Menu

Wojownicy

Wojownicy
Wiele dziesięcioleci minęło, kiedy zerkając w czasie lekcji pod pulpit szkolnej ławki albo chowając się w krzakach Pola Mokotowskiego czy szczęśliwickich glinianek przed tropiącymi wagarowiczów tzw. trójkami szkolnymi (...), z wypiekami na twarzy wertowałem bokserskie czasopisma. Tracąc kontakt z otaczającym światem oddawałem się lekturze książek mojego wielkiego idola, Aleksandra Rekszy. Spod którego pióra wychodziły pięściarskie historie, pojedynki oraz losy ringowych herosów. Opisywane w sposób tak sugestywny i plastyczny, że nie ruszając się z miejsca mogłem towarzyszyć Staśkowi Kiecalowi, „Zabójcy z Michigan” w jego heroicznym pojedynku z „Olbrzymem z Galveston”, ekscytować się spod ringu w Madison Square Garden pojedynkiem „Polskiego Pioruna” Eddiego Rana z „Fargo Express” Billym Petrole. W warszawskiej Hali Gwardii, w gęstym tłumie zdzierać gardło „Brawo Stamm!” - podczas dekoracji naszych pięciu mistrzów Europy. Czy marznąć na pokrytej plandeką platformie ciężarówki wiozącej pięściarzy na powojenny mecz z Czechosłowacją albo w lejącym się z nieba żarze oglądać na Yankee Stadium zmagania Ray „Sugar” Robinsona z Joey Maximem... Wychodzące spod pióra Mistrza Aleksandra historie trafiały do umysłów i serc pokoleń, działały na wyobraźnię młodych adeptów boksu, wiele pięściarskich karier miało swój początek w lekturze jego opowieści. Podejmując się opisania wydarzeń i postaci minionych epok, mam świadomość, iż warsztat Mistrza jest niedościgniony, że dzielą mnie od niego lata świetlne, że zarówno bogactwo słów, jak i historyczna wiedza, erudycja oraz płynna narracja Aleksandra Rekszy, są nieosiągalne. Niemniej podjąłem się napisania tej książki, ponieważ chcę wydobyć z zapomnienia, z bardziej czy mniej zamierzchłej przeszłości zdarzenia i postaci, przywrócić pamięci tych, których historie ekscytowały pokolenia, sprawiały, że pięściarstwo przykuwało ogromną uwagę, gościło na pierwszych stronach największych, nie tylko sportowych gazet. Boks od ponad stu lat budził emocje, choć nie zawsze pozytywne. Również takie, które zmuszały do refleksji, bywały przestrogą... Za chwilę wybierzemy się w podróż do tamtych lat. Do czasów historycznych, ekscytujących, choć niekiedy budzących grozę pojedynków, do oszałamiających sukcesów i równie spektakularnych upadków. Topniejących majątków, życiu w skrajnej nędzy i całkowitym zapomnieniu. Poznamy niestrudzonych i zdeterminowanych popularyzatorów pięściarstwa, ryzykantów - twórców i reżyserów największych pięściarskich spektakli, ale również gangsterów i szubrawców, dla których zainteresowanie boksem kończyło się z pierwszym ringowym gongiem. Autentyczności opowieści podkreślą, atmosferę tamtych lat oddadzą fragmenty artykułów i wywiadów – w publikacjach z tamtych czasów, kiedy owe wydarzenia miały miejsce. Nie zabraknie więc fragmentów tekstów i mojego idola, bohatera jednego z rozdziałów- Aleksandra Rekszy. Zapraszam do lektury. Autor
