Menu

Agonia dźwięków Jaume Cabré Książka

22,97 zł
22,97 zł - najniższa cena z 30 dni przed obniżką
39,90 zł (-42%) - cena detaliczna
Zamów teraz, wyślemy w poniedziałek.
Zobacz więcej
Wydawnictwo: Marginesy
Rodzaj oprawy: Twarda
Wydanie: pierwsze
Liczba stron: 336
Format: 14.5x23.5cm
Rok wydania: 2022
22,97 zł
Zapomniany klasztor La Rapita i mroczne początki XX wieku. Miejsce, które powinno być wypełnione Bogiem, miłością i dobrem. Siedziba mniszek klauzurowych została zapomniana także przez biskupa diecezji Feixes. Tego obrazu dopełnia postać wielebnej matki Dorotei, kobiety surowej i pozbawionej poczucia humoru. W charakterze spowiednika w klasztorze pojawia się brat Junoy, którego pasją jest muzyka. Niestety nie ma on dostępu fizycznie do instrumentów. Franciszkanin ratuje się wyobraźnią, gdyż tylko tak jest w stanie przetrwać klasztorne życie. Świadomy, iż długotrwałe posty i spowodowane tym niedożywienie nie przybliża nikogo do Boga, próbuje stanąć w obronie dwóch nowicjuszek. Mężczyzna postanawia stanąć w ich obronie, gdyż przez karę nałożoną na nie przez przełożoną zakonu, jedna umiera, zaś druga odchodzi z klasztoru. Zgorzknienie matki przełożonej spowodowane jest jej niespełnionymi ambicjami bycia poetką. Nie bierze ona pod uwagę innych racji niż swoje. Doprowadza do uwięzienia spowiednika i oskarżenia go o herezję.

Szczegółowe informacje na temat książki Agonia dźwięków

Wydawnictwo: Marginesy
EAN: 9788365780072
Autor: Jaume Cabré
Rodzaj oprawy: Twarda
Wydanie: pierwsze
Liczba stron: 336
Format: 14.5x23.5cm
Rok wydania: 2022
Data premiery: 09/05/2017

Oceny i recenzje książki Agonia dźwięków

Średnia ocen:
~ /10
Liczba ocen:
0
lubimyczytac.pl
Powiedz nam, co myślisz!

Pomóż innym i zostaw ocenę!

Zaloguj się, aby dodać opinię
25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

"Czy mentalność ksieni, ostra jak brzytwa, wynikała ze świętości, czy z fanatyzmu? Dlaczego była taka odporna na logiczne argumenty?" takie i inne pytania większość z nas zadaje sobie, gdy słyszy doniesienia o aferach w Kościele. Osoby duchowne czasem mają skłonność do tłumaczenia wszystkiego swoją wiarą i doświadczeniem, bardzo często wykorzystując swój autorytet. Cabre w mistrzowski sposób zaprezentował skrajności, które mogą doprowadzić do chaosu. Wykreował postać Matki Przełożonej, tak zapatrzonej i skupionej na swoich czynach oraz pozycji, że za wszelką cenę starała się zdominować innych. Jak wiadomo świat nie jest czarno biały, tyczy się to przede wszystkim ludzi. Urzekła mnie postać brata Junoya, poprzez swoją muzykę wyrażał siebie i swoje oddanie Bogu. Jego osoba jest idealnym wyważeniem dla Matki Przełożonej. Gorąco polecam!  

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Agonia dźwięków jest to dosyć gruba lektura, jednak zapewnia, że do przebrnięcia.Uogólniając można powiedzieć, że jest to książka o kościele oraz patologiach tam występujących, z tłem kryminalnym. Akcja dzieje się na początku XX wieku w zapomnianym przez ludzi i Boga klasztorze.Autorowi udało się stworzyć klimat, tak że każdego wieczoru z chęcią sięgałam po tę książkę.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Powieść 'Agonia dźwięków' traktuje na temat religii i jej instytucji.Fabuła została poprowadzona dwutorowo: z jednej strony opowiada o pobycie franciszkanina Junoy'a w warownym klasztorze La Ràpita, siedzibie mniszek klauzurowych, a z drugiej strony opisuje proces o herezję przed sądem diecezjalnym, co podkreśla kontrast pomiędzy chorą ortodoksyjnością klasztoru, a laickim praktycyzmem kurii biskupiej. W tym wszystkim prawdziwa religijność, istota wiary, ujawnia się jedynie pod koniec, w duszy brata Junoy'a, gdy to odbywa on walkę wewnętrzną, troszkę w duchu Dostojewskiego.Powieść została napisana przepięknym językiem, genialnie i oryginalnie. Czytałam ją z zapartym tchem i uważam, że jest jedną z najlepszych książek tego pisarza, obok 'Wyznaję'. Właściwie, wszystkie postacie powieści są bardzo charakterystyczne, a zarazem tragiczne. Oś dramatyzmu i przyczyną nieszczęść jest szalona i bardzo uparta oraz lubiąca stawiać na swoim, według mnie, przeorysza Dorotea. Niszczy ona życie dwóch nowicjuszek oraz biednego brata Junoy'a. Junoy'owi współczułam, bo rozumiem pasję człowieka, bez której życie nie ma sensu. On uwielbiał muzykę, a gdy ją go pozbawiono, stracił sens życia. Powieść Cabré ma jednak wymowę głębszą. Autorowi udało się bowiem pokazać hipokryzję i bezsens instytucji kościelnych, gdy formy przysłaniają człowieka. Oba bieguny są złe, co pokazuje fabuła. Z jednej strony bowiem mamy klasztor kontemplacyjny, w którym mniszki są poddawane bezwzględnemu reżimowi. Teściowa przy nim i więzienie to pestka. W zasadzie klasztor ten jest prywatnym folwarkiem przeoryszy, której sensem życia jest bycie panią umysłu, woli i ciał podopiecznych. Nawet naiwną siostrę Clarę pobyt tam wyzbywa z wiary, z którą przyszła. Z drugiej strony mamy kurię biskupią i całą machinę do walki z herezją. A poza tym kuria jest bardzo wydajną ekonomicznie firmą, zarządzaną przez sprawnego menadżera. Wszyscy po kolei są tam ludźmi praktycznymi, którzy świetnie zdają sobie sprawę z absurdalności tak ostrego rygoru w klasztorze, a jednak w sporze przeoryszy ze spowiednikiem poparli reguły i absurd. Pytanie do czytelnika, jakie mi się wyłoniło po lekturze, było takie, że jaki jest sens tego? Jakie były motywy postępowania postaci? Co konkretne wybory im dały? I że brat Junoy był idealistą, a idealiści zawsze ponosili klęskę. Zresztą, powieści Cabré zawsze są tragiczne i w tym tkwi ich piękno.Podsumowując, to przepiękna powieść, mistrzowska. Jestem nią zachwycona.