Menu

Zenon Ziółkowski

Kolejna książka z serii BIBLIOTEKA MIŁOŚNIKÓW BIBLII. Zawiera między innymi: Zmiana w "Zdrowaśce" Nieporozumienie z powodu braku wina Skąd się wziął świat? Gdzie znajduje się Eden? Żebro Adama Po piaskach Pustyni Judzkiej Rękopisy starsze od najstarszych
Spotkania autora z Karolem Wojtyłą, później Janem Pawłem II. Od roku 1958, aż po ostatnie lata pontyfikatu i po śmierci Papieża. Różne czasy, różne miejsca i zmieniająca się rzeczywistość świata. Osobiste refleksje, ale na tle całego Kościoła. Książka wzbogacona dużą ilością prywatnych fotografii autora.
Książka rozwija wątek świętości Jana Pawła II według cnót wiary, nadziei i miłości. Ten główny temat poprzedza swoisty prolog o świętości, zatytułowany wezwaniem Ojca Świętego: „Świętymi bądźcie!". Obok tych treści, przekazujących posługę pasterską Jana Pawła II w latach jego pontyfikatu - z nawiązywaniem do wydarzeń z całego życia - jest zamieszczone na dole każdej strony swoiste kalendarium, uzupełniające jego wypowiedzi w rozpisanym na cały rok ciągu, z uwzględnieniem okresów roku liturgicznego i świąt kościelnych - jak również bardziej znamiennych rocznic. Jest on znaczony tylko dniami miesięcy dlatego, by można było „złote myśli" Ojca Świętego odczytywać przez wszystkie lata życia - w ciągu „drogi do domu Ojca" każdej i każdego z nas. Słowo wstępne do tej pozycji nadesłał metropolita gnieźnieński, Prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk.
Książka w niekonwencjonalny sposób przybliża czytelnikowi fakty z życia Świętej Siostry Faustyny oraz pozwala poznać rolę Świętej w Bożym planie Miłosierdzia. Pomysł na trylogię oparty jest o opisy miejsc, w których przebywała Helenka Kowalska, późniejsza siostra Faustyna. Poznając sylwetki ludzi, którzy ją otaczali, przedmioty codziennego użytku oraz Jej wędrówkę życiową i wydarzenia z nią związane, możemy pełniej zrozumieć posłannictwo Świętej, prześledzić rozwój Jej duchowości, która tak bardzo spodobała się Panu Jezusowi, że uczynił Ją "narzędziem" w tworzeniu swego najdoskonalszego dzieła - obietnicy Bożego Miłosierdzia, opisanej przez św. Faustynę w słynnym już na świecie Dzienniczku. Pierwszy tom trylogii przenosi nas do domu rodzinnego Świętej w Głogowcu, gdzie się urodziła oraz spędziła pierwsze lata swego dzieciństwa. Następnie poznajemy kościół parafialny w Świnicach Warckich, gdzie została ochrzczona i przyjęła I Komunię Świętą oraz dom w Ostrówku, w którym pracowała. Obszerną część tomiku zajmuje część poświęcona Domowi Zakonnemu przy ul.Żytniej w Warszawie, gdzie Helenka, służyła jako siostra. Opisy tych miejsc i wielu innych ujmują zarówno ich historią, jak i współczesną rolą jako miejsc kultu oraz propagowania Bożego Miłosierdzia. Bezcennym walorem książki jest fachowy komentarz Autora, objaśniający w przejrzysty sposób teologiczne aspekty zagadnienia. Książka zawiera również unikalny i bogaty materiał ikonograficzny: mapki, fotografie, których jest ponad 250.
40 rozważań o Bożych pomocnikach na drodze zbawienia. Aniołowie są duchami. Choć właściwie na tym określeniu kończy się nasza wiedza o ich naturze, to jednak możemy wnikać w jej tajniki, poznając ich w działaniu. Dlatego wybrałem najbardziej znamienne urywki Biblii, ukazujące aniołów w pełnieniu przez nich głównej posługi, która nadała im „imię" posłańców.
To najnowsza ksiązka znanego popularyzatora Biblii, wydana w ramach serii "Biblioteka miłośników Biblii" tym razem dotyczy interpretacji i egzegezy pierwszych rozdziałów Księgi Wyjścia. Autor postawił sobie cel komunikatywnego wyjaśnienia i przekazania sensu wydarzeń opisanych w Biblii w formie katechezy, a więc przekazania treści dydaktycznej zrozumiałej dla osób nie mających teologicznego przygotowania. Główne zadanie jest praktyczne - ułatwić zasadnicze przesłanie Biblii jako Słowa Bożego przekazanego całej ludzkości. Z tej racji autor zastosował komentarz oraz pytania i odpowiedzi, z jakimi spotkał się w ciągu wielu lat swej twórczości. Ksiązka ma imprimatur władz kościelnych oraz znakomicie napisany wstęp wybitnego biblisty Abpa Henryka Muszyńskiego.