Menu

Tutor

Tutor
- analizai interpretacja dzieła literackiego, przykłądowe arkusze maturalne, poziom podstawowy- streszczenia logiczne, czytanie ze zrozumieniem- porównanie fragmentów utworów literackich, fragment utworu literackiego w kontekście prądów kulturowych epoki- porównanie fragmentu utworu literackiego z dziełem malarskim- plany prezentacji wypowiedzi ustnej na egzamin maturalny wewnętrzny
Testy egzaminacyjne z historii dla gimnazjalistów.
Książka "Wołyńskie lata, które pamiętam…" to wspomnienia wielu krewnych i znajomych autorki, którzy przeżyli gehennę wojny na Wołyniu w latach 1942-1945. Autorka przedstawia w niej przeżycia bliskich osób na tle historycznych zdarzeń. Opisuje także losy kilku rodzin z okolic Włodzimierza Wołyńskiego, Kowla, Kisielina i zapamiętaną przez nich gorycz prześladowań ze strony UPA i nacjonalistycznych organizacji ukraińskich. Główna bohaterka opowiadań jest postacią autentyczną (łączy wszystkie wątki wspomnień), bezgranicznie szczerą, pozbawioną egoizmu i gotową do poświęceń. Mając świadomość ograniczeń „wolnej woli” w zderzeniu z uwarunkowaniami zewnętrznymi, pozostaje wierna swej altruistycznej naturze.
Książka zawiera sześć próbnych arkuszy egzaminacyjnych wraz z rozwiązaniami i kryteriami punktowania. Jest to doskonała pomoc dla wszystkich przygotowujących się do nowego egzaminu gimnazjalnego. Rozwiązując je, uczeń może ocenić swoje umiejętności oraz wiedzę przed egzaminem. Część humanistyczna egzaminu obejmuje wiadomości i umiejętności z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, sztuki i ścieżek edukacyjnych: regionalnej, czytelniczej i medialnej, filozoficznej, europejskiej oraz kultury polskiej na tle tradycji śródziemnomorskiej. Wiadomosci i umiejśtności te określają Standardy wymagań egzaminacyjnych. W książce znajdziemy testy egzaminacyjne, przykłady odpowiedzi oraz zasady punktacji.Spis treści:Test I. W kręgu starożytnych cywilizacjiTest II. Wobec tradycji epoki krzyża i mieczaTest III. Ku nowej przygodzie. Człowiek odkrywa świat i swoje możliwościTest IV. "Za naszą i waszą wolność", czyli patriotyzm ponad wszystkoTest V. Człowiek w służbiwe wielkich ideiTest VI. "świecie nasz" - jaki jesteś?
Zeszyt 2a. Zakres podstawowy i rozszerzony. Opisuje reakcje chemiczne, podstawy obliczeń chemicznych, roztwory i mieszaniny, reakcje w roztworach wodnych elektrolitów.
Zestaw zeszytów przygotowanych z myślą o uczniach planujących zdawać chemię na egzaminie maturalnym oraz tych, którzy chcą studiować na kierunkach medycznych, farmaceutycznych lub innych, na których dominują nauki przyrodnicze.
