Menu

Kwiatkowski Marek

Podręcznik Chemia 3. Zakres rozszerzony został przygotowany dla uczniów klasy 3 liceów ogólnokształcących i techników kontynuujących naukę przedmiotu chemia w zakresie rozszerzonym. Autorzy podręcznika skupili się na przekazaniu tych wszystkich umiejętności, które są niezbędne do zdania egzaminu maturalnego, a jednocześnie na utrwaleniu tej wiedzy na przykładach z życia codziennego, dotyczących produktów i zjawisk, w których dany temat ma zastosowanie. Każdy rozdział podręcznika zaczyna się od krótkiego opisu zagadnień z danego obszaru. Bezpośrednio pod tytułem rozdziału znajduje się moduł „Na tej lekcji”, którego zadaniem jest ukierunkowanie ucznia na cele lekcji realizowane w danym temacie. W tekście znajdują się wytłuszczenia, dzięki którym można szybko odnaleźć nazwy, definicje i pojęcia. Hasła na marginesach to treści obowiązkowe do zapamiętania. Liczne tabele, wzory i grafy pomagają usystematyzować informacje. Bardzo ważnym elementem w wykładzie podręcznika jest blok z doświadczeniami umożliwiający zrozumienie nauki poprzez działania praktyczne. Autorzy zaproponowali także śledzenie rozwiązywanych przykładów, a potem sprawdzanie stopnia opanowania ćwiczonych umiejętności poprzez rozwiązywanie zadań. Bloki „Podsumowanie lekcji” i „Podsumowanie przed sprawdzianem” występujące na końcu działu zawierają esencję wiadomości i umożliwiają szybkie powtórki. Podręcznik kończy zestaw odpowiedzi do zadań oraz indeks.
Podręcznik Chemia 2. Zakres rozszerzony został przygotowany dla uczniów klasy 2 liceów ogólnokształcących i techników. Publikacja pozwala przygotować się do uzyskania pozytywnego wyniku na maturze z tego przedmiotu. Autorzy każdy rozdział zaczynają od krótkiego opisu zagadnień z danego obszaru. Następnie prowadzą ucznia poprzez świat nauki, wskazując mu cele do każdej lekcji, ilustrując wykład licznymi doświadczeniami i zestawieniami wyników oraz danych w formie tabel i wykresów. Dzięki temu uczeń szybciej skupia swoją uwagę na najważniejszych informacjach. Definicje, prawa i najważniejsze treści zostały wyraźnie wyróżnione. Uczeń może kształcić umiejętność wykonywania obliczeń, śledząc rozwiązania przykładowych zadań. Dodatkowo na końcu każdego działu znajduje się zestaw zadań do rozwiązania, dzięki którym uczeń samodzielnie sprawdzi stopień swoich postępów w nauce. Aby ułatwić szybkie opanowanie materiału oraz powtórki, w podręczniku umieszczono bloki Podsumowanie lekcji oraz Podsumowania przed sprawdzianem.
Podręcznik Chemia został przygotowany dla uczniów pierwszej klasy liceów ogólnokształcących i technikum. Poziom rozszerzony zawiera treści pozwalające zrealizować wymagania przewidziane w podstawie programowej na ten poziom i skutecznie przygotować się do matury. Podręcznik stanowi wprowadzenie do podstawowych praw chemii, ukazując ją na trzech płaszczyznach: mikroskopowego świata atomów, cząsteczek i jonów, makroskopowego świata substancji chemicznych, ich właściwości i przemian oraz umownego świata symboli pierwiastków, wzorów i równań chemicznych. Autorzy nawiązują do najnowszych osiągnięć naukowych z jednej strony, a z drugiej liczne zadania skłaniają do kreatywnego myślenia i zastosowania wiedzy w praktyce. Podręcznik do chemii. Zakres rozszerzony szkoły ponadpodstawowej składa się z 4 rozdziałów: Atomy, cząsteczki i stechiometria chemiczna Budowa atomu Wiązania chemiczne. Oddziaływania międzycząsteczkowe Kinetyka i statyka chemiczna. Energetyka reakcji chemicznych
Profesor Marek Kwiatkowski, były dyrektor Łazienek Królewskich i znakomity varsavianista w drugim tomie swoich gawęd przypomina Warszawę lat trzydziestych XX wieku. Warszawa tamtych czasów była miastem z pogranicza przeszłości i nowoczesności. Świeciły w niej jeszcze latarnie gazowe, a po kocich łbach jeździły dorożki i wozy towarowe ciągnięte przez perszerony. W tę przeszłość wjeżdżały automobile, sygnalizując swoją obecność dźwiękiem trąbek. Chodniki wypełniał tłum przechodniów: obok ludzi ubranych bogato można było zobaczyć kobiety w chustach na głowie, mężczyzn w czapkach maciejówkach i brodatych żydów w chałatach.
Warszawa lat trzydziestych XX wieku była miastem z pogranicza przeszłości i nowoczesności. Jeszcze świeciły w niej latarnie gazowe, a po kocich łbach jeździły dorożki, wozy towarowe ciągnięte przez perszerony, w większych ulicach hałasowały tramwaje. W tę przeszłość wjeżdżały automobile, sygnalizując swoją obecność dźwiękiem trąbek. Chodniki wypełniał tłum przechodniów, obok ludzi ubranych bogato widziało się kobiety w chustach na głowie, mężczyzn w czapkach maciejówkach, brodatych żydów w chałatach. Architektura Warszawy tamtych lat prezentowała się imponująco. Profesor Marek Kwiatkowski, były dyrektor Łazienek Królewskich i znakomity varsavianista, poznawał miasto już jako mało chłopiec, chodząc na spacery z rodziną. Dzisiaj swoją imponującą wiedzą dzieli się z czytelnikiem, zabierając go na spacer po nieistniejących już zakątkach i ulicach, opowiadając historie domów ukryte w archiwaliach i historie mieszkających w nich ludzi. Jego gawędy o Warszawie to piękna rekonstrukcja dawnej Warszawy, jej ulic, placów i budynków, po których pozostał ślad jedynie na fotografii lub rysunku.