Menu

Ewa K. Czaczkowska

Ewa K. Czaczkowska – dr historii, dziennikarka. Przez ponad 20 lat pracowała w dzienniku „Rzeczpospolita". Obecnie adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW w Warszawie. Prowadzi Fundację Areopag XXI, która jest organizatorem Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą". Jest autorką książek: „Kościół XX wieku" , „Ksiądz Jerzy Popiełuszko" (wspólnie z Tomaszem Wiścickim), „Kardynał Wyszyński", „Siostra Faustyna. Biografia Świętej", „Cuda świętej Faustyny", „Papież, który uwierzył. Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Bożego Miłosierdzia" , „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego" (wspólnie z Tomaszem Wiścickim), „Bajki mariackie". Jej książki przetłumaczono na 8 języków obcych. Laureatka nagrody dziennikarskiej „Ślad" im. bp. Jana Chrapka, zdobywczyni czterech Feniksów – nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Baśnie i legendy to fascynujący świat. W nim nikt się nie gubi. Tu wszystko jest jasne – wiadomo, co jest dobrem, a co złem. A dobro zawsze wygrywa. Oto piękne i mądre mariackie bajki, opowieści i legendy. Niektóre opowiedziane na nowo, inne - spisane po raz pierwszy. Skąd wzięły się wiewiórki na krakowskim Rynku? Dlaczego jedna z wież kościoła Mariackiego jest wyższa od drugiej? Jak ważący pięć ton dzwon rycerski znalazł się na wieży mariackiej? Kiedy i dlaczego Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Kraków? Ewa K. Czaczkowska - publicystka, doktor historii, wykładowca uniwersytecki. Autorka wielu książek, w tym bestsellerowych biografii o św. Faustynie, kard. Stefanie Wyszyńskim i o ks. Jerzym Popiełuszce (wspólnie z Tomaszem Wiścickim). Nagrodzona pięcioma Feniksami przez stowarzyszenie wydawców katolickich. Laureatka m.in. pierwszej Nagrody Dziennikarskiej im. Biskupa Jana Chrapka "Ślad"
Książka Ewy K. Czaczkowskiej "Kardynał Wyszyński. Biografia (2022)" STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI PRYMAS NIEZŁOMNY Był prymasem w najtrudniejszym dla polskiego Kościoła czasie. Jego życie i działalność to wielka manifestacja siły ludzkiego ducha i niezachwianej wiary. Autorytet dla wielu Polaków, mąż stanu, polityk. Ale przede wszystkim człowiek, który całe swoje życie oddał Bogu i Kościołowi. Nowe, poszerzone wydanie znakomitej książki Ewy K. Czaczkowskiej to portret kapłana, który dzięki swej niezłomnej postawie ocalił Kościół w Polsce. Autorka sięga do licznych nie publikowanych wcześniej dokumentów. Analizuje donosy, które na niego składało najbliższe otoczenie. Opisuje jego relacje z komunistyczną władzą i – po raz pierwszy tak szeroko – z opozycją demokratyczną. Wyjaśnia powody trudnych stosunków Kardynała z watykańską dyplomacją. Pokazuje także jego nie znaną dotąd aktywność w czasie Soboru Watykańskiego II. Przede wszystkim jednak Czaczkowska przybliża czytelnikowi prawdziwego człowieka – autorytarnego, wymagającego, konsekwentnie realizującego swój program dla Kościoła w Polsce. Ta książka to niezwykła opowieść o jednym z najwybitniejszych Polaków XX wieku. „Nie znając postaci Prymasa Tysiąclecia – trudno zrozumieć nie tylko najnowszą historię Polski, ale i wiele wydarzeń rozgrywających się współcześnie w naszym Kościele. Tyle że wiedzę trzeba czerpać z dobrego źródła, czyli biografii i pióra Ewy K. Czaczkowskiej. Rzetelnie udokumentowana, a zarazem wciągająca. Lektura obowiązkowa”. Marek Zając, publicysta "Kardynał Wyszyński. Biografia (2022)" - książka Czaczkowskiej EWA K. CZACZKOWSKA – dziennikarka, historyk, nauczyciel akademicki, założycielka portalu Areopag21.pl, autorka książek: Siostra Faustyna. Biografia Świętej, Ksiądz Jerzy Popiełuszko (wraz z Tomaszem Wiścickim) oraz Kościół XX wieku.
Oskarżano ją o histerię i fantazjowanie. Długo nikt nie wierzył, że ta prosta, niewykształcona dziewczyna została wybrana przez Jezusa na sekretarkę Bożego Miłosierdzia. Gdy doświadczała ciemności, czuła, że Bóg ją opuścił, że została zupełnie sama. Gdy widziała Jezusa, rozmawiała z Nim. Przygotujesz świat na ostateczne przyjście moje - powiedział jej. Ale nie ułatwiał wykonania wielkiej misji. Jak miała tego dokonać? W mistycznych wizjach widziała i piekło, i swoją kanonizację. Kościół długo nie potrafił docenić wagi jej przesłania. Kult Bożego Miłosierdzia rozprzestrzenił się jednak na cały świat - tak jak chciał tego Jezus. Efektem pasji dziennikarki i historyka jest jedyna tego typu biografia największej polskiej Świętej. Autorka odkrywa nieznane fakty z życia Siostry Faustyny i ujawnia tajemnice rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego.
O miłosierdziu, świętej Faustynie i pluszowej pandzie Co to jest miłosierdzie? Hm, trudne słowo. Antoś i Helenka poznają je podczas pielgrzymki do krakowskich Łagiewnik, gdzie jadą z mamą i z tatą. Czy każdy powinien być miłosierny? A co to znaczy, że Pan Bóg jest miłosierny? O Miłosierdziu Bożym opowiadała ludziom święta Faustyna, która mieszkała w Łagiewnikach. Rozmawiała tam z Jezusem i spisała Jego słowa w swoim Dzienniczku. W czasie podróży Antoś i Helenka spotykają ludzi, którym pomagają, oraz sami doświadczają pomocy innych. A w Łagiewnikach poznają tajemniczą zakonnicę, która… Ewa K. Czaczkowska, autorka bestsellerowej biografii Siostra Faustyna, tym razem w opowieści skierowanej do dziecięcego odbiorcy. Książka w prosty i atrakcyjny dla dzieci sposób wyjaśnia, czym jest miłosierdzie, jak możemy go doświadczać na co dzień, przybliża postać świętej Faustyny i kult Bożego Miłosierdzia. Ewa K. Czaczkowska – doktor historii, dziennikarka, pisarka. Autorka wielu książek, także tłumaczonych na języki obce, m.in. biografii prymasa S. Wyszyńskiego i ks. J. Popiełuszki oraz Mistyczek. Historii kobiet wybranych, Cudów św. Faustyny, Bajek mariackich. Laureatka czterech Feniksów – nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.