Menu

Andrzej Leszczyński

Jest takie określenie dla pewnego gatunku twórców - myśliciel. Najczęściej oznacza ono filozofa. W przypadku Andrzeja C. Leszczyńskiego oznacza jedna coś specyficznego. Owszem, jest on filozofem, ale jego książki manifestują nie tyle ścisłe opracowania tematów, ale przede wszystkim myślenie. Proces myślenia.Autor proponuje abyśmy razem z nim zastanawiali się nad ważnymi tematami i stara się nam w tym pomóc oferując jego wielką erudycję oraz biegłość pisarską, co w efekcie powoduje, że otrzymujemy sprawnie napisane i przemyślane eseje. Sprawy miłosne i inne to bardzo szeroki obszar rozważań. To miłość ludzka, człowieka do człowieka, to miłość religijna i kościelna, to miłość społeczna i polityczna, to tematy literackie i filozoficzne. Sprawy miłosne zajmują nas wszystkich w każdym etapie życia, dlatego te eseje czyta się jak własne teksty, własne przemyślenia, czasami zapominając, że prowadzi nas przez tę rzekę tematów Autor. Gdybym miał wskazać najważniejszą jego cechę, to bez wahania wskazałbym empatię. O autorze: Andrzej Cezary Leszczyński, różnych okresach wykładowca akademicki na Uniwersytecie Gdańskim (kierownik Zakładu Etyki i Estetyki, Zakładu Etyki i Aksjologii, zastępca dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii), Akademii Medycznej w Gdańsku, Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku (prorektor ds. studenckich), Sopockiej Szkole Wyższej (kierownik Zakładu Komunikacji Społecznej), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Redaktor „Solidarności Walczącej”, Tygodnika Oddziału Trójmiasto SW. Twórca i redaktor „Gdańskiego Rocznika Teatralnego”. Twórca i redaktor „Przeglądu Naukowego” Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Redaktor „Centrum Edukacji Teatralnej, Kluby Gońca Teatralnego” – dodatku do „Gońca Teatralnego”. Naczelny redaktor Studenckiej Agencji Radiowej w Gdańsku (1972-1974). Przewodniczący Zarządu Okręgowego Olimpiady Filozoficznej w Gdańsku (1993–2006). Prowadził warsztaty teatralne (drama, trening komunikacji i ekspresji) w kraju i za granicą. Autor wielu książek oraz ponad 300 rozpraw, szkiców i tekstów popularnych, drukowanych m.in. w „Znaku”, „Więzi”, „Twórczości”, „Odrze”, „Studiach Filozoficznych”, „Toposie”, „Migotaniach”.
Minęło kilka lat od dramatycznych wydarzeń na Isla Nublar. Wyspa została odcięta od świata zewnętrznego, a wszelkie plotki na jej temat są wygaszane. Wśród ruin Parku Jurajskiego wciąż jednak żyją dinozaury, podobnie jak na sąsiedniej wyspie – Isla Sorna, która stanowiła główne laboratorium i bazę doświadczalną dla eksperymentów nad ich klonowaniem. W obawie przed likwidacją dinozaurów przez rząd Kostaryki paleontolog Richard Levine postanawia dostać się na wyspę, aby zachować jak najwięcej informacji o prehistorycznych stworzeniach. Kiedy po pewnym czasie naukowiec nie daje znaku życia, teoretyk chaosu i matematyk, dr Ian Malcolm, wraz z kilkoma towarzyszami rusza w misję ratunkową. Jak się okazuje, na Isla Sorna czeka ich jeszcze więcej niebezpieczeństw i jeszcze więcej dinozaurów niż w samym Parku Jurajskim. Zaginiony świat zazdrośnie strzeże swoich tajemnic, a Malcolm i jego przyjaciele będą musieli wykorzystać całą swoją wiedzę, inteligencję i spryt, by przetrwać w dramatycznej walce o życie.
