Menu

Maciej Orłoś

Maciej Orłoś urodził się w 1960 roku w Warszawie. Jest synem pisarza Kazimierza Orłosia, aktorem i dziennikarzem TVP. Zagrał w wielu filmach. Znany jest głównie jako prezenter Teleexpressu. Był również gospodarzem wielu wydarzeń telewizyjnych, m.in. festiwali w Opolu i Sopocie, gali Wiktorów oraz 50-lecia TVP. W 1998 roku ukazała się jego pierwsza książka Moje spotkania oko w oko - wybór najciekawszych wywiadów z gwiazdami, które przeprowadził dla telewizyjnego cyklu „Oko w oko". Zaangażowany w akcję „Cała Polska czyta dzieciom", wielokrotnie brał udział w czytaniu dla dzieci w miastach całej Polski, a także występował jako propagator czytania dla dzieci podczas akcji przeprowadzonej na antenie Telewizji Polskiej. Żonaty, ma czworo dzieci: Rafała, Antoniego, Jakuba i Melanię.
Wystąpienia publiczne są jak jazda samochodem – mistrzostwa nabiera się w praktyce. Jednak warto też mieć dobrego instruktora, szczególnie na początku. Maciej Orłoś ma ponad ćwierć wieku doświadczenia, na które składa się prowadzenie cieszących się ogromną popularnością programów telewizyjnych, w tym kultowego Teleexpressu. W czasie swojej kariery był gospodarzem wielu uroczystości, spotkań oraz szkoleń. Przeprowadził wywiady telewizyjne z tak wybitnymi postaciami, jak Meryl Streep, Anthony Hopkins, Céline Dion, Nicole Kidman czy Bill Gates. Teraz postanowił podzielić się swoim doświadczeniem z każdym, kto odczuwa dyskomfort w sytuacjach, w których konieczne jest publiczne zabranie głosu, i poszukuje odpowiedzi na pytania: • Co zrobić, by publiczność z zaciekawieniem słuchała wystąpienia? • Jak poprowadzić prezentację, by widownia nagrodziła mówcę brawami? • Jak dobrze zaprezentować się przed publicznością – kontrahentami, szefem, potencjalnymi klientami? • Jak na forum publicznym skutecznie reprezentować siebie i swoją firmę? Maciej Orłoś nie tylko zna odpowiedzi na te pytania, lecz także potrafi przekazać wiedzę w ciekawy i skuteczny sposób. Chcesz poznać tajniki sukcesu w wystąpieniach publicznych? Ta książka jest właśnie dla Ciebie!
Jak przygotowywać się do wystąpienia przed publicznością lub przed kamerami? Jakie są sposoby radzenia sobie z tremą? Jak uniknąć wpadek i jak wybrnąć z sytuacji, gdy już się przydarzą? Jak postępować w kontaktach z dziennikarzami? – na te i inne pytania odpowiada Maciej Orłoś, jeden z najbardziej popularnych prezenterów telewizyjnych w Polsce. Występowanie przed publicznością można porównać do prowadzenia samochodu: w obu przypadkach możliwe jest dojście do wprawy, ale początki są trudne – pisze Maciej Orłoś we wstępie swojej książki. Autor zaczyna od podstaw skutecznego wystąpienia, takich jak pierwsze wrażenie, nawiązanie kontaktu z publicznością oraz warstwa niewerbalna, aby następnie przejść do bardziej szczegółowych zagadnień, takich jak występy na żywo przed kamerą czy udzielanie wywiadów. Wszystkie wskazówki zostały poparte licznymi przykładami. Książka jest doskonałym merytorycznie poradnikiem dla osób, które na co dzień muszą mierzyć się z szeroko rozumianymi publicznymi występami. Znajdziemy w niej również pełne humoru anegdoty zza kulis świata telewizji i biznesu. O autorze: Maciej Orłoś – laureat trzech Wiktorów, Super Wiktora oraz Telekamery. Znany przede wszystkim jako prowadzący magazyn „Teleexpress”, z którym związany jest od 1991 roku, jest również trenerem wystąpień publicznych, autoprezentacji i kontaktów z mediami.
Pierwszy odcinek jednego z najpopularniejszych polskich programów telewizyjnych został wyemitowany 26 czerwca 1986 roku. Książka, która w maju ukaże się nakładem Wydawnictwa RM prześledzi jego historię od pierwszych pomysłów aż do najnowszych odcinków. Zajrzymy za kulisy programu, poznamy jego twórców i prowadzących, a przede wszystkim dowiemy się jak zmieniała się polska telewizja od lat osiemdziesiątych do roku 2016. Historię programu w barwnym, pełnym anegdot stylu opowiedzą największe gwiazdy programu: Maciej Orłoś i Marek Sierocki.
Maciej Orłoś, autor wydanych przez Znak Tajemniczych przygód Kubusia, napisał książeczkę dla swojej córki Melanii. Te przemiłe opowiadania są z pozoru bardzo zwyczajne, opisują codzienność małej dziewczynki. Jednak wiele ciekawych zdarzeń burzy porządek ułożonego dnia za sprawą dziadka Meli. Dzieją się rzeczy tajemnicze i niewytłumaczalne...     
