Menu

Wolters Kluwer

Wolters Kluwer
Publikacja zawiera analizę cywilnoprawnej sytuacji osób starszych w obrocie prawnym, w tym propozycję optymalnego modelu ich ochrony. Istotny problem starzenia się polskiego społeczeństwa powoduje, że istnieje potrzeba weryfikacji obecnych rozwiązań prawnych stanowionych w odmiennej sytuacji demograficznej i ich dostosowanie do szybko zachodzących zmian społecznych oraz standardów międzynarodowych.
Książka w przystępny sposób przedstawia regulacje polskiego i mię­dzynarodowego prawa autorskiego. Prezentuje całość problematyki tej gałęzi prawa (łącznie z kwestiami organizacji zbiorowego zarządzania i sui generis ochrony baz danych) w świetle aktualnego orzecznictwa sądowego. Uwzględnia również analizę wyroków Trybunału Sprawie­dliwości Unii Europejskiej w kontekście ich wpływu na stosowanie prawa polskiego.Publikacja omawia w szczególności:• pojęcie utworu w świetle prawa polskiego i prawa Unii Europejskiej,• treść osobistych i majątkowych praw autorskich,• autorskoprawne problemy sztucznej inteligencji,• zasady właściwego redagowania umów z zakresu prawa autorskiego,• stosowanie prawa autorskiego w internecie,• roszczenia z tytułu naruszenia praw autorskich.
Publikacja jest kompleksowym opracowaniem problematyki gospodarki nieruchomościami, poruszono w niej m.in. zagadnienia:teorii wycen nieruchomości i jej praktycznego wykorzystania,rzeczoznawstwa majątkowego,ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem spraw z zakresu bankowości, inwestycji w nieruchomości i rachunkowości,planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz katastru nieruchomości,podstaw kosztorysowania,statystyki i jej wykorzystania w analizach rynku nieruchomości.
W książce zaprezentowano etapy procedury przekształceniowej, uwzględniając specyfikę przekształceń niektórych spółek jawnych, przekształceń w spółkę akcyjną oraz transgraniczne przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej. Szczegółowo przedstawiono zasadę kontynuacji personalnej w stosunkach cywilnych, pracy i administracyjnych. Dodatkowo, omówiono skutki podatkowe przekształcenia w podziale na poszczególne podatki oraz obowiązki rachunkowe związane z tym procesem.
Książka stanowi kompleksowe kompendium wiedzy z zakresu ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych napisane przez praktyków z doświadczeniem orzeczniczym w rozstrzyganiu w tego rodzaju sprawach.Autorzy w sposób przystępny i wszechstronny przedstawili rozwiązania problemów związanych z interpretacją przepisów komentowanej ustawy, które wywołują wiele wątpliwości i rozbieżności w praktyce stosowania prawa.
Autorzy przedstawiają szczegółową charakterystykę nieruchomości rolnych, działalność KOWR w zakresie nabywania tych nieruchomości, a także ograniczenia w obrocie nimi. Oprócz tego opisują szeroko stosowaną praktykę rynkową – badanie due diligence nieruchomości rolnej. Wskazują także postanowienia dokumentacji transakcyjnej oraz możliwe działania na etapie potransakcyjnym.
Pełnomocnictwo procesowe – obok spełniania swojej pierwotnej, naturalnej funkcji pomocy stronom i ich zastępowania przed sądem – urzeczywistnia konstytucyjne prawo do sądu we wszystkich jego przejawach, wspierając skuteczność ochrony sądowej oraz umacniając i w znacznym stopniu legitymizując międzynarodowe gwarancje prawa do sprawiedliwego i rzetelnego procesu. Ustanawianie pełnomocnika i udzielanie pełnomocnictwa procesowego to czynności procesowe „dnia codziennego”, a funkcje pełnomocnictwa, zarówno w samym postępowaniu, jak i w ramach szeroko rozumianej ochrony prawnej, mają bardzo istotne znaczenie.Autor przedstawia tę instytucję, poddając analizie konstrukcję pełnomocnictwa procesowego oraz jego miejsce w porządku prawnym wraz ze szczegółowymi odniesieniami do źródeł kształtujących polską tradycję prawno-procesową, a także – z intencją prawnoporównawczą – do unormowań prawa procesowego cywilnego (sądowego) obowiązującego w wielu krajach europejskich.Publikacja zawiera obszerny materiał bibliograficzny, obejmujący także najdawniejsze dzieła polskiego piśmiennictwa z dziedziny szeroko rozumianego prawa procesowego, a także liczne odwołania do orzecznictwa Sądu Najwyższego.
Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat systemu informacyjnego rachunkowości finansowej przedsiębiorstw kontynuujących działalność gospodarczą. Zawarte w książce wyjaśnienia, przykłady, schematy rozwiązań, tabele i rysunki odnoszą się do problemów występujących w praktyce gospodarczej.Przedstawiono w niej najważniejsze kategorie finansowe i procesy gospodarcze obejmujące przedmiot pomiaru, wyceny, ewidencji, rozliczania oraz ujęcia w sprawozdaniu finansowym, m.in.:• zakres i strukturę rachunkowości oraz elementy jej organizacji w przedsiębiorstwie, w tym: zakładowy plan kont, zasady wyceny bieżącej i bilansowej zasobów majątkowych (aktywów) oraz źródeł ich finansowania (pasywów), wymagania ustawowe dotyczące dowodów księgowych, zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych i sposoby weryfikacji zapisów księgowych, a także problematykę przechowywania, ochrony i udostępniania zbiorów dokumentacji księgowej;• istotę, zakres przedmiotowy, procedury sporządzania, badania, składania do właściwego rejestru sądowego, udostępniania oraz ogłaszania sprawozdania finansowego;• zasady pomiaru i wyceny oraz ewidencji księgowej poszczególnych kategorii ekonomicznych;• najistotniejsze obszary rachunkowości finansowej i podatkowej związane z prowadzoną działalnością przedsiębiorstwa (produkcyjną, usługową, handlową), które dotyczą problematyki poszczególnych składników aktywów i pasywów, w tym: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, inwestycje długo- i krótkoterminowe, środki pieniężne, rozrachunki i roszczenia, rzeczowe aktywa obrotowe, kapitały i fundusze, rezerwy na zobowiązania, jak również koszty i przychody związane z prowadzoną działalnością, zasady kalkulacji kosztów jednostkowych oraz ustalanie i podział wyniku finansowego.Ponadto w opracowaniu zamieszczono pytania i zadania problemowe skłaniające do samodzielnego poszukiwania rozwiązań.Książka jest przeznaczona dla księgowych, ekonomistów, prawników praktyków, pracowników działów kadr, zasobów ludzkich oraz przedsiębiorców i menadżerów wszystkich szczebli zarządzania jednostkami gospodarczymi. Będzie cennym źródłem wiedzy dla osób, które poszukują nowoczesnych i skutecznych narzędzi odzwierciedlania procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Może ona również stanowić literaturę podstawową dla studentów i słuchaczy studiów podyplomowych oraz uczestników szkoleń.
