Menu

Richard Grunberger

RICHARD GRUNBERGER – urodził się 7 marca 1924 roku w Wiedniu w żydowskiej rodzinie. Był brytyjskim historykiem specjalizującym się w badaniach nad III Rzeszą. Zmarł 15 lutego 2005 roku.

Richard Grunberger – dzieciństwo w czasach II wojny światowej

W 1938 roku Grunberger wyjechał z Wiednia pierwszym pociągiem Kindertransport – akcji ratunkowej, która została zorganizowana kilka miesięcy przed wybuchem wojny. Początkowo trafił do obozu dla uchodźców w Lowestoft w Anglii. Później zamieszkał w żydowskiej rodzinie krawców z West Endu w Londynie. Grunberger zaczął pracować w tym zawodzie. Jednak nie porzucił swoich marzeń o zdobyciu wyższego wykształcenia. Dlatego ukończył college w Birkbeck. Otrzymał też stypendium wystawiennicze z historii w King’s College London.

Richard Grunberger – książki historyczne

Gdy młody Richard Grunberger udał się do Biblioteki Wiener w Londynie, nie mógł znaleźć żadnej książki, która zawierałaby informacje na temat nazizmu i XX-wiecznych Niemiec. Jego przyjaciel zachęcił go, aby sam stworzył taką pozycję. Tak właśnie narodziła się „Historia społeczna Trzeciej Rzeczy”. Po raz pierwszy opublikowano ją w 1971 roku. Od tego momentu stała się ważnym podręcznikiem do studiowania historii społecznej nazistowskich Niemiec w szkołach i na poziomie licencjackim. Oprócz tego Grunberger napisał też takie pozycje, jak „Niemcy 1918-1945”, „SS Hitlera”, czy też „Czerwone Powstanie w Bawarii”.
Po dojściu Hitlera do władzy w Niemczech zmienia się wszystko, nawet chleb. Korupcja jest surowo karana, chyba że dotyczy partyjnych elit. Przeciwnicy władzy to „odpadki natury”. Panuje kult „przywracania kobietom ich naturalnej godności”. Partia decyduje, co można publicznie powiedzieć, u kogo kupować, jaką gazetę czytać, na co pójść do teatru, jak wychować dzieci. Historia społeczna Trzeciej Rzeszy to jedyna książka, która tak kompleksowo opisuje codzienne życie w nazistowskich Niemczech. W trzydziestu rozdziałach – każdy poświęcony jest innej dziedzinie życia – Richard Grunberger na licznych przykładach pokazuje, jak dwanaście lat istnienia Trzeciej Rzeszy wpłynęło na oświatę i kulturę, jak niszczono stare media i tworzono nowe, na czym w praktyce polegała nowa polityka rodzinna, jak w majestacie prawa gnębiono Żydów i homoseksualistów, jak szybko zmieniły się język i humor. Lektura obowiązkowa, która uświadamia, jak cienka bywa granica między prawem a bezprawiem i jak niewiele trzeba, żeby naród ogarnęło zbiorowe szaleństwo.