Książka, którą trzymasz właśnie w ręku powstała po to, aby spowodować wzrost świadomości adeptów oraz osób, które chcą nauczyć się tego, jak skutecznie obronić siebie lub swoich bliskich. Byłbym hipokrytą, gdybym obiecał, że dzięki niej nauczysz się bronić. Byłbym kłamcą, gdybym dał Tobie gwarancję skuteczności w konfrontacji z agresorem. Liczę jednak, że wiedza, którą nabędziesz dzięki lekturze dalszej części tej publikacji będzie cenną pomocą w treningu, że pozwoli zrozumieć reakcje, mechanizmy i zasady niezbędne do zwycięstwa w konfrontacji obronnej. Życzę Ci, Drogi Czytelniku przyjemnej lektury oraz tego abyś nigdy nie stanął przed koniecznością walki o swoje zdrowie czy życie. „Lepiej być wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie” Autor Umiejętność skutecznej samoobrony to nie to samo, co sztuka walki. Niniejsza książka prezentuje warunki i możliwości działań zapobiegawczych już w samym zarzewiu niebezpiecznych sytuacji, właściwie nim jeszcze cokolwiek się wydarzy. Autor przedstawia też kilka prostych technik pozwalających odeprzeć atak napastnika. Książka, z pewnością okaże się nieocenionym źródłem wiedzy i pomoże niejednej osobie. Jest to pozycja jakiej nie ma jeszcze na żadnej półce specjalistów od samoobrony. dr Grzegorz Kuzara trener klasy mistrzowskiej w zakresie ju jutsu, 6 dan ju jutsu, instruktor samoobrony Nauka samoobrony to złożony proces. Bardzo się cieszę że mamy na rodzimym rynku pozycję, która nie jest tylko katalogiem technik, ale omawia również prawne, psychologiczne czy fizjologiczne aspekty samoobrony. Polecam nie tylko instruktorom, ale wszystkim którzy poważnie myślą o swoim bezpieczeństwie. Przemysław Piwowarski - instruktor Filipino Martial Arts, Krav Maga, oraz Taktyki i Technik Interwencji. Marcin jest jednym z nielicznych instruktorów, którzy mogą się wiarygodnie wypowiadać na temat samoobrony, a przy tym wytknąć błędy. W tej książce zrobił to na mistrzowskim poziomie. Uważam, że zrobił kawał dobrej roboty. Zbigniew Struk Sensei, Yawara, ESDS, Judo, Jiu-Jitsu Książkę tę polecam wszystkim, którzy są zainteresowani realną samoobroną, bez "czarów" i udziwnień. Paweł Kijańczyk Sifu, Choy Li Fut Kung Fu
Poradnik Pawła Nerć – wybitnego szkoleniowca, kierowany jest do funkcjonariuszy oraz instruktorów. Ponad 1200 zdjęć obrazujących techniki interwencyjne oraz metody obezwładniania. Polecany przez oficerów i trenerów formacji mundurowych.
Zgodnie z deklaracją złożoną przy wydaniu podręcznika pt. ,,Elementarz Boksu’’, pragniemy zaprezentować Państwu dalszą jego część pt. ,,Propedeutyka Boksu’’. Podręcznik zawiera kolejne elementy metodyki nauczania: przykłady zwodów, akcji złożonych, informacje o planowaniu i realizacji treningu sportowego, taktyce oraz przykłady konspektów jednostek treningowych, poświęconych kształtowaniu zdolności motorycznych oraz nauczaniu elementów techniki boksu. Materiał szkoleniowy zawarty w obu podręcznikach stanowi podstawę wiedzy niezbędnej w pracy trenerskiej w boksie, szczególnie w początkowym jej okresie. Podręcznik ,,Propedeutyka Boksu’’ jest rekomendowany przez Polski Związek Bokserski. Dotyczy to głównie absolwentów kursów instruktorskich. Autor od wielu lat szkoli kadry trenerskie w różnych dyscyplinach sportu i rekreacji fizycznej.
„Encyklopedia technik bazowych Jiu-Jitsu” jest efektem kilkudziesięciu lat zgłębiania tajników Jiu-Jitsu przez Mistrza Pawła Nerć 10 Dan. Jest to kompendium wiedzy dla adeptów i mistrzów starojapońskiej sztuki walki wręcz. W poszczególnych tomach znajdziemy wszystkie techniki podstawowe: rzuty, duszenia, dźwignie, uderzenia ręczne i nożne, postawy, techniki bezpiecznego upadku itp. Tom 2 - Katsu, czyli japońska metoda przywracania czynności życiowych u osób poszkodowanych w wyniku urazów. Umiejętności te są niezbędne, szczególnie u instruktorów i trenerów.