Chemia. Ćwiczenia dla licealistów" zostały opracowane zgodnie z podstawą kształcenia ogólnego dla liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych i techników oraz w oparciu o standardy wymagań egzaminacyjnych. Zeszyty ćwiczeń mogą być pomocne podczas realizacji dowolnego programu nauczania chemii dopuszczonego przez MENiS do użytku szkolnego. Ich forma i zróżnicowanie zadań dostosowane są do wymogów nowej matury z chemii. Spora część zadań posiada treści interdyscyplinarne - problemy typowo chemiczne połączone są z fizyką, biologią czy z matematyką. Zamieszczone różnorodne ćwiczenia mają uczyć rozwiązywania problemów chemicznych, krótkiego definiowania stosowanych pojęć, wyszukiwania informacji, opracowywania i graficznego przedstawiania danych, wyciągania wniosków z opisów przemian chemicznych, analizowania tekstów popularnonaukowych itp. Treści zadań tak zostały opracowane, żeby jednocześnie rozszerzyć i uzupełnić zakres wiedzy, który zawarty jest w podręcznikach. Stopień trudności ćwiczeń jest zróżnicowany - nauczyciel będzie mógł je wykorzystywać zarówno w pracy z uczniami średnimi jak i uzdolnionymi. Do każdego zeszytu ćwiczeń zostały opracowane poradniki metodyczne dla nauczycieli - zawierają uwagi metodyczne dotyczące rozwiązywania zadań, bibliografię wskazaną do pogłębienia danego zagadnienia, źródła informacji wykorzystywanych w zadaniach. Spis treści: 1. Budowa atomu. 2. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. 3. Mol, masa molowa, objętość molowa gazów i stężenie molowe roztworów. 4. Wiązania chemiczne. 5. Właściwości wybranych metali i niemetali. 6. Systematyka związków nieorganicznych. 7. Chemia w Internecie.
Poradnik metodyczny dla nauczyciela zawiera podpowiedzi do działów: Reakcje chemiczne, Podstawy obliczeń chemicznych, Roztwory i mieszaniany oraz Reakcje w roztworach wodnych elektrolitów.
Zamieszczone tu zadania zostały starnnie dobrane i opracowane w oparciu o standardy wymagań egzaminacyjnych z chemii obowiązujące na zewnętrznej maturze w roku 2007 i w latach następnych. Samodzielne rozwiązywanie zestawów egzaminacyjnych i ich analiza w oparciu o autorskie odpowiedzi jest doskonałym treningiem przed zewnętrznym egzaminem maturalnym, który będzie jednocześnie egzaminem wstępnym wielu kierunków studiów.
Poradnik Jak to zrozumieć? to opracowanie, które ma pomóc uczniom gimnazjum w opanowaniu wiadomości i umiejętności, jakie zawarte są w standardach wymagań egzaminacyjnych z zakresu przedmiotów humanistycznych. Książka ta ułatwi zdobycie niezbędnej wiedzy o wszystkich najważniejszych rodzajach tekstów kultury oraz pomoże w nabyciu umiejętności ich odczytywania i rozumienia. Poradnik Jak to zrozumieć? może być uzupełniającym podręcznikiem dla gimnazjalistów, jak też pomocnym źródłem wiedzy dla uczniów klas pierwszych szkół średnich przy powtarzaniu materiału. Wreszcie może być cenną pomocą w pracy nauczyciela polonisty.
Chemia organiczna z Tutorem dla maturzystów - kandydatów na studia medyczne. Zadania podstawowe jest pierwszą częścią zbioru zadań obejmującego swoim zakresem prawie wszystkie zagadnienia, z jakimi może się spotkać uczeń w trakcie nauki chemii organicznej. Zebrane w tej części zadania zostały przygotowane z myślą o uczniach ambitnych i zdolnych, których interesują przedmioty przyrodnicze - uczniach klas o profilu biologiczno-chemicznym. Pytania są skorelowane z kolejnymi grupami związków i zagadnieniami omawianymi w ramach chemii organicznej w klasach maturalnych. Zbiór podzielono na dziewięć rozdziałów: Alkany, Węglowodory nienasycone, Węglowodory aromatyczne, Chlorowcopochodne węglowodorów, Alkohole i fenole, Aldehydy i ketony, Kwasy karboksylowe, estry i tłuszcze, Związki organiczne zawierające azot, Cukry. Większość zadań i pytań ma formę taką, jaką można spotkać w arkuszach maturalnych. Dlatego ten zbiór zadań może być wykorzystywany systematycznie przez cały rok szkolny lub może służyć jako repetytorium z chemii organicznej przed egzaminem maturalnym.
