Menu

Wig-Press

Wig-Press
Autorzy pokazują, że najbardziej spektakularne sukcesy gospodarcze ostatnich lat stały się możliwe dzięki umiejętnemu zarządzaniu całym portfelem aktywów materialnych i niematerialnych. Autorzy proponują nowe podejście do analizy przedsiębiorstw i budowania wartości, które nazywają Modelem Dynamiki Wartości - teoretyczny schemat łatwo przekładalny na praktyczną strategię działania.
Funkcjonujący w Polsce od ponad dwóch lat publiczny rynek pozagiełdowy (CeTO) stwarza małym, dynamicznym spółkom możliwość pozyskania kapitału. W książce opisano plusy i minusy obecności na rynku publicznym, procedury, jakie spółka musi przejść, aby zadebiutować na rynku pozagiełdowym oraz mechanizmy działania tego rynku. Jest to pierwsze pełne kompendium wiedzy na temat uwzględniające najnowsze zmiany w regulacjach prawnych. Książka skierowana jest do kadry zarządzającej małych i średnich szybko rozwijających się spółek.
"Książka Christophera Carolana jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto interesuje się czasowymi zależnościami na rynku, Często stwierdzałem, że relacje czasowe na giełdzie są prawdopodobnie związane z konfiguracjami astronomicznymi. Książka Carolana przekonała mnie, że tak jest naprawdę" Peter Eliades, Stock Market Cycels "Kalendarz spiralny to książka intrygująca i prowokująca do myślenia. Wprawdzie metody nie są nowe, ale koncepcja bez wątpienia tak, a co więcej, jeśli Carolan ma rację, to wynikają stąd daleko idące konsekwencje dla badań nad cyklami i rynkami. Richard Mogey, Foundation for the study of cycles "Christopher Carolan zasługuje na podziw za swój niepowtarzalny wkład w analizę czasu na rynku. Kalendarz spiralny pozwala rzucić nieco światła na czynnik czasu w analizie technicznej, który już zbyt długo pozostaje bez wyjaśnienia. Wysiłek włożony w przeczytanie tej głębokiej i dobrze napisanej książki zostanie z pewnością wynagrodzony". Henry O. Pruden Ph.D., Senior Adjunct Professor, Golden Gate University
Książka jest przystępnym przewodnikiem po świecie funduszy powierniczych. Inwestor znajdzie tu omówienie problematyki funduszy wspólnego inwestowania, będących jedną z najpopularniejszych na świecie metod oszczędzania. Informacje o tym, czym są, co oferują i jakie ryzyko niosą ze sobą fundusze powiernicze, ułatwią podjecie optymalnych decyzji inwestycyjnych. Dzięki znajomości światowych standardów, polscy inwestorzy będą mogli sami ocenić, na ile atrakcyjne jest inwestowanie w polskie fundusze powiernicze. W książce omówiono zasady indywidualnego planowania finansowego i kształtowania własnej strategii inwestycyjnej. Można ją polecić każdemu, kto pragnie świadomie kształtować swoją przyszłość finansową. Znajdziemy tu porady, jak lokować oszczędności, aby zapewnić realizacje konkretnych celów finansowych (edukacja dzieci, zakup mieszkania lub domu, emerytura), w zależności od indywidualnego poziomu akceptowanego ryzyka i horyzontu czasowego, w jakim przewidujemy wykorzystanie oszczędności. Wprawdzie niektóre proponowane lokaty na razie nie są dostępne polskim inwestorom, ale lektura książki z pewnością ułatwi znalezienie odpowiednich inwestycji na polskim rynku. Książka ta być może przekona tych, którzy chcieliby uzyskiwać dochody wyższe od oprocentowania lokat bankowych, lecz wahają się ze względu na nieznajomość zasad funkcjonowania funduszy powierniczych. Z myślą o nich w książce zamieszczono dodatki poświęcone regulacjom prawnym i działalności funduszy powierniczych w Polsce.
Wojciech Suchomski zajmuje się astrologią od 1992 roku, od 2004 jest profesjonalnym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Astrologów Biznesowych (ISBA). Ukończył Finanse i Bankowość na Uniwersytecie Łódzkim. Był zatrudniony w kilku instytucjach finansowych w Polsce oraz w banku Lloyds TSB w Wielkiej Brytanii. Od 2005 roku publikuje codzienne komentarze giełdowe, analizy finansowe oraz artykuły na swojej stronie Analitycy giełdowi od lat próbują przewidzieć spadki i wzrosty na giełdzie, opierając się głównie na historycznych danych. Prognozy giełdowe będą dokładniejsze, jeśli znajdziemy korelacje z cyklami planet, których położenie można wyliczyć na dziesiątki lat naprzód. Metoda ta, o której pierwsze publikacje powstały na Zachodzie już 80 lat temu, w Polsce zostaje opublikowana drukiem po raz pierwszy. Autor Cykli planetarnych na giełdzie prezentuje najnowsze odkrycia w tej dziedzinie, stawiając przede wszystkim na praktyczne jej aspekty i dzieli się skutecznymi technikami inwestycyjnymi. Pierwszy tom zawiera poradnik dla początkującego inwestora, wiele wykresów, praktycznych informacji o cyklach planet oraz o tym, jak skutecznie pomnażać kapitał. W przygotowaniu jest kolejny tom Cykli, pełen przykładów konkretnych spółek giełdowych i transakcji na kontraktach terminowych.