„Encyklopedia technik bazowych Jiu-Jitsu” jest efektem kilkudziesięciu lat zgłębiania tajników Jiu-Jitsu przez Mistrza Pawła Nerć 10 Dan. Jest to kompendium wiedzy dla adeptów i mistrzów starojapońskiej sztuki walki wręcz. W poszczególnych tomach znajdziemy wszystkie techniki podstawowe: rzuty, duszenia, dźwignie, uderzenia ręczne i nożne, postawy, techniki bezpiecznego upadku itp. Tom 3 - Kihon. Znajdziemy w nim techniki podstawowe, których znajomość jest niezbędna w zgłębianiu tajników Jiu-Jitsu
„Encyklopedia technik bazowych Jiu-Jitsu” jest efektem kilkudziesięciu lat zgłębiania tajników Jiu-Jitsu przez Mistrza Pawła Nerć 10 Dan. Jest to kompendium wiedzy dla adeptów i mistrzów starojapońskiej sztuki walki wręcz. W poszczególnych tomach znajdziemy wszystkie techniki podstawowe: rzuty, duszenia, dźwignie, uderzenia ręczne i nożne, postawy, techniki bezpiecznego upadku itp. Tom 4 - Ukemi waza. Umiejętność bezpiecznego upadania jest niezbędną do nauki kolejnych technik walki - rzutów. może się również przydać w życiu codziennym, eliminując ryzyko urazu podczas upadku.
Zarys historii broni krótkiej Podział i opis broni krótkiej Pistolet czy rewolwer ? Strzelanie z pistoletu Trening strzelecki Strzelanie na zawodach Pistolet w samoobronie Pistolet pojedynkowy Chociaż od pierwszego wydania upłynęło blisko 100 lat, pozycja ta jest nadal cennym i ciekawym poradnikiem dla miłośników broni palnej. Poradniki autorstwa Jerzego Podolskiego cieszyły się w okresie międzywojennym bardzo dużym zainteresowaniem. Wielu autorów - w tym współczesnych powołuje się na jego prace w swoich publikacjach.
Kolejna (stara) nowość - tym razem Kapitan Ignacy Harski i "Sztuka bronienia się", w której znajdziemy dżiu-dżitsu, boks angielski i francuski, "uzupełnionych przez apaszów paryskich".
Debiutancka książka Asi Szwedo nie mogła być o niczym innym, jak o jej największej - życiowej pasji. Choć dzisiaj mieszka ponad 350 km od swojego rodzinnego miasta, nadal pozostaje wierna rzeszowskiej siatkówce. Dzisiaj dzieli się z Wami swoją największą miłością.
W. Bruce Sutherland, szkocki specjalista wychowania fizycznego i samoobrony wprowadzi nas w tajniki Ju Jitsu. Książka, której wznowienie po ponad stu latach przedstawiamy, zawiera techniki obrony, które na przełomie XIX i XX wieku były nauczane w Wielkiej Brytanii. Warto podkreślić, że autor był bardzo aktywnym instruktorem. W 1915 r. Prowadził zajęcia dla funkcjonariuszy 17. Królewskiego Batalionu Szkotów (Batalion Rosebery Bantam). Wiadomo, że był zwolennikiem szkolenia Ju Jitsu dla Boy's Brigade, Cadet Corps, Junior Officers 'Training Corps, szkockiej policji i 12th Company City of Edinburgh Boy Scouts. Tłumaczenie w wykonaniu Keitha Siclair'a - walijskiego policjanta, instruktora samoobrony i walki wręcz oraz twórcy systemu Ronin Tactical.
„Lotos” jest jedną z najbardziej popularnych publikacji Lafcadio Hearn’a. Opisuje on Japonię w sposób całkowicie inny niż wielu Europejczyków w tamtym czasie. Pomimo, iż po tranformacji Meiji minęło wiele lat, nadal zderzają się ze sobą tradycja z nowoczesnością. Przekonajmy się sami, skąd wzięła się miłość autora do Kraju Kwitnącej Wiśni. W pierwszym tomie: - Mój pierwszy dzień w Japonii - Jizo - Targ dla umarłych - Bon odori - Dusze - Stolica prowincyi bogów
Broszura informacyjna o Japonii, wydana w Polsce w 1904 rok. Był to przekład z języka rosyjskiego. Zachowano oryginalną pisownię.