Podręcznik prezentuje prawne ramy procesów gromadzenia i wydatkowania środków publicznych. Graficzne uporządkowanie informacji – odpowiednio w postaci tabel, wykresów i schematów – pozwala na zrozumiałe i komunikatywne przedstawienie konstrukcji modeli teoretycznych, poprawne odwzorowanie stanu rzeczywistego i wskazanie prawidłowych, wyznaczanych normami prawnymi reguł postępowania.Książka przedstawia m.in.: podstawowe pojęcia i zasady prawa finansów publicznych, zagadnienia środków publicznych, sektora finansów publicznych, budżetu, planowania wieloletniego i procedury budżetowej (w odniesieniu do państwa i do jednostek samorządu terytorialnego), regulacji kluczowych dla kontroli, nadzoru i sprawozdawczości, państwowego długu publicznego i zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego, a także polubownych metod rozwiązywania sporów z udziałem jednostek sektora finansów publicznych. Zawarte w każdym rozdziale pytania kontrolne wskazują zaś na zakres niezbędnej wiedzy w danym obszarze.Zespół autorski, w którego skład wchodzą z jednej strony doświadczeni naukowcy i dydaktycy, a z drugiej – przedstawiciele odbiorców publikacji (studenci), zapewnia wielość perspektyw w analizie problemów dotyczących finansów publicznych i stanowi gwarancję wysokiej jakości podręcznika.Książka przeznaczona jest dla studentów prawa, administracji, ekonomii, zarządzania, finansów i europeistyki. Będzie też cennym źródłem wiedzy dla praktyków i pracowników naukowych oraz wszystkich zainteresowanych problematyką finansów publicznych.
W 25. wydaniu uwzględniono zmiany wynikające z ustawy z 12 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 619).W zbiorze zamieszczono skorowidz przedmiotowy ułatwiający odnalezienie poszczególnych instytucji, a zaakcentowane tłem tytuły nad artykułami ustawy objaśniają ich sens.Zmiany, które wejdą w życie po 26 września 2024 r., zostały oznaczone pismem pochyłym (kursywą).Publikacja jest przeznaczona dla osób, którym niezbędna jest znajomość aktualnych przepisów o rachunkowości.
Komentarz zawiera omówienie zmian dokonanych w księdze IV Kodeksu cywilnego, a także w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz w Kodeksie postępowania cywilnego dotyczących dziedziczenia ustawowego, niegodności dziedziczenia, sytuacji fundacji rodzinnej w obrębie uregulowań prawa spadkowego, zachowku, złożenia oświadczenia co do spadku w imieniu spadkobiercy niemającego pełnej zdolności do czynności prawnych oraz możliwości zrzeczenia się dziedziczenia na korzyść innej osoby, a także zachowku w całości lub w części.
Najnowsze, 24. wydanie książki zawiera ujednolicone teksty Kodeksu wykroczeń oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Publikacja kompleksowo przedstawia sposoby wykorzystywania technik prawodawczych przy tworzeniu projektów aktów prawa miejscowego przez organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej.Zasady techniki prawodawczej, które stanowią załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 20.06.2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz.U. z 2016 r. poz. 283), stanowią zbiór wytycznych dla każdego, kto zamierza przystąpić do tworzenia przepisów. Przedmiotowe opracowanie ma na celu przybliżenie Zasad legislatorom lokalnym.Autorzy skupiają się na takich zagadnieniach, jak:1) ogólne zasady tworzenia aktów prawa miejscowego;2) struktura wewnętrzna aktów prawa miejscowego;3) przepisy porządkowe;4) zmiana (nowelizacja) aktu prawa miejscowego;5) tekst jednolity aktu prawa miejscowego;6) sprostowanie błędu w akcie prawa miejscowego oraz w tekście jednolitym aktu prawa miejscowego;7) typowe środki techniki prawodawczej stosowane w akcie prawa miejscowego.
Książka to zbiór kazusów i pytań testowych, doskonałe praktyczne narzędzie, które pomoże przygotować się do egzaminów z prawa cywilnego. Całość obejmuje pięć kluczowych działów: część ogólną, prawo zobowiązań, prawo rzeczowe, prawo spadkowe oraz prawo rodzinne. Każde pytanie zawiera trzy odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna, a uzasadnienie oparte na doktrynie i orzecznictwie pomaga zrozumieć, dlaczego dana odpowiedź jest właściwa. To nieoceniona pomoc dla każdego studenta prawa!