"Chemia. Ćwiczenia dla licealistów" - seria zeszytów ćwiczeń została opracowana zgodnie z podstawą kształcenia ogólnego dla liceów ogólnokształcących oraz w oparciu o standardy wymagań egzaminacyjnych. Ćwiczenia mogą być pomocne podczas realizacji dowolnego programu nauczania chemii. Ich forma i zróżnicowanie zadań dostosowane są do wymogów nowej matury. Spora część zadań posiada treści interdyscyplinarne - problemy typowo chemiczne połączone są z fizyką, biologią czy z matematyką. Zamieszczone różnorodne zadania i ćwiczenia mają uczyć rozwiązywania problemów chemicznych, krótkiego definiowania stosowanych pojęć, wyszukiwania informacji, opracowywania i graficznego przedstawiania danych, wyciągania wniosków z opisów przemian chemicznych, analizowania tekstów popularnonaukowych itp. Treści zadań zostały opracowane tak, żeby jednocześnie rozszerzyć i uzupełnić zakres wiedzy, który zawarty jest w podręcznikach. Stopień trudności ćwiczeń jest zróżnicowany - nauczyciel będzie mógł je wykorzystywać również w pracy z uczniami uzdolnionymi. Do każdego zeszytu ćwiczeń zostały opracowane poradniki dla nauczycieli (a także uczniów) - zawierają one odpowiedzi i rozwiązania zadań, a niekiedy tylko pomocne podpowiedzi oraz bibliografię wskazaną do pogłębienia danego zagadnienia, czy źródła informacji wykorzystywane w zadaniach. Poradnik do części 2b Chemia organiczna jest dostępny w Internecie i można go pobrać ze strony wydawnictwa. Zestawy zadań dedykowane są uczniom przygotowującym się do studiów medycznych. Napisanie egzaminu maturalnego na bardzo wysoki wynik wymaga wielu miesięcy systematycznych ćwiczeń. Rozwiązanie dużej liczby zadań zawartych w naszych seriach wydawniczych "Chemia. Ćwiczenia dla licealistów" oraz "Chemia z Tutorem" na pewno pozwoli Wam zdobyć indeks akademii medycznej.
Niniejszy zbiór zawiera zestawy zadań opracowane pod kątem nowego egzaminu maturalnego z fizyki. Powstała z myślą o licealistach przygotowujących się do egzaminów z fizyki, zarówno maturalnych jak i wstępnych na studia wyższe.
Zestawy zadań maturalnych przygotowane przez doświadczonego nauczyciela, który brał aktywny udział w opracowaniu formuły nowej matury. Zadania zostały starannie dobrane i opracowane w oparciu o standardy wymagań egzaminacyjnych z fizyki obowiązujące na zewnętrznej maturze w roku 2005 i latach następnych. Książka zawiera odpowiedzi i kryteria oceniania zadań.
Niniejsza książka zawiera sześć zestawów testów, powstała z myślą o licealistach przygotowujących się do egzaminów z geografii - zarówno maturalnych, jak i wstępnych na studia wyższe. Książka przeznaczona jest dla każdego maturzysty, który chciałby powtórzyć i sprawdzić swoją wiedzę przed egzaminem.