Ludowa historia Polski to książka o tym, co wyparte z pamięci — dzieje Polski napisane z perspektywy „dolnych 90 proc.” mieszkańców naszego kraju. To historia instytucji, za pomocą których bogaci odbierali pieniądze i zasoby biednym, legalnie i nielegalnie, oraz historia buntów i oporu tych ostatnich. To także opowieść o tym, w jaki sposób elity w Polsce uzasadniały swoją władzę i swój przywilej oraz o przemocy, którą powszechnie stosowały.
Długo oczekiwany powrót śledczego Jonathana Stride’a Pewnej nocy szesnastoletnia Catalina Mateo zjawia się nieoczekiwanie w domu detektywa Jonathana Stride’a, ociekając wodą po desperackim skoku do lodowatego Jeziora Górnego. W przemoczonym i poplamionym krwią ubraniu Cat relacjonuje swoją ucieczkę przed nieznanym prześladowcą. Stride postanawia zaufać dziewczynie, choć na tę decyzję może mieć wpływ pamięć o jej matce. Detektyw wciąż obwinia się, że nie zdołał zapobiec morderstwu swojej przyjaciółki. Czy Cat mówi prawdę? Czy można zaufać dziewczynie, która od śmierci matki włóczy się po ulicach mroźnego Duluth, a teraz śpi z kuchennym nożem pod poduszką? Czy Stride powinien się bać o tę ciężko doświadczoną dziewczynę, czy raczej bać się jej?
Pierwsza część nowego bestsellerowego cyklu Davida Baldacciego! Nowy bohater – podobno najlepszy agent w amerykańskiej armii – na tropie niebezpiecznego spisku… John Puller jest agentem Wojskowego Wydziału Śledczego i otrzymał rozkaz, by zbadać sprawę makabrycznego zabójstwa. Pułkownik wywiadu Matthew Reynolds został zamordowany wraz ze swoją żoną i dwojgiem nastolenich dzieci. Puller błyskawicznie dociera na miejsce, do sennego miasteczka w Wirginii Zachodniej, i ku swemu zdumieniu odkrywa kolejne zwłoki – policjant pilnujący miejsca zbrodni został powieszony. Historię jak ze złego snu, spisek, który może wywołać niewyobrażalne skutki…
Po mistrzowsku prowadzona fabuła, doskonały warsztat pisarski, a do tego prawdziwie przerażająca historia… Do Patricka Kenzie i Angeli Gennaro zwróciła się znana bostońska doktor psychiatrii. Kobieta niebezpodstawnie obawia się o swoje życie. Czy grozi jej zemsta mafii? A może próbuje ją zastraszyć niepoczytalny pacjent? Sprawa przybiera nieoczekiwany obrót, gdy w mieście dochodzi do serii makabrycznych zbrodni – ktoś krzyżuje ofiary. Kim są i co je łączy? Czy detektywom uda się znaleźć sprawcę? Długie i skomplikowane śledztwo odsłania ponurą i szokującą prawdę… Nie wyobrażam sobie, że mógłbym przegapić któryś z kryminałów Dennisa Lehane’a… Stephen King Lehane jest jednym z tych odważnych twórców kryminałów, który nie boi się eksperymentować z tradycjami gatunku. „Washington Post” Niezwykle trzymająca w napięciu powieść, nie można się od niej oderwać. „People”
Iran, ostatnie dni szacha. Kilku pracowników amerykańskiego koncernu trafia do więzienia w Teheranie. Żadne interwencje nie odnoszą skutku, a wobec chwilowego "bezkrólewia" nie ma z kim pertraktować. Ross Perot, właściciel koncernu, postanawia na własną rękę odbić więźniów - zakładników. Jego ekipa, złożona z pracowników spółki i jednego zawodowego komandosa wkracza do akcji...