Książka zawiera analizę różnych aspektów wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w sądownictwie oraz jej wpływu na zmieniającą się rzeczywistość prawną, np. konieczność zmiany istniejących regulacji prawnych i dostosowania procedur sądowych do nowych narzędzi technologicznych.W opracowaniu omówiono doświadczenia innych krajów, które już wprowadziły AI do swoich systemów sądowych, m.in. wykorzystując algorytmy do analizy dowodów, przewidywania wyroków lub automatyzacji procesów administracyjnych. Przedstawiono potencjalne korzyści związane ze sztuczną inteligencją, która może przyczynić się do bardziej efektywnego i sprawiedliwego funkcjonowania sądownictwa, ale także zagrożenia dotyczące np. przejrzystości i bezpieczeństwa danych.Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla prawników praktyków ‒ sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych, wskazuje im nowe metody ułatwiające i przyspieszające ich pracę. Będzie także przydatna pracownikom naukowym specjalizującym się w prawie procesowym oraz prawie nowych technologii.
Publikacja składa się z kazusów dotyczących różnych instytucji prawa procesowego cywilnego. Autorzy przedstawili urozmaicone stany faktyczne, odzwierciedlające rzeczywiste sprawy sądowe, dzięki czemu kazusy charakteryzują się różnym stopniem skomplikowania i złożoności w zależności od podejmowanych problemów.Wszystkie kazusy zostały skonstruowane według jednolitego schematu – po przedstawieniu stanu faktycznego wyodrębniono najważniejsze problemy procesowe i je omówiono, a następnie zaprezentowano rozwiązanie. Każdy kazus jest uzupełniony o praktyczne wskazówki pomocne przy sporządzaniu pism procesowych oraz dokonywaniu innych czynności procesowych. Ponadto wskazano najważniejsze pozycje literatury oraz orzecznictwo, ułatwiając tym czytelnikom dotarcie do źródeł poświęconych danej problematyce.Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów prawa oraz aplikantów wszystkich zawodów prawniczych. Zainteresuje również prawników praktyków, zwłaszcza w odniesieniu do instytucji, które budzą wątpliwości interpretacyjne. Może także służyć pracownikom naukowym jako pomoc dydaktyczna w ramach zajęć z postępowania cywilnego.
Stan prawny: 11 września 2024 roku Książka zawiera ujednolicony tekst Kodeksu cywilnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece.KODEKS CYWILNY--------------------------------------------------------------------------OSTATNIE ZMIANY: • 7 stycznia 2024 r. – ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej (Dz.U. poz. 1285 ze zm.)• 29 kwietnia 2024 r. – ustawa z 20 marca 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej (Dz.U. poz. 653)• 17 lipca 2024 r. – obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 21 czerwca 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Kodeks cywilny (Dz.U. poz. 1061)• 29 sierpnia 2024 r. – ustawa z 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1237)--------------------------------------------------------------------------KSIĘGI WIECZYSTE I HIPOTEKA--------------------------------------------------------------------------OSTATNIE ZMIANY:• 1 lipca 2024 r. – ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o przetwarzaniu informacji kryminalnych (Dz.U. poz. 1222)• 10 listopada 2024 r. – ustawa z 12 lipca 2024 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej (Dz.U. poz. 1222)W zbiorze zamieszczono skorowidze przedmiotowe ułatwiające odnalezienie poszczególnych instytucji, a zaakcentowane tłem tytuły nad artykułami ustaw objaśniają ich sens.Zmiany wchodzące w życie po 11 września 2024 r. oznaczono tekstem pochyłym (kursywą).Publikacja jest przeznaczona dla osób, którym niezbędna jest znajomość przepisów z zakresu prawa cywilnego, a także studentów.
Stan prawny: 12 sierpnia 2024 r.Najnowsze, 17. wydanie książki zawiera ujednolicony tekst ustawy, uwzględniający m.in. ostatnie zmiany wynikające z ustawy z 12 lipca 2024 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej.W publikacji zamieszczono skorowidz przedmiotowy ułatwiający odnalezienie poszczególnych instytucji, a zaakcentowane tłem tytuły nad artykułami Kodeksu postępowania karnego objaśniają ich sens.Zmiany wchodzące w życie po 12 sierpnia 2024 r. oznaczono pismem pochyłym (kursywą).Książka jest przeznaczona dla osób, którym niezbędna jest znajomość przepisów z zakresu prawa karnego procesowego, a także studentów.
