Menu

Kołodziej Karolina

Wszyscy mówią, że Łódź jest szara i… rzeczywiście – na pierwszy rzut oka można odnieść takie wrażenie. Jednak szybko okazuje się, że to barwny tygiel, w którym wiele się dzieje. Tutejsze ulice, kamienice, fabryki i pałace kryją mnóstwo tajemnic. Zapraszamy na spacer po barwnej Łodzi i gwarantujemy, że czytając ten przewodnik, nie raz się zadziwicie. I że w najbliższą sobotę nie będziecie się mogli zdecydować, gdzie się wybrać – tyle miejsc warto w Łodzi odwiedzić!
„Odkryj Łódź. Bardzo twórcza książka o niezwykłym mieście” autorstwa Karoliny Kołodziej to kolejna pozycja w naszym dorobku. Tym razem inny format, inny temat, a także inny odbiorca – książka ta skierowana jest do dzieci w wieku od lat 5. Oczywiście młodsze dzieci też mogą z niej korzystać, najwyżej poproszą o pomoc starsze rodzeństwo, rodziców lub dziadków. Książka ta jest niezwykłym połączeniem solidnej dawki wiedzy (podanej w sposób atrakcyjny dla dzieci), dobrej zabawy, pomysłów na ciekawe prace manualne oraz propozycji rodzinnych spacerów. To pozycja obowiązkowa dla najmłodszych mieszkańców Łodzi i gości odwiedzających to niezwykłe miasto. Trzeba wspomnieć, że autorka jest mamą Stasia i Basi, doskonale zatem wie jak zachęcić dzieci do odkrywania Łodzi. Pierwsze wydanie, z jesieni 2013 r., zostało opublikowane dzięki współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Łodzi, który dofinansował prace wydawnicze. W połowie maja 2014 r. na rynku pojawi się drugie wydanie, rozszerzone i uatrakcyjnione, z nową okładką. To wydawnictwo jest świetnym pomysłem na prezent dla dzieci. Może to być dobra pamiątka z wizyty w naszym mieście, sprawdzi się też jako narzędzie do różnorodnych zajęć i warsztatów dla uczniów.
Antologia ukazuje niezwykle dynamiczny i różnorodny obraz Łodzi, począwszy od pierwszej połowy XIX wieku aż do wybuchu II wojny światowej – okresu, kiedy miasto przestało być wieloetniczną i wielokulturową metropolią, w której główną rolę odgrywał przemysł tekstylny. Znajdują się tu utwory pisane po polsku, niemiecku, rosyjsku oraz w jidysz. Tom zawiera teksty publicystyczne, utwory z pogranicza literatury i publicystyki, szkice społeczno-obyczajowe, obrazki, fragmenty korespondencji, jak również wspomnienia i druki ulotne. Znaczna część tych utworów przez wiele dziesięcioleci pozostawała nieznana czytelnikom. Ich przypomnienie pozwala pokazać ówczesne życie miasta i jego mieszkańców, kontrasty społeczne, dynamiczny rozwój oraz napięcia w obrębie łódzkiej społeczności.