Czy istnieją miejsca, w których Homo waldenbergensis odnajdą samych siebie? Agnieszka Łącka – pochodząca z Wałbrzycha agronomka, obecnie mieszkanka Wrocławia, gdzie jest pracownikiem Katedry Genetyki, Hodowli Roślin i Nasiennictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym. Zdobywczyni pierwszego miejsca w V Międzynarodowym Konkursie Literackim im. Siegfrieda Lenza. Ma dwóch synów.
Spotkajmy się z Matką Ziemią to tomik wierszy adresowanych do dzieci, choć i dorosły znajdzie w nim coś dla siebie. Rym i rytm, lekkość i melodia kolejnych wersów oraz namalowane słowem obrazy przybliżają małemu czytelnikowi piękno Natury, jej różnorodność i niezwykły świat, jaki przyroda ukazuje nam codziennie. Zanurzając się w magię Natury, wypływamy na Morze Wyobraźni, gdzie niepostrzeżenie nawiązujemy bliską relację z otoczeniem. Nasza planeta jako Matka Ziemia karmi nas i wszystko, co żyje. Przyjaźń z Naturą to przecież wzajemna troska i wymiana. Agnieszka Zamojska - z wykształcenia pedagog. Przez wiele lat pracowała jako terapeuta i logopeda. W dorobku zawodowym ma również praktykę z ciałem i umysłem poprzez techniki improwizacji tańca i arteterapię. Ze światem zewnętrznym najchętniej komunikuje się słowem pisanym. W jej rozumieniu pisarstwo to pasja, kreacja, możliwość spotkania się z ludzką duszą i bramy do nieskończonych światów równoległych. W 2021 roku wydała swoją debiutancką powieść Wyspa Kociej Mgły, baśń filozoficzną nie tylko dla dzieci. We wrześniu 2022 roku ukazał się tomik wierszy Biżuteria Słowa z autorskimi rysunkami.
1 2 3
z 3
skocz do z 3