"Na przełomie wieków XV i XVI nastąpił okres starć´ z najazdem moskiewskim i tatarskim Iwana III w latach 1492 - 1503, oraz wojen późniejszych z tymiż˙ przeciwnikami, wojen prowadzonych na wielkich, mało zamieszkałych, niemal bezdrożnych przestrzeniach. Jazda dotychczasowa polska składała się? przeważnie z kopijników na ciężkich koniach, pokrytych zbrojami i mających za bron´ zaczepna? długie kopie i miecze, oraz z lekkiej jazdy strzelców, uzbrojonych przeważnie w kusze, zatem przeznaczonych do działania na odległość´. Podczas ciągnienia wojska, zbroje kopijników wożono na wozach i dopiero w chwili spodziewanego starcia przywdziewano je. Jazda ta wobec ruchliwego nieprzyjaciela, nieprzestrzegającego zasad rycerstwa zachodniego, zapowiadania natarcia, a skłonnego do napadów niespodzianych, stawała się? mniej przydatna, co tak dotkliwie zostało stwierdzone w klęsce bukowińskiej r. 1497. Niewątpliwie te przyczyny zrodziły potrzebę? stworzenia jazdy lżejszej, uzbrojonej w kopie - włócznie, tak zawsze skuteczne w ręku polskim zwłaszcza wobec nieuzbrojonego nimi przeciwnika, oraz w krzywe szable, za oręż˙ ochronny mającej jedynie lekkie tarcze. Sięgnięto do wzorów węgierskich. Po raz pierwszy w regestrze skarbowym w r. 1500 pojawia się? nazwa husarzy przy nazwiskach węgierskich i, być´ może, serbskich czyli Raco´w, jak wówczas w Polsce Serbów nazywano." Reprint wydania z 1939 roku. Zachowano oryginalną pisownię.
Pierwszy polski podręcznik zawierający elementy Savate. "Gimnastyka policyjna" autorstwa Stanisława Szczepkowskiego, ukazała się w Warszawie w 1917 roku. Wydanie trzecie - poprawione. Zachowano oryginalna pisownię.
Jedna z pierwszych wydanych w Polsce książek o tematyce Jiu Jitsu. Zasady atletycznych ćwiczeń Jiu-Jitsu, poprawiające kondycję i siłę. Zachowano oryginalną pisownię
„Czytelniku! Polski dowódco z 1942 r.! Czy serce nie zabiło Ci żywiej, gdy czytałeś nabrzmiałe umiłowaniem Ojczyzny i jej żołnierza wyjątki z książki T. Hołówki? Czy widzisz jak Przeznaczenie płynące ze świętej tradycji żołnierza polskiego wskazuje Ci drogę właściwą? (…) Musisz iść szlakiem naszych najlepszych tradycji, wytyczonym przez żołnierzy kościuszkowskich, legionistów Dąbrowskiego, wiarusów epoki napoleońskiej i żołnierzy – obywateli z walk powstańczych i niepodległościowych. (…) Niedługo synów twojego Narodu poprowadzisz do boju w warunkach niezwykle trudnych pod względem fizycznym i duchowym. Sprostasz swemu zadaniu tylko postępując zgodnie z naszą wielką tradycją żołnierską.” Druk konspiracyjny wydany w lipcu 1942 r. Fragmenty z książki Hołówki: Oficer polski (Warszawa, 1921). Pierwotnie książka została wydana w 1921 roku, w 1942 roku wydawca – Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze dodał następujące rozdziały: Dziejowa chwila Druga wojna światowa Wskazania
Od początku XX wieku Dźiu-Dźitsu cieszyło się w naszym kraju powodzeniem. Po odzyskaniu niepodległości nauczano go w wojsku oraz Policji, a także - jako samoobrony - osoby cywilne. Jednym z instruktorów YMCA był Henryk Jeziorowski. Pierwsze dwa wydania „Walki wręcz” miały miejsce kolejno w 1923 i 1927 roku. Wydanie drugie zostało zalecone do wykorzystywania do nauki wychowania fizycznego w szkołach ponadpodstawowych. „Walka wręcz” to ciekawy podręcznik samoobrony Dźiu-Dźitsu, omawiający obronę przed napastnikiem nieuzbrojonym oraz atakującym za pomocą noża, laski i broni palnej.