Nie tak dawno byłem w hotelu Nikko w San Francisco jako korespondent The Wall Street Journal. Między jednym a drugim wywiadem przeglądałem pocztę elektroniczną od swoich czytelników (kontakty te to dla mnie prawdziwa kopalnia informacji). Tego dnia jeden z czytelników napisał, bym jak najszybciej obejrzał stronę www.cluetrain.com. Witryna wprawiła mnie w kompletne osłupienie. Na kilku stronach tekstu znalazłem streszczenie wszystkiego, co zobaczyłem przez 21 lat pracy jako reporter, redaktor i autor artykułów do mojej gazety. Chodzi o koncepcję mówiącą, że podstawą każdej działalności gospodarczej jest człowiek; że technologia pozbawiona wartości estetycznych nabiera podrzędnego znaczenia; że zwykła ludzka rozmowa jest prawdziwym językiem handlu; że firmy dopiero wtedy osiągają najlepsze wyniki, gdy ludzie wewnątrz nich mają pełny kontakt z ludźmi na zewnątrz. Fragment Przedmowy
Funky biznes mówi o tym, że nasz świat jest inny. Zapomnijmy o starym porządku. Zapomnijmy o tym, co widzieliśmy wczoraj. Oto rewolucyjna rzeczywistość. 1,3 kilograma mózgu zawiera klucz do przyszłości. Przewaga nad konkurencją leży w inności. Różnice w coraz większym stopniu wynikają z tego, co ludzie myślą, a nie z tego, jak kształtują ich rozmaite instytucje. Obecnie jedynie talent sprawia, że kapitał zaczyna tańczyć.
Praca Gately'ego jest bardzo przystępnym wprowadzeniem w analizę techniczną, prezentującym w zwięzły i niezwykle jasny sposób niemal wszystkie jej metody. Książka okaże się jednak przydatna nie tylko dla początkujących, ponieważ znalazło się tu również omówienie takich narzędzi jak kanały Raffa, analiza Fouriera, analiza regresji, model Bradleya, czy sieci neuronowe, a więc zagadnień, których polski czytelnik nie miał dotąd możliwości bliżej poznać. Wielką zaletą podejścia proponowanego przez Gately'ego, czołowego twórcę wielu systemów transakcyjnych, jest łączenie różnych metod analizy technicznej, dzięki czemu uzyskiwana prognoza staje się znacznie bardziej wiarygodna. Jeśli pewien poziom kursu lub moment jest wskazywany przez kilka niezależnych narzędzi, istnieją duże szanse, że będzie to punkt zwrotny. Dzięki przytaczanym przez autora konkretnym przykładom można nauczyć się zastosowania tej metody we własnej praktyce inwestycyjnej. W książce omówione zostały także zagadnienia dotyczące wyznaczania poziomów ryzyka i linii obrony, potwierdzania zmiany trendu przy pomocy średnich kroczących, formacji świecowych i innych metod analizowania wykresów oraz stosowania szeregów liczbowych Fibonacciego, Ganna i Carolana. Praca opatrzona została też najobszerniejszą bibliografią tematu dostępną na polskim rynku.
Niemal każdy z inwestorów zetknął się z maksymami wygłaszanymi na temat giełdy i zachowań rynku. "Kupuj, kiedy na ulicach płynie krew", "Dobre firmy skupują własne akcje", "Kupuj wysoko, sprzedawaj jeszcze wyżej", "Kupuj w poniedziałek, sprzedawaj w piątek", "Ograniczaj straty, a zyskom pozwól rosnąć", "Wystrzegaj się groszowych akcji", "Nie kupuj akcji tylko dlatego, że są tanie", "Lepiej uśredniać cenę zakupu w górę niż w dół", Inwestuj w to, co znasz najlepiej" oto nieliczne spośród wielu zasad giełdowych. Czy rzeczywiście wszystkie powtarzane od wielu lat "żelazne reguły" sprawdzają się w praktyce i na ile można im wierzyć, skoro niektóre przeczą sobie nawzajem? Jaki sens kryje się za poszczególnymi formułami? Jak wykorzystać te spośród nich, które zachowują ważność? Na te oraz inne pytania odpowiedź znaleźć można w pracy Michaela Sheimo omawiającej 50 najczęściej przywoływanych zasad dotyczących inwestowania na giełdzie. Praca ta jest czymś więcej niż tylko prezentacją maksym giełdowych, bowiem autor proponuje przy okazji prostą metodę inwestycyjną opartą na analizie uwarunkowań fundamentalnych. Wystarczającym warunkiem sukcesu na giełdzie jest zdaniem Sheimo zdroworozsądkowe podejście analityczne, w którym należy zwracać uwagę przede wszystkim na zyski firmy oraz perspektywy jej rozwoju.