Książka dla dzieci, autorstwa znanego dziennikarza i działacza akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Maciej Orłoś pisał ją z myślą o swoim sześcioletnim synu. Kubuś mieszka w Warszawie, tam chodzi do przedszkola, do którego co dzień odprowadza go babcia. Wszystko zdawałoby się poukładane i zwyczajne. A jednak… Kubuś w pozornie zwyczajnym świecie doświadcza czegoś niezwykłego i tajemniczego, jego dzień nie zawsze jest taki zwykły i zgodny z planem. Ogromną zasługę w burzeniu owej rutyny ma babcia Kubusia – osoba niezwykła i tajemnicza.
Występowanie przed publicznością można porównać do prowadzenia samochodu: w obu przypadkach możliwe jest dojście do wprawy, ale początki są trudne. Podobne problemy ma osoba, która występuje publicznie. Kiedy robi to pierwszy raz, jest potwornie zestresowana, zazwyczaj ponura, nie wie, co robić z rękami, w którą stronę patrzeć, jak stanąć, mówić do mikrofonu, konstruować zdania, jakiego języka użyć, jak długo mówić itd. A kiedy nabierze wprawy, opanuje wszystkie techniczne elementy wystąpienia tak, że będzie wykonywać je odruchowo. Maciej Orłoś - w ciągu wielu lat praktyki szkoleniowej miał do czynienia z setkami kursantów – przedstawicielami różnych branż, ludźmi z różnych środowisk biznesowych i zajmujących różne stanowiska. Książka powstała na podstawie własnych wieloletnich doświadczeń autora jako trenera/szkoleniowca oraz jako obserwatora niezliczonych wydarzeń, podczas których występowano publicznie. Autor z pełnym przekonaniem radzi, jak: 1. odnieść dobre pierwsze wrażenie, 2. stworzyć dobrą aurę rozmowy, 3. co zrobić z rękami, czyli tajemnice gestykulacji, 4. co zrobić, by nie zjadła cię terma, 5. jak nie zanudzić publiczności, 6. przygotować się do prezentacji z zastosowaniem nowoczesnych technik. Śmiało można stwierdzić, że poznając rady zawarte w tej książce będziesz należał do grupy świetnych mówców – ludzi, którym wystąpienia publiczne nie sprawiają trudu – są naturalni, mówią ciekawie, nie zjada ich trema, potrafią nawiązać kontakt z odbiorcami. Pamiętaj: należysz do 99 procent ludzi, którzy mogą nauczyć się występowania przed publicznością!
Czy obok nas istnieje jakiś inny, magiczny świat? Mały Kubuś przekonuje się, że tak i jest na wyciągnięcie ręki. Tam zwierzęta potrafią mówić, zabawki ożywają a wszystko sprawia dużo radości. Chłopczyka do tej krainy niesamowitości wprowadza babcia, a wszystko zaczyna się pewnego zupełnie zwyczajnego dnia, kiedy Kubuś poprosił ją o wizytę w zoo. Odwiedziny, w których nie miało być nic niezwykłego, zmieniają się w podróż po krainie czarów, a to dopiero początek przygód chłopczyka.
Pięcioletnia Mela jest szczęśliwym dzieckiem- ma nie tylko troskliwych rodziców, ale i wspaniałego dziadka. Dziadka, który nie tylko opowiada małej wnuczce różne ciekawe historie, lecz potrafi sprawić, że bajki stają się rzeczywistością. Za sprawą ofiarowanego przez niego cudownego bursztynka, dziewczynka przenosi się w świat marzeń, gdzie można spotkać krasnoludka a wróżka wyczaruje najlepsze na świecie lody.
„Kuba i Mela. Dodaj do znajomych.” to pełna humoru, bardzo prawdziwa opowieść o życiu i przygodach pewnego nietuzinkowego rodzeństwa. Jedenastoletni Kuba i siedmioletnia Mela przeżywają to wszystko, co przeżywają inne dzieciaki w ich wieku. Szkoła, wakacje, codzienność w zgranej, acz niekoniecznie do końca zgodnej rodzinie. Kuba i Mela to inteligentne i niekiedy bardzo złośliwe bestie, które pilnie obserwują zachowania dorosłych. Z ich opowieści wyłania się porażająco zabawny obraz starszego pokolenia, które nie jest w stanie pojąć praw i zasad rządzących życiem ich dzieci. Tytuł dedykowany jest zarówno najmłodszym, jak i ich znerwicowanym rodzicom. Podzieloną na ponad dwadzieścia epizodów książkę uzupełniają fantastyczne ilustracje Henryka Sawki.
Drugi tom perypetii sympatycznego rodzeństwa, czyli tytułowych Kuby i Meli. Rodzice mało co rozumieją – to już wiemy. Posiadanie starszego brata/młodszej siostry (niepotrzebne skreślić) bywa uciążliwe. Ale każdy kolejny dzień to nowa przygoda i nawet jeśli czasem się ze sobą nie zgadzamy i kłócimy, to przecież i tak się kochamy. Pełna humoru i nie pozbawiona ironii książka o codziennym życiu i przygodach pewnej polskiej rodziny z obrazkami znanego satyryka, Henryka Sawki. Lektura nie tylko dla dzieci! Rekomendujemy również dorosłym, pod warunkiem, że potrafią zachować dystans do samych siebie.