Menu

Pseudo-Dionizy Areopagita

Pseudo-Dionizy Areopagita (V/VI w.) – teolog i myśliciel chrześcijański z kręgu mnichów syryjskich, często mylony z Dionizym, nawróconym przez św. Pawła, pod którego imieniem upowszechniał swoje pisma. Wszyscy myśliciele średniowiecza potraktowali tę mistyfikację poważnie, czcząc jego dzieła niemal jak Pismo Święte, a prawdę odkryto dopiero na przełomie XIX/XX w.
Po raz pierwszy w jednym tomie przekłady najważniejszych pism teologicznych wybitnego teologa i filozofa, żyjącego na przełomie V i VI wieku i zaliczanego do grona neoplatoników – jednej z najbardziej tajemniczych postaci wśród pisarzy wczesnochrześcijańskich.  W książce znalazły się traktaty: Imiona boskie, Teologia mistyczna, Hierarchia niebiańska i Hierarchia kościelna.   Jak pisze w przedmowie ks. Tomasz Stępień, „świat widziany oczami Pseudo-Dionizego jest kosmosem, czyli porządkiem i ładem wszystkich elementów, które do niego należą”.
W dwóch traktatach składających się na drugi tom jego Pism Pseudo-Dionizy wprowadza nas w niezwykły świat hierarchii porządku intelektów niebiańskich i wzorowaną na nich hierarchię Kościoła. Nie posiadamy innego niż Hierarchia niebiańska traktatu o aniołach, który wywarłby tak wielki wpływ na rozwój angelologii. Natomiast Hierarchia kościelna, drugi z traktatów, wywarła olbrzymi wpływ na rozumienie i kształt liturgii w Kościele bizantyńskim.