Sieci neuronowe to systemy, które funkcjonują podobnie jak układy neuronowe mózgu ludzkiego, ucząc się metodą prób i błędów. Stosowane w dziedzinie inwestycji i finansów stają się zautomatyzowanymi systemami transakcyjnymi opartymi na danych wejściowych uwzględniających różne parametry rynku. Praca Gately'ego to pierwsza książka poświęcona znaczeniu sieci neuronowych w przewidywaniu cen. Autor, twórca wielu skutecznych systemów transakcyjnych opartych na sieciach neuronowych, bardzo przystępnie przedstawia zasady działania sieci, ich możliwości, a także sposoby wykorzystywania pozwalające osiągać maksymalne zyski. Na wstępie autor omawia strukturę typowej sieci neuronowej wskazując zarazem na możliwości i ograniczenia tego narzędzia. Następnie krok po kroku wyjaśnia, w jaki sposób należy zaprojektować, zbudować i uczyć sieć neuronową najbardziej odpowiadającą określonym potrzebom prognostycznym i inwestycyjnym. Gately udziela również wskazówek dotyczących doboru i wstępnego testowania danych oraz modyfikowania na bieżąco pracy sieci neuronowej pozwalającego uzyskiwać przy pomocy tego narzędzia optymalne rezultaty. Ta wszechstronna prezentacja sieci neuronowych opatrzona została licznymi wykresami i tabelami stanowiącymi ilustrację najważniejszych kwestii oraz słowniczkiem pojęć związanych z sieciami neuronowymi.
Oscylatory, jedne z podstawowych narzędzi analizy technicznej, są wykorzystywane jako wskaźniki punktów zwrotnych na rynku. Autor tego opracowania, Mark Etzkorn, podejmuje gruntowną analizę powszechnie stosowanych oscylatorów między innymi takich jak ROC, CCI, RSI czy MACD, oraz mniej znanych jak KaseCD, DeMarker, RWI czy RMI, które skonstruowano w ostatnich latach. Etzkorn skupia się przede wszystkim na możliwościach wykorzystania tych narzędzi w praktyce inwestycyjnej przedstawiając przydatność poszczególnych oscylatorów w konkretnych sytuacjach rynkowych. W przystępny sposób omawia on zasady działania oscylatorów, ich zalety i wady oraz wyniki testów porównawczych z innymi wskaźnikami technicznymi przeprowadzone dla różnych ram czasowych. Dzięki lekturze tej książki można się dowiedzieć, kiedy sygnały oscylatorów są szczególnie przydatne, a kiedy należy odwoływać się do innych wskaźników. Szczególnie cenne dla czytelnika będzie także omówienie szeregu innych oscylatorów, które nie były dotąd prezentowane w dostępnych po polsku opracowaniach.
W książce tej autor stawia profesjonalnym graczom pytania dotyczące systemów transakcyjnych, które pozwoliły im pokonać rynek. Rozmówcy autora to ludzie, którzy od wielu lat są zawodowymi graczami na rynkach terminowych, walutowych, akcji, opcji i obligacji. Co rzadko się zdarza, zdecydowali się oni odsłonić wszystkie sekrety swojej profesji i sztuki, ale rozmawiają przecież z jednym ze swojego grona, Joe Krutsingerem, który wie jak i o co pytać. Dzięki rozmowom tym poznamy: - sposób działania najlepszych systemów transakcyjnych - kluczowe elementy systemu - źródła i inspiracje dla tworzenia systemu - ramy czasowe transakcji - jednozdaniowe sentencje stanowiące zdaniem rozmówców o ich sukcesie - rynki, które lubią najbardziej, oraz te, których unikają - książki o inwestowaniu, które wywarły na nich największy wpływ - opinie o innych stosowanych systemach. Druga cześć książki zawiera opis komputerowego kodu omawianych systemów oraz wyniki ich testów.