Książka Henryka Pawłowskiego Matematyka. Poziom podstawowy. Zestawy zadań egzaminacyjnych przygotowujących do nowej matury jest pierwszą częścią zbioru zadań maturalnych. Zawiera 12 zestawów egzaminacyjnych (odpowiadających pierwszemu arkuszowi maturalnemu) oraz rozwiązania tych zadań i model ich oceniania. Zadania zostały starannie dobrane i opracowane w oparciu o standardy wymagań egzaminacyjnych z matematyki obowiązujące na zewnętrznej maturze w roku 2005 i w latach następnych. Samodzielne rozwiązywanie zestawów egzaminacyjnych i ich analiza w oparciu o autorskie odpowiedzi jest doskonałym treningiem przed zewnętrznym egzaminem maturalnym, który będzie jednocześnie egzaminem wstępnym na wiele kierunków studiów. Druga część książki będzie zawierała zestawy zadań egzaminacyjnych (odpowiadających drugiemu arkuszowi maturalnemu) przygotowujących do nowej matury z matematyki zdawanej na poziomie rozszerzonym. Zebrane w tej książce zestawy zadań maturalnych z matematyki zostały przygotowane przez doświadczonego nauczyciela, znanego wychowawcę i opiekuna matematycznych talentów, autora programu nauczania matematyki w szkołach ponadgimnazjalnych oraz cyklu podręczników i bogatego zestawu zbiorów zadań z matematyki.
Zestawy zadań egzaminacyjnych przygotowujących do nowej matury 6 arkuszy maturalnych Pełne rozwiązania Modele oceniania
To seria zbiorów zadań przygotowana z myślą o uczących się fizyki w szkołach średnich, a zwłaszcza tych, którzy przygotowują się do egzaminu maturalnego według nowej formuły.
Standardy wymagań egzaminacyjnych z fizyki w zadaniach.
Standardy wymagań egzaminacyjnych z fizyki w zadaniach - to seria zbiorów zadań wydana z myślą o uczących się fizyki w szkołach średnich, a zwłaszcza tych, którzy przygotowują się do egzaminu maturalnego według nowej formuły. Nowa matura to uporządkowany i zobiektywizowany system oceniania prac uczniowskich. Aby jednak ten system sprawnie działał, muszą istnieć standardy wymagań egzaminacyjnych. I istnieją. Każdy zdający musi być pewien, że zadania w maturalnych zestawach egzaminacyjnych będą dotyczyły tylko takich treści i wymagań, które zostały zawarte w standardach. Jaka jest więc droga do sukcesu? Bardzo prosta. Dokładnie opanować wymagania egzaminacyjne. Do tego potrzebnych jest wiele ćwiczeń opartych na standardach wymagań egzaminacyjnych. Prezentowane tutaj zestawy zadań mają ułatwić nauczycielom przygotowanie uczniów do bardzo dobrego zdania zewnętrznych egzaminów maturalnych z fizyki. Cezary Koneczny - jest absolwentem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Od czasu ukończenia studiów jest nauczycielem fizyki i informatyki w VIII LO im. Adama Asnyka w Łodzi. Jest autorem programu nauczania fizyki w szkole średniej. Współpracuje z instytucjami opracowującymi nową formułę egzaminów maturalnych. Miał swój znaczący udział w przygotowaniu informatora (syllabusa) z fizyki do nowej matury. Od 2000 roku jest egzaminatorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Oprócz fizyki interesuje się informatyką, matematyką i statystyką oraz zastosowaniem tych dyscyplin w fizyce. Uczniowie cenią go za partnerską atmosferę podczas prowadzenia zajęć lekcyjnych. W wolnych chwilach uwielbia jeździć na rowerze a w wakacje chodzić po górach. W skład cyklu Standardy wymagań egzaminacyjnych z fizyki w zadaniach wchodzą następujące części: Poziom podstawowy Część 1. Ruch, jego powszechność i względność Część 2. Oddziaływania w przyrodzie Część 3. Własności materii, porządek i chaos w przyrodzie Część 4. Światło i jego rola w przyrodzie Część 5. Energia jej przemiany i transport Część 6. Jedność mikro- i makroświata
"Chemia. Arkusze zadań maturalnych. Matura 2022 z Tutorem" - to zbiór pięciu zestawów zadań maturalnych przygotowanych przez dra Zdzisława Głowackiego. Są to arkusze sprawdzające wiedzę uczniów uczących się do matury z chemii w 2022 roku. Arkusze były wcześniej publikowane w książce z podtytułem Matura 2021 z Tutorem. Treści zadań uwzględniają zmiany wprowadzone przez CKE zawarte w Aneksie do Informatora o egzaminie maturalnym z chemii obowiązującym w roku szkolnym 2020/2021. Wymagania egzaminacyjne w roku szkolnym 2021/22 nie uległy zmianie. Zestawy zadań mają charakter arkuszy ćwiczeniowych. Stopień trudności zadań jest zróżnicowany. Zakres sprawdzanego materiału z chemii progresywnie jest rozszerzany od arkusza pierwszego do piątego. Uczeń, który rozwiąże prezentowane w tym zbiorze zestawy powinien sięgnąć po kolejny tytuł Zestawy zadań maturalnych dedykowane kandydatom na studia medyczne.
