Menu

Kozłowski Marek

Drugi tom znakomitej książki „Owady Polski” przedstawia chrząszcze, które są najbogatszą grupą polskich owadów, ogromnie rozmaitą pod względem wielkości i kształtu. Rzadko wzbudzają nasze zainteresowanie, ale właśnie one zafascynowały przed laty Autora, który odtąd poświęcił się ich obserwowaniu i badaniu. Warto wraz z nim wyruszyć na wędrówkę w świat opancerzonych istot i przekonać się, że barwami nie ustępują motylom, a zwyczajegodowe, niejednokrotnie obejmujące turnieje ciężko zbrojnych rywali, miewają nadzwyczaj skomplikowane i wymyślne.Przeczytaj, a dowiesz się, jak:• chrząszcze mogą latać, nie otwierając pokryw;• samice chrząszczy troszczą się o swoje potomstwo;• larwy chrząszczy sterują zachowaniem owadów innych gatunków;• rywale toczą krwawe pojedynki o względy samic;• chrząszcze władają bronią palną i chemiczną;• chrząszcze świecą, śpiewają i sprzątają świat.Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami wykonanymi przez Autora, który prowadząc swoje obserwacje, dokonał wielu ciekawych odkryć i dzieli się nimi z Czytelnikami. Spojrzenie na te fascynujące owady jego oczyma jest niezwykłym przeżyciem, na długo zapadającym w pamięć.
„Owady Polski” to wyjątkowa książka. Wyjątkowa tak, jak wyjątkowe w świecie zwierząt są owady. Mikroświat tych stworzeń, tak zwykle przez nas lekceważonych, kipi różnorodnością, wabi niezwykłymi barwami, których próżno szukać w innych grupach organizmów.Zrytualizowane zachowania owadów także są bajecznie różnorodne. W te wszystkie zagadnienia, a także wiele innych, pozwala nam wejrzeć ta niezwykła lektura.W pierwszym tomie znajdziesz:• omówienie różnorodności owadów żyjących w Polsce i większości ich grup;• opisy fascynujących zachowań owadów i zdumiewających cech ich budowy;• ilustrujące tekst niezliczone znakomite zdjęcia zrobione przez Autora;• wspaniałe plastyczne rysunki unaoczniające opisywane zagadnienia;• związane z owadami barwne opowieści z życia Autora.„Owady Polski” to porywająca lektura dla każdego!Jeśli interesujesz się owadami, podobają Ci się i chcesz o nich więcej wiedzieć, jeśli ich niecierpisz i zawsze Cię irytują, jeśli nie widzisz ich wokół siebie – przeczytaj tę książkę!Dzięki niej możesz poznać świat, którego istnienia nawet nie podejrzewasz!
Książka Cztery eseje metafizyczne zawiera cztery prace finalistów pierwszej edycji konkursu na esej metafizyczny zorganizowanego przez Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi. Prace te prezentują różne i oryginalne podejścia do problematyki metafizycznej, podejmując kwestie stosunku metafizyki do innych nauk, do historii filozofii, do myślenia i do miłości. (…) próbując naśladować polskiego astronoma, inicjuje Kant w filozofii „przewrót kopernikański”, którego następnie nie potrafi doprowadzić do końca. Lukács, Derrida. Zrozumieć ich relację z Heglem to w pewnym sensie zrozumieć obecność metafizyki w świecie post-metafizycznym. (…) kto osiągnął zrozumienie tej najbardziej złożonej wypowiedzi w historii myśli ludzkiej, jaką jest Wojna peloponeska, osiągnął zarazem granice zrozumienia wszystkiego na temat bytu ludzkiego i nieludzkiego (…). Narodziła się bowiem późno, w świecie (…) pod istotnymi względami bliższym nam współczesnemu niż temu, w którym filozofia powstała i święciła swe złote czasy (…). Jest więc bardziej aleksandryjska, nawet późno-aleksandryjska, niż jońska czy ateńska (…). Zebrane w tym tomie prace to: Marek Kozłowski – Przewrót kopernikański 2.0 Maciej Sosnowski – Przejścia metafizyki. Dwa eseje po Heglu Szymon Wróbel – Powrót Alkibiadesa. Opowieść o stłumieniu Erosa Krzysztof Żółtański – Subiektywne wprowadzenie do metafizyki