Jedna z najbardziej niezwykłych książek na temat finansów osobistych, jakie kiedykolwiek widziałem. Doskonale napisana, pełna anegdot i skrupulatnie sprawdzonych faktów. Za pomocą erudycji i ciętego humoru, Fridson rozprawia się z pseudoprawdami, świętymi krowami i hochsztaplerami czychającymi na niedoświadczonego inwestora. Ta książka to praktyczny i zajmujący przewodnik, który powie ci, jak nie powinno się inwestować. Stuart C. Gilson, Harvard University
Każdy gracz giełdowy musi nauczyć się obserwować samego siebie, by dowiedzieć się, w jaki sposób jego osobowość wpływa na jego decyzje inwestycyjne. Być może są osobowości, które gwarantują sukces, być może są takie, które skazują na przegraną. Jednak giełdowa kariera większość nie jest prawdopodobnie rozstrzygnięta - dlatego trzeba nauczyć się, jak wykorzystać silne strony własnego profilu psychologicznego i jak zapanować nad stronami słabymi. Derrick Niederman pokazuje w swojej książce, że choć każdy człowiek jest inny, w konfrontacji z rynkiem okazuje się, że istnieje kilka podstawowych typów inwestorów: łowca okazji, wizjoner, inwestor przekorny, inwestor sentymentalny, sceptyk, spekulant i poszukiwacz przygód. Jeśli dowiemy się, który z nich reprezentujemy, będzie nam łatwiej wykorzystać naturalne predyspozycje i unikać naturalnych pokus. Być może dzięki tej książce zrozumiemy nasze największe giełdowe sukcesy oraz to, dlaczego sukcesów tych nie było więcej, a także - co ważniejsze - nasze największe porażki oraz niewykorzystane okazje.
Książka stanowi wprowadzenie w podstawowe zagadnienia teorii finansów. Dla studentów będzie to obszerny podręcznik; dla praktyków zaś cenne źródło informacji ułatwiających kształtowanie finansów przedsiębiorstwa. Poruszana problematyka obejmuje rachunek pieniądza w czasie, metody budżetowania kapitału i oceny projektów inwestycyjnych oraz elementy teorii przedsiębiorstwa, w tym zagadnienie kosztu kapitału, kształtowania struktury kapitałowej i polityki dywidend.
Inwestorzy od dawna podejrzewali, że tradycyjne narzędzia statystyczne, którymi posługują się uczeni, nie są w stanie uchwycić złożonej natury rynku. Kogoś, kto grał na giełdzie, trudno jest przekonać, że ruchami cen rządzi wyłącznie przypadek. Teoria chaosu potwierdza intuicje, które ludzie znający rynek z własnego doświadczenia od dawna przeciwstawiali akademickim koncepcjom, takim jak hipoteza efektywności rynku. Książka Edgara Petersa była pierwszą pracą opisującą zastosowania teorii chaosu do analizy rynków kapitałowych. Od tej pory stała się pozycją klasyczną i podstawowym źródłem wiedzy na ten temat.
Jest to praktyczny przewodnik adresowany zarówno do osób już lokujących pieniądze w obligacjach, jak też do potencjalnych inwestorów. Celem tej publikacji jest dostarczenie w najbardziej przystępnej formie wiadomości niezbędnych do kupna pojedynczych obligacji oraz udziałów funduszy powierniczych.
Autor podejmuje próbę przedstawienia analizy technicznej jako wiedzy ścisłej i pozbawionej elementu subiektywnego. Decyduje się budować swoją naukową analizę wykresów na podstawie tego, czego jej przedstawiciele byli pewni od zawsze: na pojęciu trendu. Sporo uwagi poświęca jednak również średnim kroczącym, kopertom i metodzie regresji.
Książka "Wszystko o instrumentach pochodnych" przedstawia szeroką gamę możliwości wykorzystania instrumentów pochodnych (derywatów). Instrumenty pochodne są to walory bazujące na bardziej podstawowych instrumentach finansowych. Wartość derywatów zależy od instrumentów podstawowych. Bazą są tu zazwyczaj instrumenty finansowe rynku kapitałowego takie jak obligacje czy akcje. Zadaniem tej książki, stanowiącej wprowadzenie w dziedzinę instrumentów pochodnych, jest wyjaśnienie zaawansowanych metod i narzędzi rynku finansowego, które może być przydatne zarówno profesjonalistom, jak i inwestorom indywidualnym. Poczyniono tu wszelkie możliwe wysiłki w celu ograniczenia wymagań matematycznych stawianych czytelnikowi, dając jednocześnie możliwość szerszego zrozumienia sposobów wykorzystywania instrumentów pochodnych w handlu, wycenie i zarządzaniu ryzykiem.
Omówione zagadnienia: modelowanie rynków finansowych - rynki finansowe, dynamiczne modele ekonometryczne, modele ARCH, modelowanie procesów dostosowawczych, modele empiryczne - modele klasy ARCH dla indeksu WIG, model kursu złotego.