„Podstawy spektroskopowych metod badania struktury związków organicznych. Wademekum wraz z zadaniami dla maturzystów, uczestników konkursów chemicznych oraz dla kandydatów na studia na kierunkach przyrodniczych” jest to kolejna pozycja autorstwa dra Zdzisława Głowackiego, poszerzającą istniejącą już serię opatrzoną wspólnym podtytułem Chemia organiczna z Tutorem. Autor przedstawia podstawy trzech głównych spektroskopowych metod analizy struktur związków organicznych, które stały się niezastąpionym narzędziem w pracach badawczych i naukowych. Należą do nich techniki magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR), spektrometria mas (MS) i spektroskopia w podczerwieni (IR). Dzięki postępowi technologii, zwłaszcza dynamicznej komputeryzacji aparatury badawczej, chemicy mają obecnie możliwość niezwykle szybkiego badania i ustalania struktur związków chemicznych. Wademekum to jest przeznaczone dla maturzystów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z chemii, dla uczestników konkursów i olimpiad chemicznych oraz dla studentów, jako wprowadzenie do bardziej zaawansowanych wykładów i ćwiczeń. Spektroskopowa identyfikacja związków organicznych jest jednym z działów w programie nauczania chemii rozszerzonej dla uczniów przystępujących do międzynarodowej matury z chemii. Także CKE w „Informatorze o egzaminie maturalnym z chemii od roku szkolnego 2022/2023” zamieściła zadania, w których przedstawiono wykorzystanie widm NMR do badania budowy związków organicznych.
Niniejszy zbiór pomóc ma uczniom w bardzo dobrym przygotowaniu do matematycznej części egzaminu ósmoklasisty. Zawiera on dziesięć pełnych zestawów egzaminacyjnych. Stopień trudności zadań jest wyższy od średniego. Zestawy egzaminacyjne zbudowane są z zadań zamkniętych i otwartych. W zamkniętych prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź, ale może być ona złożona z sumy odpowiedzi na podpunkty wchodzące w skład zadania. Zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. Przedstawione przez ucznia rozwiązanie zadania musi obrazować tok rozumowania, zawierać niezbędne rachunki, przekształcenia czy wnioski. Wśród zadań otwartych znajdują się zarówno takie, które będzie można rozwiązać typowym sposobem, jak i takie, które wymagają zastosowania niestandardowych metod rozwiązywania. Uczeń musi, wykorzystując posiadane wiadomości i umiejętności, wymyślić i zrealizować własny plan rozwiązania zadania, który pozwoli mu wykonać polecenie lub udzielić odpowiedzi. W niektórych zadaniach uczeń będzie musiał przedstawić uzasadnienie wskazanych zależności. Do wszystkich zadań w arkuszach podane są odpowiedzi i do części z nich przykładowe rozwiązania, tak aby każdy uczeń mógł samodzielnie sprawdzić poprawność ich wykonania. Dodatkowym atutem tych publikacji jest zamieszczenie kart odpowiedzi do każdego arkusza - uczeń będzie mógł opanować szybkie i poprawne przenoszenie odpowiedzi z arkusza na kartę.
1 2
z 2
skocz do z 2