Stan prawny: 12 sierpnia 2024 r.W najnowszym 14. wydaniu książki uwzględniono zmiany wynikające m.in. z ustaw:• z 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz.U. poz. 859)• z 12 lipca 2024 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej (Dz.U. poz. 1222)W publikacji zamieszczono skorowidz przedmiotowy ułatwiający odnalezienie poszczególnych instytucji, a zaakcentowane tłem tytuły przed artykułami Kodeksu postępowania cywilnego objaśniają ich sens.Zmiany, które wejdą w życie po 12 sierpnia 2024 r., oznaczono tekstem pochyłym (kursywą).Książka jest przeznaczona dla osób, którym niezbędna jest znajomość przepisów z zakresu postępowania cywilnego, a także studentów.
Stan prawny: 11 września 2024 r.Najnowsze, 15. wydanie książki zawiera ujednolicony tekst ustawy, uwzględniający m.in. ostatnie zmiany wynikające z ustawy z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry (Dz.U. poz. 1963).W publikacji zamieszczono skorowidz przedmiotowy ułatwiający odnalezienie poszczególnych instytucji, a zaakcentowane tłem tytuły przed artykułami Kodeksu karnego objaśniają ich sens.Zmiany, które wchodzą w życie po 9 sierpnia 2024 r., zostały oznaczone pismem pochyłym (kursywą).Książka jest przeznaczona dla osób, którym niezbędna jest znajomość przepisów z zakresu prawa karnego materialnego, a także studentów.
Stan prawny: 30 sierpnia 2024 r.W podręczniku przedstawiono współczesny model postępowania karnego. Autorki omawiają m.in. ostatnie zmiany Kodeksu postępowania karnego dotyczące:uczestników postępowania karnego, np. udziału przedstawiciela dziecka w postępowaniu;wyrokowania, w tym narady wstępnej, wyroku wstępnego i zasad zgłaszania zdania odrębnego;środków przymusu;konsekwencji wzmocnienia pozycji procesowej prokuratora w polskim procesie karnym i ograniczania gwarancji procesowych poszczególnych jego uczestników.Praktycznym uzupełnieniem poruszonych w książce zagadnień są m.in.:orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, a także ETPC, wpływające na wykładnię i stosowanie przepisów prawa karnego procesowego;wybrane dane statystyczne obrazujące praktykę stosowania niektórych instytucji karnoprocesowych,wzory najważniejszych pism procesowych i orzeczeń wydawanych w postępowaniu karnym wraz z ich uzasadnieniami;kazusy z rozwiązaniami pomocne w sprawdzeniu wiedzy z omawianej dziedziny;liczne wykresy i zestawienia ułatwiające zrozumienie przebiegu procesu karnego.Podręcznik wzbogacają nawiązujące do prezentowanych treści ilustracje autorstwa sędziego Arkadiusza Krupy, orzekającego na co dzień w sądzie karnym.Publikacja jest przeznaczona dla studentów prawa, aplikantów zawodów prawniczych oraz osób przygotowujących się do egzaminów na aplikację. Może być również przydatna praktykom: sędziom, prokuratorom, asesorom, referendarzom sądowym, adwokatom i radcom prawnym chcącym poszerzyć swoją wiedzę na temat obecnego modelu procesu karnego.
