Publikacja wypełnia istotną lukę w naszej wiedzy o najważniejszych postaciach Uniwersytetu Warszawskiego. Brak było do tej pory pełnego opracowania wszystkich rektorskich biografii. W zestawieniach rektorów pomijano np. okres Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Autor wykonał ogromną pracę archiwalną, czerpiąc informacje m.in. z teczek personalnych przechowywanych w Archiwum Akt Nowych, Archiwum PAN, Archiwum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Archiwum UW.
Teksty koncentrują się na okresie, w którym ich bohaterowie piastowali stanowisko rektora lub pracowali na UW. Autor przede wszystkim starał się, by charakter człowieka nie zgubił się w gąszczu jego dokonań. Unikał zatem wyliczania wszystkich godności, medali, zaszczytów i funkcji, kreśląc w zamian żywe portrety interesujących osobowości warszawskiego środowiska naukowego.
Początkowo "Poczet" miał się zakończyć na 1989 r., ze względu na trudność formułowania ocen i podsumowań wobec ludzi wciąż żyjących i działających. Pisanie takich biografii pozbawione jest bowiem niezbędnego dla historyka dystansu. Ostatecznie jednak – aby zadośćuczynić postulatowi kompletności – postanowiono zamieścić biogramy wszystkich rektorów. Tylko obecnemu rektorowi, prof. Marcinowi Pałysowi, poświęcono zaledwie kilkanaście zdań – kiedy praca nad tekstem została zakończona, dopiero zbliżał się on do końca swojej kadencji, za wcześnie było zatem na jakiekolwiek podsumowanie.