Menu

Zdzisław Kijas

Msza święta to modlitwa ponad wszystkie modlitwy. To kwintesencja modlitwy, a nawet coś jeszcze większego. Tą wielkość, wyraża obraz na okładce. Nasze modlitwy wypowiedziane słowami i czynami w postaci darów ołtarza, kapłan przedstawia Chrystusowi, który w Duchu Świętym zanosi je do Ojca w niebie. Tak więc ludzkie błagania, stają się jakby osobistymi prośbami Jezusa. A prośby Jezusa są zawsze wysłuchiwane przez Ojca. Oto wielkość mszalnej modlitwy człowieka wierzącego. O tej modlitwie, którą Autor nazwał Boską modlitwą, jest ta niezwykła książka.
Jubileusze w życiu Kościoła są wydarzeniami o wielkim znaczeniu. Publikacja „Rok Święty 2025. Śladami historii i teraźniejszości” przypomina i przybliża wcześniejsze jubileusze, m.in. bardzo wyczekiwany i ważny dla Jana Pawła II Wielki Jubileusz 2000 czy uroczystości z lat 2015–2016. Rok Święty 2025 obfituje w wydarzenia przygotowane dla różnych grup społecznych, organizowane są koncerty, wystawy, spotkania o charakterze duchowym. Mają one pomóc wiernym w odkryciu na nowo sensu Roku Świętego i pielęgnowaniu doświadczenia wiary poprzez modlitwę. Książka ta, wzbogacona fotografiami, zachęca czytelników do intensywnego przeżywania jubileuszowego Roku Świętego.
 Przywykliśmy kojarzyć Greccio z pierwszą szopką i świętowaniem Bożego Narodzenia. W osiemsetną rocznicę tego wydarzenia, o. prof. Zdzisław Kijas zwraca jednak uwagę na jego znaczenie dla zrozumienia rozwoju duchowego św. Franciszka. Interpretuje je w kontekście nocy ciemnej, która właśnie wtedy kończyła się dla Asyżanina. Doświadczenie nocy ciemnej, jakiej został poddany św. Franciszek, może być doświadczeniem każdego z nas. Dla wielu osób Bóg przestałbyć oczywistością. Żyjemy, jakby Boga nie było, jakby „umarł”. Został zepchnięty na margines. Nie słyszymy już Jego głosu. Co wtedy zrobić? Jak Go odnaleźć? Naucz się od św. Franciszka, jak zaakceptować całe życie. Kochać je jak on – we wszystkich jego odsłonach. Dotykać wszystkich jego aspektów: tych dobrych i tych najtrudniejszych. Bo, jak pisze Autor, „nawet w najbardziej ciemną noc nie znikają gwiazdy na niebie”. Trzeba tylko umieć je dostrzec.   
Reguła i życie. Czego dziś uczy św. Franciszek Zdzisław J. Kijas Dowiedz się, jak żyć dziś na wzór św. Franciszka! Reguła nie jest przewodnikiem po przeszkodach, ale kompasem, który ukierunkowuje i wspiera w wędrówce. Papież Franciszek, fragment z przedmowy O. Zdzisław Kijas udowadnia, że reguła zakonna wcale nie jest nudnym i przestarzałym dokumentem Kościoła z czasów średniowiecza. Przeciwnie, jego refleksje pokazują, że umiejętne korzystanie z niej, może twórczo rozwinąć również życie i osobowość człowieka XXI wieku. Praca, relacje, podejmowanie decyzji, rodzina czy życie duchowe – te i inne dziedziny naszej codzienności mogą dzięki prostym radom św. Franciszka zyskać zupełnie nowy wymiar. Jak pisze sam autor, chodzi bowiem głównie o to, aby reguła stała się głosem i twarzą Franciszka, jego duchową obecnością pośród braci i sióstr, którzy postanowili naśladować Chrystusa w jego szkole. Zdzisław Józef Kijas – franciszkanin, profesor teologii, nauczyciel akademicki wielu uczelni w Polsce i za granicą, postulator generalny spraw kanonizacyjnych Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Jest autorem wielu poczytnych książek, w tym wydanych nakładem wydawnictwa Bratni Zew: Życie jako dojrzewanie świętości. Maksymilian Maria Kolbe, Sprawy nader ważne, Opatrzność i przeznaczenie, Wyszyński. 40 spojrzeń, Kto słucha Boga. Napomnienia św. Franciszka oraz trzech powieści o wyjątkowych kobietach XIX w.
Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. (św. Franciszek z Asyżu) Franciszek z Asyżu słuchał Boga ze skupieniem. Słuchał Go mądrze i z miłością, starając się, by żadne Jego słowo nie zostało przeoczone. Napełniony słowami Pana, przygotował dla braci dwadzieścia osiem Napomnień – pouczeń i zachęt, w swojej literackiej formie zbliżonych do Jezusowych błogosławieństw. Wiedział, że tylko ten, kto słucha Boga i trzyma się Jego wskazań spogląda ufnie w przyszłość.Naucz się od św. Franciszka, jak zapraszać Boga w świat codziennych zdarzeń, jak korzystać z drobnych okazji, które pomogą ci na drodze do dojrzałości i duchowego wzrostu. Nie czekaj! Daj się zaprosić już dziś! Pielgrzymowanie raz rozpoczęte skaje się niekończącą się przygodą, dzięki której nauczysz się przebaczać, kochać i budować lepszy świat.
Męczeństwo wpisane jest w bieg historii Kościoła od jego początków.Przez wieki chrześcijanie z miłości do Chrystusa gotowi byli oddawać życie. Wśród nich znalazły się bohaterskie siostry ze ZgromadzeniaSióstr św. Elżbiety. 19 czerwca 2021 r. Ojciec Święty Franciszek wydał dekret o męczeństwie siostryM. Paschalis Jahn i dziewięciu towarzyszek i pozwolił na ogłoszenie ich błogosławionymi.Autor w interesujący i oryginalny sposób przybliża sylwetki sióstr, które z entuzjazmem odpowiedziały na wezwanie Chrystusa. Kiedy w 1945 r. na tereny Dolnego Śląska i Opolszczyzny wkroczyła Armia Czerwona, grabiąc mienie, mordując ludność cywilną i dokonując gwałtów, siostry – w obronie wiary i czystości swojej oraz innych kobiet – poniosły śmierć męczeńską.
Autor spogląda na kard. Wyszyńskiego w sposób nieszablonowy. Nie interesuje go monumentalność postaci Prymasa Tysiąclecia, ale jego duchowe piękno, estetyczna wrażliwość, jego pragnienia i lęki, odwaga i tęsknota za miłością. Opierając się na zapiskach Kardynała, pozwala przemawiać jemu samemu. Poznaj historię jednego z największych Polaków XX w., postaci wyjątkowej, bogatej wewnętrznie, nad wyraz wrażliwej i kreatywnej. W 40 spojrzeniach na kardynała Wyszyńskiego dostrzeżesz człowieka z krwi i kości , pokornego, starającego się odkrywać miłość Boga w sytuacjach, które dla innych są jej zaprzeczeniem.
Autor spogląda na kard. Wyszyńskiego w sposób nieszablonowy. Nie interesuje go monumentalność postaci Prymasa Tysiąclecia, ale jego duchowe piękno, estetyczna wrażliwość, jego pragnienia i lęki, odwaga i tęsknota za miłością. Opierając się na zapiskach Kardynała, pozwala przemawiać jemu samemu. Poznaj historię jednego z największych Polaków XX w., postaci wyjątkowej, bogatej wewnętrznie, nad wyraz wrażliwej i kreatywnej. W 40 spojrzeniach na kardynała Wyszyńskiego dostrzeżesz człowieka z krwi i kości , pokornego, starającego się odkrywać miłość Boga w sytuacjach, które dla innych są jej zaprzeczeniem.
Męczeństwo wpisane jest w bieg historii Kościoła od jego początków.Przez wieki chrześcijanie z miłości do Chrystusa gotowi byli oddawać życie. Wśród nich znalazły się bohaterskie siostry ze ZgromadzeniaSióstr św. Elżbiety. 19 czerwca 2021 r. Ojciec Święty Franciszek wydał dekret o męczeństwie siostryM. Paschalis Jahn i dziewięciu towarzyszek i pozwolił na ogłoszenie ich błogosławionymi. Autor w interesujący i oryginalny sposób przybliża sylwetki sióstr, które z entuzjazmem odpowiedziały na wezwanie Chrystusa. Kiedy w 1945 r. na tereny Dolnego Śląska i Opolszczyzny wkroczyła Armia Czerwona, grabiąc mienie, mordując ludność cywilną i dokonując gwałtów, siostry – w obronie wiary i czystości swojej oraz innych kobiet – poniosły śmierć męczeńską.
Komunia święta ma taki potencjał, że z największego nieszczęśnika na tej ziemi potrafi uczynić najbardziej szczęśliwego człowieka. Ale kto o tym wie? Po wielu latach, ukazuje się pierwsza książka na temat owoców komunii świętej. Drogi Czytelniku, zapraszamy Cię do tych niebiańskich odkryć. Poznaj co może dziać się w Tobie, z Tobą i przez Ciebie, gdy z wiarą i miłością karmisz się żywym Bogiem.