Wszyscy myślą, że Lara wiedzie szczęśliwe życie w Kornwalii, u boku oddanego męża. W rzeczywistości jednak kobieta rozpaczliwie się nudzi. Kiedy dostaje ofertę pracy w Londynie, co wiązałoby się z nocnymi podróżami, natychmiast się zgadza. Pewnego razu Lara spotyka niejakiego Guya, z którym rozpoczyna romans. Podczas którejś z podróży kobieta znika z pociągu – jakby rozpłynęła się w powietrzu. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w przedziale sypialnym policja znajduje zwłoki jej kochanka. Nagle z zaginionej Lara staje się… podejrzaną o morderstwo.
Los Angeles, Kalifornia. Na czterdziestym piątym piętrze nowego biurowca japońskiej korporacji Nakamoto odbywa się inauguracyjna gala, w której uczestniczą wpływowi przedstawiciele świata polityki i biznesu. W tym samym czasie piętro wyżej w sali konferencyjnej zarządu firmy dochodzi do brutalnego zabójstwa. Jego okoliczności prawie jednoznacznie wskazują, iż ofiara, piękna dwudziestokilkuletnia kobieta, została uduszona w trakcie uprawiania seksu. Japończycy domagają się, aby w śledztwie uczestniczyła sekcja dyplomatyczna Wydziału Służb Specjalnych Departamentu Policji. Na miejsce zbrodni udaje się młody oficer łącznikowy, porucznik Peter Smith. Do pomocy dostaje doświadczonego detektywa, Johna Connora, wybitnego znawcę Japonii. Ale zderzenie dwóch odmiennych od siebie kultur zmienia stosunkowo proste dochodzenie w skomplikowaną łamigłówkę. W kraju Kwitnącej Wiśni biznes nie jest traktowany jak normalna rywalizacja, lecz jako wojna, również w sferze opinii publicznej. Śledztwo od początku kierowane jest przez Nakamoto na fałszywe tory, znikają kluczowe dowody rzeczowe. Korporacja zrobi wszystko, by zatuszować morderstwo, w które mogą być zamieszane osoby z najwyższych sfer, także amerykańskich. Śmierć dziewczyny może zaszkodzić interesom firmy w USA... W zrealizowanej przez Philipa Kaufmana ekranizacji książki główne role zagrali Sean Connery, Wesley Snipes i Harvey Keitel.
Doskonały thriller łączący w sobie wiedzę z zakresu historii, archeologii i paleontologii, a także biochemii. Podczas gaszenia pożaru wywołanego przez awarię instalacji elektrycznej w klasztorze Ruac pod tynkiem biblioteki zostaje odkryty XIV-wieczny manuskrypt. Gdy specjaliście od renowacji dawnych książek, Hugonowi Pineau, udaje się rozkleić przemoczony pergamin, stwierdza ze zdumieniem, że manuskrypt został napisany szyfrem, zawiera liczne kopie naskalnych rysunków zwierząt i roślin oraz schematyczną mapę, a z jedynego niezaszyfrowanego zdania wynika, że autorem jest mnich mający jakoby 220 lat. Rozpoczynają się mozolne prace nad odkodowaniem tekstu zawierającego przepis na niezwykły napar, prawdopodobnie zapewniający długowieczność.
