Menu

Similak Zygmunt

Korona: Krwawy świt. Ludzie od zawsze zastanawiali się nad swoimi korzeniami. Skąd przyszli, kim byli ich przodkowie i jak żyli. Co to znaczy być Polakiem, Słowianinem, Europejczykiem, człowiekiem? Kiedy sięgamy w głąb historii, pojęcia te zacierają się i znikają. 1000 lat temu żaden człowiek zamieszkujący tereny obecnej Polski nie wiedział, że jest Polakiem. 1500 lat temu nie było tu żadnego Słowianina, a 40 000 lat temu przedstawiciela homo sapiens. Człowiek wędrował z Afryki do Europy przez korytarz lewantyński, tą samą drogą, którą milion lat wcześniej przemierzył Pitekantrop. Tereny Europy Środkowej porośnięte lesistą tundrą i nieprzebytymi borami były bogate w łowną zwierzynę i urodzajną ziemię. Zamieszkiwały je różne gatunki człowieka, osiedlały się tu liczne ludy i plemiona i rozwijały różnorodne kultury. Jedne ustępowały miejsca innym, ale zawsze w większym lub mniejszym stopniu przenikały się i oddziaływały na siebie. W naszych żyłach płynie krew ich wszystkich. Korona: Krwawy świt jest pierwszą częścią trylogii komiksowej opowiadającej o początkach państwa polskiego.Autorzy pokazali w niej dzieje ludów zamieszkujących tereny współczesnej Polski od czasów prehistorycznych do czasów Mieszka I, pierwszego władcy z dynastii Piastów. Za stronę graficzna projektu odpowiada Zygmunt Similak, łódzki nestor komiksu, jeden z najwybitniejszych polskich twórców komiksowych, autor między innymi Bitwy pod Grunwaldem, Zawiszy Czarnego, Wojów Mieszka, Smer’t Lachom, Historii okupacyjnych, W cieniu gwiazdy i Zakonu.
„Egzorcyści” w sposób najbardziej oczywisty i dosłowny ukazują ciemną stronę natury człowieka. Objawia się ona w osobach trzech egzorcystów przybyłych ze stolicy apostolskiej, żeby walczyć z demonem. Stają z nim do walki w makabrycznej scenerii kościoła, w którym wierni popełnili zbiorowe samobójstwo. Bestia szybko odkrywa ponure tajemnice egzorcystów i wykorzystując ich słabości, zabija ich i odsyła grzeszne dusze do piekła. Komiks pełen jest scen przemocy, dlatego przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłego czytelnika.
Ostatnia, trzecia część przezabawnej komiksowej trylogii „Triumwirat”. Rycerz, znudzony osiadłym życiem na zamku, korzysta z pierwszej nadarzającej się okazji, by powrócić na szlak przygód. Na jego drodze staje potężny przeciwnik, który może położyć kres jego beztroskiemu życiu. Choć szybko staje się jasne, że we wszystko wmieszały się nieziemskie moce, których nawet największy mocarz nie jest w stanie pokonać, to kodeks rycerski nakazuje rycerzowi stanąć do walki. Na szczęście w takich chwilach zawsze może liczyć na parobka…
Autor z perspektywy dziecka, z niezwykłą wnikliwością i wrażliwością, maluje obraz rodzinnej Łodzi w pierwszych latach po II wojnie światowej. Mały Zygmuś obserwuje wprowadzony przez Rosjan nowy porządek, który szybko przekształca się w okrutny totalitaryzm… W takiej scenerii chłopiec codziennie podejmuje walkę o przetrwanie i wciąż przytrafiają mu się zaskakujące przygody.Ten historyczny mini cykl, przeznaczony zarówno dla młodego jak i dojrzałego czytelnika, jest jedyną w Polsce komiksową autobiografią z czasów II wojny światowej i wczesnych lat komunizmu.