Menu

Natalia Kołaczek

Skończyła filologię skandynawską. Lektorka i tłumaczka języka szwedzkiego. Od pięciu lat prowadzi popularnego bloga Szwecjoblog na którym serwuje nam ciekawostki odnośnie tego kraju.
Czy to prawda, że król Karol XVI Gustaw w trosce o środowisko naturalne zakaże swoim krajanom używania wanien? Jak w praktyce wygląda słynne szwedzkie równouprawnienie? Autorka odpowiada na te pytania, oprowadzając czytelnika po galerii utopijnych portretów jednego z najszczęśliwszych narodów Europy, w otoczeniu stereotypowych łatek i etykiet przypisywanych Szwedom, jak również pośród krytycznych przedstawień w krzywym zwierciadle. Wszystko po to, żeby lepiej poznać Szwecję i jej mieszkańców. Czy dzieli nas coś więcej niż Bałtyk?
Język to władza. Dlatego napisałam tę książkę. Szwedzkie słowo lagom - życie wystarczająco dobre - rozniosło się po świecie jako symbol szwedzkiego umiaru, życia wygodnego i przyjemnego, spędzanego wśród pięknych krajobrazów na czytaniu najlepszych na świecie kryminałów. Lecz co, jeśli to wszystko mrzonki? Perfekcyjnie skonstruowany i prowadzony narodowy marketing, na który każdy z nas dał się nabrać? Elisabeth Asbrink, z typową dla siebie elokwencją i dowcipem, zabiera nas w pełną niespodzianek podróż przez szwedzką historię, idee, język i wartości. Od „szwedzkiej zawiści”, „duńskich durniów”, „bydła dyktatury”, przez „IKEA”, „zdejmij buty” i „przeciętnego Svenssona” po „Most nad Sundem”, „OMG” i „Nie wiedzieliśmy” - prawdziwa twarz Szwecji.
Czym jest „syndrom Bullerbyn”? Jak skłonić do rozmowy małomównego Szweda? Czego potrzebuje do szczęścia przeciętny mieszkaniec kraju, w którym, jak mawiają złośliwcy, lato trwa jeden dzień? Czy prawdą jest, że król Karol XVI Gustaw w trosce o środowisko naturalne zakaże swoim krajanom używania wanien? Jak w praktyce prezentuje się słynne szwedzkie równouprawnienie? Jak Szwedzi radzą sobie z temperaturami? Autorka odpowiada na pytania, które pozwalają czytelnikowi przejść się po galerii utopijnych portretów jednego z najszczęśliwszych narodów Europy, w otoczeniu stereotypowych łatek i etykiet przypisywanych Szwedom, jak również pośród krytycznych przedstawień w krzywym zwierciadle. Wszystko to powoduje, że lepiej poznajemy Szwecję oraz jej mieszkańców. Czy Bałtyk to jedyne co nas dzieli?
Nienawidzisz swojej firmy – przeczytaj tę książkę! Kochasz swoją firmę – przeczytaj tym bardziej! Korponinja to błyskotliwa i dowcipna satyra na życie pracowników korporacji uwięzionych w przeszklonych biurowcach. Lars Berge, szwedzki dziennikarz, w swoim debiucie pokazuje jednak, że firmowe procedury, szczątkowość międzyludzkich relacji i płytkość motywacyjnych sloganów prowadzą nieuchronnie do Wei Ji – wielkiego kryzysu.