Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ameryka.pl Opowieści o Polakach w USA

Dorota Malesa

Ameryka.pl Opowieści o Polakach w USA

7.1

(627 ocen) wspólnie z

27,93

POWIEŚCI O LUDZIACH W POGONI ZA AMERYKAŃSKIM SNEM

OPOWIEŚCI O LUDZIACH W POGONI ZA AMERYKAŃSKIM SNEM

Każdy z nich miał własny American dream. Każdy musiał wziąć los w swoje ręce i ruszyć na podbój Dzikiego Zachodu naszych czasów. Uciekinierzy, wariaci, niespokojne dusze – Polacy, którzy w pogoni za marzeniami lub uciekając przed dotychczasowym życiem, wyjechali do Stanów.

By spotkać bohaterów tej książki, autorka pokonała tysiące kilometrów amerykańskich dróg.
Poznała Sebka, od dziesięciu lat szukającego żony w kastowym środowisku Chicago, gdzie obywatelstwo jest ważniejsze od miłości. Spotkała Marka, niegdyś króla disco polo, obecnie bezdomnego przesiadującego w nowojorskim Starbucksie. Rozmawiała z genialną prawniczką Olą, tropiącą największe błędy amerykańskiego sądownictwa. Odwiedziła właściciela najmodniejszej nowojorskiej restauracji, który w latach 80. przybył tu z Lublina z jednym plecakiem – a dziś, jak głoszą plotki, zdarza mu się odmówić stolika Seanowi Pennowi.


Historie amerykańskich Polaków to wybuchowa mieszanka polskiej duszy i amerykańskiego marzenia. Jest w nich miejsce na inność, odwagę i marzenia, choć w kraju wielkich możliwości i wielkich porażek słono się za nie płaci.

„Polonia w USA jest trochę jak egzotyczna wyspa, niebędąca do końca ani Polską, ani Ameryką. I być może właśnie dlatego jest tak fascynująca”. Dorota Malesa



Jedni przeżywają amerykański sen, inni nadal na niego czekają. Jednym emigracja przyniosła spełnienie, inni zapłacili za nią wysoką cenę. Bohaterowie Ameryki.pl są barwni i niebanalni. Widziane ich oczami Stany są zarówno egzotyczne, jak i swojskie. Mieszanka Lublina z Nowym Jorkiem, serka wiejskiego z McDonaldem, góralskiej gwary z chicagowskim ponglishem. Taka jest emigrancka Ameryka, a Dorota Malesa potrafiła ją opisać z reporterską wnikliwością, wrażliwością i polotem.
Marek Wałkuski

Czym jest dzisiaj American dream? Czy Polacy w USA tylko go śnią czy naprawdę przeżywają? Jedni są na samym szczycie, inni wciąż w poczekalni, niektórzy bez nadziei. Ale przecież w Ameryce wszystko jest możliwe. Dorota Malesa posiada niezwykły zmysł obserwatora i ostre pióro. W swojej reporterskiej książce przeprowadza nas zaułkami ulic Jackowa, żeby za chwilę wepchnąć na przejażdżkę rollercoasterem przez amerykańskie wyboje. Nie rozumiem Ameryki i nie sądzę, żebym ją kiedykolwiek zrozumiała, ale po lekturze tej książki stała się dla mnie bardziej oswojona. Czasami mam wrażenie, że to inna planeta. Tygiel, miejsce ogromnych możliwości, dające szansę tym, którzy nie otrzymaliby jej nigdzie indziej.
Martyna Wojciechowska

Nie mam cienia wątpliwości, że z setek książek o Ameryce ta jest jedną z najbardziej niezwykłych, a Dorota Malesa zrobiła to, na co mi może zabrakło odwagi. Widziałem z bliska huragan Katrina w Luizjanie, aligatory na Florydzie i niedźwiedzie na Alasce, ale dobre zrozumienie tego, jak za oceanem żyją nasi rodacy, jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej ekstremalnych doświadczeń dziennikarskich. Jak się okazuje, w efekcie także jednym z najbardziej fascynujących i bardzo często zaskakujących dla czytelnika. Bardzo poruszająca opowieść i o Ameryce, i o Polsce, i trochę o każdym z nas.
Piotr Kraśko

Znak Literanova
Broszurowa ze skrzydełkami

Data pierwszego wydania:
2019-02-27

ISBN: 978-83-240-4899-1

Liczba stron: 288

Znak Literanova

Format: 125x205mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...