Książka zawiera konkretne odpowiedzi na problemy prawne, które najczęściej pojawiają się w pracy specjalistów HR. Autor – doświadczony praktyk prawa pracy i HR – dzieli się swoim doświadczeniem i wskazuje rozwiązania adekwatne do danej sytuacji. Tekst napisany jest lekkim, łatwym i przystępnym językiem.Poruszane zagadnienia dotyczą m.in.:zatrudniania i zwalniania pracowników,czasu pracy i nadgodzin,zakazu konkurencji,premii i nagród,sporów z pracownikami,mobbingu.W książce znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące m.in.:O co naprawdę chodzi w umowie o zakazie konkurencji? Czym jest zakaz dyskryminacji, czy to jest to samo co nierównouprawnienie?Jakie są konsekwencje tego, że zasady premiowe mają charakter regulaminu wynagradzania?Co robić, kiedy ktoś poskarży się na mobbing?Jak powstaje związek i co to jest międzyzakładowa organizacja związkowa?Jak najczęściej dochodzi do konfliktów z pracownikami?Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla pracowników działów HR, prawników zajmujących się prawem pracy oraz aplikantów zawodów prawniczych chcących specjalizować się w tej dziedzinie.„Pracownicy HR-u mierzą się z codziennymi problemami, często z trudem i bezowocnie szukając pomocy prawnej w książkach czy u prawników. W książkach znajdą informację o odnośnych przepisach. A prawnicy…? Przesyłają opinię liczącą 10 stron, którą trzeba czytać długo i cierpliwie, piszą bowiem językiem zrozumiałym chyba tylko dla nich samych. Nawet jeśli doszukamy się jakiejś odpowiedzi, to utonie ona w odmętach bezpiecznych sformułowań: „to zależy…”, „wydaje się…”, „sprawa nie jest całkiem jasna…” itd., itd. A my tu i teraz musimy podjąć decyzję! Zwolnić, czy nie zwolnić? Zapłacić, czy nie zapłacić?”Ze wstępu
Stan prawny: 20 września 2024 rokuW zbiorze uwzględniono zmiany wynikające z ustawy z 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (Dz.U. poz. 1254).W publikacji zamieszczono skorowidz przedmiotowy ułatwiający odnalezienie poszczególnych instytucji, a zaakcentowane tłem tytuły nad artykułami ustawy objaśniają ich sens.UWZGLĘDNIONO ZMIANY WCHODZĄCE W ŻYCIE Z DNIEM:1 września 2019 r. – ustawa z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2245)1 lipca 2020 r. – ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 288)14 czerwca 2021 r. – obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 21 maja 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. poz. 1062)23 kwietnia 2022 r. – ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. poz. 655)6 grudnia 2022 r. – obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 28 października 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. poz. 2509)20 września 2024 r., 20 lutego 2025 r. – ustawa z 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (Dz.U. poz. 1254)10 listopada 2024 r. – ustawa z 12 lipca 2024 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej (Dz.U. poz. 1222)Zmiany wchodzące w życie po 20 września 2024 r. oznaczono tekstem pochyłym (kursywą).Publikacja jest przeznaczona dla osób, którym niezbędna jest znajomość przepisów z zakresu problematyki prawa autorskiego.
Publikacja zawiera wspomnienia Stanisława Waltosia, jednej z najbardziej znanych postaci nauki prawa. Składa się na nią 9 esejów, w których ze swadą i humorem opisuje zdarzenia z różnych obszarów życia prywatnego i naukowego.Współlokator leżał już w łóżku. Światła były wygaszone. (…) szybko się położyłem i wtedy dobiegły mnie słowa:— A skąd pan przyjechał na konferencję?— Z Krakowa, proszę pana. (…)— A jak się Wolter czuje? Pamiętam, że Makarewicz niezbyt go lubił — dorzucił po krótkiej chwili.— Wolter czuje się dobrze. A Makarewicz umarł chyba trzy lata temu, prawda? Mam wrażenie, że poza Stanisławem Pławskim, (…) chyba nie ma na świecie już nikogo z jego najbliższych uczniów. W Lublinie profesorem był Zdzisław Papierkowski, ale chyba już nie żyje… —  wyskoczyłem idiotycznie z popisem pseudoerudycyjnym.— Żyje, żyje i trzyma się dobrze. Papierkowski to ja — doszło do mnie z drugiego łóżka.[Z rozdziału piątego „Wspinaczka po drabinie świata nauki”]
1 2 3 4 5
z 14
skocz do z 14