Menu

Ron Franscell

Ron Franscell urodził się 29 stycznia w 1957 roku i jest amerykańskim dziennikarzem, pisarzem i autorem kryminałów. Uczył się w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis oraz w Ca-sper College, gdzie wydawał szkolny biuletyn. W 1979 roku otrzymał tytuł licencjata dziennikarstwa na Uniwersytecie Wyoming. Mieszka na co dzień w stanie Nowy Meksyk i tam pracuje jako dziennikarz. Two-rzy głównie powieści kryminalne, także w nurcie true crime.

Ron Franscell – doskonałe powieści kryminalne

Ron Franscelli zadebiutował jako pisarz w 1998 roku nowelą pod tytułem „Angel Fire”. Znany jest także ze swojej relacji „The Darkest Night”, opisującej brutalny gwałt i mord na nieletnich sąsiadach tego autora z Wyoming. Polscy czytelnicy mogą znać również twórczość Franscell’a z takich książek, jak „Sekcja zwłok. True crime. Historie z prosektorium” czy „Shadowman. Pierwszy w historii FBI portret psychologiczny se-ryjnego mordercy.”.

Ron Franscell- doceniany pisarz i dziennikarz

Ron Franscell otrzymał w 1996 roku stypendium literackie za swoją pierwszą powieść „Angel Fire”, która w 1999 roku znalazła się na liście 100 najlepszych powieści Zachodu wg San Francisco Chronicle. W 2007 roku „The Darkest Night” stał się bestsellerem New York Timesa, a w 2017 roku Franscell otrzymał nomi-nację do nagrody Edgara.
Książka Rona Franscella „Shadowman. Pierwszy w historii FBI portret psychologiczny seryjnego mordercy” Trzymająca w napięciu relacja o powstaniu pierwszego w historii FBI profilu psychologicznego, który pomógł złapać seryjnego mordercę. 25 czerwca 1973 roku z kempingu w Montanie ginie siedmioletnia Susie Jaeger. Ktoś rozciął tył namiotu i porwał dziewczynkę, gdy jej rodzina spała. Nikt nic nie widział, nic nie słyszał. Rozpłynęła się w powietrzu. FBI rozpoczyna największą obławę w historii Montany. Czas mija. Gdy policja szuka śladów, agent specjalny Pete Dunbar uczestniczy w warsztatach w siedzibie FBI w Quantico w Wirginii. To tu rodzi się zupełnie nowy, przełomowy pomysł. Co byłoby, gdyby przestępcy na miejscu zbrodni zostawiali nie tylko odciski palców czy butów? Co, jeśli na trop może naprowadzić ślad psychologiczny? Na prośbę Dunbara agenci FBI tworzą pierwszy w historii profil domniemanego sprawcy: UnSuba, który porwał Susie Jaeger, a kilka miesięcy później dziewiętnastoletnią kelnerkę. Kiedy w końcu dochodzi do aresztowania podejrzanego Davida Meirhofera, przygotowany przez agentów profil pasuje do seryjnego mordercy jak ulał. A nowa dziedzina wiedzy zostaje nazwana profilowaniem kryminalnym. Porywająca podróż przez plątaninę brutalności i błyskotliwości, która dała początek jednemu z najbardziej intrygujących narzędzi kryminalistycznych FBI: profilowaniu kryminalnemu. – John Douglas, legendarny profiler FBI i autor Mindhuntera
Czy to prawda, że Lee Harvey Oswald, domniemany zabójca prezydenta Johna F. Kennedy’ego, był rosyjskim agentem? Dlaczego producent muzyczny Phil Spector został uznany za winnego zabójstwa Lany Clarkson, choć wiele wskazywało, że ofiara sama targnęła się na swoje życie? Co wspólnego z okultyzmem miała słynna „trójka z West Memphis”? Czy Vincent van Gogh popełnił samobójstwo? Na te pytania odpowiada doktor Vincent di Maio, który ma za sobą ponad 9000 autopsji. Otwierając przed nami drzwi do prosektorium, zdradza tajemnice i ciekawostki, które zainteresują każdego fana zagadek kryminalnych. Wraz z pisarzem Ronem Franscellem odkrywa wstrząsające historie zmarłych, które bez pracy patologów sądowych zostałyby pogrzebane na zawsze. Autorzy zapraszają nas do świata koronerów, przysięgłych, świadków i sędziów. Pokazują, że wymiar sprawiedliwości czasem nie radzi sobie z najbardziej skomplikowanymi kryminalnymi przypadkami, a jasne dowody zbrodni często podlegają błędnej ocenie lub manipulacji. Di Maio, by odkryć prawdę, pozwala po raz ostatni przemówić swoim „pacjentom” na stole sekcyjnym. Czy jesteś gotów, żeby wysłuchać, co mają do powiedzenia?