Drogi Autorze, Chociaż wydawanie książek to niesamowita przygoda, która może przynieść wiele satysfakcji, nie jest jednak to łatwe. Nikt też nie zagwarantuje, że osiągniesz sukces, zarobisz miliony i będziesz sławny/a co najmniej jak King, Brown, Sapkowski czy Rowling. W tej publikacji dowiesz się jakie są plusy i minusy różnych form wydawniczych, jak wydać książkę i nie przeinwestować, na co uważać i jakich błędów unikać. Marcin Lepioszka Przedsiębiorca, fundator Fundacji My Wojownicy i założyciel Wydawnictwa My Wojownicy. Pracoholik, nałogowy perfekcjonista pochłaniający przy tym hektolitry kawy. Mól książkowy, z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, z zamiłowania trener, autor, dziennikarz. Ma alergie na twierdzenie, że czegoś nie da się zrobić. Jarosław Lepioszka Przedsiębiorca, student ekonomii, odpowiedzialny za działania marketingowe, sprzedaż detaliczną oraz obsługą klienta Wydawnictwa My Wojownicy. Nie ma określonych godzin pracy, ale nie ignoruje swoich obowiązków ani klienta.
Zygmunt Kłośnik - Januszowski był jednym z ojców polskiego dziennikarstwa sportowego. Był redaktorem „Przewodnika Sportowego” (pod auspicjami Towarzystwa Gimnastycznego Sokół), „Słowa Polskiego” (stworzył pierwszy fachowy dział - Kronikę Sportową), „Wędrowca” (poświęconego turystyce i sportowi oraz „Ilustrowanego Kuriera Sportowego”. Jako poliglota i miłośnik literatury dokonał przekładu na język polski wiele książek, miedzy innymi Kiplinga i Hancocka oraz autorem książki „Japonia”, która niebawem ukaże się nakładem Wydawnictwa My Wojownicy.
dr Władysław Hojnacki, lwowski lekarz, autor wielu książek, artykułów i wykładów poświęconych zdrowiu i urody oraz propagator sportu wśród kobiet. Niniejsza publikacja jest zbiorem dwóch odczytów wygłoszonych w marcu i kwietniu 1905 roku dla Towarzystwa zabaw ludu i młodzieży we Lwowie.
Leopold McLagen, brytyjski oficer, mistrz Jiu-Jitsu, atleta i aktor, twórca systemu walki bagnetem jest postacią dość kontrowersyjną. Przez pracę określany mianem łotra i hochsztaplera, pragnącego sławy. Najwyższy jednak czas, aby kapitan McLaglen został zapamiętany za to, co zrobił dobrze, a do tego z pewnością zalicza się jego system walki bagnetem, który dzisiaj przedstawiamy naszym Czytelnikom. Wydanie dwujęzyczne - polsko-angielskie
"Dokonując przeglądu zagadnień odnoszących się do treningu fizycznego, nie zdołałem znaleźć ani jednej wydanej w tym kraju książki poświęconej ćwiczeniom z pałkami. Jest to stan godny pożałowania - jest bowiem pałka w kontekście ćwiczeń fizycznych narzędziem równie przydatnym, jak hantle albo maczugi. Zwracam na to uwagę, bowiem uważam, że pałka jest jednocześnie narzędziem ciekawszym i umożliwiającym wykonywanie bardziej interesujących ćwiczeń. Każde zresztą ćwiczenie wykonywane w parze lub grupie jest lepsze od ciągłego, indywidualnego wyginania się w przód i w tył. To takie ćwiczenia powinno się promować i rozwijać"
Antologia „Bajki japońskie” zawiera w sobie trzy książeczki, które zostały wydane w Polsce: „Bajki japońskie z rysunkami japońskimi”, nieznanego autora, wydane w 1918 roku „Bajki japońskie”, Marii Juszkiewiczowej, wydane w warszawie w 1924 roku „Japońskie bajki”, Antoniego Kora wydane w Kołomyi w 1947 roku.
1 2 3 4
z 4
skocz do z 4