Vincent Calvino to wyrzucony z palestry amerykański prawnik, który pracuje jako prywatny detektyw w stolicy Tajlandii. Jednym z jego klientów jest Rick Casey, na którego życiu mrocznym cieniem kładzie się niewyjaśniona sprawa zabójstwa jego syna. Calvino zgadza się śledzić pewną , czyli kochankę tajskiego mia noi polityka. Takie zlecenie nie jest wyzwaniem dla doświadczonego detektywa, ale jak się okaże, sprawa szybko wciągnie go w niebezpieczną sieć powiązań politycznych i rodzinnych. Aby ratować życie, Calvino będzie musiał sięgnąć po wszelkie znane sobie kontakty i skorzystać z pomocy tajemniczych znajomych. „Ulice Bangkoku” to bodaj najlepsza książka Moore'a. Trzymająca w napięciu opowieść o handlu ludźmi, najemnikach, znikających nagraniach z policyjnych przesłuchań, międzynarodowych spiskach i żądzy rewanżu, której akcja rozgrywa się na odrażających bocznych uliczkach egzotycznego miasta, a te Moore zna lepiej niż ktokolwiek z nas”. Barry Eisler, znakomity pisarz powieści kryminalnych „Wyobraźcie sobie Dashiella Hammetta w Bangkoku.” „The Sun”
W spokojnym mieście Grand Rapids w Minnesocie z sypialni okazałego domu nad jeziorem znika dziecko. Czy dziewczynka została porwana, czy też jej ojciec ukrywa straszliwą tajemnicę? Tego samego wieczoru młoda policjanta gubi drogę we mgle i przypadkowo staje się świadkiem przerażającej zbrodni. Sadystyczny morderca postanawia włączyć ją do swojej zabójczej rozgrywki. Porucznik Jonathan Stride i jego zespół muszą działać bardzo szybko, jeśli chcą uratować dziecko i powstrzymać szerzącą się plagę zabójstw. Wraz z nadejściem zimy Stride uświadamia sobie, że każde zasypane śniegiem pole może się stać kolejnym cmentarzyskiem. Porucznik wnika coraz głębiej w rozległą sieć oszustw i pożądania, a jednocześnie napotyka coraz większe trudności ze strony ludzi, którym stara się pomóc. Jak daleko ośmieli się posunąć matka, by ocalić dziecko i co zrobi zdesperowana policjantka, ratując własne życie? Brian Freeman - amerykański pisarz znany czytelnikom m.in. z bestsellerowych kryminałów: "Twarze zła", "Rozebrana", "Osaczeni", "Podglądacz".
Żyć to znaczy filozofować – taki jest stan będący skutkiem zerwania owocu z drzewa poznania. Filozofowanie, jak próbuję o nim myśleć, nie oznacza wyłącznie studiowania ksiąg ani wpisywania się w określone już myślowe nurty. To raczej każdy akt świadomej i poszukującej sensu obecności w życiowych czynnościach, nawet najbardziej zwyczajnych. Kilkanaście niedługich, określonych tematycznie tekstów; i kilkadziesiąt, dość umownie zatytułowanych, drobiazgów związanych z życiem, które z kolei w znacznym stopniu związane jest z czytaniem innych tekstów. A wszystko ledwie naszkicowane. Afiniczne.
„Jest tu mowa o człowieku, stąd w tytule przymiotnik »antropologiczne«. Można spotkać pogląd, że przy szerokim rozumieniu tego terminu wszelkie dziedziny poznawcze są »antropologiczne«. Biologia, psychologia, socjologia, pedagogika czy historia – to oczywiste; ale także matematyka, chemia bądź fizyka – dyscypliny nie tyle zwrócone ku człowiekowi, co od niego wychodzące. Barbara Skarga widzi szczególną cechę kultury europejskiej właśnie w tym, że łączy ona intelektualizm z antropocentryzmem: »Albowiem to człowiek poznaje świat, człowiek pragnie ten świat zrozumieć« . Gdybym miał tak szerokie pojęcie antropologii zawęzić, wskazać kontekst, w jakim używane jest w poniższych tekstach, sądzę, że kontekst egzystencjalny byłby może najbardziej stosowny. Określenie tych tekstów mianem prób nie bierze się ze skłonności minoderyjnych. Są próbami w takim sensie, w jakim używa się tego słowa jako ekwiwalentu »eseju«. Chodzi o formę »otwartą«, bywa, że »prowizoryczną«, taką w każdym razie, która jest odwrotnością domykającej (finis) »definicji«. »Dobrze napisany esej nie musi posiadać zakończenia w postaci efektownej pointy, przejrzystego morału, zgrabnego aforyzmu«. […] Dobrze napisany esej… Próbowałem oczywiście układać zdania dające do myślenia. Jednak najbardziej chodziło mi o próbę uchwycenia zawartości kilku ważnych dla mnie pojęć”. Andrzej C. Leszczyński