Menu

Catherine Merridale

Catherine Merridale (ur. 12 października 1959) to brytyjska historyczka, publicystka, autorka książek historycznych oraz wykładowca akademicki. Wykształcenie historyczne zdobyła na King's College w Cambridge, studia kontynuowała w Centrum Studiów Rosyjskich i Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Birmingham, gdzie uzyskała tytuł doktora. Praca doktorancka Catherine Merridale dotyczyła działalności Partii Komunistycznej w Moskwie. Jako historyk akademicki specjalizuje się w historii współczesnej, a jej specjalizacją jest stalinizm oraz historia Rosji.

Catherine Merridale – kariera i zainteresowania

Karierę zawodową Catherine Merridale zadedykowała pracy jako wykładowca Historii Współczesnej w Queen Mary, University of London. Podczas kariery akademickiej pełniła również funkcję starszego pracownika naukowego w Instytucie Badań Historycznych, University of London. Zainteresowanie historią rosyjską towarzyszyło historyczce od lat nastoletnich - po raz pierwszy Moskwę odwiedziła w wieku 18 lat. Rozpoczynając naukę na studiach wyższych Merridale, spędziła rok mieszkając w Moskwie i obserwując zachodzące w tym czasie zmiany ustrojowe w kraju. Po przejściu na emeryturę i zakończeniu kariery akademickiej, Catherine Merridale pisała artykuły, między innymi dla „London Review of Books”, „New Statesman”, „The Independent”, „The Guardian” i „Literary Review”. Współpracowała również z Radiem BBC.

Dzieła literackie Catherine Merridale

Wieloletnie doświadczenie akademickie zaowocowało w dorobku autorki, publikacją wielu wartościowych pozycji z kategorii literatury popularnonaukowej. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 20 języków oraz wielokrotnie były nagradzane, przynosząc historyczce międzynarodową sławę. W języku polskim ukazały się tytuły autorki: „Wojna Iwana. Życie i śmierć w Armii Czerwonej 1939-1945” oraz „Lenin w pociągu”. Pozycje dostępne w języku angielskim to między innymi: „Red fortress: history and illusion in the Kremlin”, „Night of Stone: Death and Memory in Twentieth-Century Russia”.
Zwycięstwo albo śmierć. Wielka wojna ojczyźniana z perspektywy zwykłego żołnierza Armii Czerwonej Dla własnych dowódców są tylko mięsem armatnim. Dla wrogów – podludźmi. W pierwszych tygodniach wojny niemiecki walec miażdży ich, wywołuje panikę, chaos. Wielu rzuca broń i ucieka. Lasy są pełne oszołomionych dezerterów. Niemcy nie znają litości. Głodzą swych jeńców, traktują ich jak zwierzęta. Stalin także nie wie, co to współczucie. Wydaje rozkaz nr 227: „Ani kroku w tył”. Na jego mocy 158 tysięcy sowieckich żołnierzy za tchórzostwo zostaje rozstrzelanych przez własnych kamratów. Komu szczęście dopisze, ten przeżyje na tyle długo, by uwierzyć stalinowskiej propagandzie. Zabijanie faszystów to przecież „źródło uciechy”. A potem jest Stalingrad – zwycięstwo kosztujące Armię Czerwoną pół miliona zabitych. Ale tego zwykły sowiecki żołnierz ma się nie dowiedzieć. Teraz jednak wie, że Hitlera można pokonać. Będzie bezlitosny. Będzie mścił krzywdy. Będzie zabijał, gwałcił, grabił. Bez różnicy – żołnierzy czy cywilów. Będzie pił, bo wtedy łatwiej o odwagę, a trudniej o poczucie winy. Taka właśnie będzie wojna Iwana – szarego sowieckiego żołnierza, który często niewiele rozumie. Ale może właśnie o to chodzi wielkim tego świata. Przełomowa książka Catherine Merridale została oparta na wywiadach z ponad dwiema setkami weteranów, pamiętnikach i listach żołnierzy, a także na odtajnionych materiałach z archiwów wojskowych i NKWD. To wstrząsający obraz wojny, odarty z sowieckiej propagandy. „Książka Merridale jest lekturą obowiązkową, nie tylko dla osób zainteresowanych frontem wschodnim, ale dla każdego, kto chce zrozumieć Rosję”. Antony Beevor „Być może najlepszy do tej pory historyczny obraz życia w Armii Czerwonej”. Anne Applebaum
Zwycięstwo albo śmierć. Wielka wojna ojczyźniana z perspektywy zwykłego żołnierza Armii Czerwonej Dla własnych dowódców są tylko mięsem armatnim. Dla wrogów – podludźmi. W pierwszych tygodniach wojny niemiecki walec miażdży ich, wywołuje panikę, chaos. Wielu rzuca broń i ucieka. Lasy są pełne oszołomionych dezerterów. Niemcy nie znają litości. Głodzą swych jeńców, traktują ich jak zwierzęta. Stalin także nie wie, co to współczucie. Wydaje rozkaz nr 227: „Ani kroku w tył”. Na jego mocy 158 tysięcy sowieckich żołnierzy za tchórzostwo zostaje rozstrzelanych przez własnych kamratów. Wojna Iwana - wstrząsający obraz wojny, odarty z sowieckiej propagandy Komu szczęście dopisze, ten przeżyje na tyle długo, by uwierzyć stalinowskiej propagandzie. Zabijanie faszystów to przecież „źródło uciechy”. A potem jest Stalingrad – zwycięstwo kosztujące Armię Czerwoną pół miliona zabitych. Ale tego zwykły sowiecki żołnierz ma się nie dowiedzieć. Teraz jednak wie, że Hitlera można pokonać. Będzie bezlitosny. Będzie mścił krzywdy. Będzie zabijał, gwałcił, grabił. Bez różnicy – żołnierzy czy cywilów. Będzie pił, bo wtedy łatwiej o odwagę, a trudniej o poczucie winy. Taka właśnie będzie wojna Iwana – szarego sowieckiego żołnierza, który często niewiele rozumie. Ale może właśnie o to chodzi wielkim tego świata. Przełomowa książka Catherine Merridale Wojna Iwana została oparta na wywiadach z ponad dwoma setkami weteranów, pamiętnikach i listach żołnierzy, a także na odtajnionych materiałach z archiwów wojskowych i NKWD. To unikalne spojrzenie na wielką wojnę ojczyźnianą oczami zwykłego żołnierza Armii Czerwonej. Książki o tematyce II wojny światowej autorstwa Roberta Forczyka oraz Iana Kershawa znajdziesz w naszej księgarni.